Jump to content

Recommended Posts

Salutare, sunt curios dacă a fost cineva sau mai este în situaţia mea şi ce paşi trebuie să urmez...

Am un Cielo luat în leasing iar pe CI la menţiuni scrie „nu poate fi înstrăinată decât după achitarea integrală confirmată de către vânzător (RODAE)”

Acum ştim cu toţii că RODAE nu mai există - poate ştiţi unii dintre dumneavoastră ce am de făcut pentru a putea vinde maşina. Mulţumesc

Share this post


Link to post

Si nu ai dovezi ca s-a achitat masina?

Share this post


Link to post

Si nu ai dovezi ca s-a achitat masina?

 

nu mai am nici un fel de acte de genul... chitanţe, contract etc

Share this post


Link to post

Ca sa inteleg mai bine:

1. Presupun ca proprietarul oficial indicat in cartea de identitate si in certificatul de inmatriculare e Rodae Leasing, corect?

2. Leasingul a fost platit pana la capat? (am inteles ca nu ai dovada, dar e important de stiut)

3. Platesti impozitul anual pe masina?

4. Masina are drept de circulatie? Daca nu gresesc, din cate stiu de exemplu, factura pt ITP se face pe numele firmei de leasing, care il acopera prin ce iti factureaza tie.

 

Ce e ciudat e ca pot fi doar 2 situatii:

a) Ori firma de leasing a disparut dupa ce ai achitat masina, dar in cazul asta trebuia sa iti faca contract de vanzare-cumparare in momentul achitarii si tu sa faci demersurile necsare pentru inscrierea pe numele tau.

b) Ori firma a disparut inainte de finalizarea leasingului, dar in cazul asta trebuia sa te gasesti in situatia de a achita valoarea ramasa din contract, sau ramaneai fara masina.

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Ca sa inteleg mai bine:

1. Presupun ca proprietarul oficial indicat in cartea de identitate si in certificatul de inmatriculare e Rodae Leasing, corect?

2. Leasingul a fost platit pana la capat? (am inteles ca nu ai dovada, dar e important de stiut)

3. Platesti impozitul anual pe masina?

4. Masina are drept de circulatie? Daca nu gresesc, din cate stiu de exemplu, factura pt ITP se face pe numele firmei de leasing, care il acopera prin ce iti factureaza tie.

 

Ce e ciudat e ca pot fi doar 2 situatii:

a) Ori firma de leasing a disparut dupa ce ai achitat masina, dar in cazul asta trebuia sa iti faca contract de vanzare-cumparare in momentul achitarii si tu sa faci demersurile necsare pentru inscrierea pe numele tau.

b) Ori firma a disparut inainte de finalizarea leasingului, dar in cazul asta trebuia sa te gasesti in situatia de a achita valoarea ramasa din contract, sau ramaneai fara masina.

 

Salut,

Talonul este pe numel meu a fost „la comun” doar cât am avut numere roşii parcă, asta în 2000, adică scria RODAE şi numele meu. de atunci în carte şi talon sunt numai eu la proprietar.

- maşina este plătită, că în 17 ani nu m-a fugărit nici un recuperator :)

- impozitul este plătit la zi

- am ITP şi asigurare, circul cu ea.

Edited by SERBA

Share this post


Link to post

Tehnic daca cei de la Politie iti cer ceva de genul asta, cred ca poti sa afli la ce lichidator au ajuns actele Rodae si cred ca poti sa ceri de acolo o hartie in care sa iti dea acordul.

 

Share this post


Link to post

Foarte ciudata treaba...din ce spui reiese clar ca tu esti proprietarul masinii, de moment ce e inscrisa pe numele tau si platesti si impozit. Intrebare (posibil stupida): Ai incercat sa o vinzi si nu s-a putut din cauza mentiunii de pe CI, sau doar presupui ca asta ar puta constitui un impediment?

Share this post


Link to post

Salut! Cielo-ul meu l-am cumparat in 2007. Masina a fost cumparata de primul proprietar (eu sunt al doilea) in 1996, de noua, in rate. Cand am cumparat-o am avut nevoie pentru inmatriculare de o dovada ca masina a fost achitata integral la data cumpararii de catre mine (am cam repetat cuvantul cumparare). Am fost la reprezentata Daewoo din Iasi (inca mai era in 2007) si am obtinut documentul care este atasat. El a fost trimis prin fax de la Craiova. Alte amanunte nu-mi aduc aminte. ideea e ca s-a rezolvat. Poate iti este de folos.

post-12646-0-64906800-1518807548_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cel mai probabil asta e de fapt cazul colegului care a initiat topicul: masina cumparata in rate, nu leasing.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...