Jump to content
Sign in to follow this  
Horica00

Daewoo Cielo 1.5 Gle 1997 ,,furia Rosie''

Recommended Posts

Te duci si tu la aceeasi statie fara masina si il intrebi pe seful statiei cand e un moment bun sa vii sa treci ITP-ul. Iti zice el...

  • Confused 1
  • Sad 1

Share this post


Link to post

Chiar daca trec de ITP, nu vreau sa las masina asa, are ea ceva si nu ma las pana nu o pun la punct.Macar un ulei, niste filtre si niste bujii merita si ea.Chiar nu recomand service-ul care mi-a facut tinichigeria, mi-au trimis masina fara sa faca toate chestiiile astea de bun simt si care trebuie facute la orice masina la un anumit interval de timp, mai ales la una care a stat degeaba atata timp.…………..

Share this post


Link to post

Daca au fost platiti pt tinichigerie, asta au facut, ei puteau cel mult sa iti recomande un schimb de ulei si filtre, in nici un caz sa te oblige.

Iar faptul ca o masina de varsta ei nu a trecut testul de noxe sincer nu ma mira, catalizatorul isi pierde din proprietati in timp, se contamineaza cu ulei etc. La mine NUbira nu trecea testul de noxe Euro 2 dupa 6 ani de utilizare si 60000km. Si dupa 4 ani a trecut la limita. Toate consumabilele erau schimbate la timp, masina a fost super ingrijita, deci nu se pune problema ca avea ceva la motor. Sfatul meu este sa ii faci revizia de filtre, ulei, bujii, fise bujii in caz ca nu ai facut-o deja si daca nu treci la ITP sa nu iti bati capul cu rezolvarea unor probleme care nu exista. Un catalizator nou costa mai mult decat face masina...

Share this post


Link to post
4 hours ago, ches said:

Daca au fost platiti pt tinichigerie, asta au facut, ei puteau cel mult sa iti recomande un schimb de ulei si filtre, in nici un caz sa te oblige.

Iar faptul ca o masina de varsta ei nu a trecut testul de noxe sincer nu ma mira, catalizatorul isi pierde din proprietati in timp, se contamineaza cu ulei etc. La mine NUbira nu trecea testul de noxe Euro 2 dupa 6 ani de utilizare si 60000km. Si dupa 4 ani a trecut la limita. Toate consumabilele erau schimbate la timp, masina a fost super ingrijita, deci nu se pune problema ca avea ceva la motor. Sfatul meu este sa ii faci revizia de filtre, ulei, bujii, fise bujii in caz ca nu ai facut-o deja si daca nu treci la ITP sa nu iti bati capul cu rezolvarea unor probleme care nu exista. Un catalizator nou costa mai mult decat face masina...

Pai bine ca masina mea nu are catalizator din fabrica :)))) Iar eu alora le-am zis sa faca si mecanica (bineinteles ca-I plateam) dar nu mai comentez ca nu are rost………………...ITP trebuie sa il trec pana la urma, sunt atatea troace care il trec, la cre mai mult ca sigur nu ies noxele, si nu-l trece a mea care e in stare buna……….

Share this post


Link to post
On 9/11/2019 at 8:03 PM, Horica00 said:

Chiar daca trec de ITP, nu vreau sa las masina asa, are ea ceva si nu ma las pana nu o pun la punct.

Bun, asta e un punct de plecare foarte bun. Dupa parerea mea, in cel mai fericit caz masina ta era la limita. Altfel, personal eu NU cred ca un inginer de la statia ITP risca scandaluri, contestatii etc. Deci, eu sunt chiar sigur ca masina ta nu era chiar OK in momentul in care te-ai prezentat la ITP. Daca ... daca ... tu esti sigur ca ai fost tras in piept, poti face scandal. Dar, cum ziceam, ma indoiesc ca lucrurile stau asa, chiar daca tu esti ferm covins de contrariu. Nu mi-o lua in nume de rau, suntem multi care stim ce zici si suntem multi care am trecut prin situatii de genul asta. Totusi, la un anumit moment de timp, incepi sa vezi lucrurile altfel ... si sa te enervezi pe temperaturile in crestere, pe  praf, pe aerul irespirabil etc. Si incepi sa te gandesti daca poti face ceva in acest sens ... pentru ca nu esti sigur ca altii o fac ...

  • Like 1

Share this post


Link to post
6 minutes ago, Salex said:

Bun, asta e un punct de plecare foarte bun. Dupa parerea mea, in cel mai fericit caz masina ta era la limita. Altfel, personal eu NU cred ca un inginer de la statia ITP risca scandaluri, contestatii etc. Deci, eu sunt chiar sigur ca masina ta nu era chiar OK in momentul in care te-ai prezentat la ITP. Daca ... daca ... tu esti sigur ca ai fost tras in piept, poti face scandal. Dar, cum ziceam, ma indoiesc ca lucrurile stau asa, chiar daca tu esti ferm covins de contrariu. Nu mi-o lua in nume de rau, suntem multi care stim ce zici si suntem multi care am trecut prin situatii de genul asta. Totusi, la un anumit moment de timp, incepi sa vezi lucrurile altfel ... si sa te enervezi pe temperaturile in crestere, pe  praf, pe aerul irespirabil etc. Si incepi sa te gandesti daca poti face ceva in acest sens ... pentru ca nu esti sigur ca altii o fac ...

