Jump to content
Sign in to follow this  
Geo_ZGA

Alegere 4X4, Sa Tina Cu Casa

Recommended Posts

https://www.olx.ro/oferta/kia-sportage-2-0-benzina-IDa2fWF.html#0bf2f422ff

 

Are reductor, e pe sasiu, e de 2 litri.

Veazi ca la Pinin e nasol cu modificarile. La unele modele nici nu poti pune cauciucuri AT ca lovesc in flansa amortizorului (aia pe care sta arcul).

 

Poate ajuta:

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?86266-Mitsubishi-Pajero-Pinin-2-0-GDI

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Am gasit deja un Pinin care imi face cu ochiul... posibil ca in weekend sa ma duc sa-l vad. Si sa-l iau daca e ok.

https://www.olx.ro/oferta/vand-mitsubishi-pajero-pinin-4x4-IDa0bUJ.html#c97ecf60f5

 

Stiu despre faza cu anvelopele mai mari pe fata. 215/70 in loc de 215/65 intra fara probleme. Kit de inaltare inca 4-5cm exista, costa vreo 400 lei. Si cred ca e suficient pt mine, nu o sa fac offroad serios, prin munti o sa ajung vara pe drumuri uscate.

Share this post


Link to post

Deloc rea, parerea mea. Sa fie oare cazul cazul de-a fi inaltata ? Nu prea cred ca e cazu', da' ma rog ...

Share this post


Link to post

Nu ma mai duc dupa aia, am gasit alta la Brasov, maine dam o fuga sa o vedem. Are niste bube la tablaraie, dar mi le asum sa le repar, pretul fiind mic. Daca sunt doar alea, o iau.

Ba da, o sa fie inaltata inca 4-5cm cu kit de inaltare si inca 1cm din anvelope. Plus scut motor si cutie.

Share this post


Link to post

Vazut si placut azi. Motorul merge f bine, cutia schimba bine, cupleaza in toate treptele 4x4, nu bate, nu troncane alea, alea. DAR... buba mare la oalele amortizoarelor fata. Dar mare rau, rugina e putin spus, pleaca oala stanga la plimbare. E mai mult decat ma asteptam, e de schimbat panourile laterale cu totul. Din fericire, e piesa de schimb completa... din nefericire, e pe bani. Plus o gaura intr-un prag, o aripa spate cu ceva rugina, una fata cu un colt ruginit, ceva rugina in spatele barii spate si scaunul la sofer cu tapiteria rupta (un fleac). Plus altele marunte care acum nu se vad.

Am bagat-o la test prin niste noroaie destul de nasoale, am urcat-o pe un damb inalt de pietris... mi-a placut.

Dar oricat imi place, vreau sa fac mai intai sa fac un calcul al cheltuielor. Maine primesc oferta pt manopera. In functie de asta, voi alege ce panouri laterale iau... sh, 200 euro, noi, vreo 550 euro. Sau... poate nu iau masina deloc.

post-5454-0-11302700-1515351917_thumb.jpg

post-5454-0-04692700-1515351918_thumb.jpg

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Sincer sa fiu Geo, nu investeam in rabla aia nici ars cu ceara.

Share this post


Link to post

Pai n-am investit inca nimic... totul depinde de costurile de reparatie. Imi permit sa tin masina pe bara vreo 2 luni, ca sa o fac.

Ca sa intelegi, pretul final e de 1800 euro. Pe la 2500-2700 euro gasesti tot un cazan samsarit, cu piese chituite si revopsite ca sa arate bine, in care mai trebuie bagati bani. Bugetul meu total, acum, e de 2790 euro (mai pot adauga pe parcurs cate ceva). Pe la 1500 euro una ca asta se vinde in Germania, plus cat mai dai la adus in tara. Daca mai bag 7-800 euro in tablaraie si vopsitorie, ca sa iasa bine, mi se pare ok. Inca vreo 300 inmatricularea si de aici incolo revizie si imbunatatiri. Si la final pot sa zic ca stiu ce e facut la masina si ma pot baza pe ea. E rabla la partea de tabla pe fata, dar e o rabla sincera, stiu cam ce e de facut la ea :)

