Jump to content
Sign in to follow this  
Coolboy

Schimbarea modulatorul ui de la închiderea centralizată cielo 2005

Recommended Posts

Salut. De curând m-am hotărât să îmi schimb modulul de închidere de la închiderea centralizată. Doar că nu reușesc să fac legătura între modulul nou si acutator. La acutator am 5 fire : alb , negru , maro , albastru și verde. La noul modul am 6 fire care duc la acutator : portocaliu, alb , galben și portocaliu și negru , alb și negru , galben și negru. Cum trebuie să fac legătura între modulator și acutator că nu reușesc după schema pe care am primit o la modulator. Modulatorul l-am alimentat că îi schemă si funcționează. Atașez câteva poze cu firele de la modulator , acutator și schema de la modulator. Scz dacă este off topic. Mulțumesc

Share this post


Link to post
Chiar acum, Coolboy a spus:

Salut. De curând m-am hotărât să îmi schimb modulul de închidere de la închiderea centralizată. Doar că nu reușesc să fac legătura între modulul nou si acutator. La acutator am 5 fire : alb , negru , maro , albastru și verde. La noul modul am 6 fire care duc la acutator : portocaliu, alb , galben și portocaliu și negru , alb și negru , galben și negru. Cum trebuie să fac legătura între modulator și acutator că nu reușesc după schema pe care am primit o la modulator. Modulatorul l-am alimentat că îi schemă si funcționează. Atașez câteva poze cu firele de la modulator , acutator și schema de la modulator. Scz dacă este off topic. Mulțumesc

 

IMG_20180713_225541.jpg

Share this post


Link to post

Sunt vreo 2 topicuri dedicate: inchidere centralizata si alarma. Se aplica schema "D" din poza: firele portocaliu si portocaliu/ negru se leaga la minus (masa), cele galbene la +, cele albe le legi la firele albastru si verde de la actuator. Trebuie verificat ca la comanda de deschidere, actuatorul urca axul iar la inchidere sa coboare. Deci, trebuie sa mai tragi 2 fire in usa soferului care comand actuatorul de la modul. 

Firele maro, negru si alb de la actuatorul cu 5 fire, le legi la firele maro/rosu , negru si maro/alb din instalatia existenta in usa. Daca instalatia lucreaza pe dos, adica actuatorul cu 5 fire urca la deschidere si celelalte 3 de la usile fata dr. si spate coboara, inversezi firele alb cu maro.

Inca un aspect f. important: din experienta proprie, elimina mufa din usa care venea la actuatorul original. Datorita umezelii si dispunerii pinilor din ea la distante f. mici vei avea probeme. Recomand cositorirea firelor si izolarea cu tub termocontractil. Exclus banda izolatoare in usa. 

Succes!

Eu zic ca se poate muta topicul deschis la cel existent.

Share this post


Link to post

Salut. Nu înțeleg. Pentru că eu nu am toate firele pe care le-ai enumerat. Maro alb si maro roșu nu există la mine. Am doar cinci fire care vine de la acutator. Alb, negru, maro , albastru și verde plus încă 2 fire negru si roșu cu negru care vin de undeva din bord , pe acestea nu am tensiune. 

Share this post


Link to post

Negru e masa, minus. Normal, nu e tensiune! 

Rosu e pt alimentare, +12V.

Cele 3 fire maro/alb, maro/rosu si negru ar trebui sa fie in usa. Asta numai daca masina a avut inchidere centralizata din fabrica!

Share this post


Link to post
Acum 11 ore, cris06 a spus:

Negru e masa, minus. Normal, nu e tensiune! 

Rosu e pt alimentare, +12V.

Cele 3 fire maro/alb, maro/rosu si negru ar trebui sa fie in usa. Asta numai daca masina a avut inchidere centralizata din fabrica!

Salut. Nu știu dacă închiderea este din fabrică. Am următoarele fire: negru și negru roșu care îmi vine de undeva de la volan(precizez ca nu am tensiune pe nici unul 12V deși aici mă așteptam să am 12 v continuu). Mai am un fir negru care nu știu de unde vine (bănuiesc că este masa după caroserie) . Acutatorul este cu 5 fire după cum urmează: albastru , verde , negru , alb si maro.  Modulatorul vechi are aceleași culori ca la acutator și a fost legat după cum urmează: albastru cu negru roșu(de la volan) , verde cu negru(de la volan) , negru cu negru(masa) , alb cu alb și maro cu maro. La noul modul am 6 fire : portocaliu , alb , galben și portocaliu/negru , alb/negru , galben/negru cele dedicate pentru acutator. Mai am negru și roșu (alimentează modulator ul) , maro (pentru avarii la închidere/deschidere) , verde (coborât/urcat geamuri) și albastru . Acum din cele 6 fire 2 dintre ele sunt pentru deschidere portbagaj(nu știu care exact, nici nu îmi folosesc pentru că eu nu am deschidere din buton la portbagaj) . Și teoretic mai rămân 4 fire pe care eu nu știu cum să vin legate că eu să alimentez acutatorul principal din ușă stângă. Sper că acum mai înțeles mai bine și îmi poți da un sfat. Mulțumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...