De tras in piept nu m-a tras in piept, si am verificat asta.Omul si-a facut doar treaba, ca putea sa treaca cu vederea si nu mai aveam atatea belele la ora asta, este altceva......Si apreciez ca a facut totul pe bune si mi-a zis ca in rest masina este mai mult decat ok, ca poti duce masina la ITP, il iei fara probleme si a doua zi intri cu ea in gard sau mai rau, ca tu de fapt aveai probleme la frane.Totusi, nu consider ca masina mea reprezinta un pericol, nu depaseste limita decat foarte putin, nu scoate fum, etc.Posibil sa fie doar de la niste filtre sau de la evacuare, naiba stie, am de gand sa investighez.Cu aerul poluat, sa fim sinceri, sunt atatia factori la mijloc, factori care sunt pur si simplu neglijati de catre autoritati, concentrate pe eliminarea masinilor vechi (din ratiuni evidente, se face lobby intens pentru vanzarea masinilor noi) precum taierile masive de paduri (nu poate nimeni sa imi spuna ca sunt necesare pentru hartie, ce se intampla la noi e la cote alarmante si stiu foarte bine ce vorbesc, la mine la tara fiind zona de munte, grav afectata de defrisari), poluarea apelor, poluarea industriala si lista poate continua, toate acestea avand un impact de mii de ori mai mare decat noxele emise de masina mea sau oricare alta aflata cat de cat in parametrii (nu vorbesc de alea in spatele carora nu poti sta la semafor).Oricum, rosioara nu va mai circula o vreme, gandindu-ma ca nu voi rezolva cu ITP-ul pana saptamana viitoare, si o voi trimite inapoi la service pentru toate cele necesare (inclusiv corectarea micilor ,,gafe" ramase de la tinichigerie).Va deveni masina de garaj si voi merge cu ea doar cand ajung in zona, asa ca nu voi mai posta prea des.

Share this post


Link to post

Daca ""discutai ""cu itpi-stul"",acum erai in ...trafic.

Daca vrei sa fii mai catolic decat PAPA ...astepti

Edited by florinellll
  • Like 1
  • Sad 1

Share this post


Link to post

Pai daca al tau nu are catalizator, inseamna ca e non-euro? 🤔 Atunci cum naiba sa nu treci noxele, la non-euro daca nu da fum de la ulei esti ca si trecut... Dracu, treceam eu in 2005-2006 cu Dacia din '84. Esti sigur ca ala nu a bagat in setarile de sistem un Cielo euro 1 sau euro 2 si ti-a facut noxele conform cu ce se astepta de la unul d-asta?

Share this post


Link to post
1 hour ago, ches said:

Pai daca al tau nu are catalizator, inseamna ca e non-euro? 🤔 Atunci cum naiba sa nu treci noxele, la non-euro daca nu da fum de la ulei esti ca si trecut... Dracu, treceam eu in 2005-2006 cu Dacia din '84. Esti sigur ca ala nu a bagat in setarile de sistem un Cielo euro 1 sau euro 2 si ti-a facut noxele conform cu ce se astepta de la unul d-asta?

Da, este non-euro.Probabilitatea ca inspectorul sa fi gresit pica din start si asta deoarece am fost la al doilea care a zis ca noxele ies putin peste limita, dar pot fi trecute cu vederea totusi.Dar nu ma incalzeste deloc ca trec inspectia, atata timp cat masina ar putea avea probleme, daca ma intrebi pe mine prefer sa o las undeva sa zaca dar macar sa stiu ca nu are probleme decat sa merg cu ea si sa stiu ca le are .Inafara de filtre, bujii, ulei si chiar toba, primele fiind neschimbate de nu stiu cand, nu prea vad ce ar putea fi.Fum iarasi nu scoate de niciun fel...Nu prea vad ce poate avea un motor cu 140.000 la bord si tinut din scurt.Cam asa arata furtunul de la filtrul de aer (e si mai rau de atat, numai ca nu am stat sa ii fac poze), motivul pentru care nu mai vreau sa folosesc masina pana la clarificarea situatiei:

70683817_505502710182853_2666556151100866560_n.jpg

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Ala trebuie rezolvat urgent, trage aer nefiltrat pe acolo.

Cu problemele la noxe in general nu sunt de acord cu tine. Daca simti ca masina are o problema, nu trage, scoate fum, papa ulei etc si trebuie sa rezolvi atunci inteleg sa lasi masina pe dreapta si sa investighezi. Altfel merita sa treci ITP-ul.

Cielo din ce tin minte nu are MAF, doar senzor de temp pe aerul din admisie, corect?

