Jump to content
Sign in to follow this  
Jumper.

Diferente Daewoo Kalos si Chevrolet Kalos

Recommended Posts

Salut!Care este diferenta dintre Daewoo Kalos si Chevrolet Kalos ?

Dar dintre Chevrolet Kalos si Chevrolet Aveo care arata exact la fel ?Mi se pare o chestie fara cap.

Share this post


Link to post

De ce ti se pare o chestie fara cap?? Kalos se fabrica de pe vremea cand Daewoo era pe piata, dupa a fost preluat de Gm si au trecut la chevrolet (era normal sa schimbe sigla).
Sunt mai multe masini care au ambele sigle dar este aceiasi masina (bine unele mai au si mici modificari).

Iar Kalos cu Aveo este o diferenta de interior daca imi aduc bine aminte si o rebrand-uire a lu Kalos.

 

Share this post


Link to post

De unde ai scos-o,pe asta,cum ca arata,,exact la fel"?Nu-s la fel,nici pe afara,nici pe dinauntru.

Share this post


Link to post
7 hours ago, nluncasu said:

De unde ai scos-o,pe asta,cum ca arata,,exact la fel"?Nu-s la fel,nici pe afara,nici pe dinauntru.

Pai arata la fel -nu ma refer la chevroletul aveo al matale , ma refer la acest tip de chevrolet aveo https://www.olx.ro/oferta/chevrolet-aveo-2006-IDczh7A.html#cacf48114e

 E anapoda sa fie doua masini care defapt nu se difera cu nimic cu denumiri diferite

Share this post


Link to post
17 hours ago, mirceajo said:

De ce ti se pare o chestie fara cap?? Kalos se fabrica de pe vremea cand Daewoo era pe piata, dupa a fost preluat de Gm si au trecut la chevrolet (era normal sa schimbe sigla).
Sunt mai multe masini care au ambele sigle dar este aceiasi masina (bine unele mai au si mici modificari).

 Iar Kalos cu Aveo este o diferenta de interior daca imi aduc bine aminte si o rebrand-uire a lu Kalos.

  

sa schimbi denumirea mi se pare aiurea , probabil d-asta nu a reusit chevrolet sa faca fata pe piata europeana 

GM a avut Opel pana in 2017 si Chevrolet( in Europa ) pana in 2013 , Chevrolet Trax este Opel Mokka , aceeasi masina sub alta sigla , caz similar acestuia.

Cum a avut Chevrolet Matiz si Chevrolet Spark -ceva absolut fara cap. Nu mai stii care e Matiz si care e Spark ca arata la fel.

Share this post


Link to post

Da ma si Chevrolet Epica este Daewoo Tosca si Chevrolet Captiva este Daewoo Windstorm.. Dar care este nemultumirea ta? Asta nu inteleg 🙂

Share this post


Link to post

Asta e o practica obisnuita in piata auto.Exemplu:Daihatsu Sirion,Subaru Justy,Toyota Passo si Toyota Boon.toate sunt una si aceeasi masina.Doar emblemele sunt diferite.Considerentele sunt numai comerciale si au legatura cu renumele diferitelor marci pe diferite piete.

Share this post


Link to post
On 8/13/2019 at 2:40 AM, Jumper. said:

Chevrolet Trax este Opel Mokka , aceeasi masina sub alta sigla , caz similar acestuia.

Daca mergi atat de departe si VW, Skoda si Seat sunt aceleasi masini pe dedesubt, plus ca au piese comune cu Audi, Bugatti, Lamborghini, Bentley si ce alte marci or mai fi in grup.

Aveo si Kalos seamana intr-adevar mai mult intre ele, Kalos e denumirea veche data de Daewoo, Aveo e denumirea noua data de Chevrolet, masina fiind fabricata si in prezent sub denumirea asta, bineinteles cu un design mai proaspat si pe o platforma mai noua.

Sincer nu m-as mira ca in 10 ani de acum Chevrolet sa revina in Europa, avand in vedere ca Opel a fost vandut din cauza problemelor financiare ale GM si acum nu mai au nici o marca prezenta in Europa. 

Share this post


Link to post
On 8/19/2019 at 3:22 PM, ches said:

Daca mergi atat de departe si VW, Skoda si Seat sunt aceleasi masini pe dedesubt, plus ca au piese comune cu Audi, Bugatti, Lamborghini, Bentley si ce alte marci or mai fi in grup.

Aveo si Kalos seamana intr-adevar mai mult intre ele, Kalos e denumirea veche data de Daewoo, Aveo e denumirea noua data de Chevrolet, masina fiind fabricata si in prezent sub denumirea asta, bineinteles cu un design mai proaspat si pe o platforma mai noua.

Sincer nu m-as mira ca in 10 ani de acum Chevrolet sa revina in Europa, avand in vedere ca Opel a fost vandut din cauza problemelor financiare ale GM si acum nu mai au nici o marca prezenta in Europa. 

Opel a fost vandut , dar Chevrolet Aveo inca se fabrica ? Intrebarea mea este daca se fabrica tot in Coreea? Si da , Chevrolet este posibil sa revina in Europa ,dar cu masini electrice .Mi-a parut rau cand s-a retras , am doua masini (Matiz si Kalos) de la GM ,Matizul fiind fabricat in 2008 dar tot sub denumirea de Daewoo. Nu stiam ca Chevrolet Aveo inca se fabrica..

Share this post


Link to post
On 8/26/2019 at 11:17 AM, ches said:

Aveo se fabrica pt tarile arabe, Asia si SUA (unde se numeste Sonic) :

https://chevrolet.impex.com.lb/new-vehicles/aveo/

https://www.chevrolet.com/car/sonic-small-car

Am vazut acum ,multumesc! Sincer mi-e dor de Chevrolet - cu masinutele lor fiabile si ieftine , pe atat de ieftine pe atat de fiabile.Mi-a picat fata cand am auzit ca nu se mai fabrica pentru piata europeana.

Edited by Jumper.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...