Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

Termin si cu alternatorul sau ce-o fi si ma apuc sa strang componentele pentru instalatia AC (toate conductele si toate garniturile).Vad ca se gasesc si sunt relativ ieftine.Daca nu le schimb cu siguranta nu voi scapa de pierderile de freon, fie ele imediate sau de durata.O problema totusi ramane:compresorul.Ma ingrozesc de ce citesc:chit ca functioneaza corect tot scapa pe la carcasa, mai ales la masinile statute si nu am vazut sa se gaseasca separat vreun kit de reparatie care sa includa garnituri si ce i-o mai trebui.Nou m-am interesat, nu se mai gaseste, nici macar la Radacini.Si oricum e teribil de scump.Nu sunt sigur ca se pierde freonul si pe la el dar m-as mira totusi sa nu.SH-ul e iarasi loterie pentru ca nu stii de cat timp e masina respectiva la dezmembrat......

Share this post


Link to post
33 minutes ago, Horica00 said:

Termin si cu alternatorul sau ce-o fi si ma apuc sa strang componentele pentru instalatia AC (toate conductele si toate garniturile).Vad ca se gasesc si sunt relativ ieftine.Daca nu le schimb cu siguranta nu voi scapa de pierderile de freon, fie ele imediate sau de durata.O problema totusi ramane:compresorul.Ma ingrozesc de ce citesc:chit ca functioneaza corect tot scapa pe la carcasa, mai ales la masinile statute si nu am vazut sa se gaseasca separat vreun kit de reparatie care sa includa garnituri si ce i-o mai trebui.Nou m-am interesat, nu se mai gaseste, nici macar la Radacini.Si oricum e teribil de scump.Nu sunt sigur ca se pierde freonul si pe la el dar m-as mira totusi sa nu.SH-ul e iarasi loterie pentru ca nu stii de cat timp e masina respectiva la dezmembrat...

Ce cod de piesa are compresorul tau? 🙂

Share this post


Link to post
On 12/16/2019 at 10:18 PM, pompiliu92 said:

Ce cod de piesa are compresorul tau? 🙂

N-am idee si nici nu stiu unde sa ma uit...

Am fost azi la service si ghiciti ce:incarca dar incarca prea mult (ce gura spurcata ai avut DJ 😂😂😂).Acum sa iau alternatorul de la Geo si sa-l si montez.Intr-adevar cele de euro 3, fiind cu racire interna, sunt ceva mai fiabile.

Share this post


Link to post
1 hour ago, Horica00 said:

N-am idee si nici nu stiu unde sa ma uit...

Am fost azi la service si ghiciti ce:incarca dar incarca prea mult (ce gura spurcata ai avut DJ 😂😂😂).Acum sa iau alternatorul de la Geo si sa-l si montez.Intr-adevar cele de euro 3, fiind cu racire interna, sunt ceva mai fiabile.

Eu am gasit 3 coduri de piesa la compresor:

image.png.950c915548cff2884886c87cdd57256c.png

Share this post


Link to post
37 minutes ago, pompiliu92 said:

Update: Vad ca in anuntul asta de vanzare are un compresor care pare ce si ce nou:

https://www.olx.ro/oferta/piese-cielo-noi-ID5CbEa.html#8000fb1045;promoted

Stiu anuntul.....A fost primul la care am intrebat astavara ca sa-mi fac o idee dar cand am vazut cat cere pe el (1500 de lei, cu cat l-a luat) am zis pas......Pare ca e nou dar pretul e exagerat.Acelasi om mai are un anunt cu un Cielo din 2004 chel pe care il recomanda ,,ca nou".Are foarte putini km intr-adevar si pare ca e si in stare foarte buna dar vrea 2600 de euro pe el :))) De un an si ceva o tot vad la vanzare.Mai nou si-a reactivat anuntul :)).

Share this post


Link to post
20 minutes ago, Horica00 said:

Stiu anuntul...A fost primul la care am intrebat astavara ca sa-mi fac o idee dar cand am vazut cat cere pe el (1500 de lei, cu cat l-a luat) am zis pas...Pare ca e nou dar pretul e exagerat.Acelasi om mai are un anunt cu un Cielo din 2004 chel pe care il recomanda ,,ca nou".Are foarte putini km intr-adevar si pare ca e si in stare foarte buna dar vrea 2600 de euro pe el :))) De un an si ceva o tot vad la vanzare.Mai nou si-a reactivat anuntul :)).

