Jump to content

catapkz

Noneuro, euro 1, euro 2 ?

Recommended Posts

@mr_: Da, fix asta e ideea si fix asta e situatia in Bucuresti si nu numai. Masini mai vechi, tinute si intretinute cu pasiune, sunt in stare mult mai buna decat unele mai noi luate pentru a fi hingherite 1-2 ani fara a investi nimic in ele. Ce facem ? Noi ... nu prea avem ce. Autoritatile ... Nimic. Solutia va fi una simpla care va merge pe o varianta de tip stalinist (daca stiti morala): impuscam ... adica interzicem tot ce este sub E4 in jos nu pentru ca stim ca sunt praf ci pentru ca exista o probabilitate destul de buna ca lucrurile sa stea asa. Ca sa fiu cinstit, probabil ca, in timp, abordarea asta va fi benefica insa doar pentru ca si cei mai smecheri algoritmi de machine learning mai baga "false positive".

Probabil discutia asta poate fi intinsa mult si bine. Puncte de vedere pro si contra pot sa apara si pot fi valide ... sa traiasca (memoria regelui) Solomon. Totusi, as vrea sa ne destinem putin (ca tot nu tine direct de noi rezolvarea problemei) aducand in atentia voastra un matematician maghiar, Abraham Wald. Am citit intamplator cateva chestii legate de el insa una mi s-a parut remarcabila si va provoc sa o parcugeti si voi. Mi se pare ca se aseamana mult cu toata povestea noastra.

Edited by Salex

Mai degraba sa fi fost atenti marii proiectanti unde ridica hardughiile pentru a nu stompa curentii de aer ce ar fi aerisit orasul/orasele. 

On 1/4/2019 at 2:53 PM, mr_ said:

Sau putem la fel de bine sa e comparam cu televizoarele color si masinile de spalat.  Cine avea un televizor color in anii '80 era mare. Iar la doua nici nu prea puteai sa te gandesti. 

Industria auto incearca cat poate sa mentina simbolistica asta... si reuseste doar partial. Poate si suv-izarea face parte din astea, incearca sa creeze birocratului impresia aventurii si rafinamentului cand sta cu masina blocat in trafic.  Insa succesul e discutabil si din ce in ce mai multi din generatia tanara (si urbana) incepe sa renunte la masini.  Gandeste-te ce inseamna  (intr-un oras mare) ca masinile sa fie autonome, sa vina singure cand ai nevoie de ele, sa te lase la scara si sa plece in durerea lor fara ca tu sa mai trebuiasca sa-i gasesti loc de parcare... 

In tarile europene eu cred ca astia s-au prins de unde bate vantul, si din motivul asta cauta cu disperare pietele noi (china, india). In Europa vanzarile si-au cam atins probabil limita. 

Aplicatia o am. Imi mai trebuie bolidu'.

La matale nu functioneste audO-vizualu' ? Daca pe bietii copilasi i-o sarit din miere (pe motiv ca nu-s lovele) ; pityóka deveni brusc leguma exotica (deh, nene, sa facem ceva lovele) s.a.m.d  Oare rablele vor scapa ? Eu cred ca nu, nu vor scapa, le vor taxa (de-or mai apuca!).

Rezumat din ultimul telejurnal. 😕

La televizor, nu, nu reusesc  ma uit aproape deloc, iar pe internet nu gasesc nimic mai recent de noiembrie 2018 cand era doar o discuție...

Ma interesează pentru ca am o nubira euro 2 care merge bine, are putini km, e întreținuta super ok si nu stiu daca s-o mai tin sau s-o marit repede.

Masinile bune NU se vind, pentru mici derapaje . O supra-taxa ii foarte probabila dar eliminarea lor din trafic ar insemna inca un sut economiei asadar, mergem pe sloganu' "unde-i fum ii si caldura". Cite calesti sub euro3 circula in oras ? 50% ? Ca mai mult, ca mai putin ... habar n-am, da' ca ar fi o masura nu tocmai potrivita asta-i sigur ! Fara de "batrinele" in oras nu-mi pot imagina orasul decit un orasel din filmele western unde se asterne o liniste totala si doar ciulinii se avinta pomposi carati de vint pe ulite. 😁

Edited by Viktor