Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

Chiar ca e epidemie de alternatoare, nu gluma :))).Ii face figuri si unui tovaras, detinator de ,,Golan''Dupa ce-l Montez pe cel de la Geo chiar ca ma duc sa-l vaccinez :))).

Azi am reusit sa iau legatura cu sefa de atelier de la tinichigerie pentru a intreba de presuri si de ce mi-a fost frica nu am scapat:trebuie sa-mi caut altele si atunci cand le gasesc mi le platesc ei fara nici cea mai mica problema.Totodata si-a cerut mii de scuze, mai ales ca stia cat de mult tin eu la aspectele de genul.Problema a fost ca le-au plecat din meseriasi, ramanand doar vreo 2, numai ca javrele pana sa plece au facut prapad, furand atat de prin service cat si de la alte masini si ca au tot avut plangeri de genul in ultima perioada.Deci nu sunt singurul ,,pradat''.Ce le-as taia eu mainile specimenelor de genul, sa nu mai fure 😡😤 !!!! Ramane numai sa gasesc altele dar unde ??? Prin dezmembrari umblu disperat de luni de zile si nu gasesc nimic, cel putin nu in stare buna, idiotii aia de la Jilava nu mai au pe stoc si se incapataneaza sa nu mai produca, ba chiar au facut pierduta si ultima matrita…………..Acasa la Onesti mai am o pereche pentru fata in stare foarte buna doar ca-mi lipsesc cele de pe spate.Ar trebui sa ma uit prin pod pe la tara poate dau de cele cu care a venit masina din fabrica dar sunt 90% sigur ca nu mai exista sau nu sunt in stare buna, ca ultima data le-am vazut acum vreo 14-15ani.Cele din fata au ramas pana acum 2 ani cand am trimis masina la vopsit, cel de la sofer este ca nou dar cel din treapta era pe jumatate rupt.Si cand ma gandesc ca facusem rost dupa cautari asidue de un set bun si cand mai ma gandesc ca anul trecut puteam sa iau un set bun dar nu am fost sufficient de inspirat desi ,,senzorii'' imi spuneau ca ar fi bine sa o fac, macar de rezerva sa fi fost……………………...Daca are cineva sau cunoaste pe altcineva care detine un set complet, fara defecte pronuntate, pe negru, il rog sa ma anunte.Ii raman dator !!!! Poate vi se pare un detaliu neimportant dar pentru mine chiar nu e, adica pnm, am cautat toate accesoriile cu sigla ,,WOO'' pe ele, recent am capatat chiar si un breloc, si-mi lipsesc taman presurile, pe care le aveam sub nas.Dumnezeu ma-mii lor de hoti nenorociti………………..De regula nu sunt un tip violent dar daca I-as vedea pe aia nu stiu ce le-as face !!!!!! Ma gandesc ca alternatorul tot ei mi l-au ciordit, ca din ce am vazut este cu racire interna iar eu aveam din fabrica cu racire externa.Dracu' sa-i ia anyway !!!! Scuzati-mi iesirea dar sunt plin de nervi !!!! Nu inteleg de ce a trebuit sa se ,,razbune'' pe masinile clientilor………………….

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Faci ca la arabi. Chop chop la maini. :))

  • Haha 1

Share this post


Link to post
10 minutes ago, pompiliu92 said:

Faci ca la arabi. Chop chop la maini. :))

As face-o dar inca am o constiinta care ma impiedica 😡😤.Asta e, o sa caut is in gaura de sarpe, trebuie sa gasesc pana la urma.Sunt destule care au presuri originale, pe olx al vanzare am numarat vreo 4.Ma bate un gand sa sun sa intreb daca nu-mi da doar presurile :))).Tu la Arteca cu cine ai vorbit ??? Nu de alta dar cucoana care am vorbit eu parea cam aeriana, nu prea stia ce e la ea in curte.Merita incercat chiar daca o fac degeaba……………..L-as mai intreba pe ala care a luat ultimul set de la tine unde gasise el SH dar l-am mai intrebat odata si nu s-a deranjat sa-mi raspunda.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Eu am vorbit cu ea mai mult pe mail. Stiu ca luasem tot stocul pe care l-a avut atunci si au zis ca nu mai produc altul. Vazusem pe net acum ceva timp un set de presuri fara logo-ul Daewoo, dar era exact forma lor.