Edited by ches
  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Da, si map. Din map si pozitie clapeta isi calculeaza cantitatea de aer.

In alta ordine de idei, exista o limita si la non-euro.  O limita pe care eu odata cu cazanul am reusit sa o depasesc cu 5x peste valoare cand aveam sonda lambda defecta. 

Deci se poate si nu are legatura  cu consumul de ulei, ci cu cantitatea de benzina pe care o baga. La masinile fara sonda lamba se regleaza manual din potentiometru de CO, de-aia ii si zice asa, benzina nearsa da cantitatea mare de CO.

Pana nu reglezi ala corect poti sa ii faci ce vrei, masina nu va iesi la noxe. Insa dupa cum spuneam, snapshot-ul ala se poate face cand vrea operatorul (de exemplu imediat dupa ce a luat piciorul din gaz si injectia e taiata 😉 ).

Asta nu inseamna ca masina iese la noxe, sa ne intelegem. Si exact cum zicea cineva mai sus, sa nu fim mai catolici decat papa, oricat de ingrijita ar fi, tot veche e. Vrei sa scoata noxe ca atunci cand era noua, da jos tot sistemul de alimentare, 4 injectoare noi, pompa noua, regulator nou, conducte si rezervor curat, motor refacut integral si "lacrima" in interior, ventilatii carter neobturate (si sigur mai sunt si altele) si POATE atunci vei scoate noxele cum trebuie.

Pana atunci, hai sa nu exageram, ia ITP-ul cum se ia si aia e 🙂 

  • Like 1

Share this post


Link to post
4 hours ago, Dj_Dark said:

Da, si map. Din map si pozitie clapeta isi calculeaza cantitatea de aer.

In alta ordine de idei, exista o limita si la non-euro.  O limita pe care eu odata cu cazanul am reusit sa o depasesc cu 5x peste valoare cand aveam sonda lambda defecta. 

Deci se poate si nu are legatura  cu consumul de ulei, ci cu cantitatea de benzina pe care o baga. La masinile fara sonda lamba se regleaza manual din potentiometru de CO, de-aia ii si zice asa, benzina nearsa da cantitatea mare de CO.

Pana nu reglezi ala corect poti sa ii faci ce vrei, masina nu va iesi la noxe. Insa dupa cum spuneam, snapshot-ul ala se poate face cand vrea operatorul (de exemplu imediat dupa ce a luat piciorul din gaz si injectia e taiata 😉 ).

Asta nu inseamna ca masina iese la noxe, sa ne intelegem. Si exact cum zicea cineva mai sus, sa nu fim mai catolici decat papa, oricat de ingrijita ar fi, tot veche e. Vrei sa scoata noxe ca atunci cand era noua, da jos tot sistemul de alimentare, 4 injectoare noi, pompa noua, regulator nou, conducte si rezervor curat, motor refacut integral si "lacrima" in interior, ventilatii carter neobturate (si sigur mai sunt si altele) si POATE atunci vei scoate noxele cum trebuie.

Pana atunci, hai sa nu exageram, ia ITP-ul cum se ia si aia e 🙂 

De luat o sa-l iau, clar, iar restul oricum trebuie facute, pentru binele meu, al celorlalti si al masinii, indifferent daca o SA iasa sau nu la noxe.Ma intereseaza doar sa fie masina in stare cat mai buna si cu cat mai putine probleme.ITP-ul cam stiu cum se ia si de aia nu prea imi pasa de el, nu consider ca masina mea reprezinta un pericol, ba din contra.Numai ca autoritatile astea zeloase sunt puse pe asuprirea noastra si o sa ne caute si nu zic eu pe unde, ceea ce inseamna ca as putea avrea probleme pe termen lung si nu-mi doresc....

Share this post


Link to post
La 14.09.2019 la 8:12, Dj_Dark a spus:

 

Insa dupa cum spuneam, snapshot-ul ala se poate face cand vrea operatorul (de exemplu imediat dupa ce a luat piciorul din gaz si injectia e taiata 😉 ).

LIKE

Share this post


Link to post

Dragi colegi ... ma declar dezamagit ! Daca am ajuns sa discutam pe DWCC ce si cum facem ca sa luam ITP chiar daca masina are probleme (confirmare de mai multi inspectori diferiti !!!!), ma tem ca nivelul tehnic al forumului se pierde. OK, nu sunt mai catolic decat papa, putem accepta un dezechilibru mic la frana de mana si altele de genul asta, dar eu unul nu as sta linistit pana cand motorul ala ar functiona cum trebuie. Cu atat mai mult cu cat discutam de un motor de generatie veche la care este nevoie doar de un mecanic si un manual. Ca multi de aici, as fi intru totul de acord sa facem singuri operatia de reglaj, pana la urma un multimetru nu costa o avere. Deci, solutii: 1. Apelam la cineva priceput sau 2. Vrem sa rezolvam problema noi insine, ne documentam, facem rost de echipamentele necesare si gata ...

