Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Gata cu offtopicul !

Share this post


Link to post
Gata cu offtopicul !

 

Chiar asa... vorbiti despre consum... :) )

 

Ca sa nu va mai certati degeaba, ultimul consum pentru Matiz-ul meu, Euro 4 din 2007, 17000 km:

300 km (90% urban) cu 15 litri Petrom 95 fara Pb

Edited by alex_damian

Share this post


Link to post

Topicul se refera exclusiv la consumul Matiz euro2 !

Share this post


Link to post

La mine e chiar interesant, media e de 6% mixt, dar nu stiu cum, am reusit sa il aduc la 4,5 in mixt, data trecuta cand am facut plinul...acum vad ca iar trage spre 6%...ciudat

Share this post


Link to post
Despre uleiuri gasesti informatii aici

 

vreau să vă spun că la matizul meu din 2002, am hotărât cu mecanicul (un prieten bun) să-i schimb injectoarele. zis şi făcut. am luat trei injectoare pentru euro 3 şi i-am făcut consumul. miracol. a scăzut de la 8 % mixt la 6,4% în acelaşi regim de funcţionare$. am mai umblat şi la roţi, în sensul că aveam un zgomot ciudat, gen rulmenţi (i-am schimbat acum 10.000 k m), iar din montaj am strâns puţin mai mult piuliţa, şi mergea înfrânat, deci consum mărit. Nu ştiu încercaţi şi voi. Trei injectoare în jur de 400 lei.

Share this post


Link to post

Cum ai ajuns sa schimbi injectoarele? Doar datorita consumului ?M-am gandit si eu sa-i verific rotile ,deoarece ,uneori, am senzatia ca ,odata cu eliberarea acceleratiei, scade foarte repede viteza .

Edited by alex03
Offtopic !

Share this post


Link to post

Incetati povestile legate de capacitatea rezervorului, exista un topic separat.

Share this post


Link to post

Dupa cca 3 ani de la primele masuratori, consumul a scazut de la peste 9 la sub 8 in conditii de mers exclusiv prin oras. bibicl2008 - chiar asa succese doar punand injectoare noi de euro 3? m-ar tenta si pe mine... pretul pare decent.

Edited by Cornel

Share this post


Link to post

Ultimul consum extraurban al Matizului meu E2 din 2003 si cu 83k la bord m-a uimit. :D

Galati-Iasi si retur, in aceeasi zi - fix 500km cu fix 26l. :banana:

Mers in mare parte constant pe unde s-a putut cu 110-120 pe ceas, respectiv 100-110 pe Gps.

Ma declar multumit ! <:-P

Edited by Tyby_G

Share this post


Link to post

Ultimul meu consum de Hummer. 210 km cu 30 litrii.In curand cred ca-i dau foc si merg cu tramvaiul.@Tolin,ceva pareri unde sa gasesc buba? Multumesc.

Share this post


Link to post

Problema asta am avut-o si eu, din fericire la mine s-a rezolvat foarte simplu si fara costuri exagerate. (vezi pag 64 - post 1263)

Share this post


Link to post
... 210 km cu 30 litrii ...
Cauta-l la sonda lambda.

Share this post


Link to post
Ultimul meu consum de Hummer. 210 km cu 30 litrii.In curand cred ca-i dau foc si merg cu tramvaiul.@Tolin,ceva pareri unde sa gasesc buba? Multumesc.

Acelasi consum il am si eu! L-am pus pe scanner si cica sonda lambda e ok.

Share this post


Link to post

A vazut cineva un diagnostician in service care sa poata determina ca o sonda lambda genereaza semnal eronat ?

Share this post


Link to post

Eu nu-mi pot explica cum unii scot niste consumuri mai mici decat balea date de producator...

Share this post


Link to post

Simplu, producatorul nu determina consumul minim, el livreaza media consumului rezultat in urma parcurgerii unui traseu impus, acelasi pentru toti producatorii pentru a permite comparatiile.

Share this post


Link to post
Eu nu-mi pot explica cum unii scot niste consumuri mai mici decat balea date de producator...

Cu JAR!

Share this post


Link to post

Jar in rezervor poate.. o fi si asta un combustibil alternativ sau inepuziabil.

Share this post


Link to post

Galati-Constanta, umblat 40 de km prin Constanta si retur, viteza 115-120, varfuri de 130 in depasiri si uneori la vale (nu i-am dat maxim ca stiam ca se duce) in localitati 90-100, 3 persoane, drum relativ liber, 6% consum. Supermultumit de Matizelul meu care tocmai a implinit 95000 de km si 6 anisori.

Share this post


Link to post

Alimentat cu 15L - Petrom FaraPB 95 si am facut 165 km asta inseamna o medie de 9,09l/100km.

Share this post


Link to post

Cam la fel e media si la mine: 340km cu 29.7 litri, adica aprox. 8.8 l la suta de km. Exclusiv Bucuresti, circulat numai in trafic acceptabil si pe alocuri lejer.

 

Chiar ma asteptam la un consum mai mic (tocmai schimbasem filtrele si uleiul), dar cred ca de vina pentru 8.8-ul asta a fost benzina de la Rompetrol. Nu mi-a placut deloc cum a mers masina cu benzina respectiva. Na, citeam pe aici de tremuratul scaunului din dreapta la ralanti... cat timp am pus benzina de la Mol nu am stiut ce-i aia, Rompetrol (Virtutii) m-a ajutat sa aflu.

Share this post


Link to post
Alimentat cu 15L - Petrom FaraPB 95 si am facut 165 km asta inseamna o medie de 9,09l/100km.

Incep sa cred ca masina mea nu are nimic in neregula si m-am impacat cu ideea ca acesta este consumul...

In rest,asa cum am mai spus,numai de bine pot spune de aceasta masinuta... :)

Share this post


Link to post

Nu inteleg cum aveti voi asa consumuri urbane, cu Matizul meu intorceam intre 450-520 km pe ceas cu 32L de benzina.

Share this post


Link to post

Pentru mine e simplu: Bucuresti!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...