Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, joi, legea prin care şoferii care circulă fără rovinietă nu vor putea fi sancţionaţi în intervalul cuprins de la data săvârşirii contravenţiei şi până la data comunicării acesteia, iar amenda se prescrie dacă şoferul nu e informat timp de 4 luni.

 

8 martie 2018

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

In bucuresti <cel putin> propunerea a fost facuta de USR, nu de fi_rea, acum 2 ani.

Share this post


Link to post

Protest.

Si foarte corect spus, ar trebui sa fie mai multi oameni prezenti.

Share this post


Link to post

Chill fratilor, nu mai e cale de intoarcere... Ne aliniem vestului cu hei-rupul tipic romanesc.

Share this post


Link to post
Acum 8 ore, catapkz a spus:

Chill fratilor, nu mai e cale de intoarcere... Ne aliniem vestului cu hei-rupul tipic romanesc.

Zise omul cu Euro 5  🤨

Share this post


Link to post

Apocalipsa la un vot distanta !

 

Share this post


Link to post
10 hours ago, catapkz said:

Chill fratilor, nu mai e cale de intoarcere...

Nimic nu-i batut in cuie, tinere.

Scenariul ii trist pentru usr-isti carora le va fi pusa in circa toata mizeria asta dupa ce se aliniaza planetele si coana o scapat biciu' din mina. Ha, ha ... O stii pe aia "hotu striga hotu" ?

Share this post


Link to post
3 hours ago, Salex said:

Dupa care alea care nu erau asa poluate vor deveni si mai poluate, ca doar un' s-or duce masinile alea ... 🤣 si continuam asa pana cand traficul va fi complet expulzat din oras, cum storci un coș !

Share this post


Link to post
6 hours ago, Salex said:

atat am de zis: ahahahahahahahahahahaaaaahahaa. ha

Deci plec ca tot omu' muncitor spre biroul din centru si hop, militianul imi sare in fata si zice "halt, pe aici nu se trece cu poluarea!". Si ma duc acasa si mai dorm 3 ore :))

p.s: am inteles ca otokarele alea euro6 sunt pe normele Coranului, ele de fapt ar fi euro4 in realitate

Share this post


Link to post

Ridem noi, ridem, da' scrofa-i moarta-n cotet ! 😂

Cu ~15 persoane la protest, nu dispare taxa.

Share this post


Link to post

Told you 🙂 

Sa-i vezi cum guita cand incepe sa ii taxeze, dar e prea tarziu.

Share this post


Link to post
11 hours ago, Viktor said:

Cu ~15 persoane la protest, nu dispare taxa.

Eu v-am mai zis, voi nu si nu ... Nu exista o baza pentru un protest in masa si asta se vede imediat in participarea la protest. Ca idee, baza protestului e reprezentata de suspiciunea multora dintre noi (ok, convingerea !) ca fondurile nu vor fi folosite corect, in favoarea cresterii calitatii conditiilor de mediu. Aici ar trebui sa intervina un jurist si sa ne explice in ce masura o presupunere are vreo valoare in astfel de situatii. 

In plus, tendinta de a pune povestea asta pe seama Firei e doar de distractie. O sa ma puteti contrazice dupa alegeri cand, banuiesc eu, Firea nu va mai fi primarita. Parerea mea este ca lucrurile vor merge in aceeasi directie, mai ales ca s-a tot aratat si aici ca propunerea nu i-a apartinut ei, ci USRului. 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Propunerea da, forma actuala nu prea cred. Mie imi miroase ca duamna a zis..hmmm, e o idee buna, ia sa vad eu cum pot sa scot niste bani de la fraieri.

Cum era aia a lu' Lenin, "useful idiots" 🙂  

Share this post


Link to post

Ori cit de bine intentionati ar fi cei de vor prelua (asta cu siguranta) haturile capitalei nu isi vor permite a renunta la masura actuala, la taxa, insa valorificarea pozitiva a acestor banuti au cu totul alte sanse, reale. Sintem in douazeci-douazeci si n-avem o centura a capitalei in toate mintile nene ... Asta trebuia sa fie printre prioritatile coanei, pentru a prelua tranzitul si traficul greu din oras, prin asta scadea poluarea cu ~50% si asta fara sa exagerez, drept urmare astazi lucrurile stateau cu totul altfel.