  • Like 2

Share this post


Link to post
3 minutes ago, Salex said:

Dragi colegi ... ma declar dezamagit ! Daca am ajuns sa discutam pe DWCC ce si cum facem ca sa luam ITP chiar daca masina are probleme (confirmare de mai multi inspectori diferiti !!!!), ma tem ca nivelul tehnic al forumului se pierde. OK, nu sunt mai catolic decat papa, putem accepta un dezechilibru mic la frana de mana si altele de genul asta, dar eu unul nu as sta linistit pana cand motorul ala ar functiona cum trebuie. Cu atat mai mult cu cat discutam de un motor de generatie veche la care este nevoie doar de un mecanic si un manual. Ca multi de aici, as fi intru totul de acord sa facem singuri operatia de reglaj, pana la urma un multimetru nu costa o avere. Deci, solutii: 1. Apelam la cineva priceput sau 2. Vrem sa rezolvam problema noi insine, ne documentam, facem rost de echipamentele necesare si gata ...

Nu a confirmat niciunul ca ar putea fi intr-adevar vorba de un defect, cu atat mai mult cu cat merge normal si nu scoate fum absolut deloc.Eu am mai zis care poate fi problema:filtrele si uleiul vechi, toba fisurata, vreun reglaj ceva, carter imbacsit si cam astea.....Dar in caz ca nu se rezolva nici daca repar astea si se dovedeste ca masina nu are probleme, atunci ce fac ?? Stau cu ea pe dreapta ??? Sunt masini care chiar au probleme, punand in pericol siguranta tuturor, si tot circula....Alea da, trebuie trase pe dreapta si proprietarii obligati sa le repare daca mai vor sa le foloseasca.Eu asta am si zis, nu ma intereseaza sa iau ITP-ul, ma intereseaza sa fie masina in regula, CA atunci degeaba il iau !!!!

Share this post


Link to post

@Horica00 : te rog sa ma scuzi daca te-ai simtit vizat, nu posturile tale au starnit reactia pe care am avut-o ! Ai parte de toata stima mea prin pozitia pe care o ai privind ITP-ul si conformitatea masinii cu specificatiile tehnice. Da, sunt total de acord ... pot sa am si mama ITPului, daca stiu ca masina nu e OK atunci e motiv de criza. 

Revin la ce am scris anterior. Candva, pe un topic de acest gen, discutam de imbunatatiri aduse masinilor noastre. Frane, suspensii, evacuare, cativa caluti in plus ... si toate astea in directia depasirii  performantelor "de fabrica". Da, s-au pus punti cu discuri de frana pe spate si asta nu ar fi trecut, pe bune, la ITP. Dar, daca operatiunea e facuta cu responsabilitate, rezultatul este mult superior variantei stock. Este procedura ITP perfectibila ? Poate ca da,  cred ca da, insa nu sunt in masura sa fiu mai ferm de atat.

In ceea ce priveste masinile din trafic la care exista probleme serioase ... Hai sa fim realisti, de ce se ajunge aici ? Nu pentru ca testele ITP sunt luate aiurea ? Din pacate, rolul nostru este de participanti la trafic si nu de entitati care sa reglementeze astfel de aspecte. Daca exista, printre noi, astfel de colegi si pot face ceva in acest sens, cu atat mai bine. Totusi, acelasi lucru il poti spune despre un coleg sofer care trece pe rosu si nu este prins de politist ... Ce faci, ii urmezi exemplul ? Daca da, iti asumi sa te plangi ca ti se cere spaga oriunde mergi, inclusiv la ITP?

Legat punctual de Furia Rosie, in cazul in care nu poti remedia problemele tehnice (pana la urma, discutam de principiul cauza-efect: daca ai probleme, inseamna ca ceva le genereaza ... nu conteaza ce ti-au zis inspectorii aia, datele numerice sunt relevante  ! Si alti colegi ti-au explicat ca absenta sau prezenta fumului este irelevanta pentru NOXE ....) , ce vei face ? Dai spaga si mai circuli inca un an in speranta ca nu te opreste un filtru RAR in trafic ? Si inca ceva: sa nu uitam care a fost durata medie de viata a masinilor, asa cum a prezis constructorul. Nu cred ca este de mirare ca apar probleme (mai mici sau mai mari) atunci cand varsta reala depaseste de 2 ori durata de viata indicata de constructor. In anumite conditii (piese OK + garaj + rulaj mic) durata aia de viata este usor de depasit ... insa sa nu uitam ca este o viata MEDIE !

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
47 minutes ago, Salex said:

@Horica00 : te rog sa ma scuzi daca te-ai simtit vizat, nu posturile tale au starnit reactia pe care am avut-o ! Ai parte de toata stima mea prin pozitia pe care o ai privind ITP-ul si conformitatea masinii cu specificatiile tehnice. Da, sunt total de acord ... pot sa am si mama ITPului, daca stiu ca masina nu e OK atunci e motiv de criza. 

