Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

Dupa o lunga absenta de pe forum, revin 🙂. Observ ca problema cu intratul apei in portbagaj persista, desi am pus mastic pe langa garnitura. Am o indoiala ca apa nu intra pe la stop, pentru ca am gasit uscat in jurul sau. Luni sunt programat la service pentru mentenanta anuala si am sa adresez din nou problema. Posibil sa trebuiasca uns  si  conturul propriu-zis al stopului, nu doar  garnitura.

Edited by Horica00
  • Like 1

Share this post


Link to post
2 minutes ago, Viktor said:

Baga-i testu' pisica.

Sa stii ca chiar ma gandeam sa ma bag in portbagaj si sa rog pe cineva sa dea cu jetul pe ea 🤣🤣. Pana una alta ma duc luni la service, doar mi-au zis sa ma intorc daca beleaua persista 🙂.

Share this post


Link to post

Avand ispiratia sa ma uit si in partea stanga a portbagajului, pare-se ca am descoperit vinovatul: stopul din stanga !!!!

Am demontat finitia si am garnitura dand pe afara mare parte din umezeala acumulata intre ea si ochelar. Probabil a udat atat de tare mocheta incat apa a ajuns pana in dreapta, unde garnitura este perfect uscata. O sa sufere si asta aceeasi procedura ca cel din dreapta, desi tare mi-as dori sa gasesc in dezmembrari unele originale si in stare buna ....

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Horica tata, bag seama ca pe la tine ploua cu apa cangur de tot sare de colo - colo, marea dilema o sa apara cind o ramine apa pe centru portbagajului . 😂

  • Haha 2

Share this post


Link to post
7 hours ago, Viktor said:

Horica tata, bag seama ca pe la tine ploua cu apa cangur de tot sare de colo - colo, marea dilema o sa apara cind o ramine apa pe centru portbagajului . 😂

Pe la stopul din dreapta am gasit uscat, de aia am conchis ca nu e la el problema. Vedem cand l-oi izola si pe ala din stanga 🙂.

Share this post


Link to post

Eu nu stiu de ce nu l-ai verificat atunci. Se vede la ochi daca garnitura atins peste tot sau nu 🙂

Share this post


Link to post
58 minutes ago, Dj_Dark said:

Eu nu stiu de ce nu l-ai verificat atunci. Se vede la ochi daca garnitura atins peste tot sau nu 🙂

L-am verificat, era umed, dar nu ajunsese inca sa borasca. Nu-i nimic, il rezolv acum 🙂.

Share this post


Link to post

Azi am facut si mentenanta anuala, cu o luna intarziere. Am schimbat uleiul, filtrul si in sfarsit, garnitura de la baia de ulei. Intrucat manopera era mult mai ieftina decat ma asteptam, am zis ca nu mai are rost sa aman momentul, cu toate ca nu picura foarte mult, nivelul pe joja fiind in permanenta la locul lui. Am ramas pe ce am avut anul trecut, adica pe Texaco 10w40, care mi s-a parut cat de cat ok. Am descoperit si un cablaj ,,smecher'' la proiectorul din dreapta. L-au facut baietii sa mearga, dar tot are momente. Din fericire, se poate repara usor. La final, mi-au stampilat cartea de service. Ultima revizie trecuta in ea a fost in mai 2009 . Urmeaza un set de incaltari de iarna, cel mai probabil Hankook iCept, cadou de mos 🙂.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Antena cand o repari ? 😉

  • Like 1

Share this post


Link to post
24 minutes ago, VAXXi said:

Antena cand o repari ? 😉

E reperata demult aia, chiar a doua sau a treia zi dupa ce am scos masina de la tinichigerie. Merge fara probleme . Imi aduc aminte ca am si postat 🙂.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Eh, parea ca nu se retrasese 🙂 salutari de la VXX 🙂 

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 12/15/2020 at 4:11 PM, VAXXi said:

Eh, parea ca nu se retrasese 🙂 salutari de la VXX 🙂 

Salutari si de la mine 🙂 !!!

P.S: Esperachele ce mai face, sanatos voinic 😀 ??

Share this post


Link to post

E parcat de cativa ani, ITP-ul consta in indepartarea unor stupuri de viespi care-l plac mult si asteapta ... 2027 parca 🙂

Share this post


Link to post
12 hours ago, VAXXi said:

E parcat de cativa ani, ITP-ul consta in indepartarea unor stupuri de viespi care-l plac mult si asteapta ... 2027 parca 🙂

Slava cerului ca n-am avut viesparaie in masina cat a stat in curte la tara :)). Partea cu 2027 ma intereseaza si pe mine, desi nu mai stiu daca se tine cont de anul de fabricatie sau de cel al sistarii productiei. Daca e a doua varianta, mai am de mancat malai pana in 2037....

Share this post


Link to post

Viespile sunt harmless, soarecii sunt problema 😉

Share this post


Link to post
4 hours ago, Dj_Dark said:

Viespile sunt harmless, soarecii sunt problema 😉

N-am avut nici din aia. Si n-as zice ca sunt chiar harmless, cine naiba imi tracta mie masina cu un cuib de viespi in ea 🤣😂 ??

