Jump to content
Sign in to follow this  
Geo_ZGA

Alegere 4X4, Sa Tina Cu Casa

Recommended Posts

Daca esti darnic si vrei sa mi-o faci cadou, nu ma deranjeaza... desi cred ca o rup in 2 pe primul drum de munte.

Share this post


Link to post

Qashqai, dar bugetul trebuie crescut...

Share this post


Link to post

Dublat chiar, nu doar crescut...

Share this post


Link to post

Frontera au motoare mai mari de 2000, sunt rare cele cu motor pe benzina 2000cmc. Si mai rare cele care sa fie si cat de cat ok.

Golf nu, nu are treaba cu ce vreau eu.

Freelander sunt scumpute, multe au cardanul demontat (si lipsa), si sunt recunoscute pt lipsa fiabilitatii.

Share this post


Link to post

Neaparat made in strainezia ?

 

Cu ani in urma un nene is trase un Nissan (nu retin cu exactitate ce soi) caruia ii trase un motor de Aro. Cert e ca la relanti tremura din toate incheieturile, demaraje aproape de zero, zmucituri intr-o veselie la schimbarea treptelor, da' macar isi implinise visu', deveni si cool si economic ...

 

Duster'u nu face fata cerintelor ?

Share this post


Link to post

Pe langa faptul ca am mai mare incredere in japoneze, Dusterul e la un pret f mare pt mine. La 3000 euro sigur nu gasesc unul ok... momentan tot pe Pinin am ramas setat, dar pana la primavara mai am timp sa caut.

Share this post


Link to post

Nu stiam de ce e asa de ieftina... e pe bulgaria :) ) Nu, multumesc, vreau o masina pe care sa o pot inmatricula pe numele meu fara griji. Oricum, abia la primavara o sa fac achizitia.

Apropos, am studiat mai indeaproape un Samurai... e minuscula la interior, chiar nu m-ar ajuta.

Si am studiat si Dusterul... nu are diferential blocant, garda la sol e mai mica decat la alte modele...

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Dusterul are lsd pe spate, la offroad nu sta asa rau, e usoara, tr1 scurta, are taicamiu.

Share this post


Link to post

Oricum nu ma incadrez la buget... si nici nu sunt f sigur de capacitatile ei pe offroad

Share this post


Link to post

Nu mai e activ anuntul... poate a si vandut-o deja :) Dar la motor de 3.0, ma ruineaza la impozit. In 2 ani ii dublez valoarea :) )

Share this post


Link to post

Ciudat, cand am postat, era vizibil :D

 

Share this post


Link to post

Grand VitaraXL7 2.0 TD ? Eu una din aia vanez in viitor. Chiar daca depaseste putin bugetul tau.https://www.olx.ro/oferta/vand-suzuki-grand-vitara-xl7-ID9EoYp.html#4a541538af

Oricum cu Pugeot 307 break am lasat Santa fe in spate la Vanatarile Ponorului. Aia s-au oprit unde s-a terminat asfaltul. La Varciorog am ajuns usurel, usurel cu treapta 1 la relanti si cu vreo 3 treceri prin rau. Eu si carutele ca altii nu se inucmetau sa intre cu masini, mama lor de 4x4 de asfalt ca nu ajung nici unde ajung eu cu breakul. Era plin la sosea de SUV-uri. Nu vad sensul unui 4x4 daca nu il scoti 1 metru de pe asfalt.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Grand Vitara are aceleasi specificatii cu altele din gama ei, inclusiv Pinin-ul... doar ca e putin mai luxoasa si mai scumpa.

Nu o sa depasesc 3000 euro, asta e bugetul maxim pt masina.

Eu vreau 4x4 nu doar pt tractiunea integrala, dar si pt garda la sol mai mare, pe care un turism nu o poate avea. Unde intra un turism nu e nimic de speriat nici pt Cielo... problema e ca eu vreau sa ajung mai departe de atat. Ca sa intelegi...

post-5454-0-79264200-1514142206_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai XL7 am recomandat-o pentru spatiul mai generos. Daca tot esti nevoit sa dormi o noapte in ea e mai placut cand ai 1.9m cu banceta rabatata decat cand ai 1.5 metri. In rest e cam la fel cu Grand Vitara, Pinin etc. Atat ca e ceva mai lunga.

Parca citisem ceva de dormit pe undeva.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Acum mi-a picat fisa. Mai asteapta 1-2 luni sa vezi ce au de gand astia cu impozitul. Ca e posibil sa nu mai fie asa nasol cu motoare mai mari.

Dupa proiect ar fi 0.12lei/cmc peste 2000 si 0.06/cmc sub 2000. Deci la 2500 este pe la 300/an ceea ce deja e suportabil. La 2000 ar fi 120/an. Acum eu platesc la 2000 cam 180 de lei. Iar unul de 2500 de vreo 900.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

O sa astept, oricum asteptam pana prin martie-aprilie, atunci o sa vad ce e pe piata.

Ma gandeam si la ideea asta, cu un motor mai mare. Doar ca ala are si un consum mai mare, din pacate. Plus dimensiuni mari la multe modele, gen L200 sau Pajero, care nu m-ar ajuta deloc prin oras. Si nu in ultimul rand: un cost mai mare de achizitie.

Grand Vitara XL nu e rea, dar are garda la sol mai mica cu vreo 2cm fata de modelele "normale" si greutatea putin mai mare.

Share this post


Link to post

Ar fi bun si un pickup din asta, dar il prefer cu minim 2 roti pe pamant :) )

Share this post


Link to post

Nu te speria de consum la motoare mari. Gazu-i ieftin

 

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post

Nu cred sa vie vorba doar de consum, Mihai. Un motor mai mare din start atrage costuri mai mari incepind cu taxe, intretinere ...

Share this post


Link to post

Da, asta e problema: toate costurile sunt mai mari. Si instalatia GPL nu e nici ea gratis... Plus ca masinile astea au si dimensiuni mari, nu-mi doresc sa caut loc de parcare pt 2 masini, prin Bucuresti.

Si pt nevoile mele, maxim 2.0 e suficient. De preferat benzina.

Si Grand Vitara e interesanta, dar imi cam depaseste bugetul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...