Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Upgrade la IPB 4

Recommended Posts

După un dry-run vineri, iată că s-a finalizat și upgrade-ul la IPBoard 4 😀

Sunt destul de multe chestii schimbate, editor nou, limba română, emoji "alea oficiale de mobil", etc etc.

O chestie ușor schimbată: pentru a merge la ultimul mesaj din topic, se dă click pe data/ora lui, adică așa:

2018-04-24 16_54_13-(Offline) Forums - Daewoo & Chevrolet Forum.png

De asemenea, forumul va mai fi disponibil doar pe domeniul gmclub.ro.

Dacă aveți nelămuriri și întrebări, băgați aici - le vom descoperi împreună probabil.

Share this post


Link to post

Haho ... ma scuzati.  Asta-i gm club punct ro ori am gresit adresa ? 😎

Share this post


Link to post

Funnyyyyyyyyyy... 😀

Share this post


Link to post

sectiunile cu mesaje noi nu mai apar diferit, ca inainte... imi placea ca se vedea unde sunt mesaje necitite, n-ai cum sa-l faci si pe varianta asta asa?

Share this post


Link to post

Pai apare, arata asa

2018-04-24 18_35_14-Forums - Daewoo & Chevrolet Forum.png

Share this post


Link to post

haa, acum imi apare... dar doar ce s-a postat de la ultima logare (acum 15 min). e ok si asa, ca mi-e mai simplu sa urmaresc sectiunile care ma intereseaza :)

Share this post


Link to post

Depinde cum navighezi/folosesti; eu intru direct pe "unread" si citesc titlurile, le deschid in taburi separate daca ma intereseaza.

Share this post


Link to post

Am terminat si munca sisifica de-a converti toate smileyurile vechi de IPB, toate tagurile vechi si tot ce mai era. Daca intalniti vreun post unde apar balarii, trimiteti-mi linku' va rog, sau copiati-l aici. Se poate obtine link direct la post cu butonul de "share", adica asta:

share.png

Share this post


Link to post

Urat e 😛

Share this post


Link to post

Bre, Dj'u. Ideea e ca tre sa te obijnuiesti. Ori, te obijnuiesti. Ii la libera alegere. 😛

Altfel, astuia nu-i poafi fi montat un buton in baza paginii ce sa urce in virf rapid fara a mai chinui soarecu' ?

Share this post


Link to post

Nu mai apare cine a dat like la o postare... imi apare "somebody". Si nici pe postare nu se vede.

Reclamatii, reclamatii, reclamatii... :P

Share this post


Link to post

Nu arata rau, dar a trebuit sa ii dau un mic zoom out de 10% ca era textul prea mare si eram un pic deranjant.

Share this post


Link to post

Search-ul ii mult mai fiabil decit cel anterior. Detalii pe cuvinte cheie in diverse topic-uri, postari.  Apropo, pentru chemarile la apel (avertizari mail/sonore) trebuie defilat prin setari ori se mai finiseaza ?

Share this post


Link to post

Pfff... urat cu spume! Nu se poate pune o tema sa arate ca inainte? Si ce-i cu banner-ul ala. Mai mic n-aveau? 🙂

Si apropos, smile-urile alea dinainte erau mai ... sugestive. Eu as vrea smilurile cele vechi inapoi. Astea noi ma fac sa ma simt... corporatist!

 

EDIt:

Unde-mi sunt uneltele de moderator? 

Am marcat pe unul ca spammer (cu un link catre un site din Ukraina) apoi mi-a disparut mesajul, userul, tot... parca nici n-a fost. Putin probabil sa mai fi executat careva in paralel cu mine, deoarece era 6 dimineata!

Edited by NFS

Share this post


Link to post
On 4/24/2018 at 3:57 PM, VAXXi said:

De asemenea, forumul va mai fi disponibil doar pe domeniul gmclub.ro.

Asta din cauza ca acuma se plateste anual pt domenii?

Share this post


Link to post

 

14 hours ago, Dj_Dark said:

Urat e 😛

Esti tu batran mah, nu esti la curent cu trendurile actuale de web design 😀 sau cu Windows 10, mno. Vina Apple, ca ei au inceput.

12 hours ago, Viktor said:

Bre, Dj'u. Ideea e ca tre sa te obijnuiesti. Ori, te obijnuiesti. Ii la libera alegere. 😛

Altfel, astuia nu-i poafi fi montat un buton in baza paginii ce sa urce in virf rapid fara a mai chinui soarecu' ?