Share this post


Link to post
5 minutes ago, pompiliu92 said:

Eu am vorbit cu ea mai mult pe mail. Stiu ca luasem tot stocul pe care l-a avut atunci si au zis ca nu mai produc altul. Vazusem pe net acum ceva timp un set de presuri fara logo-ul Daewoo, dar era exact forma lor.

Alea le stiu si eu dar nu sunt ca astea.Si vreau din astea pentru ca din astea am avut inca de la bun inceput.Na, am si eu pasaricile mele :))) Oricum, pana nu gasesc nu am somn, caut si in gaura de sarpe.Daca ma enervez si mai tare ii frec la cap pe aia de la Arteca pana produc pentru toate WOO-rile ramase in circulatie 😂😂.N-ar fi rau deloc, doritori sunt si cu siguranta se mai gasesc.I-as mai intreba pe aia care au luat cate doua seturi daca imi cedeaza unul 🙂🙂 !!!!

Share this post


Link to post

Se pare ca norocul imi surade !!! Am primit un mesaj pe OLX de la un nene care dezmembreaza Cielo, cica ar avea un set.A zis sa-l sun maine sa vorbim.Sper sa fie negre si in stare buna…………………………….As mai intreba si pe la magazine, paote mai e vreun set uitat pe undeva, ma indoiesc ca s-au cumparat ,,doar de la ei'' cum a zis duduia cu care am vorbit.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

SI azi mi-a venit ultima achizitie de la Radacini, stopul pe dreapta, ultimul din stoc original GM.Mi se reconfirma pentru a o mia oara faptul ca producatorii coreeni nu au avut toate tiglele pe casa:s in cazul stopurilor au existat vreo 3 modele, cel cu 2 becuri la pozitie, unul cu sticla mai inchisa si cu alt design, de care stiam si eu, si cel cu un singur bec la pozitie despre care nu stiam nimic pana astazi cand am intrat in posesia lui.De asemenea am observant ca lipseste si ,,guguloiul'' galben de la semnazlizare.Acum mi-a dat iar de lucru, trebuie sa caut una la fel si pe stanga.In tot cazul, pe spate scrie SUNG SAN.Sper sa nu am iar surprise neplacute precum ingalbenire sau sa intre apa la el.

P.S:Stie cineva care e faza cu modelul asta ???

81917366_1465759746932392_2807331349269053440_o.jpg

81935512_1465760196932347_1791026689854144512_o.jpg

82628110_1465760030265697_7215894160811753472_o.jpg

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Acu' ce faci? Cu ce-l imperechezi? Pe lampa (pe negru) scrie "Sung San"?

Share this post


Link to post
23 minutes ago, cris06 said:

Acu' ce faci? Cu ce-l imperechezi? Pe lampa (pe negru) scrie "Sung San"?

Deocamdata cu niciuna din simplul motiv ca pe stanga nu am gasit originala, urmand sa mai ,,sap''.Pe negru nu m-am uitat dar banuiesc ca ar trebui sa scrie.Sincer nu ma asteptam ca pana si la stopurile stock sa existe atatea diferente :)).Mai e si chestia sa se potriveasca, ca din cate am inteles cica ar probleme pe la mufe dar sper sa nu fie cazul.Macar e noua si originala 😀😀.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Si fasi bre cu trii pirechi di tripli ? Bijnita, macheta, in vitrina in odaia sia curata sau si naiba ... ? 😆

Iote triple de ~24 ani ce n-au nici pe naiba.

 

IMG_20191229_115745.jpg

IMG_20191229_120007.jpg

Edited by Viktor
  • Haha 1

Share this post


Link to post

Pe

24 minutes ago, Viktor said:

Si fasi bre cu trii pirechi di tripli ? Bijnita, macheta, in vitrina in odaia sia curata sau si naiba ... ? 😆

Iote triple de ~24 ani ce n-au nici pe naiba.

 

IMG_20191229_115745.jpg

IMG_20191229_120007.jpg

Pe asta noua o montez cat de curand !!! Sunt curios de cum lumineaza si in plus imi si intra o groaza de apa de la ploaie in portbagaj prin zona respectiva.Ma gandesc schimbarea triplei va rezolva problema.Faptul ca una are 3 becuri si alta 2 nu e o chestie nasoala, eu de pilda nici n-am observat cand am desfacut-o.Tot nu inteleg ce e cu modelul asta, nu tin minte sa fi vazut pe vreun Cielo asa ceva indifferent de generatie.Sau am vazut dar n-am bagat de seama…………..

Ale tale s-au pastrat bine, ale mele din fabrica cu 4 ani mai tinere sunt inegrite binisor.Si masina pare sa arate bine din ce vad !!!!

