Jump to content
Sign in to follow this  
d_shiznyt

Diferenta Indicator Vitezometru - Gps Matiz

Recommended Posts

Salut, am observat ca la 120 km/h(indicatorul masinii) pe Waze sau alte GPS-uri apare viteza de 98 km/h.

Stiti cum s-ar putea regla aceasta situatie?

Multumesc,

Share this post


Link to post

Da, e o solutie. eu am jante de aluminiu si cauciucuri 165/65/13. Diferenta fata de GPS este de aproximativ 3km/h. Poti pune pe jantele originale 155/75/13.

Share this post


Link to post

Am observat o diferenta de doar 8 km la 120 Km/h pe ceas., 112 km/h  pe gps.  Roti normale.

Share this post


Link to post

Cam da cu virgula diferentele dintre cele doua vitezometre din cite am observat. Uneori GPS-ul indica cu mult sub indicatorul de bord, alteori aproape se suprapun ... Unde-i buba? GPS-ul face fente si nu indica tocmai ok ori nu ne deplasam suficient de vinjosi incit sa incalzim caucioacele urmat de o crestere a presiunii in roti ce sa scada acul pe ceas. In concluzie, cu cit mergi mai tare cu atit vitezometrul indica mai corect, real, adevarat ? 😉

Share this post


Link to post

6 parca la Matiz-ul meu, 8 la Ford-ul alor mei. Am inteles ca intentionat arata mai mult cel al masinii si ca GPS-ul ar fi cel care ar indica bine. Probabil ca mai bine sa nu depasesti limita de viteza 😀 Vedeti si aici, in special comentariile.

Share this post


Link to post

Offtopic: am prins si un varf de 137km/h pe gps 😄

Share this post


Link to post
On 7/5/2018 at 11:13 PM, Viktor said:

Uneori GPS-ul indica cu mult sub indicatorul de bord, alteori aproape se suprapun ... Unde-i buba? GPS-ul face fente si nu indica tocmai ok ori nu ne deplasam suficient de vinjosi incit sa incalzim caucioacele urmat de o crestere a presiunii in roti ce sa scada acul pe ceas. In concluzie, cu cit mergi mai tare cu atit vitezometrul indica mai corect, real, adevarat ? 😉

Da, indicatiile GPS depind de mai multi factori: ploaie, nori, ceata, zone urbane etc etc. Nu, cu cat mergi mai repede cu atat indicatiile sunt mai putin corecte daca: mergi pe un traseu montan sau cu dealuri (urci si cobori des); mergi prin paduri; mergi pe un drum cu multe viraje; mergi in conditii de vreme nasoala; mergi prin orase cu cladiri inalte... Practic, in GPS poti avea incredere daca mergi pe un drum drept, fara diferente de nivel notabile, pe vreme buna, fara copaci inalti (sau cladiri). GPS-ul, in linii mari, se bazeaza pe transmisii radio, iar acestea sunt sever afectate de viteza (mare :D). Pana si telefonia GSM are de suferit din cauza vitezelor mari ...

Oricum, abaterea indicatorului de bord este stiuta si, posibil, asumata. In cazul in care nu ai umblat la roti, din ce stiu eu, toate indicatoarele de bord arata ceva mai putin decat viteza reala. 

 

11 hours ago, vrazvanc said:

6 parca la Matiz-ul meu, 8 la Ford-ul alor mei. Am inteles ca intentionat arata mai mult cel al masinii si ca GPS-ul ar fi cel care ar indica bine. Probabil ca mai bine sa nu depasesti limita de viteza 😀 Vedeti si aici, in special comentariile.

Da, exista teorii cum ca viteza mai mica indicata pe bord este in avantajul soferilor. Desi varianta este plauzibila, eu cred, mai degraba, ca este vorba de o eroare asumata si datorata traductoarelor. Este posibil sa ai afisata o viteza mult mai exacta insa asta ar duce la costuri suplimentare, aspect pe care producatorii nu si-l propun. 

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Sa indici viteza cu precizie de un km, in ziua de azi, scump?.... mai degraba arcul de la indicatorul matizului nu mai poate fi tensionat, si da eroare. 

Share this post


Link to post

De fapt arcul este tensionat in repaos. La cresterea vitezei se detensioneaza, forta lui scade.

Share this post


Link to post

Cu siguranta pot fi concepute kilometraje de precizie sau cit mai apropiate de viteza reala insa cel mai probabil nici ei nu-i vad rostul cit timp pe noi nu ne intereseaza perfectiunea in trafic, deplasari conform indicatoarelor ca nah, ori o mosolim de scoatem din sarite pe cei de ne tin de bara, ori ii dam in gura de rage vibrochenu help, heelp, heeelp ... Asadar, precizitatea kilometrajului nu remine decit un moft si nicidecum o necesitate.

Share this post


Link to post

😏 Cu singuranta util sa arate mai mult. Taica-miu mergea pe segment de drum cu limita de 90 km/h, el avea 140 si ceva. Prins radarul mobil, amenda 1300 lei. Avea de fapt 138, l-au salvat cei 2 km/h sa-si pastreze permisul.

Si se zice ca astia tineri sunt iresponsabili si merg repede. Eu nu am luat niciodata amenda in 13 ani pentru viteza. Dar... oi schimba si eu Matiz-ul in viata asta. 😀

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...