Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Ai segmentat motorul datorita consumului (mare) de ulei sau din cauza consumului de combustibil ? As merge pe prima varianta, ceea ce inseamna ca ti-ai atins obiectivul. Pentru consum, nu sunt doar segmentii responsabili. E foarte foarte posibil ca segmentii de "foc" sa fie in regula si doar cei de ungere (raclori) sa fie obositi.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ai perfecta dreptate, asa mi-a spus si mecanicul ca segmentii de ungere erau cocliti, iar cei de "foc" erau bunisori.Problema este manca si benzina mai multa fata de cum il stiu pana sa intampin problmea ce era tot mai mare cu consumul de ulei. Acum ma intereseaza strict consumul de benzina :-/ si am schimbat absolut toate consumabilele,relantiul este bun nu tremura nimic,fisele bune,Egr curatat. Nu mai stiu ce sa fac.Am fost la mecanic si ma sfidat pe fata ca asa consuma ele , dar eu sunt ferm convins ca aceasta masina consuma mult mai putin mai ales in afara adica 5 l fata de 7,5 acum.

Edited by mcmaker
  • Like 1

Share this post


Link to post

Moment ! Anterior ai mentionat 7,5 la suta in regim mixt ceea ce nu mi se pare exagerat la un motor proaspat segmentat. Post-segmentare frecarile sunt mai mari, posibil sa fi fost facute si alte interventii de care nu ai pomenit (cuzineti, de pilda).

 

In ce priveste consumul anterior (urban, extra, mixt) tu ti-l cunosti. Asa cum am precizat, o usoara crestere de consum este in regula (pentru 1000-2000km). Daca nu-si revine, problema nu este de la segmentare, trebuie cautata in alta parte.

Share this post


Link to post

Trebuie ca caut in alta parte ca am facut 2000 km si e la fel situatia( da am gresit eu mixt 7.5 nu exta 7.5 ) treaba cu consumul sta cam asa : a luato trepatat sa creasca putin cate putin si benzina si ulei pana sa ajuns la segmentare , iar acum nu mai revine macar la jumatate din valorile anterioare de consum (poate crezi sau nu dar consumul era de 5 l mixt pe timp de primava pana toamna cand venea frigul, si iarna se invartea undeva la 6 l . Am mai vorbit cu unu cu altul si cam greu de crezut zic unii ,dar asta era realitatea) si acestea fiind spuse ma dau batut ca nu imi imaginez de unde sa fie buba. Precizez ca sonda lambda functioneaza in parametri normali, la fel si injectoarele, matizul este euro 2.

Share this post


Link to post

poate crezi sau nu dar consumul era de 5 l mixt pe timp de primava pana toamna cand venea frigul, si iarna se invartea undeva la 6 l .

Eu te cred. Stilul de condus l-ai schimbat ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...