Jump to content
Sign in to follow this  
varais

PASSY

Recommended Posts

190000 km

Discuri de frana ATE schimbate cu ajutorul lui mister Mircea. Pacat ca nu am facut si foto.

Share this post


Link to post

193 000 km.

La schimbul de cauciucuri am aruncat un ochi la placute. Fata parca nestinse iar pe spate surprizaaaa : 5mm mai aveau. Schimbate tot cu ATE. Discurile spate in continuare fara probleme.

Share this post


Link to post

198 000 km

Scimb de ulei Mobil 5w30 Set filtre Purflux.

Este singurul filtru care are aproape duble suprafata filtranta. 

 

dc756cf8-ff3c-4c71-ba64-d0bb9138ea75.jpg

0ec8a779-5870-4048-a608-3c025b0209fc.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Am auzit si eu numai de bine despre filtrele de ulei Purflux, insa pana acum nu le-am incercat. Poate la urmatorul schimb daca s-or face si pt Captiva 🙂 .

Share this post


Link to post

Se pare ca ii prieste carantina. Exclusiv Bucuresti.

WhatsApp Image 2020-04-16 at 15.04.21.jpeg

WhatsApp Image 2020-04-16 at 15.04.20.jpeg

WhatsApp Image 2020-04-16 at 15.04.24.jpeg

WhatsApp Image 2020-04-16 at 15.04.23.jpeg

WhatsApp Image 2020-04-16 at 15.04.21 (1).jpeg

Share this post


Link to post

Ai bagat ceva rulaj cu spatele daca in ianuarie avea 198 si acum are 195 :))

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
13 hours ago, Akon said:

Ai bagat ceva rulaj cu spatele daca in ianuarie avea 198 si acum are 195 :))

@Akon Cand imbatranesti si scrii din memorie se intampla si astfel de lucruri !

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post

210.000 KM

Schimbat Termoflot, nebunul a inceput sa curga si pierdeam lichid de racire.

217.000 km

Schimbat senzor presiune rampa injectoare.

Share this post


Link to post

Preturi de curiozitate? In special la senzorul ala de rampa fiindca la bmw e vre-o 800 RON.

Share this post


Link to post

220.000 km

Schimb ulei Ravenol USVO 5W30

Filtre Purflux

Schimbat bucse bascule fata.

Share this post


Link to post

222700 km

Schimbat urmatoarele nebuneli :

Amortizoare spate Kayaba

Flanse amortizoare Kayaba

Tampon si aparatoare noroi Kayaba

Eiiiii si cireasa de pe tort au fost amortizoarele de la haion Stabilus. Pentru amaratele asta a trebuit sa demontez tot portbagajul, si pentru 5mm cat a trebuit sa il comprim am tras un " dans cu pomu". Nu stiu ce le trecea prin minte celor care ma vedeau cum ma imping in mod repetat cu pieptul in amortizor si amortizorul infipt in pom dar a trebuit sa il rodez putin pentru a reusi sa il comprim pe pozitia vietii in portbagaj. 

Mii de multumiri lui Mircea pentru ajutor!

  • Like 3

Share this post


Link to post

223200 km

Schimbat set placute fata TRW GDB1622DTE

Un lucru bun la ele ar fi suprafata de uzura cam dubla ca grosime 

fata de cele standard. Sunt cu emisie mica de praf si cam tot ce are TRW mai bun pe partea asta.

 

 

 

thumb.jpg

Share this post


Link to post

Interesante ! Au intrat fara probleme in etrier, a fost suficient sa impingi pistionul pana la capat si au avut loc ?  Mi se pare extrem de dubioasa faza, practic pana acum tu zici ca ai pierdut cam 15.000-20.000km la fiecare schimb ??!?!?!?

Share this post


Link to post

Mari semne de intrebare imi ridicara si mie placutele astea cum au intrat in etrieri cu mult mai groase fiind decit cele standard. Discuri pline in loc de ventilate ? Discuri extrem de uzate ? La variante gen ma duce gindul altfel ramine eroare de date .

