Jump to content
Sign in to follow this  
Geo_ZGA

pareri Citroen C3 1.6 hdi 2005

Recommended Posts

Salutare, cum zice si titlul caut pareri despre Citroen C3. In special generatia anilor 2000, diesel.

Cautand sotiei o masina mai micuta si economica, am gasit (la un prieten de familie) un C3 din 2005, motor 1.6 hdi, varianta Exclusive. Ceva de genul "full fara piele"... clima, pilot, plafon panoramic etc. Km reali 210.000, masinuta merge bine, suna bine, consuma putin... estetic mai are ciocaneli ici-colo, ca are totusi o varsta si nu e "impecabila boss".

Doar ca nu stiu mare lucru despre masinile astea... fiabilitate, costuri de intretinere etc.

edit: mi s-a parut ca nu trage calumea. Nici nu ma pricep la diesel, nici nu am termen de comparatie... dar totusi la 90cp turbo ar fi trebuit sa se simta. Fum nu da, nu am idee daca "asa face toate" sau pur si simplu e moarta turbina.

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

M-am lamurit intre timp... se pare ca turbina nu intra, deci pica din start masina asta.

Motorul 1.6 hdi ar fi un motor reusit, dar se pare ca se infunda nu stiu ce filtru la traseul de ulei pt turbo si cade turbina. Electrica cica e dezastru... si masina asta are o gramada de electrica (inclusiv servo).

Revenim la cautat Corsa C sau Agila 1.2 🙂

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pt oras nu merita diesel (banuiesc ca de aia trebuie sa fie micuta si draguta 🙂 ), motorul pe benzina aspirat e cel mai recomandat.

Sparkul nou (M300) cu motor de 1.2 nu ii place? Nevestei mele cei putin ii place foarte mult - se infige bine, arata fain, este neasteptat de incapator pt dimensiunea ei si are dotari faine (clima automata, geamuri si oglinzi electrice etc). Unul din 2010-2011 full este pe la 3500E maxim si sigur e in stare mai buna fata de orice de la inceputul anilor 2000, masini  vechi care deja cer atentie. Sparkurile mai slab dotate sunt sensibil mai ieftine, au motorul de 1.0 care nu e rau, insa trebuie sa te asiguri ca nu a fost masina de distributie.

Referitor la Citroenul respectiv, am avut o colega de munca care a avut unul pe benzina si nu am auzit-o vreodata sa se planga de ea. A vandut-o cand a plecat din tara in 2012.

Daca vrei test drive cu Sparkul meu imi dai un PM 🙂 si ne vedem intr-o seara. Si nu, nu il vand 😄 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

In functie de generatie, Citronelu are probleme la partea electrica. De la faptul ca se ard becuri in prostie pana la calculatoare. Noi avem acasa un C3 1.1 benzina din 2008, i s-a ars pana acum doar calculatorul de la servodirectie (si am devenit maestru la schimbat becuri). Dintr-unul luat de la dezmembrari si ala de pe masina a rezultat unul bun. Ca nou e >1000 de euroi... 

Am la munca Fusion cu 1.6 diesel de 90cp (acelasi motor) si nu are nici pe naiba. Doar ca cel putin pe Fusion consuma mult, ~7%. In schimb trage foarte bine si te descurci lejer prin trafic. 

La C4 1.6 diesel de 110cp s-a intamplat sa se strice un senzor de la turbina si nu mai citea ca turbina functioneaza. Astfel ca motorul se comporta ca unul fara turbo, era mai greu in depasiri 🙄

 

Are cineva pe aici pe forum, din TM parca, Honda Jazz, mai bine asa 🙂

Share this post


Link to post

Bugetul e in jur de 1500 euro, maxim, maxim 2000 euro daca masina e extra-mega-super. Stiu ca e putin, dar atat se poate momentan.

Variante as avea Corsa C sau Agila, motoare de 1.2 benzina. Doar ca inca nu am gasit una care sa mi se para ok raport pret - calitate, dotari, etc. Musai in 4 usi si cu un minim de confort... AC, servo, geamuri electrice fata.