Hai ca ti-am gasit compresor la acelasi tip de unde l-am luat si eu pe cel de Nubira. 🙂

https://www.ebay.com/itm/DAEWOO-ESPERO-KLEJ-NEXIA-KLETN-Klimakompressor-96191807-Compressor-A-C-NEU/311935929797?hash=item48a0d48dc5:g:g~kAAOSw44BYTCV-

Edited by pompiliu92

Share this post


Link to post
On 12/20/2019 at 5:58 PM, pompiliu92 said:

Si al naibii e destul de ieftin, jumate fata decat il dau retarzii astia pe la magazinele de la noi 😀😀.Ma mananca rau sa-l command de pe acuma numa ca nu am tot monetarul…………….Si e naspa ca nu am mers la neamuri la Bacau de unde ma intorc ,,bogat'' in fiecare an :)).Dar las' ca-I pun pe ai mei sa mi-l ia de ,,epuras'' la pasti.Atunci ma apuc si de revizia la instalatie, nu mai merg inca o vara fara AC 🙂.Intre timp sa rezolv cu amaraciunea de alternator, sa pot merge si eu cu masina…………….

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Am mai gasit compresor pe OLX, aparent nou, care e aproape pomana (300 de lei).Numai ca e de Espero.....s-o potrivi si la Cielo 🤔🤔 ???

Share this post


Link to post
2 hours ago, Horica00 said:

Am mai gasit compresor pe OLX, aparent nou, care e aproape pomana (300 de lei).Numai ca e de Espero....s-o potrivi si la Cielo 🤔🤔 ???

Postasem si eu anuntul ala pe grupul de Facebook, dar din analiza vizuala s-ar parea ca nu se potriveste.

Share this post


Link to post

Se potriveste daca e de espero de 1.5, ala de 1.8 nu se potriveste.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Componente gen is plauzabile de sint reconditionate ori noi. Dai un ban da' ... stii ca nu-l mai ai !

Share this post


Link to post

Uneori sunt mai greu de reconditionat compresoare AC. In cazul meu fiindca era crapat pe "burta" nu aveam ce sa ii mai fac.

Share this post


Link to post

eu l-am reconditionat pe al meu de la nubira rosie in 2013 pe prelungirea Ghencea str Valea Furcii si dupa n-am mai avut treaba cu el...

Importanta e carcasa, din ce imi aduc aminte ca mi-a spus si daca se gaseste setul de garnituri.

Edited by catapkz

Share this post


Link to post

In anunt nu specifica pentru ce Espero e, nici macar nu specifica ca e pentru Espero, mi-am dat seama uitandu-ma pe eticheta aia a lui unde e stantat ,,Daewoo''.Problema cu crapatul pe burta o au mai toate, mai ales cele care au stat, indiferent ca afara sau in garaj.Citisem pe undeva de un baiat cu un Matiz din 2006 cu 16.000 la bord, tinut in garaj dar avea compreosrul crapat pe burta si perdea Freon.Pana nu l-a schimbat cu unul nou nu a scapat de problema.Mai era si aici pe forum un baiat cu un Cielo din '96, tot la fel cu kilometraj infim si tinut in garaj care avea exact aceeasi problema.Al meu cu siguranta nu e mai bun deci il voi inlocui.Strang bani sa-l comand la baiatul asta din Germania numa' sa nu mi-o ia altul inainte………..

Si ca tot vorbeam de piese noi/reconditionate am decis sa merg pe mana unui alternator nou sau reconditionat, sa vad ce gasesc la indemana si la un raport bun pret-calitate.Astept sa vad ce-mi gaseste omul de la Oradea.Pe cel de la Geo o sa-l iau de ,,back up''.Stiu doar ca as vrea sa trec pe racire interna, ca sunt mai fiabile decat astea cu racire externa, la care cedeaza cel mai des releul sau diodele, ceea ce s-a intamplat si in cazul meu.Sa-l repar pe asta ma duce aproape cat unul nou cu tot cu piese si manopera si daca tot vreau sa iau ceva mai calitativ nu are rost sa ma complic.O sa-l dau la schimb ca sa mai reduc din pretul de achizitie a celui nou.Am obesrvat totusi ca majoritatea sunt de la producatori dubiosi, singurule care mi-au atras atentia sunt cele Delco Remy, care daca nu gresesc au facut parte din echiparea originala a masinilor Daewoo.Chiar am sa ma uit cand il demontez pe al meu.Doar ca astea se gasesc doar pe racire externa aparent.