Share this post


Link to post
5 hours ago, Salex said:

Interesante ! Au intrat fara probleme in etrier, a fost suficient sa impingi pistionul pana la capat si au avut loc ?  Mi se pare extrem de dubioasa faza, practic pana acum tu zici ca ai pierdut cam 15.000-20.000km la fiecare schimb ??!?!?!?

In primul rand trebuie folosit VAG COM pentru deblocarea franei da mana electrice. Dupa care impins pistonasul cam la maxim si intra fara probleme. Diferenta de pret intra astea si cele standard este de 60 ron. O sa ma uit si la grosime sa vad exact. 

Hai ca am vazut acum. Ce am avut pe masina ATE pret 117 ron grosime totala 16.9 mm si cele pe care le-am pus acum TRW pret 180 ron , grosime totala 20.3 mm. Este o mica mare diferenta. 

Share this post


Link to post

@Viktor

Dupa cum vezi nu sunt cu mult mai groase 3.2mm. Discurile pe spate sunt pline. In momentul in care am pus etrierul mai aveam joc cam 5mm si treaba asta vine de la faptul ca pe sapte la unele modele mai sportive pe spate poti pune discuri ventilate dar cu placutele de 16.9 grosime.

Share this post


Link to post

Daca asa stau lucrurile, practic inseamna ca, anterior, nu ai avut placutele corespunzatoare 😄.

Inca o chestie, daca diferentele de pret si de banuti sunt alea zise de tine, ochiometric imi pare ca nu ai luat teapa ;). Mentiunea mea anterioara avea in vedere cam acelasi pret, dar cu grosime in minus. 

Share this post


Link to post

@Salex cred ca e si o seama de marketing  in treaba asta. Cum poti scoate un produs mai ieftin ? Mai subtiezi suprafata de uzura sa fie fraeru vesel ca a gasit ieftine aproape moca.

Vad eu ce minune o fi si DTE technology de la TRW. Deocamdata este adevarat ca nu produc mult praf. 

Share this post


Link to post

ATE s-au cam "bulangit" tare in ultimul timp, nici calitatea nu mai e ce a fost, eu am renuntat la ei.

Defapt e chestie de bani, cat dai atata face, eu nu pot avea pretentii prea mari de la un set de placute de 120 de ron si un disc de 150-200.

Din marca premium au ajuns la fel ca ceilalti. 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

@Dj_Dark din pacate ai dreptate. Stii ca am schimbat amortizoarele spate Kayaba -Excel-G. Si nebunul din mine a vrut sa am totul de la Kayaba si anume :

Amortizoarele made in Poland !

Flansele made in China !

Tampon si aparatoare noroi made in India !

Si ia uite ce super amortizoare "jamboneze" mi-am tras. Cu toate astea au fost singurii la care am gasit toate componentele la un loc. 

 

Share this post


Link to post

Am si eu pe spate la dizel tot de-astea, au ceva timp si inca sunt multumit, bune amortizoare, din pacate pentru fata nu am gasit la momentul respectiv asa ca am pus inca un set de sachs, alte amortizoare bune, cel putin la e46.

Share this post


Link to post

224500 km. 

Schimbat tot ce inseamna suport de motor. Incepuse sa aiba un mic balans fata spate mai ales la rece. Asa ca...

 

IMG-20220513-WA0007.jpeg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ala rotund de la cutie cum s-a procedat cu schimbarea lui? Am vazut ca unii au o scula speciala.

Share this post


Link to post

@pompiliu92 ala a fost cel mai greu de rezolvat. Dat jos subsasiul cu tot cu bascule, bucsele sparte pt ca au marginea din textolit ceva si bagate cu presa hidraulica.

Share this post


Link to post

Palarie intr-un picior chici ciuperca ce este?

109b94b7-526c-4559-818a-bacceadbee92.jpg

Edited by varais
  • Confused 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...