Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Naluca si nepotica BEE

Recommended Posts

Inca nu am bagat-o in service, nu s-a nimerit. O scurta discutie telefonica mi-a reamintit principii simple ale mecanicii auto. De care nu as fi uitat, insa mai am o groaza de chestii nasoale pe cap ... C sa zic asa, episodul e "pe trend".

Deci, lipsa de scanteie la #4 => benzina care spala cilindrul, deci kaput ungere si segmenti ... Apoi, benzina + ulei in evacuare, cam kaput turbina si catalizator.

La cum imi merg lucrurile in ultima vreme, nici nu ma gandesc sa scape ceva din lista de mai sus 😆. Daca as fi gandit-o la timp, as fi scos preventiv mufa de la injectorul #4 si nimic nu s-ar fi intamplat ...

Pe termen lung, daca se va impune, cu toata nebunia aparenta, voi merge pe ceva similar ... Ca sa am piese de schimb 🤣🤣🤣

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Incerca sa faci o evaluare a pieselor mentionate mai sus - turbina/ catalizator, cilindri (cat de zgariati sunt). Poate ai avut noroc, desi 2l in minus e ceva... In functie de asta socotesti daca merita sa schimbi/repari doar motorul sau schimbi toata masina 🙂 .

Pacat de intamplare, imi aduce aminte de Dacia tatei care a patit-o pe drumul de la Sambata de Sus/ Fagaras spre Buc in anii 90. Tata a reparat motorul atunci, insa nu a mai fost aceeasi masina 😞 .

Share this post


Link to post
On 11/2/2022 at 10:50 AM, ches said:

 Poate ai avut noroc, desi 2l in minus e ceva...

 

Care 5 🙂

Trista patanie, motorul ala trebuie desfacut si dupa evaluare decizi daca pui altul sau il repari.

Daca ai nevoie de ajutor stii unde ne gasesti, primul si ultimul motor de opel in care am umblat am reusit sa ii indoi supapele dupa ce am schimbat distributia dar tot ma bag, suna-ma, il iau si pe @mirceajo si o facem de 300+++ cai 😛

Edited by Dj_Dark
  • Like 2

Share this post


Link to post

Weekendul trecut BEE schimbat prefixul, a sarit de 100.000. Am ratat momentul, fiind intr-o depasire pe Valea Oltului.

Toate in grafic, cu un mic episod de deruta. Joi, pe Paraul Rece, am ramas fara armasari. Motorul functiona normal, fara alte semnalmente. In drum spre Fagaras mi-a aruncat pe bord un Service Vehicle Soon. Dupa vreo 20 km si-a revenit si a ramas in stare normala. Ajuns acasa am cautat putin pe net simptomele si 3 din 3 resurse gasite au indicat MAFul. Asa ca l-am scos, l-am curatat cu spray si cam asta a fost. Mesajul nu a mai aparut, desi, ochiometric, nu am vazut mizerie depusa pe componentele MAFului. Destul de capsulata jucaria, nu ai cum sa vezi toate firele, poate era totusi ceva inauntru. Cel mai probabil nu fusese desfacut/curatat niciodata ... La 8 ani si 100.000km e chiar decent 😄

Dupa episod, teava de esapament era oglinda, in ciuda faptului ca acceleratia a cam fost la podea tot timpul. Asta mi-a indicat un amestec super sarac, deci MAF-ul se pare ca a fost de vina.

Din nou, nu am posibilitatea de a face o diagnoza, asta ar mai elimina din presupuneri.  Se va lamuri... candva 😆

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am primit si o prima "evaluare" pentru Naluca. Se speculeaza ca este crapat pistonul #4. Recomandare: schimbare motor.

Nu cred in varianta asta, cel putin pana nu vad cu ochii mei. Am trecut de prea multe ori prin episoade din astea ... Si toate s-au rezolvat "altfel" ... adica normal. Ma tem ca investigatia a fost ochiometrica si facuta sa scape de client. Sper sa aflu detalii la fata locului, momentan mi se pare dubioasa povestea.

 

Share this post


Link to post

Nu se poate inspecta, cu o camera, pistonul?

Am citit topicul, dar nu mai retin, test de compresie s-a efectuat pana la urma?

