Jump to content
Sign in to follow this  
Daniel G.

Probleme Epica 2.0D (Cruise Control , Planetare)

Recommended Posts

Hello ,

Am recurs la acest forum dupa multe problemute mici si scumpe ce le-am avut cu masina in ultima perioada. Hopefully voi ma puteti ajuta mai mult .

Prima Problema.

Planetarele . Se aude u lovitura mica la accelerare/franare brusca (cand apas rapid pe una dintre pedale) . Dupa mai multe investigatii am inteles ca este cauzata dintr-un joc avut la  planetare, acestea au un joc vertical de cateva mm din cauza uzurii dintilor (Cel putin asta am inteles de la mecanic). Din cate am inteles schimbarea lor m-ar costa undeva pe la 400 euro fara manopera si incerc sa caut alternative mai ieftine. 

Intr-o postare anterioara am observat ca este un brat aftermarket de la Febest care ar putea remedia aceasta problema . O sa ma uit dupa acest brat pe la Unix/Autonet/Intercars poate am noroc.

A Doua Problema.

Nu functioneaza Cruise Control-ul . Intro perioada se mai aprindea pe bord dupa ce apasam butonul Set Cruise dar se dezactiva aleatoriu dupa cateva secunde/minute. Acum nu mai apare deloc oricat as incerca . Vreau sa va intreb daca este vreo siguranta pe care as putea sa o verific . 

Din research-ul facut pe internet am inteles ca poate fi Brake Switch-ul de la pedala de frana (desi merg stopurile cand pedala este apasata). A mai intampinat cineva problema asta ? .

Multumesc anticipat pentru ajutor !

Share this post


Link to post

Despre planetara iti poate povestii @ches el a rezolvat la Epica lui.

Despre cruise control, masina este manuala sau automata? Senzorul frana are dublu circuit asa ca pot functiona lampile de frana si celalalt circuit nu. Cel mai bine pui tester-ul pentru asta, vezi la @buburuza vesela.

Spor!

Edited by mirceajo

Share this post


Link to post

Bratul de la Febest (care este axul intermediar) e bun numai daca jocul este la planetara de pe dreapta intre axul intermediar si planetara dreapta. Il poti comanda direct de la febest, la noi cred ca il gasesti doar pe original. Deci prima data, inainte sa dai banii, asigura-te de locul unde ai joc.

Daca spre exemplu jocul este intre capul de planetara si fuzeta cea mai ieftina metoda de rezolvare este sa rotesti cu 90 grade capul de planetara fata de fuzeta (adica sa scoti planetara din rulment, rotesti rulmentul 90 grade si o pui la loc, in 15minute/roata se rezolva). Sau schimbi rulmentii fata, sunt aprox 300 lei bucata marca Optimal (eu d-asta am pus pe drepata si e OK), 700 lei bucata originali.

Pt cruise control verifica condurile de eroare sau mergi pe tester. Tot la un contact imperfect ma gandesc si eu, insa trebuie sa vezi unde sa umbli.

Share this post


Link to post
10 hours ago, mirceajo said:
10 hours ago, mirceajo said:

Despre planetara iti poate povestii @ches el a rezolvat la Epica lui.

Despre cruise control, masina este manuala sau automata? Senzorul frana are dublu circuit asa ca pot functiona lampile de frana si celalalt circuit nu. Cel mai bine pui tester-ul pentru asta, vezi la @buburuza vesela.

Spor!

 

 

10 hours ago, mirceajo said:

Spor!

Hello , multumesc de raspuns.

 

Masina este manuala , am luat un tester de pe aliexpress , vede masina dar nu gaseste nici o eroare desi am aprins si becul de la airbag.

Am incercat cu un tester Delphi dar in lista gasesc doar epica din 2006 2007 2008 cu motoare pe benzina . 

Share this post


Link to post
7 hours ago, ches said:

Bratul de la Febest (care este axul intermediar) e bun numai daca jocul este la planetara de pe dreapta intre axul intermediar si planetara dreapta. Il poti comanda direct de la febest, la noi cred ca il gasesti doar pe original. Deci prima data, inainte sa dai banii, asigura-te de locul unde ai joc.

Daca spre exemplu jocul este intre capul de planetara si fuzeta cea mai ieftina metoda de rezolvare este sa rotesti cu 90 grade capul de planetara fata de fuzeta (adica sa scoti planetara din rulment, rotesti rulmentul 90 grade si o pui la loc, in 15minute/roata se rezolva). Sau schimbi rulmentii fata, sunt aprox 300 lei bucata marca Optimal (eu d-asta am pus pe drepata si e OK), 700 lei bucata originali.

Pt cruise control verifica condurile de eroare sau mergi pe tester. Tot la un contact imperfect ma gandesc si eu, insa trebuie sa vezi unde sa umbli.

Multumesc de raspuns . O sa vad cum fac cu plantarele , sincer sa iti zic am avut o gramada de probleme in ultima perioada si chiar nu mai am timp sa ma ocup de ea. 

 

In orice caz multumesc foarte mult de informatii , o zi faina!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...