Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

Sigur pe la stop se infiltreaza apa?  Ai verificat scurgerea antenei? 

Share this post


Link to post
2 minutes ago, cris06 said:

Sigur pe la stop se infiltreaza apa?  Ai verificat scurgerea antenei? 

La un click distanta ...😉

Share this post


Link to post

Salut. La fostul meu Cielo 1995 am avut aceasta problema la stopul de pe stanga, original. In urma unei interventii la stop am omis sa pun la loc in zona surubului de sus spre interior (cumva pe colt) o mica bucata (originala) de pasla cauciucata. Intra apa si nu stiam pe unde. Dupa ceva timp, facand ordine in portbagaj, am gasit acea pasla si am pus-o la loc, a incetat infiltratia. Daca ai celelalt stop original, vezi unde trebuie pusa acea pasla si daca nu o mai ai pe partea unde intra apa confectioneaz-o din material compatibil. Spor!

Share this post


Link to post

@Viktor si @cris06  da, pe la stop intra. Antena am verificat-o de prima data si am exclus-o din start. Problema e de la etansarea stopului. Las si o poza, nu stiu cat de bine se vede, dar masticul  si zona unde se lipeste garnitura de ochelar sunt scufundate efectiv. Nu reusesc de niciun fel sa-mi explic cum de inca se infiltreaza apa si mai ales,  in asemenea hal.

@Banderas_232003 salut si multumesc de sfat !!! Am pastrat stopul original (doar pe cel stang) si am sa-l scot din debara sa-l inspectez. Tinand ca stopurile pe care le am montate sunt niste chinezarii, nu cred sa aibe pasla aia. Chiar si asa, de ce nu intra si pe la ala din dreapta....

137199093_400634084493081_6851472582125730013_n.jpg

Share this post


Link to post

Foarte probabil ca tabla pe care se așază tripla sa aibe vreo deformare. A fost zona reparata?

Share this post


Link to post
25 minutes ago, cris06 said:

Foarte probabil ca tabla pe care se așază tripla sa aibe vreo deformare. A fost zona reparata?

N-are cum, as fi vazut atat eu cat si tinichigiul. Masina NU a fost lovita nicioadata ca sa necesite reparatii in zona respectiva. Doar tripla din dreapta avea locasul unui surub usor stramb, insa n-am idee cum si de ce ajunsese asa, probabil cand s-a demontat pentru prima data tripla in service la BC. S-a indreptat din ciocan si nu mai da apa pe acolo.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Interesanta treaba... Mai palpitant decit serialu' Isaura.

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Nici nu creca stie ce-i ala, e prea tanar. Numai relicvele astea batrane ca noi am prins 🙂 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
5 minutes ago, Dj_Dark said:

 Numai relicvele astea batrane ca noi am prins 🙂 

... si-am bocit cu lacrimi de crocodil ! 😉

Share this post


Link to post

Sa revenim.....

Aproximativ 800 km saptamana aceasta, Ploiesti-Onesti (BC), pe la tara, prin imprejurimi si Onesti-Ploiesti. Am prins cam toate tipurile de drum, de la uscat, umed pana la niscaiva polei aseara 🙂.

M-a dus si m-a adus fara probleme deosebite, cu exceptia portierelor inghetate bocna in urma gerului de azi-noapte, din cauza carora era sa-mi aman plecarea. Nu-i nimic, le-am rezolvat relativ usor cu niste spray degripant si o sticla de apa clocotita. In rest, depasiri pe clasicul E85 (azi, cel putin, era plin de tiruri), mers (in medie) cu 120, caldurica ca la gura sobei, ce sa mai, ca-n vremurile ei bune. Banuiesc ca se mirau participantii la trafic cand vedeau un Cielo mergand printre tiruri sau depasind alte masini, care mai de care mai actuale 🙂.

Ne apropiem vertiginos de 145.000.

148573270_447472159716991_3516181362134430753_n.jpg

149260010_236830034648257_8942332539687991515_n.jpg

148852935_3682170381897043_3917246739037931537_n.jpg

149348864_161938778902681_3180429255675961532_n.jpg

148943337_721819105143550_6045999038504582473_n.jpg

Share this post


Link to post

Nu gasesti si tu niste semnalizari mai decente pe fata? Nu de alta dar strica tot aspectul (de altfel frumos) al masinii.

Share this post


Link to post

Bratul stergator parbriz partea stinga ii umflat de vint in halu" ala ori ii orijinal ? Hai ca-i comic nene ... ! 😆

Altfel, daca tii a turna apa pe un metal (mai ales in domeniul auto) inghetat bocna, toarna apa rece NU (!) fierbinte, nici macar calda. Pe parbriz, luneta ori geamuri nici atit ! Creaza-ti obicei ca pe fiecare final de toamna sa gresezi cu silicon (la sprai) suflat pe o cirpa, toate chederele masinii, nu inainte de a fi sterse/curatate de impuritati altfel, trebuie sa-ti faci rost de o ranga de buzunar pentru a deschide usile. Nici de-acuma nu-i tirziu.