Share this post


Link to post

Am avut si eu ceva interventii la oalele fata si la oalele spate. La cele din spate am gasit o solutie f. OK, am "recoltat" niste oale in stare perfecta de la o masina donatoare si reparatia a iesit impecabila. La fata am avut mici probleme (decupaj echivalent cu o moneda de 50 de bani), nesemnificative fata de ce am vazut in pozele tale. Una peste alta, in ciuda optimismului tau, eu cred ca masina este la limita ... Poate costurile de reparare nu te sperie insa, data fiind destinatia masinii, eu unul as avea foarte mari emotii cu ea dupa reparatie. Nu vreau sa te descurajez, incerc doar sa te stimulez sa iti pastrezi obiectivitatea :) .

Share this post


Link to post

Ziceam doar, Geo ... Nici mai mult nici mai putin decit un punct de vedere doar. Tu stii cel mai bine ce si cum, fireste. Avind in vedere ca necesita interventii serioase, sper sa ajunga pe mina unora cu adevarat meseriasi ce executa lucrari de calitate.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, arata rau, dar e piesa de schimb panoul lateral (care include si oala). Cel de pe masina e ruginit si rupt fix din suduri, se poate taia si inlocui cu unul bun sau nou, in functie de buget, plug-n-play, ca sa zic asa. Nu e ceva extrem de complicat, doar ca e piesa mare si te sperie cand o vezi atat de ruginita. Ce se vede in poza e cel mai rau posibil de pe masina asta...

La pragul stanga e de taiat si peticit o bucata cam cat palma, in rest, ce mai e vizibil par doar ruginite la suprafata.

Am gasit un service care ar lucra bine (recomandarea unui amic care lucreaza acolo, la birou), cu preturi preferentiale... dar sa vedem cat sunt de mari, maine imi da o estimare.

post-5454-0-46324000-1515360260_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu zic ca Geo nu o sa fac offroad de competie, ci o sa intre prin paduri si poate putin pe munte, asa ca va tine reparatia.

 

Share this post


Link to post

Eu cred ca daca se lucreaza cum trebuie, va rezista f bine si la offroad mai serios. Desi nu e cazul la mine.

Mircea a vazut si el masina ieri, daca facem exceptie de rugina asta nasoala, e o masina buna. Evident, mai are mici probleme, dar nimic grav sau scump de reparat.

Share this post


Link to post

Te-ai uitat bine sa nu mai fie si alte zone cu probleme? La cum arata oala aia, nu m-ar mira sa fie alte zone mancate nasol pe dedesubt. In plus, masina aia la cum arata nu mai are unghiurile cum trebuie si risti sa se rupa pe drum, trebuie adusa pe platforma. Mai repede iei una de la proprietar din Germania, la aia TUV-ul se face serios, nu ii lasa sa umble pe drumuri cu masinile rupte.

Share this post


Link to post

Din Germania e adusa si asta :) ) M-am uitat, in afara de o bucata cam cat palma la un prag, nu par sa fie alte zone grav afectate. Pinin-urile sunt recunoscute pt problema cu rugina la oale (si la aripile spate, gen Cielo), aproape toate au rugina acolo, mai mult sau mai putin. Probabil un defect de fabricatie, proasta protectie a tablei... naiba stie. Cele din UK am vazut ca sunt mai bune la capitolul asta.

Masina nu trage intr-o parte, oala tine doar amortizorul.

