Jump to content
Sign in to follow this  
Geo_ZGA

Mitsubishi Pinin - Restaurarea Exploratorului

Recommended Posts

Abia astept sa o iau, pe langa asfalt am in plan si putin offroad, spre niste transee noi in Dobrogea :D

Share this post


Link to post

Da', n-ai sters nr. bajetilor cu platforma, asa-i ? :-j

Share this post


Link to post

Bine ca mi-am facut planuri... nu o sa fie gata luna asta. Pe spate e o gramada de rugina :(

post-5454-0-12501100-1520865088_thumb.jpg

post-5454-0-58378900-1520865088_thumb.jpg

post-5454-0-01586200-1520865089_thumb.jpg

post-5454-0-51526200-1520865089_thumb.jpg

post-5454-0-99852200-1520865089_thumb.jpg

post-5454-0-44830000-1520865090_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Hai ca de data asta nu te ocarasc (cu toate ca abia ma abtin :mrgreen: ) . De-acuma ... da-i inainte, c-o mai fi o luna, c-o fi doua ...Macar se gasesc repere separat ca pe fata ori se cauta donatoare ?

Share this post


Link to post

Daca tot ne dam cu parerea. Nu era totusi mai simplu sa-i faci toata burta? :)

 

Share this post


Link to post

@ Viktor Eu ce sa mai zic? Vineri speram sa o iau si sa-mi fac de cap cu ea. Nu ma asteptam... terosonul din fabrica, in timp, s-a facut piatra si cand ciocanesti pare tabla buna. In spatele lui... dezastru :( Lonjeronul vine bucata mare si e o galagie de bani (nici n-am mai verificat cat, dar doar pe original se gaseste). Nici, nici... totul o sa fie refacut din tabla de 1, cu tratamentele aferente, la fel ca si pe fata.

@ Mike ca sa lucreze pe burta, e nevoie sa o urce pe elevator si nu au elevator la tinichigerie, doar la mecanica (cladire separata). Maine dau jos puntea spate ,verifica tot pe acolo si se apuca de reparatii. La final o s-o urce si pe elevator, sa vada ce e si pe burta. Bani pt burta nu mai sunt acum... mai la vara.

O sa-i dau inainte, ca n-am de ales... macar sa iasa bine. Cu ocazia asta o sa schimb si ce mai e nevoie pe spate, la suspensie... bucse, amortizoare sau ce mai apare pe acolo.

Share this post


Link to post

Ala care ti-a vandut masina doarme bine noaptea?

Mi se pare prea de tot

 

Share this post


Link to post

Eu nu dau vina pe vanzator... povestea e in felul urmator: fratele lui aduce masini si pe asta a luat-o pt el, ca vroia ceva mai mic pt offroad. Nici nu a deschis capota cand a cumparat-o, probabil pt ca a fost ieftina si luata direct de la proprietar, nu din parc auto. Cand i-a adus-o si a vazut rugina de la oalele fata, a zis ca nu isi bate capul cu ea si o vinde. Omul m-a lasat sa o verific, sa ma bag sub ea, sa o ciocanesc... pur si simplu nu se vedea ce e pe spate. Nici macar la service nu au vazut, pana nu au dat jos terosonul. Ei erau pregatiti sa curete rugina si sa dea cu zemuri, nu sa descopere gauri.

Pe fata stiam, pe spate a fost surpriza de la oul Kinder :) ) Se face, chiar mai bine decat din fabrica, dar... pe bani si intr-un timp mai indelungat.

Share this post


Link to post

Jargoane de samsar , Geo. Ba ca nici nu deschise capota (ca deh, la el merge si fara de chiulasa in caz de n-o are) ba ca ii fu rezervata expres si bla bla bla . Ma mir ca n-o mentionat ca fu tinuta doar in garaj de-un batrinel .. :) )

 

Din puncrul meu de vedere ( nu ca ar avea importanta dara na, tre sa zic si io ceva :mrgreen: ) utilajul ala a putrezit stind cu anii prin vreo curte (sau mai multe) . Mai putin probabil sa fi alergat prin nemtia recent in starea aia.

 

Altfel, prin masina cumparata "direct de la proprietar", inteleg o masina in toate mintile.Cel putin astfel de asteptari as avea.