Share this post


Link to post
18 minutes ago, Viktor said:

Bratul stergator parbriz partea stinga ii umflat de vint in halu" ala ori ii orijinal ? Hai ca-i comic nene ... ! 😆

Altfel, daca tii a turna apa pe un metal (mai ales in domeniul auto) inghetat bocna, toarna apa rece NU (!) fierbinte, nici macar calda. Pe parbriz, luneta ori geamuri nici atit ! Creaza-ti obicei ca pe fiecare final de toamna sa gresezi cu silicon (la sprai) suflat pe o cirpa, toate chederele masinii, nu inainte de a fi sterse/curatate de impuritati altfel, trebuie sa-ti faci rost de o ranga de buzunar pentru a deschide usile. Nici de-acuma nu-i tirziu.

Bratul ala are un usor joc. L-am mai strans astfel incat sa pot merge cu el. O sa-l execut si pe ala cat de repede. Stiu de faza cu unsul chederelor doar ca, delasator fiind si nemaisteptandu-ma sa mai prind friguri din astea, nu le-am mai uns. Si broastele trebuie unse, nu doar chederele, dimineata ele erau problema. Imi amintesc cum stricase bunica-miu usa intr-o iarna, incercand sa o deschida cu o surubelnita 😂.

1 hour ago, Dj_Dark said:

Nu gasesti si tu niste semnalizari mai decente pe fata? Nu de alta dar strica tot aspectul (de altfel frumos) al masinii.

Din pacate nu, desi caut de ceva vreme. Nici semnalizari, nici stopuri, nici proiectoare, nici nimic. Noi doar stifturi, iar SH am gasit doar in stare proasta. O sa mai ma uit, dar nu-mi fac sperante.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, gresarea broastelor usilor ii la fel de importanta.

Share this post


Link to post
Acum 16 ore, Horica00 a spus:

Sa revenim....

Aproximativ 800 km saptamana aceasta, Ploiesti-Onesti (BC), pe la tara, prin imprejurimi si Onesti-Ploiesti. Am prins cam toate tipurile de drum, de la uscat, umed pana la niscaiva polei aseara 🙂.

M-a dus si m-a adus fara probleme deosebite, cu exceptia portierelor inghetate bocna in urma gerului de azi-noapte, din cauza carora era sa-mi aman plecarea. Nu-i nimic, le-am rezolvat relativ usor cu niste spray degripant si o sticla de apa clocotita. In rest, depasiri pe clasicul E85 (azi, cel putin, era plin de tiruri), mers (in medie) cu 120, caldurica ca la gura sobei, ce sa mai, ca-n vremurile ei bune. Banuiesc ca se mirau participantii la trafic cand vedeau un Cielo mergand printre tiruri sau depasind alte masini, care mai de care mai actuale 🙂.

Ne apropiem vertiginos de 145.000.

 

 

 

 

 

Asta inseamna ca ai avut varfuri de 180....Horica nu"" ie ""bine

Share this post


Link to post
35 minutes ago, florinellll said:

Asta inseamna ca ai avut varfuri de 180...Horica nu"" ie ""bine

Nu, n-am depasit 140. 140 doar cand depaseam. In rest, 100-120 inafara si 60-70 in localitate. Nu sufar de mania vitezei si nici nu prea ai cum sa mergi tare pe drumul ala, e suprapopulat de idioti si plin de pericole. Bineinteles, se gasesc multi bizoni sa te ,,flashuiasca'', dar, cand ii vezi, te dai pe acostament, ii lasi sa treaca si aia e.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Acuma. din cite am inteles eu ai fi mers ceva mai tare de nu erai prins intre TIR-uri in maieu si cu fereastra deschisa ca aproape sa te dea afara caldura din cabina.

Share this post


Link to post

Bre, dar ce invidiosi sunteti... 🤔

Ca are stergatoarele cocosate, ca e vitezoman, ca are sauna... Omul se bucura de jucaria sa si e multumit de ea.

Dar, intr-adevar, stergatorul ala si semnalizatoarele, sunt din alt film. As mai adauga toba finala, care sta cam... intr-o parte.

Astea asa, ca detalii.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Acuma, parca care nu isi lauda cazanu' ...

Da' totusi (la capitolu' glumite fiind) tragaciu asta chiar o prins 140/h la vale si cu vint din spate ?