Revin la ce am scris anterior. Candva, pe un topic de acest gen, discutam de imbunatatiri aduse masinilor noastre. Frane, suspensii, evacuare, cativa caluti in plus ... si toate astea in directia depasirii  performantelor "de fabrica". Da, s-au pus punti cu discuri de frana pe spate si asta nu ar fi trecut, pe bune, la ITP. Dar, daca operatiunea e facuta cu responsabilitate, rezultatul este mult superior variantei stock. Este procedura ITP perfectibila ? Poate ca da,  cred ca da, insa nu sunt in masura sa fiu mai ferm de atat.

In ceea ce priveste masinile din trafic la care exista probleme serioase ... Hai sa fim realisti, de ce se ajunge aici ? Nu pentru ca testele ITP sunt luate aiurea ? Din pacate, rolul nostru este de participanti la trafic si nu de entitati care sa reglementeze astfel de aspecte. Daca exista, printre noi, astfel de colegi si pot face ceva in acest sens, cu atat mai bine. Totusi, acelasi lucru il poti spune despre un coleg sofer care trece pe rosu si nu este prins de politist ... Ce faci, ii urmezi exemplul ? Daca da, iti asumi sa te plangi ca ti se cere spaga oriunde mergi, inclusiv la ITP?

Legat punctual de Furia Rosie, in cazul in care nu poti remedia problemele tehnice (pana la urma, discutam de principiul cauza-efect: daca ai probleme, inseamna ca ceva le genereaza ... nu conteaza ce ti-au zis inspectorii aia, datele numerice sunt relevante  ! Si alti colegi ti-au explicat ca absenta sau prezenta fumului este irelevanta pentru NOXE ....) , ce vei face ? Dai spaga si mai circuli inca un an in speranta ca nu te opreste un filtru RAR in trafic ? Si inca ceva: sa nu uitam care a fost durata medie de viata a masinilor, asa cum a prezis constructorul. Nu cred ca este de mirare ca apar probleme (mai mici sau mai mari) atunci cand varsta reala depaseste de 2 ori durata de viata indicata de constructor. In anumite conditii (piese OK + garaj + rulaj mic) durata aia de viata este usor de depasit ... insa sa nu uitam ca este o viata MEDIE !

 

 

 

Stai linistit, nu m-am simtit vizat, am vrut doar sa clarific situatia, si anume ca nici eu nu sunt adeptul ITP-ului luat ,,cum se is".De asemenea, ai respectele mele si admir grija fata de MOS, de aceeasi varsta cu ,,Furia".

Din punctul meu de vedere, orice cetatean este mai presus de stat, de Statul Roman mai precis, care nu face si nu ofera nimic, stiind doar sa jecmaneasca si sa asupreasca cetateanul de rand, platitor de taxe, pentru satisfacerea propriilor interese.Nu poate nimeni sa ma contrazica, oricine care traieste in lumea reala stie ca asa stau lucrurile din pacate... 

Referitor la masinile din trafic, care pacalesc inspectia, una este sa ai noxele putin peste limita si in rest masina sa fie ok, si una e sa ai probleme grave, gen la frane, directie, sa iti iasa fum ca dintr-un furnal samd, tu dand spaga si avand pretentia sa treci ITP-ul.Sunt foarte multe masini in situatia asta, iar masina mea nu se poate compara in veci cu troacele de genul, de aceea sustin cu tarie ca merita sa treaca de inspectie si sa ma pot folosi de ea.Ca nu-i mai ies noxele chiar cum vor autoritatile astea de rahat, fara simtul realitatii si fara vreo responsabilitate fata de ceatatean, este altceva.Oricum ma voi asigura ca nu sunt probleme, iar daca sunt vor fi rezolvate numaidecat !!! Si nici nu dauneaza mediului cat o fac defrisarile, deseurile lasate la voia intamplarii, lipsa spatiilor verzi, etc, etc.

Masina va ramane si ma voi asigura mereu ca este ok din toate punctele de vedere, valabil in cazul tuturor masinilor care imi vor trece pe mana !!!! Sunt un maniac in ceea ce priveste ingrijirea masinilor si a propriilor lucruri, lucruri care poate fi confirmat de oricine ma cunoaste).Repet, atata vreme cat masina este in regula, nu vad de ce nu ar trece de ITP, atat acum cat si pe viitor.Orice inspector (fie el de ITP sau chiar de la RAR) care are putin creier in tartacuta va intelege ca masina nu Mai este noua si este poate normal sa mai aiba mici vicii, mai ales ca se intampla si la masinile noi (care sa fim seriosi, se vor uza mult mai repede decat astea, sunt mai mult plastic si electronica, si de mai merge si pe ideea de consumerism in socieatatea moderna, ceea face ca acest lucru sa se subintelega).Restul, sunt doar niste zelosi ordinari, platiti din banii publici si care vor sa para ,,supermeni" cand ei de fapt sunt niste lepre ordinare si incapabile pe deasupra.Fii convins ca nu de mediul inconjurator sau de aerul poluat ii doare pe ei, sunt ori doar zelosi, si cauta nod in papura masinilor vechi, ca nu se asteapta sa gaseasca nereguli la cele noi, desi se cam inseala, ori asculta ordinile ,,mai marilor", care iau bani grei de la asociatiile producatorilor sa ne bage pe gat masini noi sau vor sa para preocupati de problema poluarii (care este reala si trebuie tratata ca atare) pentru a mai face niste ,,cascaval" (aviz amatorilor de taxe).

