Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

Reglementarile vor fi acceptate cu mai multa usurinta si intelegere dupa alegeri. Mi-s absolut convins ca in viitorul apropiat se schimba in profunzime aerul cel putin in Primarie daca nu si pe ulite. Bag seama ca se da din coate la greu, doar astfel cresc aripi si incet - incet isi iau zborul cu fotoliile incinse lipite de buci.

In cite locuri se masoara poluarea in oras ? E o statistica clara din care sa rezulte cit la suta a poluarii ii cauzata de praf, cit de calesti s.a.m.d ? Citi copaci s-au plantat pentru perdea anti-praf de jur-imprejur orasului pentru a stompa praful ridicat de pe ogoare ? Si nu in ultimul rind, ne mai dati mult cu praf in ochi ? 😉

Share this post


Link to post
1 hour ago, Viktor said:

In cite locuri se masoara poluarea in oras ? 

In cite vrea surioara 👿

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
3 hours ago, adrian_r5 said:

In cite vrea surioara 👿

Si astfel se facu lumina ... Se scot valizele.

Cum s-au platit si se platesc atitea taxe, s-o plati si asta. Da' macar de s-or face lucrurile cu cap si sa dea cu plus orasului.

Cica ar fi vorba de doar doua statii de maserare a poluarii in oras. Asta-i monotorizare ?

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Pai daca au incasat cam 60.000 lei a cate ~500 lei/an cat ar veni pentru o vinieta, asta inseamna 120 de persoane.

Share this post


Link to post

Poate sunt si din aia cu 1900lei/an

Simtu'' civic la romani este foarte accentuat 🤮 mi-e greata

Share this post


Link to post

Totusi, cam mica suma aia /an. Minimum ar trebui sa fie undeva la 5000/an de caleasca, o suma cit se poate de reala pentru o inverzire in forta. Timpul inseamna parale s-apoi daca o lalaim asa cu tiraita ... marea schimbare apare peste vreo trei'j de ani asa.

Share this post


Link to post

Propun altceva:nimic sub Euro 6 sa nu mai circule in bucuresti

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Povestea poluarii nu-i de azi de ieri, de se luau masuri treptat an de an sitiatia ar fi fost cu totul alta.  Da', cine sa faca ... ciolanu' sa fie !

Share this post


Link to post

@Viktor: prin postarea de mai sus, doar ce ne-ai transmis ca ai sustine un inceput in directia asta ... Iti marturisesc ca acum m-ai confuzat total, mi-ai dat sah-mat.

  • Confused 1

Share this post


Link to post

Pai, pe undeva trebuie sa ne protejam si plaminii, atit ai nostri cit si ai altora, Salex. Usor din alt unghi privind problema, unii dintre noi ne-am trait traiul ne-am mincat malaiul sa zic asa insa, sa nu uitam ca avem urmasi ce trebuiesc protejati. Spre ex nu sint de-acord cu geralizarea, adica la gramada de la non euro pina euro4 respectiv 5 diesel nu mai misca unu ori cei vizati sint buni de plata. Nu-i corect si in acest sens deja cu ani in urma se putea lua masuri si anume, cazanele fumigene, sub orice critica (si trebuie sa recunoastem ca sint cu duiumu) nu au aviz in trafic pina la remedierea problemei. Cum de-altfel, putea fi reintrodusa metoda placutelor pare si impare cu care odata tinea jos gradul poluarii si totodata fluidiza traficul. Si aici nu e vorba doar de parcul auto, ci si de ghenele si gropile de gunoie la voia intimplarii, in general ce tine de administratia orasului. Intre timp, investeste si creiaza facilitati, un studiu concret bazat pe date valide si doar dupa se poate cere, impune chiar anumite masuri. Oricum, la modul cum ii pusa problema la buhale nu-i decit mirlanie ieftina. Legat de suma ce aminteam mai sus, nu fu decit in gluma... Iata, eu unu sint absolut de-acord ca in cazul in care s-o depasit pragul poluarii in oras si se da alerta, sa nu scot troasca pe ulita, doar n-o sa crap de atita lucru, o rezolv altfel la o adica. Mai pe scurt, daca se ciupea din timp de ici de colo se mentinea un oarecare echilibru. E foarte discutabil, doar ca atita timp cit o gasca de inruditi cu zero credibilitate vin cu astfel de masuri ... imi incing tastele aiurea.

  • Like 1

Share this post


Link to post

De cand a venit iarna senzorii de la airly sunt pe rosu inchis/ mov. Calitatea aerului este de cuvânt_urât, va puteti convinge si singuri.

https://airly.eu/map/en/

Si ca sa nu existe discutii legate de politica, senzorii astia sunt montati benevol de proprietari, iar platforma airly este una gratuita, exista si o aplicatie f faina care iti zice cand sa stasi in casa si cand sa iesi afara 🙂 .