Pana una alta, daca tot mi s-a facut lacaraie in portbagaj de cand cu umezeala si ploile astea si am si scos toate cele din el, inclusiv mocheta, sa ma apuc sa dau cu teroson pe la contraripi si sa descopar pe unde naiba imi curge apa acolo.Cu ocazia asta ar trebui sa caut si o alt antena numai ca nu gasesc pe plan local, cel putin nu la un pret decent...……………………...

 

 

 

Edited by Horica00

Share this post


Link to post
1 hour ago, Horica00 said:

In anunt nu specifica pentru ce Espero e, nici macar nu specifica ca e pentru Espero, mi-am dat seama uitandu-ma pe eticheta aia a lui unde e stantat ,,Daewoo''.Problema cu crapatul pe burta o au mai toate, mai ales cele care au stat, indiferent ca afara sau in garaj.Citisem pe undeva de un baiat cu un Matiz din 2006 cu 16.000 la bord, tinut in garaj dar avea compreosrul crapat pe burta si perdea Freon.Pana nu l-a schimbat cu unul nou nu a scapat de problema.Mai era si aici pe forum un baiat cu un Cielo din '96, tot la fel cu kilometraj infim si tinut in garaj care avea exact aceeasi problema.Al meu cu siguranta nu e mai bun deci il voi inlocui.Strang bani sa-l comand la baiatul asta din Germania numa' sa nu mi-o ia altul inainte………..

Si ca tot vorbeam de piese noi/reconditionate am decis sa merg pe mana unui alternator nou sau reconditionat, sa vad ce gasesc la indemana si la un raport bun pret-calitate.Astept sa vad ce-mi gaseste omul de la Oradea.Pe cel de la Geo o sa-l iau de ,,back up''.Stiu doar ca as vrea sa trec pe racire interna, ca sunt mai fiabile decat astea cu racire externa, la care cedeaza cel mai des releul sau diodele, ceea ce s-a intamplat si in cazul meu.Sa-l repar pe asta ma duce aproape cat unul nou cu tot cu piese si manopera si daca tot vreau sa iau ceva mai calitativ nu are rost sa ma complic.O sa-l dau la schimb ca sa mai reduc din pretul de achizitie a celui nou.Am obesrvat totusi ca majoritatea sunt de la producatori dubiosi, singurule care mi-au atras atentia sunt cele Delco Remy, care daca nu gresesc au facut parte din echiparea originala a masinilor Daewoo.Chiar am sa ma uit cand il demontez pe al meu.Doar ca astea se gasesc doar pe racire externa aparent.

Pana una alta, daca tot mi s-a facut lacaraie in portbagaj de cand cu umezeala si ploile astea si am si scos toate cele din el, inclusiv mocheta, sa ma apuc sa dau cu teroson pe la contraripi si sa descopar pe unde naiba imi curge apa acolo.Cu ocazia asta ar trebui sa caut si o alt antena numai ca nu gasesc pe plan local, cel putin nu la un pret decent...……………………...

 

 

 

initial in anunt scria ca era compresor de Espero si dupa a editat. Nu stiu de ce. Poate sa se indexeze mai bine in search-ul OLX.

Edited by pompiliu92

Share this post


Link to post
On 12/23/2019 at 10:20 PM, pompiliu92 said:

initial in anunt scria ca era compresor de Espero si dupa a editat. Nu stiu de ce. Poate sa se indexeze mai bine in search-ul OLX.

El stie...Totusi ma bate un gand sa sun si sa-l intreb daca se potriveste si la Cielo.

Share this post


Link to post
7 hours ago, Horica00 said:

El stie...Totusi ma bate un gand sa sun si sa-l intreb daca se potriveste si la Cielo.