Share this post


Link to post

Pai exact din motivele astea nu-mi suna bine diagnosticul primit ! Nu am fost instiintat sa fi facut test de compresie sau sa se uite cu o camera endoscopica ... Asa ca eu am catalogat totul ca fiind o "speculatie". Mi-e groaza pentru clientii de buna credinta care nu se pricep deloc si iau de bune astfel de "rapoarte" .

O sa merg la fata locului sa vad cum s-a facut constatarea ...

  • Like 3

Share this post


Link to post

Cineva (@Rafi) a avut "gura aurita" ... In postarea asta  n-a avut de lucru si a mentionat "probleme de pistoane". Asa stau lucrurile.

Fara a da o nota foarte buna comunicarii, apreciez ca diagnoza facuta la service a fost corecta. Astazi am vazut imagini luate cu o camera endoscopica ... Pistonul are o crapatura de tooooata frumusetea ... Nu mai invoc caini, sfinti si altele ... mi-au ajuns evaluarile pt un motor refurbished sau unul nou. Politica service-ului, nu repara ... Buna a fost postarea lui @Ches de pe topicul unui coleg ... ce "right to repair" ...

De acum investighez variantele, clar nu se pune problema de motor nou si nici macar refurbished. Reparatie sau inlocuire cu unul SH, cam astea sunt optiunile

  • Confused 1
  • Sad 3

Share this post


Link to post
1 hour ago, Salex said:

Cineva (@Rafi) a avut "gura aurita" ... In postarea asta  n-a avut de lucru si a mentionat "probleme de pistoane". Asa stau lucrurile.

Fara a da o nota foarte buna comunicarii, apreciez ca diagnoza facuta la service a fost corecta. Astazi am vazut imagini luate cu o camera endoscopica ... Pistonul are o crapatura de tooooata frumusetea ... Nu mai invoc caini, sfinti si altele ... mi-au ajuns evaluarile pt un motor refurbished sau unul nou. Politica service-ului, nu repara ... Buna a fost postarea lui @Ches de pe topicul unui coleg ... ce "right to repair" ...

De acum investighez variantele, clar nu se pune problema de motor nou si nici macar refurbished. Reparatie sau inlocuire cu unul SH, cam astea sunt optiunile

Sunt liber saptamana viitoare, ne apucam? @DjDark?

  • Like 3

Share this post


Link to post
2 hours ago, Salex said:

Cineva (@Rafi) a avut "gura aurita" ... In postarea asta  n-a avut de lucru si a mentionat "probleme de pistoane". Asa stau lucrurile.

Fara a da o nota foarte buna comunicarii, apreciez ca diagnoza facuta la service a fost corecta. Astazi am vazut imagini luate cu o camera endoscopica ... Pistonul are o crapatura de tooooata frumusetea ... Nu mai invoc caini, sfinti si altele ... mi-au ajuns evaluarile pt un motor refurbished sau unul nou. Politica service-ului, nu repara ... Buna a fost postarea lui @Ches de pe topicul unui coleg ... ce "right to repair" ...

De acum investighez variantele, clar nu se pune problema de motor nou si nici macar refurbished. Reparatie sau inlocuire cu unul SH, cam astea sunt optiunile

fara intentie, doar am scris ce am citit in timp pe forumuri (old habits), imi pare rau sa aud ca a fost fix asta😪 din pacate masinile din zilele astea sunt din ce in ce mai slabe calitativ.

Share this post


Link to post

Stai cuminte, nu cred in cobeli :). Si, evident, nu despre asta e vorba. La momentul in care am sapat despre motorizarea asta nu am gasit prea multe info "de rau", ba chiar era laudat motorul ca fiind unul dintre cele mai bune ever de la Opel. Recent am inceput sa gasesc si eu ceva recenzii cu puncte slabe si, din ce rezulta, variantele 2013-2014 de la motorizarea Nalucii au prezentat probleme la pistoane. Clar problema de proiectare si care, tot din ce am citit recent, s-a remediat ulterior. 

Astept o oferta (estimare) de piese OE de la service, oamenii s-au oferit sa o faca. Poate sa nu fie o idee rea, din nou "exotismul" loveste, nu sunt convins ca as gasi piese cu usurinta la orice furnizor. 