Despre asta e mult de vorbit, chiar foarte mult, si nu-mi ajung 10 romane...

Cat despre durata medie, cum ai spus, este o viata MEDIE si nimic mai mult !!!! Asta inseamna ca nu prea are relevanta, probleme apar la orice masina, din varii motive, inclusiv la cele noi.Cielo, Logan (Loganul unui prieten, la venerabila varsta de 15 ani, tinut din scurt si cu revizia la zi, merge fara probleme si mai si tine cu casa, asa ca fara comentarii rautacioase la adresa ,,golanului"), Matiz, Nubira, Solenza si alte masini trecute de prima tinerete sunt Inca niste masini decente, pe care cu un minim de cheltuieli le pui la punct si ai siguranta ca te poti baza pe ele.Plus de asta, mai sunt si foarte ieftine la intretinere. Din pacate lipsa pieselor originale incepe sa se simta, cel putin la Daewoo si ma tem ca asta le grabeste usor usor disparitia...

Edited by Horica00

Share this post


Link to post

Cred ca discutia s-a cam dus pe campii sincer 🙂 

Noxele la cielo (spre diferenta de alte masini) se regleaza asa de usor, nici nu stiu de ce atata tam-tam.

Din pacate nu mai stiu in ce sens trebuie invartit de potentiometrul ala ca sa "iei" din benzina, sa inchizi gura la orice itp-ist zelos si totodata sa fii mandru ca sigur ai o masina care corespunde. 

O sa incerc sa explic de ce ala trebuie reglat periodic.In timp, injectoarele sa zicem isi maresc "olificiile/gaurile/diuzele...cum le-o zice tehnic.

Motorul de cielo nu are un sistem de control al amestecului aer/benzina activ (sonda lambda) drept urmare calculatorul le va deschide dupa cum este reglat din acel potentiometru.

Ideea e ca daca acel potentiometru a fost reglat din fabrica si nu a mai fost umblat la el, injectoarele uzandu-se este clar ca diuzele marite vor permite o cantitate mai mare de benzina per ciclu de injectie, asta generand un amestec bogat, care la randul lui genereaza noxe peste limita. Evident, fara sonda lamba care sa analizeze gazele arse calculatorul nu se va prinde si va continua sa comande aceiasi timpi de injectie.  

Acelasi lucru ar trebui facut si daca se schimba 1 sau mai multe injectoare.

Era un topic pe undeva "potentiometru de CO/sonda lamba" plin cu informatii utile daca esti interesat. Din ce imi aduc aminte, valoarea lui pe tester cu injectoare in mintile lor (noi de exemplu) era undeva la 600/650 mv. Si lafel, din ce imi aduc aminte era multitura (ca un surub).

Motivul pentru care mi-am "racit gura" mai sus este fiindca imi place cand mai vad un fierar pasionat, sunt destul de rari in ultimul timp, altfel as fi mers pe ideea, "las-o mah ca merge asa" 

Sper sa nu iei ce am zis aici ca pe o jignire sau mai stiu eu ce, am zis "de bine", sau cel putin asta a fost intentia 🙂  

 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

documentare 1

documentare 2

Eu nu am observat niciunde in povestea asta ca urmare a unor verificari sa fie vorba de un amestec bogat motiv caruia ar fi necesara interventia asupra potentiometrului CO. Faptul ca nu haleste ulei si nu scoate fum, asta nu inseamna ca uleiul in sine nu poate influienta noxele. Gazele acumulate in motor absorbite in camera de ardere si partial arse, sfirsesc in evacuare unde vor fi citite de tester. Deci, eu as merge pe un alt soi de ulei (si asta nu pentru a fenta testerul) si totodata verificare si reglare ca la care a aprinderii din delcou.

Cit despre a fenta ITP-ul ... eu propun a fi corecti si a ne rezolva rablele in asa masura incit sa treaca testul pe bune. Mergem oarecum pe si-asa-i rau - si-asa nu-i bine, bag seama. De itp-istul cere de-o juma' de porc acolo e mirlan, porc si magar, de nu trece rabla ca nu se incadreaza in norme, e magar, porc si mirlan. Ma bucura faptul ca exista statii ITP, ca de ar fi la mila noastra de cazanele sint ok ori ba ... ar fi un dezastu !

