Jump to content
Sign in to follow this  
Geo_ZGA

Alegere 4X4, Sa Tina Cu Casa

Recommended Posts

In primul rand din cauza bugetului, sunt f scumpe.

Kia Sportage? Idei, pareri?

Share this post


Link to post

Mai degraba un Hyundai Tucson sau un Ford Maverick :roll: ..cate Kia cu probleme am vazut prin service-uri...

 

https://www.olx.ro/oferta/vind-urgent-hyundai-tucson-ID9m2c1.html#2b9bb6d92d

 

https://www.olx.ro/oferta/ford-maverick-2006-4x4-2-3xlt-ID9lCAl.html#e05c0237ab

 

Asa, la unsearch superficial ;)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Tucsonul e jos, are 175mm garda la sol. La Maverick n-am gasit info, dar parca as prefera o japoneza in defavoarea Fordului.

Deci de la Kia sa-mi iau gandul...

Share this post


Link to post

Bre, garda la sol nu este totul. Daca ar fi asa, s-ar face offroad doar cu dracii gen GHE-O :)

 

Ai de gand sa o bagi in namol minim pana la praguri ? sa treci prin apa de peste juma' de metru ? sa mergi inclinat la 45 de grade, ancorat in troliu sau sufa? ma repet: ori iei un "utilaj" de moda veche (sasiu separat, probabil arcuri lamelare, fara AC si simpla) s-o omori si sa nu te doara sufletul, ori orice SUVulete decent si o incalti corespunzator (minim MT-uri) si faci si concediul cu ea. N-o sa gasesti ce vrei tu, ti-am zis :) tre' sa accepti compromisuri undeva, sau sa-ti fie clar ca n-o sa poti face tot ce vrei tu cu aceeasi masina. Pe forestiere denivelate si pamant merg multe masini fara probleme daca esti nitel atent, nu iti trebuie masina de showoff.

 

 

Share this post


Link to post

Ai de gand sa o bagi in namol minim pana la praguri ? sa treci prin apa de peste juma' de metru ? sa mergi inclinat la 45 de grade, ancorat in troliu sau sufa?

 

 

Nu, nu, nu.

Nu vreau ceva atat de extrem. Dar sa pot urca la 30 grade, sa zic, sa trec prin namol fara griji, sa pot sa urc cu roata peste bolovani fara grija ca dau cu pragul la coborare etc

Share this post


Link to post

Nu e chiar extrem... conditii normale de forestier pe munte, eventual drum de taf (asta e mai extrem) mai usurel. Prin noroi ma gandeam la o palma de noroi, pe unde n-as trece/urca cu un turism cu tractiune fata. Nu visez sa ma urce pe orice munte, dar sa poata si el ceva, acolo :) )

Share this post


Link to post

Nissan Patrol 3,0 ,Grand Cherokee, Nissan Terrano 2, Lada Niva, Toyota RAV 4

Share this post


Link to post

1, 2 si 3 au motoare mari, cu toate cheltuielile mari aferente. Niva nu-mi ofera comoditati prea multe, iar Rav 4 e slabuta pt offroad

Share this post


Link to post

Sunt diverse vehicule/camioane de armata convertite in atelaje de excursii lungi cu capacitate de offroad :)

 

 

Share this post


Link to post

Cred ca duce bine de tot pe munte... in spate se poate amenaja un mic dormitor. Dar e cam nasol cu mersul pe sosea, la un top speed de 70-80 km/h :D

Share this post


Link to post

Ms pt link, dar nu ma bag la europence mai noi, nu sunt f fiabile :) Plus motorul de 2.4... si da, e dubios de ieftina

Share this post


Link to post

Cred ca duce bine de tot pe munte... in spate se poate amenaja un mic dormitor. Dar e cam nasol cu mersul pe sosea, la un top speed de 70-80 km/h :D

 

Te obisnuiesti :rolleyes:

Share this post


Link to post

In nici un caz :) ) Nu mai am rabdarea sa merg atat de incet si sa fac 2 zile pana oriunde :) )

Share this post


Link to post

Singura varianta interesanta ar fi Mazda Tribute... am mers cu ea, optiuni bunicele, dar nu exceleaza la offroad, e chiar mediocra.