Share this post


Link to post

Eu mi-s patit si speriat cu rugina, deci as fugi ca dracu de tamaie de masinile care au probleme cu rugina. Chiar si reparate, tot trebuie sa fii atent si sa le bibilesti ca sa nu reapara, mai ales la noroaiele care o asteapta pe a ta. Pe de alta parte poti sa iei una acum si cand ai ocazia sa vanezi una cu volan pe dreapta la <1000E daca zici ca-s mai bune ca sa o ai de piese/ recarosare, gen asta:

https://www.olx.ro/oferta/de-vanzare-IDa4DBF.html#d8546efdbf

 

 

Share this post


Link to post

Am vorbit cu cineva care dezmembreaza mai multe, 200 lei un panou lateral fara rugina (zice el, astept poze), ceea ce e un pret f bun. Unul nou e 1600 lei...

Estimarea pt inlocuiri/reparatii/vopsit panouri fata, aripa fata, aripa spate si prag ar fi de ~2500 lei. Eu zic ca o sa mai gasesc si altele de facut la ea, dar per total, m-as incadra in buget sa o repar si sa o si inmatriculez. Revizia mecanica dupa aceea, separat. Amicul de la service m-a asigurat ca se lucreaza bine, o sa iau si un inhibitor de rugina, teroson pe unde e nevoie...

Sambata ma duc din nou sa mai fac niste teste cu ea si sa mai verific odata rugina, cat pot sa vad... daca nu mai gasesc nimic grav, dau banul si aia e. Am tot cautat pe net, inclusiv in tari straine, am facut calcule... nu iese bine orice as face.

Share this post


Link to post

Pai era 1400 lei ala cu volan pe dreapta sin linkul de la mine cu totul, sigur gasesti mai multe piese de luat de pe el :)

Share this post


Link to post

Cel din linkul tau are fix aceeasi problema ca asta pe care-l iau... daca te uiti la coltul aripii stanga fata, o sa vezi ca e putin stramb chiar sub far, din cauza oalei rupte.

Plus ca e alta motorizare, cutie automata, interior textil (neinteresant) si nici nu am unde naiba sa tin si sa dezmembrez inca o masina.

Share this post


Link to post

ahaaa, tu deja ai ochiul format

Share this post


Link to post

Am tot urmarit modelul asta... si la vanzare, si pe forumuri. De asta si zic ca, la bugetul meu, asta e cam cea mai buna masina. Si cele de 2500-2700 euro au rugina, doar ca e acoperita cu chit si vopsea proaspata :) )

Share this post


Link to post

Seria de vede?

Ar trebui să fie pe șasiu dreapta spate deasupra roții.

Cred ca e important și asta.

Share this post


Link to post

Seria e pe panoul ignifug de sub parbriz, pe dreapta, nu are treaba cu rugina.

In schimb, ce problema am mai intampinat acum... piesele sh sunt ruginite toate (mai mult sau mai putin), iar la cele noi sunt sanse f mari sa nu fie disponibile, chiar si la preturile alea mari. Caz in care nu am de ce sa iau cazanul din Brasov.

Am cerut poze mai detaliate si pt masina din Dolj, daca sunt ok dau o fuga sambata pana acolo.

Share this post


Link to post

O Lada Niva de pe mobile.de cred ca ar fi o alegere mai buna...Are un coleg un exemplar, tancul isi da demisia ...

Share this post


Link to post

Niva e buna pe offroad... si atat. Am nevoie de o masina care sa ma duca confortabil si pe asfalt, si prin oras...

Share this post


Link to post

Am luat masina de la Brasov, cea cu oalele mancate rau de rugina... o s-o aduca vanzatorul cu platforma la poarta service-ului, pret cu totul 1800 euro, toate actele in regula, km (eu zic reali) 112.000. Daca ajung piesele noi, va intra direct la dezmembrat si reparat pe partea de tinichigerie. Poate va intrebati de ce pe platforma... pt ca azi, la proba, a plecat oala stanga rau de tot... trosc si aia a fost, m-am intors in curte cu a 1a la ralanti. Am zis ca scap de rugina (sechele de la Cielo), dar n-a fost sa fie...

Cand o aduce si ma apuc de ea, o sa-i fac topic la "masina mea". Pana atunci, urati-mi noroc :) )

Edited by Geo_ZGA
  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...