Jump to content
Sign in to follow this  
nt98adu

Chevrolet Evanda 2,0i GPL

Recommended Posts

Bravo, deja ma dezamageai 😉

Suspensia aia e noua? Daca da, de unde? Da-mi privat. Deja m-am saturat de ta-tecnix si kw e destul de scumpa, poate asta va fi un compromis bun.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Arcurile sunt de la http://www.racingnick.ro/produse/arcuri-hr-evanda-leganza-klal-magnus-l6-verona-cherry-easter

Amortizoarele sunt de la https://www.pieseauto.ro/amortizoare/chevrolet/evanda/amortizor-ax-fata-chevrolet-evanda-kyb-kyb339373-23948591.html Cele KYB nu erau pe stoc asa ca am luat japan parts.

Tot de la Farmacia Auto😁 am comandat si un compresor nou de AC pt ca reparatia are un bug si cel de pe masina pierde ulei.

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Astazi au ajuns amortizoarele. Cost 790 lei toate 4 cu transport gratuit. Pentru spate, nu au mai fost disponibile Japan parts si am luat Sachs.

Maine imi ajunge si compresorul. Pentru cei care intentioneaza sa schimbe compresorul cu unul nou, trebuie sa stiti ca Teamec comercializeaza compresoare reconditionate, nu noi. Cei de la firma mi-au recomandat unul nou la 800 lei NTC daca tin minte bine firma. Teamec era 725 lei dar mai trebuia sa platesc o garantie de 350 lei dupa care trebuia sa trimit compresorul vechi si sa primesc garantia inapoi. Prea complicat...

20180827_111951.jpg

20180827_112137.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Intre timp au venit si arcurile care, erau chiar necesare. Pe spate stanga am gasit arcul rupt🙄 zgomotul de acolo fiind chiar daca la un service auto mi-au spus ca ar fi amortizorul dus. Din pacate, amortizoarele fata nu au potrivit (erau prea inalte) si le-am trimis retur. Acum astept altele la schimb.

S-a schimbat tinuta de drum, spatele se simte mai ferm iar garda la sol a ramas aceeasi chiar daca am achizitionat arcuri H&R cu pretentii de -35mm. Probabil amortizoarele pe gaz tin masina mai sus. Altfel nu-mi explic.

Urmeaza compresorul dupa care o pauza binemeritata.🙂

20180901_101858.jpg

20180903_102649.jpg

20180903_112310.jpg

Si diferenta ditre amortizoare. Habar nu am la ce model potrivesc. La Epica cumva?

20180901_200148.jpg

Share this post


Link to post

Sa nu fie arcuri normale, eu am HR sport si sunt albastre 🙂 iar diferenta se vede..

41348230_549265895527388_3657489377841381376_n.jpg

Share this post


Link to post

Si daca tot am pus cu surorile de la capitala, uite si diferenta de embleme si de faruri :)) stanga facute cu lac , dreapta cu soare 🙂

41039210_551911331918685_1386345198958673920_n.jpg

Share this post


Link to post

Arcurile fata au 310 mm fata de 408 mm cat sunt cele originale. Ceea ce era prezentat pe site-ul lor, aia am primit.  Spatele nu am stat sa-l masor. Ca tot veni vorba, la Honda baiatului am cautat o suspensie sport reglabila low cost si am gasit doar cu arcuri rosii, nu albastre cum isi dorea el. Cu cate firme am vorbit, toti m-au asigurat ca nu conteaza culoarea, ca arcurile sunt la fel ca duritate. Ei bine, nu este asa si am fost nevoit sa fac din suspensia noua reglabila cu arcuri rosii si cea de pe masina fixa cu arcuri albastre, o suspensie completa mult mai ferma. Chiar daca la prima vedere grosimea spirei e la fel, lungimea arcului e la fel, difera materialul din care sunt facute si aceste caracteristici sunt exprimate prin culoarea arcului. Insa cum magazinele de piese auto isi doresc cu orice pret sa-si vanda marfa, este ceva de asteptat sa nu-ti dea informatii complete si corecte despre o piesa pe care doresti sa o achizitionezi. Si uite asa inveti lucruri noi...

Este posibil ca arcurile albastre sa dea alta coborare suspensiei. 

In alta ordine de idei, trebuie sa-mi caut alt furnizor de amortizoare fata intrucat firma ce trebuia sa-mi trimita amortizoare bune in schimbul celor atipice, m-au anuntat ca nu au nici o posibilitate de a le livra in urmatoarele 2 saptamani.

Cat priveste diferenta de embleme, masina ta, nu trebuia sa aiba sigla noua de la Daewoo? Cea de Chevrolet e aplicata ulterior iar farurile lacuite arata cum trebuie.😉

Share this post


Link to post

Aia nu e masina lui 😄

Share this post


Link to post

Amortizoarele alea vechi seamana cu cele de Epica, cele noi nu stiu la ce s-ar potrivi, nu seamana cu ce am pe masina.