Senzorii sunt de la Philips, platforma si aplicatia a fost dezvoltata in Polonia care aparent este foarte poluata (eu nu stiam si nu credeam inainte sa ma uit pe harta) si au inceput sa aiba foarte mare succes in toata Europa tocmai pentru ca sunt independenti.

Share this post


Link to post

Cica madam Firea stropeste asfaltul cu nu stiu ce smeclez ca sa nu se mai ridice praful, dar problema e ca solutia aia iti reduce aderenta. :))

Share this post


Link to post
On 1/14/2020 at 1:30 AM, Viktor said:

Pai, pe undeva trebuie sa ne protejam si plaminii, atit ai nostri cit si ai altora ... Mai pe scurt, daca se ciupea din timp de ici de colo se mentinea un oarecare echilibru. E foarte discutabil, doar ca atita timp cit o gasca de inruditi cu zero credibilitate vin cu astfel de masuri ... imi incing tastele aiurea.

Viktore, prin tot ce am scris pe topicul asta, am transmis , cu alte cuvinte, cam aceleasi lucruri pe care le-ai scris si pe care le sustin. Problema este ca discutam de AZI. Si azi, ca ne place sau nu, este momentul in care s-a introdus, fortat, masura asta. Insa AZI e un moment la fel ca oricare altul, cam asta am retinut eu din mesajul tau de mai sus. Si iarasi sunt dispus sa dau credit initiativei, dar imi pastrez rezervele afisate anterior. Nu pentru ca nu mi-as dori sa fie lucrurile mai OK in ceea ce priveste calitatea vietii in Bucuresti ci pentru ca, la fel ca multi dintre voi, nu mai pot sa cred pana nu vad. Poate ma insel si diriguitorii locali vor face ce trebuie sa faca ... Imi asum lipsa de credinta la acest moment si o sa imi cer scuze pentru pesimism. La naiba ... o sa o invit pe Firea la o bere in cazul in care se va dovedi ca m-am inselat 🤣

@pompiliu92: ma tem ca stiu despre ce e vorba si, daca e asa cum cred eu, zvonul e o mare prostie. Dracia respectiva este o solutie de clorura de calciu care are ca efect impiedicarea formarii de polei. Se poate da doar anticipat, daca o aplici dupa aparitia poleiului e CRIMA ! Si da, chiar reduce aderenta in cazul asfaltului uscat. Din pacate chiar azi am evitat la limita un Sandero nou nout (cu numere rosii si mamaliga in geam) care a schimbat brusc band ... in dreptul aripii dreapta fata. In stanga aveam gardul de tramvai, frana a fost singura optiune. Si da, Naluca a aluncat putin pe asfaltul alb (efect al aplicarii clorurii de calciu)

@ches: chiar acum am trimis mail celor de la airly, sa vedem ce imi raspund. Daca o sa fie OK, platforma o sa creasca cu doua statii, una in Bucuresti si a doua in apropiere de Sibiu. Am fost putin intrigat de distributia statiilor actuale, se vede ca Polonia e tara "mama". Totusi, daca spui ca te-ai uitat pe harta (ceea ce am facut si eu), presupun ca ai observat si niste informatii contradictorii de la grantia Poloniei cu Germania. O sa mai studiez putin lucrurile, chiar e interesanta ideea.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Totusi, s-a schimbat ceva. Nu mai poluezi gratis, platesti pentru. Are asta vreo legatura cu protectia mediului ? NU! Vrei oxigen curat vii cu butelie de-acasa, sa nu mai bintuiti orasul cu portbagajele goale.

Puteau la fel de bine sa ia exemplul Budapestei, o masura cit se poate de corecta : te las cu troasca pe ulita cu o conditie, cind treba-i groasa iti lasi troasca acasa. Astfel, impaci si varza si capra, dar asa ... cu taxa si fente, doar capra iese in cistig de cauza.

Share this post


Link to post

Daca patrund prin ''efractie''in Bucuresti fara vinieta.... din ''gresala'' de 100 ori sa zicem,voi fi amendat de 100de ori?

In'' orasele civilizate'' din vest se pot da maximum 3 sanctuni pe an.

''Vaca'' noastra nu ne-a luminat.

Share this post


Link to post

@Florinelll, cred ca faci abstractie de legislatia romaneasca. Concert, daca treci in 100 de zile o pe un acelasi tronson de drum fara rovinieta, o sa iti iei 100 de amenzi. Nu vad de ce te-ai astepta ca lucrurile sa stea diferit cu vinieta lu' peste.