Share this post


Link to post

Restaurarea triplelor originale cu care a venit masina ar fi fost primul meu pas, mai ales in conditiile in care triplele in cauza sint dintr-o bucata, suprafata neteda.

Cel mai bun reper is triplele vechi, alea cu cite becoase sint ? Spre ex. ale mele sint cu 5 becoase : marsalier, semnalizare, lampi ceata, pozitie, pozitie/frina. Originalitatea e data de lampile de ceata, daca-s orbitoare si deranjeaza pe toata lumea inseamna ca-s originale.

Share this post


Link to post
9 hours ago, Viktor said:

Restaurarea triplelor originale cu care a venit masina ar fi fost primul meu pas, mai ales in conditiile in care triplele in cauza sint dintr-o bucata, suprafata neteda.

Cel mai bun reper is triplele vechi, alea cu cite becoase sint ? Spre ex. ale mele sint cu 5 becoase : marsalier, semnalizare, lampi ceata, pozitie, pozitie/frina. Originalitatea e data de lampile de ceata, daca-s orbitoare si deranjeaza pe toata lumea inseamna ca-s originale.

Pt alea originale o vopsea, eventual un polish si o mica curatare si erau aproape ca noi.Sunt cu 5 becuri precum majoritatea, nici nu stiam sa existe o alta configuratie.

Se pare ca am gasit si presuri originale numai ca individul ma amageste de vreo 2 zile ca ma suna ,,cand ajunge acasa".Cred ca luni il sun si ii zic:,,Ce faci dom'le ??? Te-ai pierdut pe drum de n-ai mai ajuns acasa de 2 zile ???" Mai gasisem la cineva numai ca nu trimite prin curier.Tot dand rondul pe Google am descoperit ca mai era un furnizor de materiale de cauciuc pentru marcile autohtone,printre care si Daewoo, concurent direct cu Arteca.Am dat si la ei niste mail-uri dar nu s-au sinchisit sa raspunda.Acum vreo 1 an aveau pe stoc inclusiv presuri pentru daciile vechi si oltcit.Mai mult ca sigur au si pentru Daewoo.

In rest nimic deosebit.Am ajuns azi la 141.000.Trebuie rezolvat insa cu alternatorul si diuzele de parbriz.De astea ma ocup dupa sesiune, adica peste vreo 2 saptamani.Si ma apuc usurel sa strang componentele pentru AC, garniture si conducte.Compresorul la prima vedere nu este majit cu ulei deci tind sa cred ca nu are pierderi pe la carcasa dar vom vedea.

82372547_1379602178885855_2096834425823166464_n.jpg

Edited by Horica00

Share this post


Link to post
1 hour ago, Horica00 said:

Pt alea originale o vopsea, eventual un polish si o mica curatare si erau aproape ca noi.Sunt cu 5 becuri precum majoritatea, nici nu stiam sa existe o alta configuratie.

 

Fara vopsele pe stopuri !

Din pacate dispersorul (sticla) la triplele astea ii lipit cu adeziv rigid si nu tocmai usor de indepartat pentru a putea fi curatat cu usurinta la interior. Insa, intr-un recipient suficient de mare in care sa incapa tripla, apa calda cu detergent lichid, cu o pensula pe unde permite, iar la interior prin orificiul becurilor cuburi mici (si numarate, pentru a tine evidenta cite au fost introduse atitea trebuie sa si iasa) de burete pentru a nu deteriora oglinda si scuturara bine tripla cu apa si burete in ea. Apoi clatita bine, uscata, reansamblata si montata. La exterior un polish serios si la revedere, valabila pentru inca trei'j de ani. Metoda valabila si in cazul unui vas de expansiune jegos, doar ca aici nu cu burete, ci nisip, iar daca are omu' o mina de granule pentru sablat e si mai bun.

Ale mele inca nu au avut parte de o asa binefacere, insa de situatia impune ... le incalec !

Amu, vii co o bere ca "am dat din casa" smenuri de invidiat. 😉

  • Like 2

Share this post


Link to post
23 hours ago, Viktor said:

Fara vopsele pe stopuri !

