Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

se comporta beton

Daaa? Si care sint simptomele unei comportari beton la ulei?

Share this post


Link to post

Daaa? Si care sint simptomele unei comportari beton la ulei?

 

la rece nu bat tachetii si nu consuma ,mai ales la un 0 grade

Share this post


Link to post

15??? Cu ce ti-a gresit saracul motor?

 

dar voi de unde aveti impresia falsa ca trebuie sa puneti cel mai subtire ulei care exista pe piata in oboseala asta de motor de cielo, indiferent cat de cald e afara?

in cartea tehnica scrie clar ce ulei sa pui in functie de temperatura mediului ambiant.

daca sunt peste -15 grade in manual zice ca poti sa pui 15w40

la temperaturi de peste -10 grade zice ca poti sa ii pui 10w40

 

si e si logic ca acum vara, cand temperatura nominala o sa fie din start 50 de grade peste cei -20 de grade la care e bun uleiul 10w40, ca un ulei 15w40 este la fel de bun ba chiar mai bun decat unul f f subtire.

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Daca tu, dupa 76 de pagini, habar nu ai care e diferenta dintre un ulei sintetic si unul mineral, eu zic sa te muti inapoi pe Dacia club.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Cielo asta pe care il folosesc eu pentru naveta bucuresti constanta si pe care l-am cumparat pe firma in 96 a vazut numai 15w40 si uneori 10w40 - iarna inca de cand era nou.

Nu a avut nevoie de nici macar 1 singura interventie la motor. in aproape 170.000 km - nici nu mananca ulei iar consum mixt pe gaz urban/extraurban 70km/430km am 8,6% ceea ce mie mi se pare mai mult decat rezonabil

Asa ca marketingul asta cu uleiuri super mega sintetice pe mine personal ma lasa rece.

Este pana la urma un motor al anilor 80-90.

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

la rece nu bat tachetii si nu consuma ,mai ales la un 0 grade

 

 

 

Nici mie nu imi bat tachetii deloc,dar ulei tot consuma :(

 

 

 

Share this post


Link to post

@Onlyone:

 

Hai sa facem o chestie. Tu faci o poza la axul cu came prin capacul culbutorilor, pe la fanta de vizitare, si eu fac la fel.

 

Eu am taman tot 170.000 de km la Cielo, dar de la km zero am folosit ulei sintetic, in speta 0W-40 si 5W-40.

 

Pariu ca la mine e farmacie si la tine e balegar negru din cauza depunerilor? :->

 

Sa-ti spun de influenta smoalei in motor care obtureaza ungerea interna a motorului sau citesti tu singur topicul in spate?

 

Daca nu imi era ingrozitor de rau acum, in momentul asta iti faceam si aduceam o poza.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Deci chiar nu este nevoie pentru ca nu ma intereseaza in mod deosebit.

Nu am intentia sa duc la remat o masina cu motorul bec lucios ca nou, cu toate ca ea functioneaza inca perfect si nici rugina nu are (prea multa).

Are totusi 14 ani vechime si este uzata total dpdv moral si tehnologic.

 

PS m-am mai uitat si eu pe acolo cand se schimba uleiul si nu pot sa zic deloc ca e plina de balega neagra.

Edited by onlyone

Share this post


Link to post

Deci chiar nu este nevoie pentru ca nu ma intereseaza in mod deosebit.

Nu am intentia sa duc la remat o masina cu motorul bec lucios ca nou, cu toate ca ea functioneaza inca perfect si nici rugina nu are (prea multa).

Are totusi 14 ani vechime si este uzata total dpdv moral si tehnologic.

 

PS m-am mai uitat si eu pe acolo cand se schimba uleiul si nu pot sa zic deloc ca e plina de balega neagra.

[/quote

 

mergeti cu 10w40 si iarna cu 4w40 ,iti mananca ulei din cauza semeringurilor de supape deoarece au folosit un ulei cu vascozitate mare si iarna se transforma in vaselina

 

Nici mie nu imi bat tachetii deloc,dar ulei tot consuma :(

 

 

 

 

daca vrei sa nu mai pape ulei schimba semeringurile de la supape!

Share this post


Link to post

tovarase esti un exemplu de calitate si precizie...hac...io nu am inteles nimic...da' vreau si eu ulei din ala 4w40 sa nu mi se transforme si mie in vaselina (uleiul la motor) :dizzy:

 

By the way, exista topic de caterinca, de ce ai zis mai sus merita o replica stimabile. Din pacate, asa cum am mai spus, pe forumul asta intra si oameni in unui raspuns si dupa ce ca sunt nevoiti sa caute in "n" shpe zeci de pagini mai dau si peste ineptii tastate cu mana legata la spate.

 

In alta ordine de idei. Nu sunt expert dar @onlyone, tie nu iti convine sa iti exploatezi masina pe termen lung fara sa investesti mare lucru in ea? Noi asa cred pe aici, noi aia care nu ne lasa inima sa ne ducem masinile la remat dupa cat suflet am bagat in ele. :mda:

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Un sprijin moral va rog, ce sa-i bag, Mobil sau Castrol?