Revenind, azi am fost la service si am pus mastic si la stopul din stanga. Sper sa fi pus astfel capat intratului apei in portbagaj. 

Am dat acum ceva vreme si peste factura originala, cea de cand a fost cumparata masina, uitasem de ea, dar mi-am amintit cand scos cartea de service. Nu stiu daca intereseaza pe cineva, dar am zis sa o postez macar asa, de dragul nostalgicilor 🙂.

Maine ma duc sa-mi caut gume noi si sper sa ma hotarasc repede pe ce voi merge, ca nu vreau sa ma prinda sfarsitul de an cu antichitatile pe care le am.

132111998_2147743632024162_7998623981892025766_n.jpg

Edited by Horica00
  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Rezolvat izvorul din portbagaj ori inca nu se stie ?

  • Haha 1

Share this post


Link to post
La 23.12.2020 la 0:35, Horica00 a spus:

 

Maine ma duc sa-mi caut gume noi si sper sa ma hotarasc repede pe ce voi merge, ca nu vreau sa ma prinda sfarsitul de an cu antichitatile pe care le am.

 

Gume noi iti cauti pe ""compari.ro""

Doar esti generatia ""on line""

iO de acolo am ales ultimele 3 seturi ,respectiv 4 plus 4 plus 2🙂

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

@Viktor banuiesc ca da, spun banuiesc pentru ca la ultimele ploi alta udeala, inafara de cea ramasa de la ultimele ploi si de la mocheta umeda, n-am gasit. Am pus la uscat mocheta, am sters podeaua si astept urmatoarea ploaie pentru a-mi face o idee. Ceva, ceva parca mai curge in zona unde se imbina bara spate cu portbagajul. Am vazut acolo 2 gaurele de scurgere, dar cum am zis, o idee concreta o sa-mi fac la urmatoarea ploaie 🙂.

@florinellll sunt luate de luni, de montat  le-am montat azi. Le-am luat de la service-ul meu de casa, erau singurii care aveau ce voiam eu + montajul gratuit 🙂.

Dupa cum spuneam, azi am montat noile cauciucuri. Am studiat cateva oferte si peste tot unde am intrebat erau cam aceleasi, adica GoodYear, Debica, Sava si unele obscure de care n-am auzit. Balanta era intre Sava Eskimo, pe care le am si pe C3-ul maica-mii si care mi se par foarte ok, si ce voiam eu foarte mult, mai exact Hankook Winter Icept. Diferenta de pret intre ele (vreo 10 lei) si faptul ca le are tata pe noul Tucson, putand astfel sa vedem cum se comporta, au facut ca batalia sa fie castigata de cele din urma. Deci Hankook Winter Icept RS, DOT 2220, fabricate la fratii unguri 🙂. O sa faca servici ca si celelalte, iarna si vara. O sa-mi ziceti ca nu e ok,  insa, la cati KM face masina pe an,  nu este o tragedie. 5-6 ani nu le mai schimb.

Cat despre celelalte, niste Vikinge Snowtech pe fata si niste Nokiane pe spate. Primele erau extrem de vechi, DOT 2007 (au fost si pe Cielo-ul lui taica-miu), cu carne la limita si cu inceputuri de crapaturi, iar Nokianele aveau DOT 2012. Inlocuisera taica-miu  celelalte 2 Vikinge cu ele. Aveau carne cacalau, nefiind folosite mai mult de 10k km, dar erau totusi vechi. Vikingele insa erau mai mult opinci decat cauciucuri,  nu stiu cum am mai mers cu ele...

 

134304567_441760776849829_1431206055428488212_n.jpg

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Gumele alea is de iarna ori all-season ?

Share this post


Link to post
48 minutes ago, Viktor said:

Gumele alea is de iarna ori all-season ?

De iarna. As fi luat si all-season, dar s-ar putea sa mai prinda niscaiva drumuri cu zapada, stiu eu, cand oi mai merge pe la BC (DN2 avea mai mereu probleme din pricina zapezii) sau pe la munte, rareori ce-i drept. Totusi, n-as vrea sa ma stiu cu all-season in situatii de genul.

Share this post


Link to post
7 minutes ago, Horica00 said:

De iarna.

Felicitari !

De erau din alea "all" ma abtinem ! 😉 Astfel si trebuie, iarna de iarna ; vara de vara.

Share this post


Link to post

De izvorul din portbagaj tot n-am scapat, 'mi-as in el...... Boraste in continuare pe la stopul din stg, desi este cel etanasat cel mai zdravan, cu mastic pe ambele parti ale garniturii, si fara probleme la ochelar. Urmeaza o cale intoarsa la service. Chiar nu-mi explic cum p*#a mea se strecoara apa printre masticul ala....

Share this post


Link to post

Banuiala mea de multa vreme chiar, e ca nu pe la stopuri intra apa in portbagaj. Sa nu aibe legatura cu antena (etansa acesteia) ce ai bibilit-o nu demult ori orice alta imbinare, etansare de unde sa se prelinga in/pe lampi. Nici sa bagi mastic in prostie da-o-n durere ...mai ales fara a identifica cauza concret. Astfel se procedeaza de regula !

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...