Daca as fi un tip logic, ar trebui ca urmatoarea masina sa fie cel mai popular model de la Dacia 🤣. Experienta ultimilor 20 de ani in care am avut modele rare ar trebui sa imi fie de ajuns.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa iei dacia ca sa ai masina comuna, sunt si altele mai bune, nu dau nume (skoda,passat,bmw,haudi) 😛

In ceea ce priveste motorul, revin cu parerea mea ca inainte de a lua o decizie trebuie desfacut si vazut ce e afectat pe langa pistonul ala, daca e blocul zgariat de exemplu nu cred ca vrei sa cumperi bloc nou 🙂

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Se poate bucsa la Baneasa, tine o viata (de motor). Solutii sunt, depinde la ce sume se invart toate adunate.

Share this post


Link to post
3 hours ago, Dj_Dark said:

Nu trebuie sa iei dacia ca sa ai masina comuna, sunt si altele mai bune, nu dau nume (skoda,passat,bmw,haudi) 😛

In ceea ce priveste motorul, revin cu parerea mea ca inainte de a lua o decizie trebuie desfacut si vazut ce e afectat pe langa pistonul ala, daca e blocul zgariat de exemplu nu cred ca vrei sa cumperi bloc nou 🙂

Auzi ... Tocmai tu ... Chiar ai luat cuvant cu cuvant ce am scris mai sus 😝. Fix eu cu masina "normala" 🤣... In momentul asta cel mai tare tin la combinatia sedan + 4X4 ... Zi-mi ce variante sunt pe piata, ca deja m-am uitat :D. 

Legat de motor, se va desface, intr-un fel sau altul. Ce nu stiu, iarasi, e cum dracu stau lucrurile cu blocul de aluminiu ... In documentatiile pe care le-am gasit pe net, nu am vazut pe nicaieri ca ar fi bloc de Al + camasi, pare sa fie monobloc. Si atunci ma da pe spate ... frecare directa segmenti piston pe cilindru de Al ??? WTF 😳, am imbatranit !

Apropos de schimbat motor cu unul nou ... Toata povestea depaseste valoarea masinii 😆. Iese din discutie, chiar daca se acorda garantie @Opel !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu ma pricep la sfaturi de mecanica dar, doua motoare (la Nubira si Spark) cu distributie sarita + restul de probleme asociate, le-am rezolvat la service-ul de pe Pucheni, cu zero probleme dupa. Nu scot fum, nu consuma ulei etc.

Un alt nume care imi vine in minte e Claudiu DNC care pe vremuri se ocupa doar de Opel.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 11/24/2022 at 2:28 PM, Salex said:

 In momentul asta cel mai tare tin la combinatia sedan + 4X4 ... Zi-mi ce variante sunt pe piata, ca deja m-am uitat :D. 

Legat de motor, se va desface, intr-un fel sau altul. Ce nu stiu, iarasi, e cum dracu stau lucrurile cu blocul de aluminiu ... In documentatiile pe care le-am gasit pe net, nu am vazut pe nicaieri ca ar fi bloc de Al + camasi, pare sa fie monobloc. Si atunci ma da pe spate ... frecare directa segmenti piston pe cilindru de Al ??? WTF 😳, am imbatranit !

Apropos de schimbat motor cu unul nou ... Toata povestea depaseste valoarea masinii 😆. Iese din discutie, chiar daca se acorda garantie @Opel !

Pai, atunci variantele sunt acelelasi doar ca scoti bmw-ul din ele 🙂

Legat de bloc, o fi aluminiu fara camasi, doar coating de ceva gen nikasil/alusil ca la bmw.

Apropo de motor nou clar nu "nou" gandind obiectiv, daca trebuie sa inlocui mai mult decat un piston nu cred ca mai are rost sa continui, alt motor sh direct in care intri si il faci cum trebuie, daca gasesti si nu costa cat masina, altfel, data la dezmembrat si luat alta (da stiu, nu esti genul, nici eu).

La cat de rare sunt motor sh greu de gasit, in schimb asta are si o parte buna, daca gasesti persoana potrivita o dai la dezmembrari pe bani buni 😉

Acelasi lucru am patit si eu la un nissan primera (p11 parca) acum multi ani, piston spart, bloc zgariat muci, la momentul respectiv am gasit un singur motor ca al lui departe, am fost fupa el si vroia pe el cat masina toata, drept urmare s-a inlocuit cu altul mai potent si mai comun care cred ca merge si in ziua de azi. 

