Jump to content
Sign in to follow this  
nt98adu

Chevrolet Evanda 2,0i GPL

Recommended Posts

Ieri nu am mai avut timp de studiu asupra problemei, ocupandu-mi dupa-amiaza cu schimbarea bratelor orizontale spate. Cele vechi pe langa diversele zgomote (pocnituri) la cald pe care le scoteau, mai dadeau si rigiditate suspensiei spate. Vedem astazi  cu alarma.🙂

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Unde ai gasit brate asa de repede? 🙂 

Share this post


Link to post

Am facut comanda la un magazin de piese din oras  pe 31.05.  Le-au gasit in Ungaria. Asta pentru ca cei de la epiesa.ro mi-au cerut 300 lei pe o bucsa oscilanta. Bratele sunt Swag si au costat 545 lei/buc, mai putin cat 2 bucse de la firma din Ro. Mai gasisem la 603 lei la alta firma.

Share this post


Link to post

A naibii masina, astea sunt preturi de bmw 🙂 Nici daewoo nu mai e ce era odata cand cu 1000 Ron schimbai toata fata 😛

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Pe masura ce anul fabricatiei dispare in" negura veacurilor" vor fi tot mai scumpe🤞

Edited by florinellll

Share this post


Link to post
On 6/15/2018 at 9:39 AM, Dj_Dark said:

A naibii masina, astea sunt preturi de bmw 🙂 Nici daewoo nu mai e ce era odata cand cu 1000 Ron schimbai toata fata 😛

Crede-ma, la Bmw sunt mai ieftine piesele😀 Vorba unui coleg: ,,la asa masina exotica si preturile sunt pe masura. Bmw gasesti pe toate drumurile dar de asta eu n-am vazut in viata mea!"🤣

Share this post


Link to post

L-am rezolvat ca era prea murdar. I-am curatat clapeta, IAC si senzorul TPS. Alta viata!

20180614_164543.jpg

20180614_162322.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

În sfârșit am reușit să repar alarma și închiderea centralizată originală a mașinii. Problema a fost un cablu care intră în modulul general, cablu asemănător celui de antenă radio. Era cuplat însă firul interior de semnal era rupt. Multe, multe "salutări" fostei reprezentanțe Chevrolet din Tg.Mureș și celor care au umblat haotic la mașina asta😠😠

Share this post


Link to post

Totodata, am achizitionat o interfata bluethooth ce afiseaza parametri drept urmare ma bate gandul la o navigatie android care sa comunice cu interfata. Chiar daca sunt mai old scholl, chestia asta, imi place.😋

 

Screenshot_20180618-142332.png

Share this post


Link to post

Astazi imi voi ocupa timpul cu instalarea unui subwoofer. Impresiile la sfarsit.

20180618_184617.jpg

Share this post


Link to post

Uuu, bose, ar trebui sa fie ce trebuie, unde l-ai gasit si cat?

Share this post


Link to post

Acelasi model l-am avut si pe E39 si suna bine. L-am gasit la unul de avea nevoie de bani, in oras. I-am dat 100 lei pe el si culmea mai si functioneaza😁

Share this post


Link to post

Subwooferul suna destul cat sa se auda si in habitaclu masinii. Am luat semnal doar de la firul care vine in portiera spate pentru ca daca leg ambele fire, e prea mult bass si ma deranjeaza.

I-am schimbat bratele pe fata cu unele noi Jakoparts si antigelul de la Hepu.😊

20180703_182331.jpg

20180703_182342.jpg

20180703_191819.jpg

Urmeaza amortizoare fata si sa vedem ce arcuri sport gasim...🙄

Share this post


Link to post

pret pe brate? Arcuri sport vezi la racing nick.

 

 

Share this post


Link to post

Autoeco = 445 lei/buc braț.

Arcuri am găsit H&R la 905 lei/set.

Oricum, pt arcuri și amortizoare mai am de așteptat.😊

Share this post


Link to post

Firma serioasa,cumpar de la ei de 7 ani👍

Edited by florinellll
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

In alta ordine de idei, dupa o pauza de aproximativ 2 saptamani in care nu am mai folosit AC-ul, astazi iarasi a luato razna instalatia fiind momente in care cupleaza compresorul dar nu da rece. Deci am schimbat degeaba compresorul.🤔  Mai investighez.

Share this post


Link to post
4 hours ago, mirceajo said:

pret pe brate? Arcuri sport vezi la racing nick.

 

 

Da, doar acolo sunt. Merci!😉

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur ai o pierdere de freon pe undeva. Verifica ventilele, mie pe acolo im rasufla. Daca vezi bule pe langa ventil, atunci ala e vinovatul.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Merci @ches. Sper sa fie de la ventile sau vreo garnitura. M-am uitat dupa pete verzui dar nu am vazut nimic. Chiar ma deranjeaza treaba asta si musai trebuie sa o rezolv. Ventilatoarele pleaca, compresorul cupleaza dar are momente cand nu da rece. Astazi de exemplu, a functionat perfect.

Intrebare: are legatura cu senzorul ce citeste temperatura exterioara? Am constatat ca uneori indica cu vreo cateva grade mai putin decat real iar dupa o perioada in care rulez cu masina, isi revine.

Share this post


Link to post

Schimbare de look si US style cum ii sta bine unui Chevrolet😀

20180705_211133.jpg

20180705_211858.jpg

20180705_211928.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Rulat 250 km in weekend cu un consum de 7% GPL. Super multumit de masinuta asta🙂

Drept urmare, i-am reinbracat volanul in piele din cauza unor zgarieturi pronuntate.

20180708_185918.jpg

Share this post


Link to post

Referitor la problema de clima, parca @mirceajo a avut probleme asemanatoare cu senzorul de temperatura exterioara, el stie mai bine unde si cum e legat, posibil sa fie separat de cel care indica in bord, ia legatura cu el.

Poti face urmatorul test. Cand nu mai baga cum trebuie vezi daca mai este rece la mana conducta care iese din vaporizator. Daca e, e problema de senzori, daca nu, ceva cu instalatia ( lipsa freon, compresor defect..etc)

Share this post


Link to post
On 7/5/2018 at 4:39 PM, nt98adu said:

Intrebare: are legatura cu senzorul ce citeste temperatura exterioara? Am constatat ca uneori indica cu vreo cateva grade mai putin decat real iar dupa o perioada in care rulez cu masina, isi revine.

Faci test la clima si isi revine temperatura 🙂

Share this post


Link to post

Da, am rezolvato la serviciu dupa tutorialul de pe Youtube. Oricum, nu e in regula sa dea eroarea asta. La precedenta Evanda, nu am sesizat acest aspect, clima functionand impecabil indiferent de temperatura de afara.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...