Edited by Salex
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Deci, ramanem la discutia cu taxa lu firea sau incepem sa o dam de gard? 

Taxa cel mai probabil va intra, asta datorita faptului ca din ce in ce mai multi au crezut praful in ochi aruncat de duamna si  vad ca incepe si pe-aici. 

Astept cu interes ce vor arata senzorii aia dupa ce intra in vigoare taxa. Eu zic sa terminati cu prostiile, bucurestiul e poluat si va ramane poluat. Daca se pot imbogati niste smecheri in proces de ce nu? 🙂 . Taxa duamnei nu are nici o legatura cu poluarea si nu o va reduce.

PS2 Romanul e asa usor de prostit de n-am vazut, ne meritam tara si soarta.

Edited by Dj_Dark
  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
On 1/19/2020 at 2:09 PM, florinellll said:

Daca patrund prin ''efractie''in Bucuresti fara vinieta... din ''gresala'' de 100 ori sa zicem,voi fi amendat de 100de ori?

In'' orasele civilizate'' din vest se pot da maximum 3 sanctuni pe an.

''Vaca'' noastra nu ne-a luminat.

Pai, s-o luăm altfel: dacă sunt un dobitoc și de 50 de ori trec pe roșu pt că sunt coios, in lumea civilizată as fi sancționat doar de 3 ori? Nu mi se pare normal.

Și la noi e ceva asemănător dar în aceeași zi nu poți fi sancționat pt aceleași lucruri. (Parca!)

Share this post


Link to post

Ba da, poti fi sanctionat de mai multe ori in aceeasi zi pentru aceleasi fapte, gen depasirea limitei de viteza par example.

Share this post


Link to post

Oameni buni ! Legislatia este al dracului de clara, nu vad de ce trebuie sa incercam sa gasim interpretari. Principiul "evitarii dublei impuneri" se aplica si inter si intra national. Nu poti fi penalizat de doua ori PENTRU ACEEASI FAPTA !!! Si aici nu e vorba de TIP de fapta, ci de asocierea de genul TIP-LOC-TIMP (putem sa o dam in filosofie pe marginea LOC-TIMP, dar hai sa nu o facem :D).  Daca pleci de la Bucuresti spre Constanta, poti sa iti iei n amenzi pentru viteza in aceeasi zi.

In cazul vinietei, unitatea de timp este ziua. Ma astept la fel sa fie si in cazul Oxigenului, dar recunosc ca nu am citit toata documentatia, asa ca bag disclaimer.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 1/20/2020 at 6:14 AM, Dj_Dark said:

 . Taxa duamnei nu are nici o legatura cu poluarea si nu o va reduce.

 

Asta am tot repetat-o si eu in rinduri bune, doar ca nu ne putem rezuma doar la taxa ce-i criticata pe buna dreptate. Firul e despicat fix in doua, pe de o parte ii poluarea excesiva (unde nu stiu cit de adevarata e povestea dar sa presupunem ca asa este) si taxa. Eu cred ca asupra primei parti trebuie reflectat netel, punem mina de la mina pentru a ameliora situatia ori, ne deare-n palos si optam pentru bornite si masti de gaze, ca astea vor fi urmarile in viitorul apropiat de trecem peste preventie.

Share this post


Link to post
La 19.01.2020 la 18:18, Salex a spus:

@Florinelll, cred ca faci abstractie de legislatia romaneasca. Concert, daca treci in 100 de zile o pe un acelasi tronson de drum fara rovinieta, o sa iti iei 100 de amenzi. Nu vad de ce te-ai astepta ca lucrurile sa stea diferit cu vinieta lu' peste.

In Olanda parca ,poti fi amendat de maxx 3 ori pe an pentru ''porcaria oxigen''

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Stai ca se nasoleste treaba, tocmai l-am auzit pe primarul Brasovului care(daca am inteles bine) vrea sa interzica tot sub euro 4...

Cand am timp caut interviul si il postez.

Share this post


Link to post

UPDATE: De astazi, soferii pot fi amendati doar o singura data intr-o luna daca circula fara rovinieta

27 Iulie 2012

Share this post


Link to post
9 minutes ago, catapkz said:

Stai ca se nasoleste treaba, tocmai l-am auzit pe primarul Brasovului care(daca am inteles bine) vrea sa interzica tot sub euro 4...

Cand am timp caut interviul si il postez.

Mesajul e cu totul altul : nu mai vrea sa fie primar !

Cum de-altfel fi rea.

Edited by Viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...