Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Dimensiuni coarba (cheie roti) Cielo

Recommended Posts

Salut la toata lumea !! Asa cum zice si titlul topicului,ma intereseaza sa stiu daca cheia aceea tubulara in forma de L,numita si coarba sau manivela,care se gaseste in suportul de polistiren de langa roata de rezerva, are dimensiuni diferite,avand in vedere ca s-a fabricat Cielo cu 2 dimensiuni ale rotilor,13,respectiva 14 inch.Eu am luat recent trusa de scule (cric+coarba) de pe un Executive si as vrea sa stiu daca m-am ,,fript" cu cheia,care din ce vad e pe 19.Am intrebat  un furnizor de piese Daewoo si mi-a zis ca ,,din ce stie el aceste chei au fost doar pe 19", desi eu stiu ca generatiile mai vechi au prezoane de 17.Asa ca,fosti sau actuali posesori de Cielo GLE, ce dimensiuni are aceasta cheie la voi ???

Share this post


Link to post

19

Edit.

Ma macina totusi o intrebare : de eu imi aleg coarba pe masura prezoanelor existente, ori prezoane pe coarba achizitionata ...

Edited by Viktor

Share this post


Link to post
1 hour ago, Viktor said:

19

Edit.

Ma macina totusi o intrebare : de eu imi aleg coarba pe masura prezoanelor existente, ori prezoane pe coarba achizitionata ...

In mod normal pe masura prezoanelor existente,dar pe asta am luat-o de pe un Executive impreuna cu un cric original in stare buna (din fericire amandoua au fost pomana,deci nu am dat nimic pe ele),iar acum caut si suportul acela de polistiren si nu sunt sigur in privinta dimensiunii coarbei,tinand cont ca dimensiunile jantelor difera la a mea,si vreau sa stiu daca mai e nevoie sa caut si coarba sau nu,si bine ar fi sa nu,ca vad ca nici asta nu mai vrea sa fie gasita,noua sau in stare buna.Ce ma enerveaza ca nu gasesc toate piesele intr-un singur loc,asta insemnand costuri inutile pt. transport.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Coarba ii mistoaca ca forma si da bine in portbagaj, insa nu si eficienta la "depanari" mai ales in cazul jantelor usoare unde adesea prezoanele se intepenesc si necesita o priza serioasa din scurt (aproape de janta) urmat de pirghie de forta de vreo 50 cm. Eu recomand un brat telescopic ce cade la fix intr-unul de locasurile existente (in locul cheii de roti de retin bine) in trusa polistiren, insotit de o tubulara pe masura prezoanelor si game over. 

Share this post


Link to post
11 hours ago, Viktor said:

Coarba ii mistoaca ca forma si da bine in portbagaj, insa nu si eficienta la "depanari" mai ales in cazul jantelor usoare unde adesea prezoanele se intepenesc si necesita o priza serioasa din scurt (aproape de janta) urmat de pirghie de forta de vreo 50 cm. Eu recomand un brat telescopic ce cade la fix intr-unul de locasurile existente (in locul cheii de roti de retin bine) in trusa polistiren, insotit de o tubulara pe masura prezoanelor si game over. 

Deocamdata raman la jantele originale de tabla,ceea ce inseamna ca,cheia originala e suficienta.O sa iau un brat telescopic eventual de rezerva.Totusi,eu stiam ca dimensiunile prezoanelor difera intre GLE si generatiile mai noi,care au jante de 14...

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...