Edited by Viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post
7 hours ago, Viktor said:

documentare 1

documentare 2

Eu nu am observat niciunde in povestea asta ca urmare a unor verificari sa fie vorba de un amestec bogat motiv caruia ar fi necesara interventia asupra potentiometrului CO. Faptul ca nu haleste ulei si nu scoate fum, asta nu inseamna ca uleiul in sine nu poate influienta noxele. Gazele acumulate in motor absorbite in camera de ardere si partial arse, sfirsesc in evacuare unde vor fi citite de tester. Deci, eu as merge pe un alt soi de ulei (si asta nu pentru a fenta testerul) si totodata verificare si reglare ca la care a aprinderii din delcou.

Cit despre a fenta ITP-ul ... eu propun a fi corecti si a ne rezolva rablele in asa masura incit sa treaca testul pe bune. Mergem oarecum pe si-asa-i rau - si-asa nu-i bine, bag seama. De itp-istul cere de-o juma' de porc acolo e mirlan, porc si magar, de nu trece rabla ca nu se incadreaza in norme, e magar, porc si mirlan. Ma bucura faptul ca exista statii ITP, ca de ar fi la mila noastra de cazanele sint ok ori ba ... ar fi un dezastu !

E prima data cand aud ca nu ies noxele la masina asta in cei 20 de ani de cand o am...……….La ITP chiar m-am dus linistit ca stiam ca nu au de ce se lega, pana a cazut ,,bomba'' peste mine...………...Intr-adevar uleiul, bujiile, fisele, filtrele sunt vechi ca din pacate berbecii de la service nu mi le-au schimbat, desi am insisitat de nu stiu cate ori, trimitandu-mi masina asa, de aici si atatea probleme.Oricum, nu vreau sa las masina asa, pur si simplu nu pot sa accept, de cand cu situatia asta nu prea mai dorm bine noaptea.Nu mai spun ca si orgoliul meu a fost grav afectat, deoarece stiam ca detin o masina conforma din toate punctele de vedere, avand in vedere varsta inaintata a acesteia.Una peste alta, am mers astazi cu ea si cand o conduc imi trece orice suparare, atat de mult imi place sa merg cu ea.Se comporta impecabil, sper sa ii rezolv toate hibele si sa ii dau bice !!!

Share this post


Link to post

Eu te inteleg perfect in legatura cu pasiunea 🙂

Unchiul meu are un Peugeot 306 XR din '95, fara sa exagerez este aproape ca nou, teava tobei este fara niciun gram de fum (la Matizul meu arata mult mai nasol) si nu reuseste sa ia ITP-ul pe bune la noxe; tot non-euro e. El alimenteaza numai cu benzina de 99. Daca deranjeaza pe cineva, este vorba de o masina care sta la tara si este folosita absolut ocazional, maxim - in cel mai rau caz - 1000 km/an.

Mai mult de un ulei bun si proaspat, benzina de 99, bujii, filtru de aer si incalzit bine motorul inainte de inspectie, nu stiu ce i-ai mai putea face, asta fiind doar parerea mea.

In plus, nu stai in oras aglomerat si nu umbli cu vreun diesel sa omori oamenii. Si, da, stiu, daca toti am gandi asa... Dar mai conteaza si daca masina este folosita doar ca strict necesar, si nu ca o extensie a corpului, pana la tigari la bucata, paine, cafea etc. Eu cu Matizul sunt sigur ca sunt o picauta in ocean fata de un diesel E5 care merge zi de zi. Noi folosim ITB-ul mai mult :))

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post
9 hours ago, vrazvanc said:

Eu te inteleg perfect in legatura cu pasiunea 🙂

Unchiul meu are un Peugeot 306 XR din '95, fara sa exagerez este aproape ca nou, teava tobei este fara niciun gram de fum (la Matizul meu arata mult mai nasol) si nu reuseste sa ia ITP-ul pe bune la noxe; tot non-euro e. El alimenteaza numai cu benzina de 99. Daca deranjeaza pe cineva, este vorba de o masina care sta la tara si este folosita absolut ocazional, maxim - in cel mai rau caz - 1000 km/an.

Mai mult de un ulei bun si proaspat, benzina de 99, bujii, filtru de aer si incalzit bine motorul inainte de inspectie, nu stiu ce i-ai mai putea face, asta fiind doar parerea mea.

In plus, nu stai in oras aglomerat si nu umbli cu vreun diesel sa omori oamenii. Si, da, stiu, daca toti am gandi asa... Dar mai conteaza si daca masina este folosita doar ca strict necesar, si nu ca o extensie a corpului, pana la tigari la bucata, paine, cafea etc. Eu cu Matizul sunt sigur ca sunt o picauta in ocean fata de un diesel E5 care merge zi de zi. Noi folosim ITB-ul mai mult :))

ITP-ul de luat o sa il ia, nici nu imi fac belele in acest sens.Problema sa nu aiba ceva vreo defectiune ceva, desi ma indoiesc.Oricum o sa ii verific toate cele, macar pentru linistea mea.Nici eu nu fac parte din categoria celor care se duc cu masina pana la coltul blocului si in plus  pe asta o alternez cu una euro 4 si alta euro 5, deci…...

