Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Am o mica/mare problema si nu stiu cum sa procedez. SPer sa ma puteti ajuta.

Detin un Chevrolet Epica 2.0 D fabricata in 2008, cutie automata. In ultima vreme a inceput sa "smuceasca" destul de rau. Desi am schimbat uleiul in cutie la reprezentanta si i s-a facut o revizie cutiei de viteze, problemele inca persista. Mi s-a sugerat ca ar trebui sa schimb cutia. Tinand cont de acest aspect, as vrea sa ii fac si un "upgrade" de soft motorului, ducandu-l pana spre 190 de cai.

Intrebarea este urmatoarea: daca tot trebuie sa schimb cutia, as putea pune versiunea GM 6-Speed 6T45 MH7 Hydra-Matic Automatic Transmission? din ce am citit este mai robusta, mai "finuta", mai noua si este si in 6 trepte. Am gasit la un moment dat un manual de service pentru un epica 2009 unde scria ca poate fi echipata cu aceasta  cutie.

Va multumesc pentru sprijin.

Share this post


Link to post

Pe ce baza au sugerat sa inlocuiesti cutia? cand au schimbat uleiul ai inlocuit si filtrul? Sau ce inseaman revizie la cutie? Chiar sunt curios ce au facut.. Au pus si testerul pe ea? Sau esti sigur ca au schimbat uleiul? sau au pus uleiul care trebuie?

CAt despre montarea altei cutii, alt model, trebuie sa ai si toata electrica si TCM + ca e imperecheata si cu ECM (din ce stiu eu) si nu stiu cat merita bataia de cap..

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cutia in 6 viteze a fost imperecheata cu motorul 2.0D, deci va merge daca schimbi si partea de comanda, adica ce a spus Mircea mai sus. Dar ai grija de pe ce masina iei cutia, sa nu fie una cu  probleme similare cu a ta...

Si subscriu la ce a scris Mircea, in primul rand la service trebuiau sa puna un diagnostic, apoi sa iti spuna de ce trebuie sa schimbi cutia in loc sa o repari. Poate fi doar o valva blocata sau filtru infundat, sau ceva ce poate fi reparat cu o simpla curatare. 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...