Jump to content
Sign in to follow this  
danepicu

Fata usa Chevrolet Epica

Recommended Posts

Salut

Mi s-a rupt manerul exterior de la portiera fata stanga. Problema este ca pentru montarea manerului nou trebuie sa demontez fata de usa si nu am vazut nici un surub pe acolo. Va rog daca stiti cum se demonteaza ajutati-ma. Un link ar fi util. Eu nu am gasit. 

Multumesc

Share this post


Link to post

Salut,

Ai doua suruburi, unul este in spatele unui capacel aflat in mijlocul fetei de usa (sub cotiera de pe usa). Al doilea este in spatele capacelului de la manerul de deschidere din interior.

Capacelul il scoti cu o surubelnita plata fortand usor in gaura dintre zona cu crom si capacel, vezi si poza cu manerele.

Dupa ce scoti suruburile ai grija la capacul negru care ascunde prinderea oglinzii. Baga un card intre fata de usa si capacul negru ca sa nu tai plasticul moale de pe usa.

Dupa ce scoti suruburile si capacul, ai numai clipsuri. Nu ramane decat sa fortezi cu un levier de plastic sau un cutit cu lama groasa si neascutita incepand de jos si mergand pe laterale.

Iti recomand sa tii masina intr-o parcare subterana sau sa mergi cu ea pana o incalzesti bine inainte sa te apuci, plasticul crapa usor cand este rece.

Bafta!

274712942_fatausaepica.PNG.1e6ea4480775fcb1197e4d44cdb298f2.PNG

 

123149853_manerepica.PNG.0d3bd34b69830823590b6eb980d05d88.PNG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...