Share this post


Link to post

Ce ai mai făcut cu ea, i-ai dat de cap, a trecut ITP-ul?

Share this post


Link to post
9 minutes ago, catapkz said:

Ce ai mai făcut cu ea, i-ai dat de cap, a trecut ITP-ul?

Deocamdata nu.De cand I-a expirat ITP-ul nu prea am mai bagat-o in seama, pana ieri, cand am vrut sa o pornesc dupa vreo 3 spatamani.Sfert de cheie fara stres !!!! Momentan e trasa pe dreapta, as putea merge sa ii fac ITP-ul dar daca fac asta ramane asa cum e, lucru pe care nu mi-l doresc.Daca treburile vor merge asa cum vreau eu vor fi inlocuite:

-kit distributie (are vreo 8 ani de la ultima schimbare, asta fiind si motivul schimabarii, nu numarul de km)

-cilindrul si pompa de ambreiaj

-schimb de ulei si filtre + burduful de la filtrul de aer ( o posibila cauza a noxelor peste limita)

- inspectat si eventual, inlocuit integral  evacuare ( o alta posibila cauza a noxelor peste limita, cateodata auzindu-se un huruit metallic daca o turez, iar din cate imi aduc aminte traseul are o fisura pe undeva)

-toate fluidele

-vazut de ce se aprind martorii brake si baterie daca masina sta mai mult pornita

-inlocuit macarale+ motorase geamuri (geamul de la sofer a cedat la ultimul drum cu masina, am desfacut usa si il facusem sa mearga, dar nu cred ca mai ma pot baza pe el, motorasul parand a fi obosit)

-remediat problema AC-ului, dac nu acum la primavera cel tarziu.

-inlocuit conducte+furtunase frana

-reparat reglajul pe inaltime  al scaunului soferului

-inlocuit antena cu una cat de cat functionala

inlocuit bloc lumini, maneta stergatoare cu unele originale GM, astea pe care mi le-au trimis cei de la Autodaewoo Iasi fiind nsite chinezarii ordinare, vandute ca fiind ,,Koreene'',Stopul din stanga deja are condens inauntru, asta desi este abia mintat pe masina, iar blocul de lumini si maneta stergatoarelor sunt vai de capul lor, asta pe langa faptul ca nu ma astept sa tina mult.Sunt extrem de fragile la manevrare, nu de putine ori aprinzand si faza lunga atunci cand voiam sa aprind farurile.Aceste rebuturi ordinare le-am pastrat la ,,sfatul'' inaptilor de la ,,marele'' service Mihoc (fosta reprezentanta Daewoo, cei de la care am cumparat de noua masina si cei care mi-au ,,reparat-o'' si pe care cei din Bacau cu siguranta ii stiti), care au zis ca nu are rost sa le schimbam, asta desi cei de la Iasi acceptase schimbul cu plata diferentei (care nici nu era mare by the way).Aceeasi imbecili, care au promis multe fara sa faca mai nimic, si-au batut joc si de tinichigerie (nu au antifonat si nici nu au eliminat urmele de rugina de pe dedesupt, au uitat un ,,monstru'' la oala stanga, posibil si la cealalta, au dat cu chit peste rugina in unele locuri, vopseaua are urme de stropi, sa nu mai zic chederele si geamurile patate de vopsea si de toate celelalte, care sunt destule.Am incercat sa trec peste toate astea, dar nu m-am ami putut abtine sa nu imi vars nervii pe acei oligofreni, care mi-au luat bani cat pentru o lucrare buna.Vreau sa le fac ,,reclama'' si aici pe forum, poate, poate nu se mai duce nici dracu pe la ei !!!!! Situatia se va remedia sper eu, iar daca nu ajungem la un consens ii voi da in gat la OPC.Vraeu ori refacerea lucrarii ori banii inapoi s ami-o pot face ina lta parte.Pacat, masina merge foarte bine, daca acei nenorociti faceau ce trebuie nu mai aveam nicun fel de probleme ( vorbisem cu ei sa imi faca ITP-ul exact inaintea iesirii masinii din service, lucru care nu s-a inatamplat).Totodata, cand au trimsi masina nu avea RCA, asta desi vorbisem cu ei sa resolve si cu asta, lucru care iarasi nu s-a intamplat.Au mai zis si ca o sa faca un fel de rodaj masinii pana sa iasa din service, ca mai apoi sa imi spuna ca ,,trimitem masina cu platforma deoarece nu stim cum merge''...……………...Care sunteti din zona Bacaului sau ramaneti cu masina in drum pe acolo nu va duceti la hotii astia, sunt niste tepari nenorociti !!!!

 

Share this post


Link to post
La 05.02.2018 la 18:52, florinellll a spus:

 

Rugina va fi acolo permanent,insa tu o vei vedea dupa maxx 1 an in nici un caz dupa 2,,,3.

 

Un sfat de la unu mai batran,nu baga bani multi in ea ,o sa iti para rau

 

 

 

Deci...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...