Jump to content
Sign in to follow this  
catapkz

Oxigen pentru Bucuresti

Recommended Posts

A vazut careva indicatoare de delimitare  ZACA?

Share this post


Link to post

Eu nu... dar nici nu pot sa zic ca am fost f atent. Si lucrez in centru.

Share this post


Link to post

Poate ar fi binevenite niste mailuri trimise catre PMB. Concret, solicitat raspunsuri clare privind modul de plata, punctele de incasare etc. Din ce stiu eu, exista obligatia unui raspuns in 30 de zile lucratoare ... M-ar mira profund sa apara indicatoarele mentionate de florinellll pana la 1 Ianuarie. In contextul celor scrise mai sus, nu vad care ar fi baza penalizarilor ...  Eu nu ma descurc deloc cu netul si nu am vazut documentul de pe site-ul primariei ... Chiar, ce-i ala site ???

  • Haha 2

Share this post


Link to post

De aia n-are ursu coada, situatie din care reflecta si realitatea contrelor cu iz politic din postarile anterioare. Tot "tu", muribindus de rind, trebuie sa faci pe dracu-n patru pentru a constata unde mama dracu trebuie sa platesti si sa-ti treaca ochii prin parbriz dupa vreun soi de indicator cu restrictie. Ar fi trebuit sa urle tv-urile si net-ul pe tema de interes public. Treaba de-a-n cucu ca de obicei.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Asta daca esti cetatean model, daca nu, fa ca mine, adica ma doare-n...buzunar mai tarziu probabil. Vom vedea.

Share this post


Link to post

parca vad ca se amână cateva luni...

Share this post


Link to post
1 hour ago, catapkz said:

parca vad ca se amână cateva luni...

si ai vandut masinile :))  

Cum spune Dj, om traii si vom vedea 🙂

Share this post


Link to post

CSF NCSF 😅

Share this post


Link to post

Am tot cautat zilele astea un euro 5... Nu stiu ce sa fac... Vreau ceva ieftin de intretinut.

Aveo ( 1.4 )2012 euro 5 o fi ok sau un Logan sau un Clio (1.2)?

Share this post


Link to post

Am auzit ca se interzice tot ce este sub Euro 6,din  2023

 

 

fake news 

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
Acum 1 oră, florinellll a spus:

 

 

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
On 12/4/2019 at 10:48 PM, Salex said:

nu am vazut documentul de pe site-ul primariei ... Chiar, ce-i ala site ???

Daca ai cautat in Sindicatul Intelectualilor Tratamentului Ecologic e firesc a nu gasi nimic. Mergi pe mina lu' Dj'u si da de stire cit a costat distractia.

Share this post


Link to post
2 hours ago, florinellll said:

Am auzit ca se interzice tot ce este sub Euro 6,din  2023

 

 

fake news 

 

Doar Loganurile cica. Stire verificata pe timesnewroman

Share this post


Link to post

Gata, nu mai ma interesează , am euro 5... un Aveo 1.4 din 2012.

  • Like 1

Share this post


Link to post
22 minutes ago, catapkz said:

Gata, nu mai ma interesează , am euro 5... un Aveo 1.4 din 2012.

Si dupa interzice si Euro 5. :))

Share this post


Link to post

euro 6 sau electric... asta e mersul, ca vrem sau nu, o se se intrezica sigur combustibilii fosili in anii următori.

Share this post


Link to post

Si o sa mergem doar pe electric produs din folosili :))

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Acum 2 ore, catapkz a spus:

euro 6 sau electric... asta e mersul, ca vrem sau nu, o se se intrezica sigur combustibilii fosili in anii următori.

Presupun ca stii, masinile electrice se incarca cu ajutorul combustibililor fosili in proportie de 70%.

Combustibili fosili nu,energie nucleara nu, care este varianta de urmat

Vorbim de surse energetice sustenabile,energia solara ,eoliana si  energia valurilor & mareelor sunt de ochii lumii,adica abureli

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Pai iete smecheria ... scoti poluarea din oras si o duci in alta parte 😁

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Stiti ca exista un studiu conform caruia gazul metan ''produs'' de vaci polueaza mai mult decat automobilele

Share this post


Link to post

Preşedintele Federaţiei operatorilor români de transport (FORT), Augustin Hagiu, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, că termenul de 1 ianuarie 2020 pentru introducerea vinietei e "exagerat", pentru că într-un astfel de context de aplicabilitate trebuie pus la punct tot sistemul operaţional. 

Preşedintele Federaţiei operatorilor români de transport (FORT) subliniază că Bucureştiul nu deţine în acest moment o ofertă de mobilitate adaptată la nevoile pasagerilor, ca să introducă o astfel de vinietă.

Share this post


Link to post

Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România – Comitetul Helsinki (APADOR-CH) cere Avocatului Poporului să verifice dacă Hotărârea de Consiliu General prin care a fost introdusă Taxa Oxigen este legală și apoi să ceară instanței suspendarea și anularea documentului. Potrivit APADOR-CH taxa e nelegală și discriminatorie. Consiliul General, la propunerea primarului Gabriela Firea, a votat la finalul lunii octombrie introducerea vinietei Oxigen. Astfel, de la 1 ianuarie 2020, mașinile sub Euro 4 vor putea circula în București doar dacă plătesc o taxă între 5 și 15 lei/zi, iar mașinile sub Euro 3 nu vor mai avea acces în centrul orașului deloc.
 

”APADOR-CH consideră că Taxa Oxigen este impusă de municipalitate printr-o hotărâre nelegală, întrucât cuprinde prevederi ce afectează grav dreptul de proprietate privată (garantat de articolul 44 din Constituție), iar aceste restrângeri ale unor drepturi fundamentale nu pot fi făcute decât printr-o lege, de către Parlament, nu printr-o hotărâre de consiliu local. Hotărârea CGMB nr. 539/2019 restrânge sever exercitarea dreptului de proprietate asupra autovehiculului. În cazul în care proprietarul bunului nu îl poate folosi, dreptul de proprietate este lipsit de conţinut. (...) Cu toate acestea, prin hotărârea amintită se prevede că proprietarilor de autovehicule non-Euro, Euro 1 sau Euro 2, le este interzis să circule cu autoturismele în Bucureşti, începând cu anul 2022. Deci, proprietarilor de autovehicule care domiciliază în Bucureşti le este interzisă folosirea propriului bun pe raza localităţii de domiciliu (Bucureşti). La fel ca şi în cazul locuinţei, care este folosită la locul de domiciliu şi nu în afara oraşului, proprietarul unui autovehicul îl foloseşte pe acesta în localitatea de domiciliu, pentru deplasări de la şi la domiciliu”, argumentează APADOR-CH.

 

Potrivit sursei citate, Hotărârii CGMB nr. 539/2019 i se poate reproşa şi caracterul discriminatoriu, în sensul că în timp ce autoturismele persoanelor fizice sunt supuse unor interdicţii/restricţii absolute sau relative (plata de taxe) pentru circulaţia prin Bucureşti sau prin anumite zone ale municipiului, autovehiculele autorităţilor/instituţiilor publice nu sunt supuse niciunei interdicţii/restricţii. Instituțiile publice sunt plasate astfel deasupra regulilor care li se aplică numai cetățenilor.

Share this post


Link to post

Eu cred ca daca se infiinteaza Partidul Motoarelor Termice Curate (PMTC), sau Partidul Biela-Manivela (PBM)  castiga detasat alegerile in multe tari. Sunt destui sictiriti cu masurile hei-rupiste care de multe ori pun carul inaintea boilor. 

 

Edited by mr_
  • Like 2
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...