Imi aduc aminte de traficul infernal, mai ales in ce priveste traficul greu din Budapesta inainte de construi si da in folosinta M0. Sincer, dupa ce in mare parte traficul a fost preluat de M0, mie unu imi trebui timp de acomodare, asa diferenta de parca circulam in pustie nu alta, serios. Deci, se poate ! Unde bunavointa e, de toate e !

La buhale, rasfoind istoria recenta, cind tragi linie ajungi la concluzia ca e mai palpitant a-ti trage straie cusute cu motive de gilceava decit sa o iei pe mineca si intr-adevar sa faci lucruri serioase. Pai daca asa stau lucrurile cocoana ... ia hai, urmeaza matale proasta tarii, la cratita, poate acolo ai mai mult succes ! 😂

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Masinile presei exceptate de la plata taxei!!!!!!

De ce oare?

Share this post


Link to post
8 hours ago, Viktor said:

Imi aduc aminte de traficul infernal, mai ales in ce priveste traficul greu din Budapesta inainte de construi si da in folosinta M0. Sincer, dupa ce in mare parte traficul a fost preluat de M0, mie unu imi trebui timp de acomodare, asa diferenta de parca circulam in pustie nu alta, serios. Deci, se poate ! Unde bunavointa e, de toate e

Viktore ... nu se compara ! Bucurestiul nu e oras de tranzit asa cum e Budapesta. Am crescut efectiv impreuna cu M0, prin 1995 sau 1996 am nimerit, intr-o padura, la un bordel, in incercarea de a gasi un motel dupa ce am stat 8 ore in vama la Turnu ... Sunt al naibii de familiarizat cu drumurile din zona, am ramas masca in Februarie 2019 cand am constatat diferentele fata de August 2018. Totusi, nu se poate face comparatie. Daca vrei, un alt punct pe care il cunosc fff bine este Sibiul. Inainte de darea in functiune a centurii (A1), dura si o ora ca sa intri in Sibiu (o distanta de mai putin de 1km). Asta pentru ca tot traficul era prin Centru. Evident ca poluarea era la cote inalte si ca Centura a ajutat. Din pacate, in Bucuresti nu o sa vezi prea multe masini in tranzit, deci ...

12 hours ago, Dj_Dark said:

Propunerea da, forma actuala nu prea cred. Mie imi miroase ca duamna a zis..hmmm, e o idee buna ...

DJ_ule ... stiu ca o sa para ca multi eroi se arata dupa razboi 🙂. Insa, cand am scris postul anterior, am sters o chestie. Scrisesem ca ma tem ca Madame a mers pe masura asta din scopuri electorale ... Acum hai sa gandim problema altfel. Tanti intuieste ca are sanse destul de reduse pentru a mai prinde Primaria. Logica mea imi spune ca nu ar avea un interes in a scaote bani ... De ce sa scoata bani, doar ca sa ii lase la dispozitia viitorului primar ??? De asta m-am dus mai mult in directia de capital electoral. Care, daca se va concretiza (oare ???) ar mai aduce si niste lichiditati.

Ca fapt divers, ca se preteaza destul de bine la discutia de aici. Ieri am gasit sub stergatoarele MOSului o somatie cf. careia masina e in stare jalnica si trebuie sa eliberez spatiul public. La motive, citez din somatie: vopsea matuita (absolut fals, e doar praf de pe strada), stergatoare ruginite (rahat, praf de pe strada), aripa stanga spate cu pete de rugina (mare rahat ...), indicii stationare indelungata. Repet, am citat litera cu litera din somatie ! Realmente nu am timp sa ma ocup de problema, probabil ca voi fi executat cf. somatiei.

Share this post


Link to post
6 minutes ago, florinellll said:

Masinile presei exceptate de la plata taxei!!!!!!

De ce oare?

