Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

euro 4 din 2021 se spune in noul comunicat.

Share this post


Link to post

------PRELUARE   SOFTPEDIA-----

""""""Pentru baietii care scriu dupa dictare si pentru baietii care o tin langa cu taxa pu.i.
Dupa cum spuneam cu ceva vreme in urma asa se sifoneaza banii nostri cu astfel de combinatii.
Bagi 4 prosti si o sclava intr-un birou,pui un jeg de monitor,pui alea 5 jeguri angajate si platite din banii nostri sa pandeasca masinile dupa numarul de inmatriculare.
Combinatie buna,cateva milioane de euro sifonati,cost modic care consta in 10 camere + 1 monitor , salariile la jegurile alea de 5 angajati...si uite asa iese marea monitorizare si verificare a masinilor care au de la euro 3 in jos.""""""

Share this post


Link to post

Au dreptate, e pe principiul rovignetei, daca observati in filmuletul ala sunt masini pe care nu apuca sa le ia. Trec 5 masini si apare un singur numar 🙂 

Dupa cum ai noroc. Ca la rovigneta. 

Btw, de ce nu au zis si in ce intersectie sunt camerele alea? 

Hint, pentru ca e doar una 😄 

  • Like 1

Share this post


Link to post
1 hour ago, Dj_Dark said:

 

Btw, de ce nu au zis si in ce intersectie sunt camerele alea? 

 

Pentru ca e in sarcina lu' Badman cameramanu' ce sare de pe o cladire pe alta cu trepiedu-n circa si fie sigur ca nu scapi. 😉

Show de imagine televizat sa va arat io cine-i sefu' si ca sinteti buni de plata.

Share this post


Link to post

Da, dar din pacate are succes fiindca sunt multi care sustin demersul insa nu vad ca e defapt o prostie, treaba nu se face asa.

Dupa cum am mai zis, am vazut cum ni se iau banii dar ceva proiecte despre imbunatatirea calitatii aerului nu am vazut. 

Si la fel, dupa cum am mai zis, sunt de acord sa platesc, conditia este sa platesc pentru un plan bine pus la punct care chiar ajuta.

Nu sunt de acord cu interzicerea totala a unor categorii (si nici nu cred ca e conform UE, vom vedea). In opinia mea ar trebui pusa o taxa si atat. Eu voi plati 1000RON pe an ca sa merg cu cazanele prin Bucuresti, chiar si mai mult daca se demonstreaza ca benzinarul meu euro2 polueaza mai mult decat un V8 de peste 3000 cmc dizel euro 4 de exemplu 🙂 . Aia de ce au voie sa mearga?  

Share this post


Link to post

Poluarea nu va scadea,congestia nu se va dilua.

Sute de mii de euro vor umfla buzunarele smecherilor

Culmea este ca acesti smecheri sunt ""sustinuti ""deeee ...niste unii cu salariul minim pe economie.

ECOLOGISTI AMATORI unii dintre ei.

Mi se pare corect ,,sa ia de la bogatii cu euro2 si sa dea la saracii cu euro 6

Nu ai bani nu circuli cu masina.

De ce nu ai banii ?

Pentru ca esti puturos ,punct.

Aia de ce au milioane?

Pentru sunt harnici si muncesc foarte mult!!!

Unii zic :nu mi-am luat concediu de 10 ani ,asa se fac banii...el a fost luna trecuta .,.,.,.14 zile in tenerife ,in...interes de serviciu

 

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

Adica, va e dor de Robin Hood, Vladut Teapa ... ori care-i vraja ca nu pricep neam ! 😉

Share this post


Link to post
4 hours ago, Dj_Dark said:

... nici nu cred ca e conform UE, vom vedea

Tu chiar crezi ca asta e o idee autohtona ? La altii s-au luat masuri similare insa nu am auzit sa sara careva de la Comisia Europeana in sus.

Pentru delectare:

link 1

link 2

link 3

link 4. Astia s-au obisnuit cu ideea, probabil au fost printre "pionieri". Din ce vad, iarasi ne-am uitat puternic in curtea frantuzului.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Stiam de Paris, la restul daca platesti, circuli, inclusiv la bruxelles. Scrie in articol, 8 zile maxim 35 euro pe zi. Sigur exista si la Paris ceva si la restul. 