Arata foarte misto lasata pe burta :), astept sa o vad si pe a lui @nt98adu .

 

Share this post


Link to post

Mai dureaza ceva pana o voi termina fiind destul de prins in perioada asta cu amenajarea noii locuinte. Totusi mi-am facut timp pentru o transfoarmare a cheii din simpla in tip bricheag.

20180908_215239.thumb.jpg.0819256a42fc251aa94315635a08b37f.jpg

 

Si o poza de sus😀

20180908_130006.jpg

Share this post


Link to post

Fix de-asta am si eu, se tine bine dupa un an, doar semnele de pe butoane s-au dus cam repede. A, si are si cateva zgarieturi pe partea aia metalica din cauza ca au stat pe langa cheile de la casa. S-o folosesti sanatos!

Share this post


Link to post

Multumesc!🙂 Am avut si la fosta Evanda, de aceea am luat si pentru asta. Nu-mi place ca inscrisul nu este Chevrolet ci Executive😁 O panarama chinezeasca dar buna totusi pentru ca nu risc sa pierd cheia prin buzunar.

In alta ordine de idei, am montat noul compresor, incarcat cu freon (iarasi), zice ca e de bine acum. Sper sa nu mai am probleme. Celelalte 2 compresoare le voi trimite la Turbotec sa faca din 2 unul bun.

Au sosit si noile amortizoare fata, pe ulei cei drept, de origine. Sa-mi fac timp sa le montez si cam atat.

Share this post


Link to post

Revin cu poza pentru arcurile fata. Se observa diferenta, zic.😀

20180911_174615.jpg

Cu toate acestea, masina nu are garda la sol dorita, dar nu mai conteaza. Important este ca sta bine tare pe drum si nu se mai aude nici un zgomot.😎

20180912_152333.jpg

Acum astept sa primesc banii pentru timbrul de mediu de la fosta masina si o duc la vopsitorie sa o facem ca noua.😉

Share this post


Link to post

Ai si tu o boala cu coboratul masinilor... nu a scapat nici una :))

Dar da, arata bine.

Share this post


Link to post

Merci. Ce sa zic, nu-mi plac cele cu suspensia stock.😋 Singurul care a ramas asa este Peugeotul. E masina sotiei si nu mi-am bagat nasul.

20180707_135419.jpg

Share this post


Link to post

A mea sotie vrea... si suspensie sport, si volan sport, si scaune sport, si filtru sport... a luat boala de la mine. Acum doar sa-i gasesc si o masina, un nou "proiect" pt mine, desigur :)) Ah, da... si sa plece prima de la semafor, cu Cielo putea, cu Panzerul nu prea...

Share this post


Link to post

Daca tot isi doreste sa plece prima de la semafor, mergi pe Toyota Aygo sau C1 sau 107. Are 68cp la 805kg. Gasesti in 4 portiere cu AC, geamuri electrice, turometru:)) Sunt foarte fiabile si economice. Gasesti si elemente de tuning pentru ele la preturi decente.

 

Share this post


Link to post

Problema mare e bugetul... momentan am putini bani, daca reusesc sa vand mobra mai plusez. Si nu conteaza ce vrea, conteaza ce-i trebuie... si nu ii trebuie sa plece prima :))

Share this post


Link to post
Acum 21 ore, Geo_ZGA a spus:

Problema mare e bugetul... momentan am putini bani, daca reusesc sa vand mobra mai plusez. Si nu conteaza ce vrea, conteaza ce-i trebuie... si nu ii trebuie sa plece prima :))

Nu e frumos ce spui

Acesta este un forum public si ...poate....

Dar, lasa ca dormi la noi cateva zile pana uita    🎃

Edited by florinellll
  • Haha 2

Share this post


Link to post

Intotdeauna conteaza ce-si doreste sotia!😋 De regula, eu ma conformez  pentru ca ulterior, am si eu niste dorinte si in cadrul sedintelor de familie 90% se aproba. Altfel, crede-ma, nu ar fi deloc bine.😁

Share this post


Link to post

Revenind la Evanda, astazi in sfarsit, am avut timp si pentru ea. Drept urmare am schimbat uleiul in cutie, montat DRL si colantat ornamentul nichelat de pe grila.

20180919_194724.jpg

Share this post


Link to post

Mie imi placea nichelul ala sincer 🙂

Share this post


Link to post

Păi când mă plictisesc, dau jos autocolantul și rămâne nichel😉

Share this post


Link to post

Mare lucru nu i-am mai facut. Doar un upgrade de la halogen Philips Blue Vision la xenon H1 4300K si xenon H3 4300K in proiectoare. 

20181018-184224.jpg

In rest multi km.😊

20181020-123847.jpg

20181020-160724.jpg

20181020-160750.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...