O sa caut daca exista addon ... intre timp, tasta "home" de pe tastatura face acelasi lucru 😕

12 hours ago, Geo_ZGA said:

Nu mai apare cine a dat like la o postare... imi apare "somebody". Si nici pe postare nu se vede.

Reclamatii, reclamatii, reclamatii... 😛

Ia vezi acum.

12 hours ago, Englishman said:

Oare numai pe mine ma dor ochii?

https://justgetflux.com/

O sa caut sa instalez si niste teme alternative.

11 hours ago, pompiliu92 said:

Nu arata rau, dar a trebuit sa ii dau un mic zoom out de 10% ca era textul prea mare si eram un pic deranjant.

La fel ca mai sus.

10 hours ago, Viktor said:

Search-ul ii mult mai fiabil decit cel anterior. Detalii pe cuvinte cheie in diverse topic-uri, postari.  Apropo, pentru chemarile la apel (avertizari mail/sonore) trebuie defilat prin setari ori se mai finiseaza ?

Ce avertizari sonore ? 

4 hours ago, NFS said:

Pfff... urat cu spume! Nu se poate pune o tema sa arate ca inainte? Si ce-i cu banner-ul ala. Mai mic n-aveau? 🙂

Si apropos, smile-urile alea dinainte erau mai ... sugestive. Eu as vrea smilurile cele vechi inapoi. Astea noi ma fac sa ma simt... corporatist!

EDIt:

Unde-mi sunt uneltele de moderator? 

Am marcat pe unul ca spammer (cu un link catre un site din Ukraina) apoi mi-a disparut mesajul, userul, tot... parca nici n-a fost. Putin probabil sa mai fi executat careva in paralel cu mine, deoarece era 6 dimineata!

Ca mai sus: o sa ma uit de teme. Banneru' e ala vechi, inca n-am avut timp si de grafica. Smileyurile alea erau ... interesante, d-aia am si muncit sa le refac. Din pacate, pe asta nou, e mai horror de implementat. Marcatul ca spam acum e direct "optiunea nucleara", face ban si delete la content.

4 hours ago, NFS said:

Asta din cauza ca acuma se plateste anual pt domenii?

Nu neparat, dar si asta.

Share this post


Link to post

Dap, acum apare cine a dat laic :)

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
9 hours ago, VAXXi said:

Ce avertizari sonore ? 

 

Nu-mi mai bipaie magaoaia pe notificatii. Defapt, nu mail cu postari noi - nu zbirnae. Banui ca tre sa o ial lapas marunt prin setari. Ori trebuiesc bifate cu "on" pe fiecare topic in parte. Doar ii setat pe "all" (pe tot ce misca). Imi incerc norocul bifind topicul asta, sa vad de graieste ori ba o noua postare.

Share this post


Link to post

La mailuri ... s-ar putea sa fie nevoie sa te reabonezi. O sa ma uit. La notificari - zici de notificarile din browser, alea din coltu' ecranului ?

Share this post


Link to post

Notificarile din coltul ecranului apar, chiar de doar unu fu pina in prezent dar a fost. Ma refer la faptul ca nu instiinteaza (pe tel.) prin mail de noile postari. Cel putin in cazul meu, nu. N-am idee de cum stau lucrurile in cazul colegilor referitor la acest aspect, da' daca-i rugam frumos poate ne aduc la cunostinta drept urmare aflam si unde-i buba, de eu mi-s tont si nu imi reusi setarile ori ii "de la ei".

L.E. Amu', n-o bagati pe aia cu : cel mai probabil prima varianta ... 🙂

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Cred ca tre' sa dai follow explicit la topic/sectiune; vad ca la topicul asta ai dat deja follow, primesti mail pentru mesajul asta ?

Share this post


Link to post

Da, am primit. Cum de-altfel pentru postarile recente pe topicul Dj-ului. 

Pentru reply de pe tel. se cere vreo aplicatie aparte ori tre sa-mi schimb ragalia cu una mai de ultima ora ... O tine in loading la infinit ceea ce nu ofera posibilitatea de a introduce textul (a se citi: nu ma pot baga in seama cu reply de pe tel. 😟)

Share this post


Link to post

Test reply de pe mobil

Share this post


Link to post

Merge. Ce telefon, ce versiune de OS? 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...