Pai suna-l ca nu ai nimic de pierdut. 🙂

Share this post


Link to post

Nu mai bine il dai uitarii daca vezi ca umbla cu cioara vopsita ? Doar nu s-o fi terminat compresoarele la el. Nu e site de publicitate ce sa interzica detalii concrete referitor la ceia ce vinzi, dimpotriva. Nu va bateti capu cu coscari din astia ce se ascund dupa prun.

  • Like 1

Share this post


Link to post
21 hours ago, Viktor said:

Nu mai bine il dai uitarii daca vezi ca umbla cu cioara vopsita ? Doar nu s-o fi terminat compresoarele la el. Nu e site de publicitate ce sa interzica detalii concrete referitor la ceia ce vinzi, dimpotriva. Nu va bateti capu cu coscari din astia ce se ascund dupa prun.

Poate nu umbla cu cioara vopsita. Pur si simplu sunt multi care nu prea stiu cum sa faca un anunt. Arunca un titlu, o poza facuta cu un cartof inghetat si aia e. Cate anunturi cu piese de Nubira am filtrat. Le si spuneam "Cu tot respectul, daca vreti sa va fie mai usor sa vindeti piesele listati numele lor, codurile pe care le au si preturile, ca nu e chiar treaba mea sa incerc sa deslusesc ce aveti. Daca nu stiti, macar ceva poze mai multe ca ma dumiresc eu daca chiar ma intereseaza ceva".

Share this post


Link to post
12 hours ago, pompiliu92 said:

Poate nu umbla cu cioara vopsita. Pur si simplu sunt multi care nu prea stiu cum sa faca un anunt. Arunca un titlu, o poza facuta cu un cartof inghetat si aia e. Cate anunturi cu piese de Nubira am filtrat. Le si spuneam "Cu tot respectul, daca vreti sa va fie mai usor sa vindeti piesele listati numele lor, codurile pe care le au si preturile, ca nu e chiar treaba mea sa incerc sa deslusesc ce aveti. Daca nu stiti, macar ceva poze mai multe ca ma dumiresc eu daca chiar ma intereseaza ceva".

Se prea poate, dar daca tot variezi anuntul mie unu incepe sa-mi dea cu virgula si nu-mi mai trebuie, caut altul.

Share this post


Link to post
3 hours ago, Viktor said:

Se prea poate, dar daca tot variezi anuntul mie unu incepe sa-mi dea cu virgula si nu-mi mai trebuie, caut altul.

Nu l-a variat. O singura data am vazut ca l-a editat.

Share this post


Link to post

Am tot zis ca-l sun dar am uitat :))) Pentru @Viktor nu s-o fi terminand compresoarele la el dar nou si la asemenea pret nu cred ca mai gasesc si e un ,,deal" bun daca e nou si se potriveste si la Cielo.Ce ma face sa devin banuitor e pretul mic.Deobicei astia umfla pretul cat pot de mult, chiar si la piese vechi despre care nu stiu nici macar ei cat mai tin sau cat de bune sunt.

Zilele astea am sa comand puntea de diode, releul si carbunii pentru a reconditiona alternatorul.Apropo, eram hotarat sa fac lucrul asta inca de vineri asa ca am deschis capota si m-am uitat la alternator sa fiu sigur ca e cu racire externa (noroc ca am facut asta ca altfel comandam piesele de aiurea fiind sigur ca e cu racire externa) si ce sa vad, e cu racire interna.La Radacini pe site nu apare pe stoc puntea de diode pentru racire interna asa ca am lasat pe luni, urmand sa sun la ei si sa ma si programez la service pentru ,,operatie".Ceva imi zice ca alternatorul original al masinii merge bine mersi pe alta, fiind inlocuit cu unul prost de cei de la Bacau.Zilele astea astept sa-mi recuperez de la ei presurile originale si ce mi-au mai luat (triunghiuri, cabluri incarcare, racleta, etc.).Ar face bine sa le gaseasca ca altfel sunt buni de plata.....

In rest am mai mers zilele astea cu ea ca sa nu stea degeaba si inafara ca sta becul ala aprins manacandu-mi nervii nu am ce sa-i reprosez.Da o caldurica de stau in maieu si in pantaloni scurti :))).La revizie am facut prostia ca nu am schimbat si timoneria:schimbatorul are putin joc si nu are o traiectorie asa de precisa.Problema e doar la treapta a 3-a, la restul e ok.De cand am schimbat uleiul in cutie am observat ca nu mai intra asa de usor in treptele 1 si 2.Nu facea asa inainte deci e clar ca noul ulei are vascozitatea cam mare.Nu ma deranjeza, dupa ce se incalzeste intra super usor in toate treptele.