Din pacate dispersorul (sticla) la triplele astea ii lipit cu adeziv rigid si nu tocmai usor de indepartat pentru a putea fi curatat cu usurinta la interior. Insa, intr-un recipient suficient de mare in care sa incapa tripla, apa calda cu detergent lichid, cu o pensula pe unde permite, iar la interior prin orificiul becurilor cuburi mici (si numarate, pentru a tine evidenta cite au fost introduse atitea trebuie sa si iasa) de burete pentru a nu deteriora oglinda si scuturara bine tripla cu apa si burete in ea. Apoi clatita bine, uscata, reansamblata si montata. La exterior un polish serios si la revedere, valabila pentru inca trei'j de ani. Metoda valabila si in cazul unui vas de expansiune jegos, doar ca aici nu cu burete, ci nisip, iar daca are omu' o mina de granule pentru sablat e si mai bun.

Ale mele inca nu au avut parte de o asa binefacere, insa de situatia impune ... le incalec !

Amu, vii co o bere ca "am dat din casa" smenuri de invidiat. 😉

O sa dau si o bere dupa ce vad produsul finit 😀😀 !!!!

In general prefer sa pun piese noi si originale atunci cand le gasesc iar valoarea lor nu se apropie de valoarea masinii.Tripla asta noua mi-a starnit rau curiozitatea, am inteles ca lumineaza fain dar ca nu are bec de ceata,.Daca e asa am sa vad daca pot face modificari pe la cablaje desi din ce stiu lampile de ceata (pe spate) sunt obligatorii.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post
21 minutes ago, Horica00 said:

O sa dau si o bere dupa ce vad produsul finit 😀😀 !!!!

In general prefer sa pun piese noi si originale atunci cand le gasesc iar valoarea lor nu se apropie de valoarea masinii.Tripla asta noua mi-a starnit rau curiozitatea, am inteles ca lumineaza fain dar ca nu are bec de ceata,.Daca e asa am sa vad daca pot face modificari pe la cablaje desi din ce stiu lampile de ceata (pe spate) sunt obligatorii.

Pai poti sa ai si o singura lampa de ceata, nu neaparat doua. Skoda mea are una, dar se poate activa si a doua. 🙂

Share this post


Link to post
32 minutes ago, pompiliu92 said:

Pai poti sa ai si o singura lampa de ceata, nu neaparat doua. Skoda mea are una, dar se poate activa si a doua. 🙂

Stiu, la multe masini e asa.La Matiz aveam la fel, la Logan (modelul vechi) tot la fel e si lista continua, dar la alea au pe una lumina de marchariere iar pe cealalta ceata.La Cielo amandoua au lampa de marchariere.Si am descoperit azi in niste postari vechi de aici de pe forum o poza cu un Cielo care avea ambele triple cum e asta noua a mea, avand ambele becuri de pe partea rosie aprinse de unde am dedus ca nu exista lampa de ceata ceea ce e nitel ciudat mai ales ca stiam ca e obligatorie (sa ma corecteze cineva daca gresesc).Adevarul ca au mai fost cativa posesori care au facut modificari pe la cablaje astfel incat sa se aprinda si ceata impreuna cu pozitia.Pana la proba contrarie nu-mi pot da cu parerea.

P.S:La Skoda n-am fost atent niciodata 😁.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

In ciuda faptului ca cielo e o masina ieftina, in cazul in care nu ai observat, complexul si valoarea triplelor e de invidiat. Modificarea de care amintesti cu interventie asupra cablajului pentru a monta modelul ala de tripla (ce eu unu o cazam direct in cosul de gunoi) nu aduce un plus valoare, dimpotriva. Doua becuri pe pozitie nu-i mai bun decit unu ? Da' doua lampi marsarier ? Da' doua lampi ceata foarte bune ? Zic doar ...

Da, lampile de ceata sint obligatorii, cel putin unu, pe partea stinga, cel mult pe mijloc nicidecum pe treapta. Precum in cazul farurilor cind se arde becul pe stinga, il inlocui cu cel de rezerva (de ai) ori, il inlocui cu cel de pe dreapta pentru a-ti semnala prezenta linga axa drumului (sa mai zica careva ca-m baut cerneala ...).

Cit despre combinarea pozitiei cu lampa de ceata ... habar nu are despre ce vorbeste "meseriasu" in cauza.

Share this post


Link to post
On 1/13/2020 at 12:24 AM, Viktor said:

In ciuda faptului ca cielo e o masina ieftina, in cazul in care nu ai observat, complexul si valoarea triplelor e de invidiat. Modificarea de care amintesti cu interventie asupra cablajului pentru a monta modelul ala de tripla (ce eu unu o cazam direct in cosul de gunoi) nu aduce un plus valoare, dimpotriva. Doua becuri pe pozitie nu-i mai bun decit unu ? Da' doua lampi marsarier ? Da' doua lampi ceata foarte bune ? Zic doar ...

