Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

PRETURI - Piese Nubira

Recommended Posts

Pardon! Nu m-am exprimat complet... Am facut acum 1000 de km revizia pe benzina si am schimbat tot insemnand: filtru aer, polen, ulei, benzina, placutze frana etc... acum ma interesa exact ce inseamna revizia la gpl si tocmai de asta imi pun problema costului exact al pieselor pe care trebuie sa le achizitionez... Multumiri anticipate!

Share this post


Link to post

Pai la 10.000 nu trebuie sa schimbi decat filtrul de gaz (dar nu cel din electrovalva). Filtrul e cam 100-150 ROn plus manopera (sa te fereasca ghinionul, sa nu patesti ca mine - dupa revizia GPL scapa gaz, din cauza nepriceperii mesterilor de la service).

Share this post


Link to post

Ma intereseaza si pe mine pretul la:

- toba intermediara

- bucsi (2) pe spate...nu stiu cum se numesc

NubiraII

Share this post


Link to post

Salut... Am si eu nevoie de niste piese de caroserie pentru nubira 1:

 

far si proiector stanga

bara fata

aripa stanga fata

capota (eventual)

 

De unde le-as putea lua si eu cel mai ieftin? Chiar si SH...

 

Multumesc

Edited by fartat

Share this post


Link to post

E mai usor sa scrii decit sa citesti?Sunt cateva linkuri catre magazine de piese pe paginile anterioare ale acestui subiect.

Share this post


Link to post

De ce esti rau? M-am uitat acum si sunt 2 link-uri catre magazine GPL...

Ai idee unde as putea face si e urost mai ieftin de piesele de mai sus?

Share this post


Link to post

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=177865

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=192869

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=195723

Doar 3 linkuri din topicul curent.

Si nu mai cita mesajul anterior, ca ovi a fost bun, daca-mi aduc bine aminte deschisesesi si topic nou :-W

Share this post


Link to post

Filtru ulei MAN - 10 ron

Filtru aer Champion - 23 ron

Filtru ac Champion - 50 ron

Bujii NGK - 50 ron

Ulei Mol Star 5w40 - 100 ron (4 l)

Share this post


Link to post

Prima teava de la esapament, cu racordul flexibil + toba intermediara + toba finala + suportii din cauciuc + manopera 544euro. 2 ani garantie...

Share this post


Link to post

@mr_ - in pretul asta intra si catalizatorul? Ca mi se pare enorm ...

Share this post


Link to post

Nu, fara catalizator. Racord elastic, intermediara si finala.

La concesionar e doar finala fara manopera.

Iar in Ro nu le-am gasit in timp util...

Share this post


Link to post

In ro te costa 1200 ron toata linia de tobe din inox cu 5 ani garantie...

Share this post


Link to post

In Romania nu le-am gasit cand am venit... se potriveau la forma cele de Nubira insa tevile erau mai subtiri. :(

Share this post


Link to post

Tweeter pt. NubiraII = 25ron

Capac tweeter = 10ron

Share this post


Link to post

Mr_ pretul ala era la pilot auto pentru toata linia de tobe facuta pe comanda.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare, legata de revizia de 30k km la Nubira II. In caietul de revizii scrie ca tb schimbat uleiul, filtrele si lichidul de frana. A mai facut cineva aceasta revizie? Este o procedura speciala? Intreb in primul rand de curiozitate si apoi pt ca as vrea sa stiu ca idee cam cat costa cu totul revizia asta. Multumesc anticipat .

Share this post


Link to post

La mine s-au schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer, filtrul habitaclu. Atat! Revizia a costat sub 300ron (260 parca). Lichidul de frana se schimba (Din ce stiu eu) la 2 ani (adica 40kkm), lafel si antigelul.

 

Se mai schimba la 30kkm placutele de frana daca este cazul, la mine nu a fost.

Share this post


Link to post

Merci pt. raspuns Andrei. In manual scrie ca la 30k km sau la 18 luni se schimba lichidul de frana/ambreiaj sau la 15k km sau 6 luni in conditii grele de exploatare. Insa probabil nu se respecta intocmai manualul si ei il schimba la 2 ani. Am sa intreb la service sa vad ce si cum mai exact.

Share this post


Link to post

Revenind. Am efectuat azi revizia de 30 k km. Am schimbat uleiul,filtrul de ulei , filtul de aer, filtrul de A/C, filtrul de benzina, si mi-a curatat si reglat frana spate cu un spray Valvoline. Pret total 470 RON, din care 185 a fost uleiul (Mobil 1 5W40). Nu mi-au mai pus ulei Daewoo, pt ca nu mai aveau pe stoc... in cateva saptamani City Center nu va mai exista, nici unul din cele 2. Sper sa fie bun Mobil-ul asta. Andrei a avut dreptate, lichidul de frana se schimba la 40k km.

Share this post


Link to post

Amin!, daca o sa dispara CityCenter-ul! Btw, de unde stii ca nu va ma exista?

Share this post


Link to post

salutare la toata lumea .

am facut revizia la 10000 km si ma costat 340 ron trebuia sa schimb filtrul de gaz dar l-am curatat , era 250 ron si am zis ca il mai las 2000 de km.\

Am pus ulei Castrol Magnatec 10/40, ulei Daewoo nu mai pun cei de la seervice.\

In rest masina merge OK.

Share this post


Link to post

@Lym stiu ca se va desfiinta pt ca asa mi-a spus mecanicul meu si pt ca era gol, asa, parasit, spre deosebire de alte dati cand parcam peste drum si stateam la coada sa intru cu masina la rampa. Din cate am inteles, va mai functiona poate pana la sf lunii in curs.

Share this post


Link to post

Ce ma bucur! La cat de nesimtiti sunt, ma mir cum de au rezistat si pana acum. :spumelagura:

Share this post


Link to post

Caut o piesa ptr Nubira 2 CDX dar nu stiu cum se numeste asa ca am sa incerc sa o descriu.Este vorba despre cutia de plastic de sub volan in care sunt firele sau fisele care fac legatura la airbag si claxon.Stie cineva cum se numeste si pe unde pot gasit...eventual si la ce bani? Multumesc mult

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...