Ce n-am mai facut si am zis ca fac e sa fac putina treaba in portbagaj:dat cu teroson pe la contraripi, montat antena, etansat stopurile, etc.Cu antena m-am hotarat ce fac.Cea pe care am luat-o din dezmembrari are motorasul functional dar nu are polul, iau motorasul de la prima si polul de la a mea, eventual si alte maruntaie de la care sunt bune si din doua proaste am facut una buna.Imi amintesc ca am dat 100 de lei pe ea acum doi ani, cat tupeu a avut ala sa mi-o vanda asa.Mai gasisem una functionala care urca jumate si cobora toata dar cerea 100 de lei si l-am bagat in pzda ma-sii, ca tot vorbeam de indivizi de genul.M-am interesat la Oradea cat costa una noua:500 si ceva de lei !!!!! Ma intreb uneori ce e cu preturile astea nesimtite, mai ales ca in cazul de fata e vorba de o piesa de tot rahatul, cu un mecanism de jucarie si care nu are o durata de viata prea lunga si fara batai de cap.Omul zicea ca le aduce din Coreea si ca atata cer aia si ca daca vreau imi cauta alta SH ca nu-mi recomanda nici el sa dau atata pe asa ceva.

Cand umblu la portbagaj o sa montez inapoi stopurile originale.Astea noi (marca Kor-Tec sau ceva de genul) intra apa la ele de numa numa.Sunt crapte de noi pe la margini si nici nu sunt prea bine etansate.Nici nu stiu de ce le-am schimbat, probabil pentru ca celelalte erau imbatranite dar nu intra condens la ele.Tot nu o sa le tin mult, pe dreapta stiam ca se gaseste originala iar pe stanga o sa pun fie DEPO (astept remarci privind calitatea astora, am inteles ca sunt bunicele) fie una din dezmembrari care sa arate bine (cam greu de gasit).Cand vanzatorii va zic ca e producator ,,Coreea" sau ca nu sunt origianle dar sunt ,,Coreene" cereti altceva sau fugiti mancand pamantul !!!! Asa mi-au fost si mie recomandate astea si nu a trebuit sa dau decat un search pe Google ca sa constat ca acest Kor-Tec e de fapt un producator de piese chipurile doar pentru autoturismele coreene dar din ,,Ciaina".Cand cautam piese pentru revizie cei de la King Champione mi-au zis ca au pe stoc pompa de apa ,,Coreea".Am cerut lamuriri detaliate privind originea piesei si cucoana mai avea putin si imi inchidea telefonul in nas.Nu mi-a mai trebuit nimic de la ei.Deocamdata sa rezolv problemelencu adevarat importante, gen AC.Apropo, am strans pana acum 50 de lei pentru compresor, mai am doar 750 :)))

Share this post


Link to post

Nu prea asculti de fel, asa-i?  🙂 

Mai zic odata, recomand sa duci alternatorul la un service specializat. Altfel risti ca mine ca dupa ce inlocui piese sa constati ca tot defect e.  

Apropo, cu ce desfaci infasurarile de pe puntea de diode?  Ai mai desfacut vre-un alternator vreodata?

Au fost cel putin 3 modele de alternator in echiparea de fabrica, ai sanse mici sa gasesti puntea de diode si sa se potriveasca, asculta ce iti zic, du-l la un service specializat, dai un ban dar stii ca il iei bun 😉 

De restul nu mai zic nimic , te las sa dai singur cu capul de ele 😄 Intratul in viteza greu poate fi tot de la timonerie si nu de la ulei.

Edited by Dj_Dark
  • Like 2

Share this post


Link to post

Triplele spate originale inscriptionate de la mama lor sint sung-san 0311-000663 1 pentru stinga si 0311-000663 2 dreapta. In floarea vietii (la 24 ani) arata impecabile atit interior cit si exterior. Daca ale mele au rezistat atit, cu siguranta vei gasi impecabile si la dezmembrari, asta in cazul in care nu gasesti noi ce ar fi ideal.

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...