Tot din motivul de mai sus, dar sub alta forma ... Presa ne toaca, hai sa "obligam" presa sa fie mai docila. Nu cred ca tine ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Acum 17 minute, Salex a spus:

 

Ca fapt divers, ca se preteaza destul de bine la discutia de aici. Ieri am gasit sub stergatoarele MOSului o somatie cf. careia masina e in stare jalnica si trebuie sa eliberez spatiul public. La motive, citez din somatie: vopsea matuita (absolut fals, e doar praf de pe strada), stergatoare ruginite (rahat, praf de pe strada), aripa stanga spate cu pete de rugina (mare rahat ...), indicii stationare indelungata. Repet, am citat litera cu litera din somatie ! Realmente nu am timp sa ma ocup de problema, probabil ca voi fi executat cf. somatiei.

Javre

Eu zic sa ii faci o baie rapid ,sa mergi cu ea la javre sa o vada.

 

Asta este masina abandonata?

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Taxa Oxigen, sau buvinieta, cum este numită inițiativa Primăriei Generale a Capitalei de a impune o suprataxare pe mașinile cu motorizare mai jos de euro 4, a stârnit, așa cum era de așteptat, nemulțumirea bucureștenilor.

Mulți posesori de autoturisme vizați de Vinieta Oxigen se organizează deja pe rețelele sociale, plănuind un protest de amploare în București, în data de 28 februarie.

Ei acuză Primăria, în frunte cu Primarul General, Gabriela Firea, principala exponentă a acestei măsuri, că până acum nu s-au luat măsuri concrete nici de reducerea a poluării, nici de descongestionare a traficului, noua taxă nefiind decât un bir impus arbitrar bucureștenilor, pentru a rotunji considerabil veniturile administrației locale.

Deja se discută despre diferite acțiuni de protest, cum ar fi blocarea centrului Capitalei cu zeci de mii de mașini sau refuzul de a mai plăti taxele locale, cei nemulțumiți, mulți la număr, acuzând Primăria de atitudine dictatorială, pentru că impune o măsură de asemenea amploare fără consultarea populației, informează capital.

Share this post


Link to post

@florinellll apa de ploaie, sunt pe un grup de-asta, nu se va intampla nimic trust me 🙂

@Salex Politia comunitara nu doarme. Ca idee trebuiesc 3 somatii dupa care se ridica, eu asa stiu. Recomand sa o speli si sa o muti pe alt loc sa se vada ca s-a miscat.

In ceea ce priveste capitalul electoral, eu cred ca ea (ca de altfel si altii inaintea ei) chiar crede ca are sanse sa mai castige un mandat. Posibil sa ai dreptate dar miscarea a fost proasta. I-a lovit fix pe aia care o votau 🙂 

Share this post


Link to post
20 hours ago, Salex said:

Viktore ... nu se compara !

Intr-adevar, nu la aceiasi scara de tranzit. O centura in toate mintile si nu precum cea de azi cu restrictii de pina la 30km/h si treceri de pietoni (unde s-a mai pomenit asa ceva, incredibil) ce descurajeaza grosolan practicarea acestui traseu, ar scoate intr-un procent semnificativ traficul din oras.

Ma dau drept ex. unde ma axez si pe nitica matematica de clasa a 2-a (ca eu atit am prins, cind sa trec intr-a 3-a m-au luat in armata). Pentru a ajunge in celalalt capat al orasului am doua variante : traversez orasul cap coada cu ... 1.5l de combustibil (aici am exagerat grosolan cred) si una bucata ora ca si timp, ori, folosesc centura ce in ciuda faptului ca traseul ii cu 20 km mai lung, ating cam acelasi consum si pret de ~20min. No ? Pe ce varianta merg ? Cea de-a doua, normal. Si iata astfel au scapat de-un pierde vreme prin oras !

Share this post


Link to post

Dj_Dark, daca protestele ar fi mai intense ar intra pe fir PNL-ul, fiind bucurosi sa o atace pe ''Vaca'' avand in vedere ca ei nu au votat ''porcaria''

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

Dj'u. Ai soferi pentru a scoate toate utilajele la protest ? In caz ca nu ... prezent !

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Vin sa te iau,masina o trimitem la Bucuresti cu avionul  👨‍✈️

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...