Share this post


Link to post

Da ce-are bre, geam? 😄

Normal ca prinde, prinde si mai mult, si chiar in treapta 4 😛 Si gumele cele mai praf (adica T) sunt garantate pana la 190 km/h.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Hai sa-ti dau 2 brate de stergatoare noi. Le pastrasem pt un amic, dar de 2 ani si ceva nu a mai venit dupa ele... mai am si un far si un semnal, dar semnalul e fara galbeneala aia din interior.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
On 2/12/2021 at 9:27 PM, Horica00 said:

Bratul ala are un usor joc. L-am mai strans astfel incat sa pot merge cu el. O sa-l execut si pe ala cat de repede. Stiu de faza cu unsul chederelor doar ca, delasator fiind si nemaisteptandu-ma sa mai prind friguri din astea, nu le-am mai uns. Si broastele trebuie unse, nu doar chederele, dimineata ele erau problema. Imi amintesc cum stricase bunica-miu usa intr-o iarna, incercand sa o deschida cu o surubelnita 😂.

Din pacate nu, desi caut de ceva vreme. Nici semnalizari, nici stopuri, nici proiectoare, nici nimic. Noi doar stifturi, iar SH am gasit doar in stare proasta. O sa mai ma uit, dar nu-mi fac sperante.

Uite lampi de semnalizare:
https://piese.radacini.ro/iluminare-si-semnalizare-808/lampa-semnal-fata-drproducator-parts-mall-cod-010151196175350r.html
https://piese.radacini.ro/cielo/lampa-semnal-fata-stgproducator-parts-mall-cod-010151196175349r.html

Si un proiector:

https://piese.radacini.ro/cielo/proiector-stg-galben-cod-010151196175353g.html

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Poate suntem off topic, dar problema cu semnalizarea imi e cunoscuta. Pacat ca la Radacini nu se mai gasesc originale ca pe vremuri. Uite diferentele la cele doua semnalizari pe care le am (una noua de la Radacini care s-a ingalbenit si cealalta originala):

- la cea aftermarket banda neagra de etansare este dintr-un fel de cauciuc moale, pe cand la semnalizarea originala banda e dura

- desi pe ambele scrie SUNG SAN pe spate, pe originala scrie si pe fata in partea de jos a gemuletului

- geamul celei originale arata ca e prins cu un fel de cleme de corpul din plastic gri, pe cand cealalta cred ca e doar lipita

- pe cea aftermarket nu scrie Made in Korea

- cea aftermarket nu are montat pe orificiul de evaporare (cred ca pentru asta e) acel 'burlan' de cauciuc cu buretel, deci praful e liber sa intre.

Din ce se vede (atasez si un print screen mai vechi), aproape sigur ce mai e pe stoc la Radicini e varianta ieftina, care dupa 2 luni se ingalbeneste.

post-4414-0-46084400-1343823918.jpg.bb7a5a04397bc251946391df0ba18d47.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma asa o fi dar decat galbenitura aia, eu as da 30 de lei pana gaseste original.

  • Confused 1

Share this post


Link to post

Mama, cate reply-uri.....

@vrazvanc Nu stiu daca a vrut cineva sa carcoteasca, poate doar sa-mi atraga atentia asupra unor aspecte mai putin placute ale masinii, pe care le cunosc si eu, dar care nu afecteaza functionarea masinii si de aceea nici nu le bag prea mult in seama. Am mai spus-o si o mai spun, nu este bibelou. Nu sta in garaj si (inca) vede tot felul de drumuri. Ma multumesc sa o mentin in parametri optimi si sa ma duca din A in B fara emotii. N-am vrut si nici nu vreau sa fac din ea masina noua. As ajunge la Obregia daca m-as uita la toate detaliile astea neimportante, mai ales ca vorbim de o masina veche, pentru care gasirea anumitor repere este o mare provocare. Stergatoarele sterg, semnalizarile iarasi functioneaza, toba nu face zgomot, asa ca nu vad de ce mi-as face probleme. Sauna in masina ar vrea sa o aiba multi, e superb sa stii ca poti conduce in chiloti la -20 de grade 😂🙂. Celelalte carute pe care le am (mult mai noi ca Cielo) nu incalzesc asa de bine. Daca mi se pare prea cald, orientez aeroterma spre parbriz. Sa creada cine ce-o vrea, tot eu stiu ce masina conduc 🙂

@Viktor da, nu stiu cum, dar i-a prins, pe ceas cel putin. Si acum si cand am fost o tura pe A3 Ploiesti-Buc. Nici pe autostrada nu mi-e rusine cu ea 🙂.

 @Geo_ZGA tine-le daca nu te incurca, te caut cu proxima ocazie cu care ajung in Buc 🙂.

@pompiliu92 semnalizatoarele sunt PARTS MALL, tot de provenienta dubioasa, ceea ce inseamna ca in cateva luni, maxim un an, vor avea aceeasi soarta ca cele de pe masina. N-are sens sa cumpar chinezarii si sa le schimb de fiecarte data cand se ingalbenesc. Prefer sa cumpar direct unele ok si sa stiu una si buna. Proiectorul in schimb m-ar tenta, mai ales ca e galben si ca cel din dreapta a murit, dar nu-l gasesc si pe dreptul tot galben....

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...