Plus ca nu comparam Bucurestiul cu alte metropole de 3 ori mai mari 🙂  La noi centrul delimitat de duamna este 1/2 din bucuresti, la ailalti o fi la fel? 🙂 

 

Share this post


Link to post

Budapesta are însă și un alt mecanism: în cazul unei alerte de poluare sau de smog, respectiv când anumite condiții sunt îndeplinite, toate mașinile sub Euro 4 sunt interzise pe străzi. În acele zile, proprietarii lor au dreptul la transport public gratuit.
 

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Au mai schimbat schimbarea. Platesti rovinieta chiar daca nu treci prin centru si e pus la plata si Euro 4.

https://m.facebook.com/101304824569192/photos/a.101308457902162/169570081075999/?type=3&source=57

Update: Intre timp au editat. Trecusera si Euro 4 cu plata de anul asta.

Edited by pompiliu92

Share this post


Link to post

S-au grabit sa bage taxa si intre timp si-au dat seama ca nu au nimic pus la punct... modalitati de plata, metode de verificare, nimic.

Din punctul meu de vedere, sa si-o bage in c**.

Share this post


Link to post

Capture.JPG.49f5b51739b1cd9545a2897b43e6a6b3.JPG

Capture2.JPG

Sa inteleg ca toate  autovehiculele indiferent de norma de poluare trebuie declarate la acea 'administratie a strazilor' ? Si daca nu declari sau circuli pana la confirmare, iei amenda? Astia sunt atat de cretini? Ca sa nu mai spun ca practic au nevoie de copia CIV de la utilizator pentru a stabili ce norma de poluare are autovehiculul...

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Propun pana la clarificare sa plateasca toate masinile vinieta,chiar si cele nefunctionale,sau varianta ce-a mai ecologica sa se interzica circulatia total in Bucuresti

Recunosc, varianta a 2-a nu e buna 

De ce?

Cetatenii ar circula ametiti pe strazi

De ce?

Ar fi prea mult OXIGEN in atmosfera...

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Astia sunt chititi pe incasat bani...

Share this post


Link to post

Da... doar ca nu se prea pricep :))))

  • Like 1

Share this post


Link to post

Aveti rabdare sa iasa ghioceii, abea atunci incepe a inverzi trotuarele.

Share this post


Link to post
On 1/6/2020 at 4:10 PM, Corneda said:

Capture.JPG.49f5b51739b1cd9545a2897b43e6a6b3.JPG

Capture2.JPG

Sa inteleg ca toate  autovehiculele indiferent de norma de poluare trebuie declarate la acea 'administratie a strazilor' ? Si daca nu declari sau circuli pana la confirmare, iei amenda? Astia sunt atat de cretini? Ca sa nu mai spun ca practic au nevoie de copia CIV de la utilizator pentru a stabili ce norma de poluare are autovehiculul...

Care sunt vehiculele prevazute la art 4? 

Share this post


Link to post

Se pare ca e vorba de articolul 4 din hotarare, deci nu e valabil pentru toti, dar din ce inteleg, tot se aplica pentru cei cu electrice si cei cu E3 si gpl.

 Capture3.JPG.8bca53719a7aaf46001482e647c0176f.JPG

Share this post


Link to post

Pai eu cred ca scrie destul de clar. 

La ce ne putem incadra noi ca persoane fizice sunt e3 cu gpl, istorice sau persoane cu handicap.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

 

""Firea a strans peste 60.000 de lei din Vinieta Oxigen, desi inca nu e obligatorie""

Share this post


Link to post

Asta ce vrea sa insemne, ca vom avea un mini-concert in aer liber ? Isi puse miinile in solduri si zise : banu jos (!) ori sa se mute din capitala cu-i nu-i convine, ha !

 

Share this post


Link to post

Aparent, omenii isi permit deci...ii dam inainte.

La protest nu s-au inghesuit, bani dau, aia e, daca asta e vointa majoritatii cine sunt eu sa ma...contra vantului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...