Share this post


Link to post

Mie motorul ala de 1.6hdi si 90CP nu mi s-a parut ca e vreo racheta. Am condus unul doua zile anul trecut (inchiriat de pe drivy.com) pe un Peugeot 207 si mi s-a parut f lent. Am incercat sa las in urma pe unu' cu Duster si n-am reusit.... Ori si asta avea turbina in batista, ori "toate face asa". 

Personal ca masina de oras si eu as opta pentru una pe benzina. De fapt deja am optat 😄

Share this post


Link to post

@Mr: era si ala impachetat cu turbina praf :)))) Am condus 1.6 HDI de 90cp pe C4 si nu mi s-a parut lenesa 🙂

Share this post


Link to post

Am gasit niste Spark 2006-2007, sau Corsa C 2003-2005, cu preturi intre 1200 si 1700 euro. Parca pe Spark nu as da mai mult de 1000 euro, e un Matiz stilizat si putin mai nou...

La Corsa am ales una cu 1.2 benzina... si alta cu 1.3 cdti, incerc in weekend sa le vad. Nu stiu totusi cat de bune sunt motoarele de 1.3 si la ce sa ma astept...

edit: mai iau in calcul si Ford Fiesta, vad multe cu motorul 1.4 tdci (il are taica-miu pe Fusion, merge fara probleme), din 2006-2007

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Un Swift post 2006 nu gasesti? Motorul 1.3 pe benzina are fiabilitate decenta si nu se misca rau. 

Share this post


Link to post

Din pacate, nu... doar modelul anterior. Nici nu ma uit la anunturi de prin zone f indepartate, ca nu am chef sa bat 300km si sa gasesc un cazan.

Intre timp am gasit un Opel Agila in Buc, 2001, 1.2 benzina, AC, geamuri, oglinzi electrice... 1150 euro negociabil. Si o Corsa C din 2003, tot cu dotarile astea, la 1200 euro. Sa ma duc sambata sa vad Agila, daca nu e ok vad si Corsa.

Share this post


Link to post

Agila e urata 😛

Edit: Urata rau 😛

Edited by ches
  • Like 1
  • Haha 2

Share this post


Link to post

Nu e urata, doar ca designul n-o avantajeaza. Si nici forma 😄

Eu am avut una inchiriata in 2002 si nu-i masina rea. Incap chiar si 4 adulti in ea relativ comod pentru clasa asta. 

Edited by mr_

Share this post


Link to post

E absolut hidoasa :)) Dar sotia a facut scoala pe aceasta monstruozitate pe 4 roti, si a fost incantata. Nu de formele suave, evident... e ergonomica la interior, micuta, usor de parcat.

Fata de Corsa, e ceva mai inalta, mai spatioasa si cu garda la sol o idee mai mare. Porbagajul e putin mai mic totusi, dar e suficient pt ce are ea nevoie.

AC, geamuri electrice fata, airbag, ABS... e ok, zic eu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu stiu cum conduce, dar o sa presupun ca merge cu masina cum a invatat in scoala, cum merge orice persoana relativ atehnica, adica subturat. Un diesel care sta doar prin bucuresti, ca nu poti sa zici ca merge prea mult in minunea asta de trafic, are de suferit in regimu' asta de mers. Funingine depusa peste tot, omori volant, omori turbina, o sa incepi sa arunci bani intr-una in ea. Uita-te dupa benzinare aspirate, ca alea merg fara prea mari probleme si subturate, si in bara la bara, si cum vrei tu. Eu o sa zic sa-i pui gaz, tu n-o sa fii de acord probabil, da' asta e alta discutie. Gasesti megane, gasesti corsa, gasesti astra g, peugeot 207, ai variante in bugetul ala.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am rezolvat pana la urma, la un cost ok, zic eu... Corsa C, 1.2 benzina, dotari basic

Share this post


Link to post

Bravo! Mai ales ca nu ai mers pe diesel in oras, din toate punctele de vedere. Plus ca iarna o sa fie cald muult mai repede inauntru.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...