Share this post


Link to post

Mobil 1 . Sfatul meu. Dupa cum vezi eu am o Vectra B si am bagat prima data(cand am adus-o din Germania) Castrol Magnatec 10W40.Masina in Germania a mers numai cu Esso.Pe la vreo 7000 de km parcursi a inceput sa-l manance. Uleiul se acidifiase!Am trecut pe Mobil 1.Tot 10w40. Alta viata! Mult mai bun!N-am gasit ca am vrut sa-i bag Mobil 1 10w60 Lifetime pentru motoare cu mai mult de 100.000km. dar nu aveau pe stoc acum. Urmatorul schimb asa o sa-l fac.

Share this post


Link to post

Castrol Magnatec 10W40.

 

Din asta am acum si a fost ok la mine, dat fiind faptul ca nu am folosit pina-n prezent Mobil, eram/sint in dubii daca sa trec la o alta marca sau nu. Multumesc pentru sfat, o sa incerc Mobil1 si ramin la 10W40.

Share this post


Link to post

Mobil 1 all the way, fara dubii. Cu castrolul avem un tachet care se zbatea dimineata, cu mobil 1 nici vorba de asa ceva.

Plus ca Mobilul am observat ca are mai bune calitati de detergent, se innegreste ceva mai repede decat castrolul.

Share this post


Link to post

Ca un fapt divers... conteaza pana la urma ca Mobilu' e facut in Turcia? Sau cautam din ala venit din Germania?

 

PS: Eu am avut un Elf 5w30 care nu a mancat deloc din el, si primii 4000 de km am fost multumit de el. Dupa masina a cam inceput sa tremure nitel... Pt vara ma gandeam la un 10w40... Masina avand in jur de 110k km.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

... conteaza pana la urma ca Mobilu' e facut in Turcia? Sau cautam din ala venit din Germania?

:o fftopic:: Nu te mai obosi cautind. Si in Germania se vinde Mobil facut in Turcia.

Share this post


Link to post

Eram prin Carrefour sau Metro nu mai tin minte... si aveau ulei cu ambalaje exact la fel, 10W40 Mobil 1, dar preturile erau diferite. Sub eticheta (era din aceea tradusa care era aplicata peste cea originala si avea un colt special ca sa o dezlipesti sa o vezi pe cea originala) la una scria DE parca si la alta UE/turkey. Si normal ca pretul mai mare era la cea de DE :)

Share this post


Link to post

Faceti o confuzie, Mobil si Mobil 1 sunt lucruri cu totul diferite, si Mobil 1 10w40 nu exista.

Share this post


Link to post

@argon:Ba da,eu il folosesc. Mobil 1 10-40 High Mileage,da un search pe net si-l vezi!

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Am crezut ca se subantelege ca pe piata din Romania, si oficial, o mai fi aduse neoficial/falsificate, eu nu am vazut in nici un hipermarket, cel de high mileage e 10w60 in seria actuala, mai e 5w50 pentru masinile mai vechi, binenteles pe langa 0w40, 0w30.

 

http://www.mobil1.com.ro/cms/Produse.aspx

Edited by argon

Share this post


Link to post

Un sprijin moral va rog, ce sa-i bag, Mobil sau Castrol?

 

fofloseste ENEOS sau Q8 si o sa fii multumit cauta mai multa informatii pe net de acest ulei

Share this post


Link to post

@argon , hotaraste-te, intai ne spui ca nu exista , apoi ne dai link ca exista dar sunt falsificate. Nu mai inteleg nimic din ce vrei sa spui! Daca un coleg de forum va cere o perere spuneti ceva concret sau din experienta. Nu postati de dragul de a posta baliverne. Ai folosit , ai fost muultumit sau nu! Daca nu avem sectiunea mi-au spus 2 vecini! :grumpy:

Share this post


Link to post

Se gaseste Mobil 1 10W60 la preturi cuprinse intre 55 si 60 lei/litru. Nu mai vorbiti prostii ca nu se gaseste.

Eu pun Mobil 1 0w40(deh are 50.000 motorul meu) la bidon de 0,946 litri care il iau cu 40 ron/bidon.

 

Intradevar in hypermaketuri nu prea gasesti decat made in Turkey, dar sunt magazine precum cel de unde iau eu care aduc ulei made in USA.

Share this post


Link to post

cine a zis ca nu se gaseste Mobil1 10w60? poate altcineva, eu am zis de Mobil 1 10w40.

 

 

@argon , hotaraste-te, intai ne spui ca nu exista , apoi ne dai link ca exista dar sunt falsificate. Nu mai inteleg nimic din ce vrei sa spui! Daca un coleg de forum va cere o perere spuneti ceva concret sau din experienta. Nu postati de dragul de a posta baliverne. Ai folosit , ai fost muultumit sau nu! Daca nu avem sectiunea mi-au spus 2 vecini! :grumpy:

 

in mod oficial nu exista, exista cele din link-ul meu, daca exista altceva 'adus din USA' are mari sanse sa fie made in China, nu as cumpara asa ceva.

 

Mobil1 e ulei premium, printre cele mai bune, Mobil Super/3000 sau cum ii zice e altceva, la cu totul alte preturi, prin urmare calitate.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...