Share this post


Link to post

Ma repet, din noroi/zapada nu iesi daca nu ai posibilitatea sa blochezi diferentialul central si cel spate. Mazda Tribute, Tucson sau orice alt SUV din asta de oras nu au asa ceva.

Share this post


Link to post

In nici un caz :) ) Nu mai am rabdarea sa merg atat de incet si sa fac 2 zile pana oriunde :) )

mai bine ti-ai lua o motocicleta ptr offroad si gata. O Honda Dominator de exemplu, sau Yamaha XT.

Ptr transportat moto pana la munte folosesti cielo + remorca. Simplu si eficient, parerea mea.

Sau varianta de buget, dacia 1307 4x4, dar aia modificata cu maneta

Edited by paneuroil

Share this post


Link to post

Nu e eficient. Vorbim de 2 oameni, detector, cazma, mancare, bautura, fiarele descoperite... pe care nu ai unde sa le iei pe 2 roti, cu atat mai putin pe offroad. Plus ca masina va avea si rol de pat/cort.

Mike, nu m-am referit la noroaie pana la prag, am mai zis asta... plecarile astea le fac vara, cand e vremea buna si pamantul uscat, cat de cat. Ca da o ploaie pe munte si se mai formeaza balti, cred ca pe acolo pot sa trec si cu un suv normal. Problema mai mare pt mine e garda la sol si capacitatea de a urca pante mai mult sau mai putin abrupte, pe drum neasfaltat.

Share this post


Link to post

Nu e eficient. Vorbim de 2 oameni, detector, cazma, mancare, bautura, fiarele descoperite... pe care nu ai unde sa le iei pe 2 roti, cu atat mai putin pe offroad. Plus ca masina va avea si rol de pat/cort.

Mike, nu m-am referit la noroaie pana la prag, am mai zis asta... plecarile astea le fac vara, cand e vremea buna si pamantul uscat, cat de cat. Ca da o ploaie pe munte si se mai formeaza balti, cred ca pe acolo pot sa trec si cu un suv normal. Problema mai mare pt mine e garda la sol si capacitatea de a urca pante mai mult sau mai putin abrupte, pe drum neasfaltat.

dacia 1307 4x4 cu maneta de 4x4 pusa de fostul propietar sau aro 10 4x4

cam greu de dormit in masina, e incomod

daca poti gasi un minibus subaru libero (putin mai mare ca damas) 4x4 7 locuri, cuplabil si din mers, motor 1000cmc e perfect. Poti dormi in el, rabatezi bancheta de 2 locuri si cea de 3locuri poate fi folosita pe post de perna, se mai rabateaza un pic la unghi de 20-30 grade https://www.google.ro/search?q=subaru+libero+4wd&rlz=1C1CHMO_enRO520RO520&tbm=isch&imgil=V8HPSkyWsxtmBM%253A%253BuW5O_opbCX91tM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fwww.pinterest.com%25252Fpin%25252F732609064353568019%25252F&source=iu&pf=m&fir=V8HPSkyWsxtmBM%253A%252CuW5O_opbCX91tM%252C_&usg=__xKnESW6GMGzt1ARYf2vbYc_ZboU%3D&biw=1164&bih=776&ved=0ahUKEwiE-K2wkMPWAhUCxxQKHSIgBGUQyjcIMg&ei=BW3KWcThJ4KOU6LAkKgG#imgrc=V8HPSkyWsxtmBM:

Edited by paneuroil

Share this post


Link to post

Ziceam la inceput de tot ca nu vreau un cazan, doar de dragul de a fi 4x4... vreau sa-mi ofere si un oarecare confort (ac, servo, caldura etc), sa pot sa merg cu ea si prin oras, si pe autostrada la viteza legala.

Nu e greu de dormit, am facut-o (si somn, si culcat) in Cielo fara probleme inainte de a avea scaunele sport. Rabatezi scaunele fata si dormi binisor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...