 

 

LE.

 

Oricum, pe undeva fu vinduta in mod corect. Ai verificat-o, ai analizat-o, ti-o placut ... s-o vindut.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Omul nu mi-a ascuns nimic... mi-a zis ce a vazut la ea de la primul telefon. Restul... greseala mea. Mult spus greseala, pt ca nu imi pare rau ca am luat-o. Se face si cativa ani buni nu o sa mai am treaba cu tabla... sper.

Utilajul l-a folosit austriacul doar iarna, sa urce nu stiu unde la munte. In rest zacea in aer liber. Deci e de inteles de unde rugina... dar nu ma asteptam sa fie asa rau, efectiv nu s-a vazut nimic pe spate. Faptul ca e de la proprietar nu inseamna mare lucru, daca ala nu are grija de ea.

Share this post


Link to post

O inclina pe o parte si lucreaza la ea asa. Stiu, o sa spuneti ca la dacii in parcare. Ei bine, e un mod al naibii de simplu daca nu ai rotisor ptr caroserie sau alte scule de genu. Daca ai gasit rugina sub teroson eu vad 2 posibilitati: 1. Masina era deja ruginita si a fost data cu teroson pe motivul las ca merge si asa; 2. Masina era relativ ok la tabla, a fost data cu teroson dar apa nu s-a mai scurs si de aici pana la ruginire a mai fost doar un singur pas.

 

Ca o observatie, masinile care stau parcate mult timp cu zapada de jur-imprejurul lor ruginesc al naibii de usor. Mai ales daca au tabla simpla.

Share this post


Link to post

Mike, e terosonul din fabrica, nu cred ca a mai dat-o nimeni din 2002 pana acum.

Gauri, gauri si iar gauri... si preturi de japoneza (fara TVA): lonjeron 1600 lei, traversa 1200, 1600 podea, 800 oala. In concluzie: 2 foi de tabla, 200 lei.

post-5454-0-69748500-1520931805_thumb.jpg

post-5454-0-01317900-1520931806_thumb.jpg

post-5454-0-33624800-1520931806_thumb.jpg

post-5454-0-30433700-1520931957_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stai linistit ca elementele de tabla de reparatie nu sunt ieftine, indiferent de masina. Avantajul e ca ptr marcile europene gasesti facute sub patent doar ca incep problemele cu potrivirea pe caroserie.

 

In fine, noi ne dam cu parerea tardiv. Masina e coapta si tu te chinui sa o refaci. Spor la aplicat grund epoxi :D

Share this post


Link to post

Tabla de 1mm este suficient de groasa?

 

Share this post


Link to post

Sper sa nu gresesc, dar tabla ptr auto are 0,8 mm.

Share this post


Link to post

0,6 stiu ca are cea de caroserie, asa o sa foloseasca si ei. Iar la partile de rezistenta o sa foloseasca de 1, cu intarituri. Sunt priceputi tinichigii, le merge mana f bine.

Am mai comandat 1l de Fertan, ca mai e doar jumatate din primul bidon... si la ce e acolo, o sa fie nevoie de mult. Trebuie sa comand si amortizoare pe spate, dar unele putin mai lungi, astept sa-mi dea un grec codul pt cele de Mitsubishi L200. 3-4cm mai lungi, dar la fel ca cele de Pinin in rest.

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Cred ca-i suficient tabla de 1mm. 1.5 ii deja prea dura si ceva mai greu de modelat chiar si la cald.

Share this post


Link to post

Nu ma pricep... l-am intrebat pe amicul meu daca e suficient de 1, a zis ca da. Ca si eu am zis initial sa ia ceva mai groasa, cativa lei in plus sau in minus nu mai contau. Dar, cum ai zis si tu, mai groasa nu se poate modela si e suficienta de 1. A incercat ieri sa mai caute piese noi, dar toate au niste preturi de cazi in cur... asa ca reparatie peste tot.