Share this post


Link to post

Cu motor SH, dupa experienta de acum, ma cam tem. Poate sa fie generatie de dupa 2014 ... Dar chiar si asa.

Ideea de desfacut si refacut cel actual se bazeaza pe faptul ca as avea control total la piese, macar stiu ce bag. Am gasit pistoane forjate, chiar si in Ro. Mai mult, am gasit pistoane forjate la +0,5mm ... Posibil un fel de RK1. Par sa fie sanse mai bune acum decat erau saptamana trecuta. Deci, daca sunt probleme de camasa, merge o rectificare+honuire ... Cumva, oricum pistoanele le schimb, nu mai am incredere in ele, bag forjate. Deci nu ar fi mare hai, ramane doar rectificarea blocului. Cam asta imi pare un plan fezabil, mai astept oferta de piese

 

  • Like 3

Share this post


Link to post

La "marele risc" am luat un bloc motor de pe eBay, de undeva de prin Polonia. Blockul este (sper) de la un GM 2.0 LTG, adica exact ce i-ar trebui Nalucii, doar ca fost "recoltat" de pe un Cadillac.  Mama mama ce corceala o sa rezulte ... daca se potriveste 😆.

Riscul asumat a derivat din costul relativ mic al jucariei, 195 EUR cu tot cu partea inferioarea, plus 120 EUR transportul. Comparativ, in US am gasit la 500USD cel mai bun reper similar, dar fara partea inferioara si fara sa mai discutam de taxe vamale si cost transport.

A sosit zilele trecute, am avut emotii legate de uzura camasilor. Din fericire este ZERO, dar sper sa nu apara surprize de tip ovalizare sau conicitate. In faza empirica am putut doar sa constat ca nu exista niciun pic de uzura la PMS, nici macar depuneri nu am gasit.

De aratat arata cam asa, sper sa arata la fel de bine si sub capota Nalucii.

1.thumb.jpeg.91d118331cd98803247278c764bf8c72.jpeg 2.thumb.jpeg.27b33f77e5ebef5f2280b2d2c578012a.jpeg

Vedem in curand ce iese de aici

  • Like 8

Share this post


Link to post

Spor la treabă !!! Să fie fix ce trebuie.

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Eu unu n-am prins firu', e problema cu originanul ori se doreste mai mult ... ?

Share this post


Link to post

De unde atata fudulie Viktore, cui ii mai arde de tiuning 😊

Neah ... agregatul original face parte dintr-o serie de motoare care nu vor neam sa treaca de 130.000 km fara RK. Am gasit discutii pe net cu unii care s-au lovit de problema pe la 40.000 si au remediat-o in garantie, pe banii GMului. La mine nu a fost cazul ... masina SH, iesita din garantie etc.

Cum arata la altii beleaua se poate vedea aici, de interes dupa 9:32.

La Naluca a fost "doar" pistonul IV, care arata cam asa:

Piston_Nalu.thumb.png.67ce32ef01b63ab5720b946a0d0b0be8.png

Intrucat am mers destul de mult cu masina dupa ce cred ca aparut beleaua, am luat in calcul raclarea camasii. Preventiv si ca sa nu ajung la solutii luate in pripa (de gen bucsare) am luat blocul asta. Teama era ca se desface motorul si nu am ce face ...

 

 

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ops. Acum aud pentru prima data de asa ceva . La doar 130.000 sau mai putin chiar asa belea ... ?

Eu de data asta chiar am motive sa ma fudulesc, km aia i-am facut intr-un cilindru cu Nexia ...😉

Share this post


Link to post

Momentan doar pistonul IV s-a vazut cu camera ... asta nu inseamna ca celelate pistoane sunt in mintile lor. Filmuletul de pe YouTube e suficient de graitor in sensul asta ...

Share this post


Link to post
On 1/20/2023 at 9:49 PM, George_Paraschiv said:

Spor la treabă !!! Să fie fix ce trebuie.

Multam ... la cat de mult "noroc" am avut in ultima perioada, ar fi o schimbare binevenita :))

Share this post


Link to post

Imi pare rau de ce-am citit mai sus ca s-a intamplat, sper sa o scoti la capat cu efort minim.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...