Jump to content
Sign in to follow this  
varais

PASSY

Recommended Posts

PASSY 1.6 TDI CR

Edited by varais

Share this post


Link to post

În sfârșit am ceva timp sa incep un nou topic pentru Passy . Am parcurs deja 2000 km și sunt pe deplin multumit de alegerea facuta. 

Share this post


Link to post

Din păcate de pe telefon nu pot încărca fotografiile. Daca aveți ceva idei nu va sfiiți.

Share this post


Link to post

In sfarsit am reusit cu fotografiile. De cand nu am mai postat pe aici mi-am pierdut indemanarea.

WhatsApp Image 2018-05-26 at 07.20.50.jpeg

WhatsApp Image 2018-05-26 at 07.20.49 (4).jpeg

WhatsApp Image 2018-05-26 at 07.20.49 (3).jpeg

WhatsApp Image 2018-05-26 at 07.20.49 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-05-26 at 07.20.49 (1).jpeg

Share this post


Link to post

Sa il stapanesti sanatos. Cati bani?

Share this post


Link to post
3 hours ago, Dj_Dark said:

Sa il stapanesti sanatos. Cati bani?

Pai hai sa o luam pe rand.

Achiziție bruta - 10500 euro

Și pe urmă a început distracția :

Distributie cu absolut tot (Conti), Ulei (Castrol) cu toate filtrele (MAN), plăcuțe de frână față spate (OEM) toate rezolvate în ziua a doua după ce am luat mașina.

Si am continuat cu set de covoare de cauciuc plus tăviță portbagaj, apărători de noroi ( cred că e sigurul Passat cu așa ceva), apărători de inox suplimentare pentru praguri și bara de la portbagaj.

Masina a venit cu cauciucuri de iarna Pirelli. Bineînțeles că am tăiat unul pe fata dreapta la prima dar chiar prima groapa luată în orașul ăsta. Drept urmare am căutat de nebun un cauciuc cu talonul cat mai dur. Câștigătoare au fost Nan Lang Ultra Sport II.

Si pentru că încă mă încadram in buget am schimbat și grilele de la proiectoare pentru că erau puțin exfoliate. La modelul Highline se găsesc doar pe original. Am aflat asta după ce am cumpărat și returnat de trei ori bazdaganiile. Mai aveam puțin și costă curierul decat grilele.

Deci per total costul de achiziție a ajuns la 12000.

Acum mă stresez cu motorina. In momentul de față sunt pe Socar și este cea mai buna de până acum. Urmează să văd Rompetrol cu CC 55 ce vibrații îmi transmite.

Share this post


Link to post

O sa-ti treaca cu motorina.

Share this post


Link to post
46 minutes ago, Dj_Dark said:

O sa-ti treaca cu motorina.

Tu de unde te hidratezi cu motorina?

Share this post


Link to post

Petrom, cea mai ieftina si in rest cam ce apuc.

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 5/26/2018 at 11:41 AM, varais said:

r. Câștigătoare au fost Nan Lang Ultra Sport II.

Tot dure or sa fie si cand o sa pui o frana, si-o sa te opresti... mai incolo! 

 

In rest, s-o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
3 hours ago, NFS said:

Tot dure or sa fie si cand o sa pui o frana, si-o sa te opresti... mai incolo! 

 

In rest, s-o stapanesti sanatos!

Mulțumesc frumos.

Referitor la anvelope să știi că sunt unii care le folosesc pe circuit ca alternativa la marile branduri. Au o pierdere de 1/2 secunde față de ceilalți dar tin puțin mai mult.

 

Share this post


Link to post

Cred ca ai vrut sa spui Nankang... sunt anvelope ok pt mers normal, mediocre. Sunt sigur ca pe circuit sunt niste gunoaie :))

Share this post


Link to post
1 hour ago, Geo_ZGA said:

Cred ca ai vrut sa spui Nankang... sunt anvelope ok pt mers normal, mediocre. Sunt sigur ca pe circuit sunt niste gunoaie :))

Da NanKang sunt. Acum am observat greșeala. Apreciez întotdeauna opiniile colegilor de forum dar când uni oameni care nici macar nu au văzut îndeaproape unele lucruri și își dau cu părerea parca nu e tocmai corect.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze, n-am vrut sa par... incorect. Dar, daca as fi eu, as frana totusi mai din vreme. Bafta!

Share this post


Link to post
5 hours ago, varais said:

Da NanKang sunt. Acum am observat greșeala. Apreciez întotdeauna opiniile colegilor de forum dar când uni oameni care nici macar nu au văzut îndeaproape unele lucruri și își dau cu părerea parca nu e tocmai corect.

Corect, noi nu am fost pe circuit deci nu avem de unde sti, decat din auzite.

Deci, din auzite si teste de pe net, sunt anvelope mediocre cu pret mediocru.

Edited by Dj_Dark
forgot something

Share this post


Link to post

Am avut ocazia (terifiantă  ) pot spune sa stau in dreapta unu Nissan GTR pe un circuit in Italia. A fost un bonus din partea companiei. Anvelopele erau tot NanKang dar semislick. De atunci mi-au rămas în minte . Acum când le-am găsit și am văzut că talonul este mult mai dur fata de Pirelli, raportul calitate preț a fost în favoarea lor. 

Cu motorul meu de 1.6 si 12.5 secunde până la 100km/h nu îndrăznesc decât poate să mă duc pana în parcarea unui circuit nicidecum să dau o tura. Tot ce mă interesează la masina personala este sa ma ducă de la punctul A la B in cat mai multa liniște și confort. Daca bugetul permitea achiziția și întreținerea unui E Class ar fi fost perfect.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asta este si ideea, insa cauciucurile de strada nu prea au legatura cu cele de circuit.

De exemplu pirelli p-zero si pirelli cinturato. Sau good-year eagle f1 vs goodyear excellence. Sau, si mai  la obiect toyo 888 vs toyo proxes t1r.

Ca la majoritatea produselor, cat dai atata face indiferent de firma

Share this post


Link to post

Absolut corect. Sunt curios sa vad cat vor tine.

In alta ordine de idei joi pe unde ne vedem ?

Share this post


Link to post

Interesat este faptul ca din cutie miscarea de rotatie este transferata unui diferential si de acolo la planetare.

O fi mai bine asa o fi mai rau ?

 

Edited by varais

Share this post


Link to post

Așa se transfera mișcarea către roți și la cutiile manuale.

Cu ce anume faci comparație când întrebi dacă e mai bine sau mai rău?

PS: Să o stăpânești sănătos!

Share this post


Link to post

 

On 6/8/2018 at 8:34 PM, mr_alexandru said:

Așa se transfera mișcarea către roți și la cutiile manuale.

Cu ce anume faci comparație când întrebi dacă e mai bine sau mai rău?

PS: Să o stăpânești sănătos!

Share this post


Link to post

Care dintre ele pentru joi ? 

IMG_20180609_214957.jpg

Share this post


Link to post

Nubira 🙂

Share this post


Link to post

Si eu vin cu nubira!

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...