Share this post


Link to post

Cind or taia jos pentru inlocuire, masoara din curiozitate cit are tabla existenta. Probabil nici 1mm sa nu aibe, in schimb poate fi ma dura multumita aliajelor si cutelor aferente. Pentru oale sa zicem 1.5mm a fi mai zravene, mai tapene, dar pe burta mai mult de 1mm n-as pune, ii arhisuficient parerea mea. Ori, intii decupezi oalele, masori grosimea ca si reper si doar dupa procuri materialul de esti in dubii si sa dea cu virgula ca ar fi mers material ceva mai gros (de peste 1mm). Ca idee.

Share this post


Link to post

Evident ca mai apar si altele... gatul de alimentare e din fier (ai dreacu japonezi). Zilele astea investighez daca pot pune unul de Cielo, e din cauciuc si muuuult mai ieftin.

post-5454-0-63993300-1521059894_thumb.jpg

post-5454-0-88611600-1521059894_thumb.jpg

post-5454-0-26185400-1521059895_thumb.jpg

post-5454-0-65926400-1521059895_thumb.jpg

post-5454-0-96874400-1521059895_thumb.jpg

post-5454-0-15637000-1521059896_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bre, Geo. Sigur nu-i o pacaleala cu atita rugina ? In caz ca nu, probabil se cade un convert in titlu din restaurare in recarosare ca usor - usor, doar acoperisu' ramine (deocamdata) neatins. Munca si investitie cit cuprinde, fir-ar de fieratanie. Sper ca macar motorizarea in sine sa nu-si arate coltii dupa ce ii pusa la punct caroseria.

Share this post


Link to post

Bre, omul trebuie incurajat :) Sigur nu exista gat de alimentare si din plastic la vreo versiune mai recenta decat a ta?

Share this post


Link to post

D-apoi n-o zic cu rautate, Mike. Nu-i decit un defect de fabricatie in a spune lucrurilor pe nume si nu ceea ce ar vrea urechea cuiva sa auda. Nah, altul mama nu face (cel putin astfel cred :mrgreen: ) asta il are, cu asta defileaza.

Sper ca nu-i cu suparare bagarea-n seama ... S-apoi din cite l-am "citit" pe nenea Geo, nu-i ala de pune bot la toate prostiile (ce-i fata mintea unuia sau altuia) si axat pe "ciinii latra, ursu trece ... ".

Share this post


Link to post

Nope, singura piesa care se gaseste e cea din fier, pt toate modelele de Pinin... si costa 700 lei fara tva. Mi se pare o tampenie sa o faci din fier, mai ales pt un offroader care vede noroaie si umezeala. Pe cand cea de Cielo e vreo 130 lei si, cel mai important, e din cauciuc. Am intrebat si pe grupul dedicat, oamenii tot de Cielo mi-au zis ca au auzit. Tot la asta ma gandisem si eu... ca na, cunosc masina destul de bine :) Ramane de vazut daca se potriveste.

Stai linistit Victore, ca nu ma supar eu din atat... masina se va face. Am facut jumatate, acum nu ma opresc si o termin. Si eu sper ca asta sa fie ultima investitie majora.

Sunt problematice anumite piese cu forma ciudata, gen suportul superior de arc spate, cu forma de palnie, sau locasul cricului in portbagaj, la care e mai mult de munca. Daca s-ar fi gasit macar unele din piesele astea separat, noi, ar fi fost bine... dar vin impreuna cu lonjeroane sau podeaua completa. Deci... se vor fabrica.

Daca nu mai intervin si altele, teoretic in 2 saptamani ar fi gata, practic cred ca in vreo luna (o sa fiu plecat 2 saptamani, deci nu are rost sa se grabeasca).

Share this post


Link to post

Bre, cu riscul de a te supara pe mine, aia nu mai e masina, o sa iasa fix o caruta, e mai rau ca espero-ul meu in pana mea, ce faci tu acolo nu e reparatie e reconstructie de-a dreptul. Practic construiesti masina din tabla de 1 :)

Macar elementele de rezistenta trebuiau cumparate noi parere mea. Hai ca o tabla se mai carpeste dar sa construiesti un lonjeron din tabla de 1 nu mi se pare ok.

Alea din fabrica au o anumita rezistenta, puncte de cedare calculate, etc, la ce faci tu acolo sper sa nu am dreptate dar eu cred ca doamne fereste in caz de accident praf se face.

 

Sa ii faci o geometrie dupa sa vezi cum sta.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...