Da, lampile de ceata sint obligatorii, cel putin unu, pe partea stinga, cel mult pe mijloc nicidecum pe treapta. Precum in cazul farurilor cind se arde becul pe stinga, il inlocui cu cel de rezerva (de ai) ori, il inlocui cu cel de pe dreapta pentru a-ti semnala prezenta linga axa drumului (sa mai zica careva ca-m baut cerneala ...).

Cit despre combinarea pozitiei cu lampa de ceata ... habar nu are despre ce vorbeste "meseriasu" in cauza.

Chiar sunt curios daca e asa, adica sa nu aiba lampa de ceata, desi nu cred.De ,,cazare'' la cosul de gunoi nu se pune problema, e noua si originala, in cel mai rau caz ramane de rezerva.Cielo cu modificari la cablaje astfel incat sa se aprinda si ceata pe post de pozitie am vazut vreo cateva, de ma miram ce e cu ele.Era unul si aici pe forum pare-mi-se, deci nu vorbesc prostii.

Saptamana viitoare sper si eu sa rezolv cu alternatorul.Maine dau o fuga pana la Radacini sa vad daca au pe stoc diuze pt parbriz si furtunasul aferent sa le rezolv si pe astea.Ma gandesc ca ar merge doar curatate dar lucrul nou e lucru nou.Mi-am propus pentru 2020 ca toate elementele de cauciuc ramase neschimbate sa dispara.Ar mai fi furtunele de benzina si cel de la servo si respectiv ambreiaj, de care ma ocup la urmatoarea revizie

Share this post


Link to post

Cu duzele pentru parbriz ai putea sa incerci sa pui pe cele de Duster de tip perdea. Asa am facut la Nubira. 🙂

Share this post


Link to post

Placa circuit electric al triplei cu 5 becuri are deja plus doi suporti pentru varianta cu 4 becuri, doar port becurile trebuiesc jonglate. Cel exterior cu bec doua filamente (5/21W) iar cel interior ramine becos solo cu un singur filament (21W) asta in cazul in care reflectorul respectiv e expres pentru ceata. Pozitie nu prea are ce cauta in lampa de ceata.

Share this post


Link to post

A dat Dumnezeu si maica precista sa gasesc un set de presuri originale asa cum mi le doream in stare foarte buna.Joi il primesc 😀😀 !!! Intre timp am vorbit la Radacini sa-mi schimbe tripla.M-am documentat mai bine si e un model ciudat care are doar pozitie si frana, ambele becuri fiind si si.Ce ciudatenie……………..Noroc ca am la dispozitie catalogul de la Radacini, urmand sa urmaresc exact codurile inainte de a face noi achizitii.Am aflat ca au fost si 2 tipuri de duze pentru parbriz de mi-a cerut vanzatorul o poza cu ele ( sa vada daca sunt mari sau mici).Sa le schimb cu unele mai ok ma gandeam si eu ca vorba unui prieten ,,sunt degeaba la ce ,,eficienta'' au'' dar n-am prospectat piata astfel incat sa fac o alegere buna.

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Si, azi au venit mult doritele si ravnitele covorase originale, stare perfecta, 30 de lei setul 😀😀😀.Mai mult transportul, ca au venit de printr-un sat de pe langa Rosiorii de Vede si a costat inclusiv plimbatul coletului de acolo din sat pana la depozitul FAN din Rosiori.Din acest motiv, m-am targuit cu omul sa-i trimit banii direct in cont.

Ele nu schimba mersul masinii, tot la fel merge, dar sunt mult peste gainariile care se gasesc in comert :)))

Acum asteapta sa primeasca alternatorul de la Geo, in posesia caruia am intrat saptamana trecuta, noile diuze (am mers tot pe alea de Cielo) si noua fulie de alternator, din ce am citit cea de pe Euro 3 nefiind compatibila pe non-euro.La sfatul DJ-ului si al lui Geo am sa duc vechiul alternator la refacut, sa fie acolo, just in case.

Aa, si am ,,depsitat'' un stop ,,normal'', cu 3 becuri, tot original.O sa-l trimit pe asta si o sa-l comand pe ala.

 

83038724_1210725039122203_8773863620103634944_n.jpg

81390567_988217268245320_2169993571598336_n.jpg

83006520_467460490561327_4835932291085631488_n.jpg

Share this post


Link to post

Trebuia sa imi fi zis ca eu in weekend am fost la Rosiori.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...