Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

Ce marca?

Share this post


Link to post

La fel as inclina si eu sa spun cum a zis si Salex. Dar nu strica sa arunci o intrebare si la un service opel, si sa mai schimbi o parere si cu alti posesori ce au habar de masini. Oricum, schimbul la 10 mii.. doar daca mergi numai urban, altfel e pacat sa nu mergi 15 mii cu asa un ulei. Daca are fi dupa mine as pune castrol sau valvoline, dar ia si intreaba ce recomanda ei.. s-ar putea sa fie aral :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
La fel as inclina si eu sa spun cum a zis si Salex. Dar nu strica sa arunci o intrebare si la un service opel, si sa mai schimbi o parere si cu alti posesori ce au habar de masini. Oricum, schimbul la 10 mii.. doar daca mergi numai urban, altfel e pacat sa nu mergi 15 mii cu asa un ulei. Daca are fi dupa mine as pune castrol sau valvoline, dar ia si intreaba ce recomanda ei.. s-ar putea sa fie aral :)

Castrol a avut tot timpl, insa castrol cumparat din germania nu romania...aici mai mult ca sigur e turcesc...

Share this post


Link to post

0W30 sau 5W30 este prea subtire pentru un motor cu consum specific de ulei din fabrica si la 137k km.

Mergi pe 5W40.

Share this post


Link to post
0W30 sau 5W30 este prea subtire pentru un motor cu consum specific de ulei din fabrica si la 137k km.

Mergi pe 5W40.

Abia acum am vazut mesajul, am cumparat deja pentru vectra 0W30, castrol edge, GM-LL-B-025, il schimb la max 20kkm. Am tinut cont ca s-a bagat numai 0W30 in ea pana acum Vad cum se comporta si va tin la curent. Asa cum am mai spus, castrol edge 5W30 a fost cam subtire pentru leganza

Edited by 26mad

Share this post


Link to post

Salutare din nou!

Am facut astazi schimbul de ulei la espero, am pus Motul 5W40 100% Sintetic, 8100 X-CESS.

Am alta masina! Ura!

Va recomand acest ulei cu caldura!

Share this post


Link to post

:o fftopic: De unde l-ai cumparat si la ce pret ?

Share this post


Link to post

P&P Lubricants: ~320.000 litrul

Cauta adresa exacta pe site-ul motul romania.

Share this post


Link to post

Masina mea peste o luna maxim va avea 150.000km. Ce ulei sa folosesc dupa 150.000km? Acum folosesc MOL Dynamic PRIMA 5W 40, sa trec pe 10W 40 sau continui cu 5?

Share this post


Link to post

Lasati fratilor kilmetrii aia in pace , nu va mai impacientati atita. Are motorul 500.000 km ? Merge perfect ? Nu papa nici un gram de ulei ? Bun, daca da, ramin pe acelasi ulei. Daca papa mai mult decit ar fi rezonabil, atunci trec intii pe un ulei mai gros si apoi ... segmentare sau alte reparatii ;)

 

Daca pina acum ti-a mers bine, ma indoiesc ca la pragul de 150.000km o sa inceapa dintr-o data sa faca figuri.

Share this post


Link to post

@salex

Subscriu!

Share this post


Link to post

Pai imi papa ulei men, dar eu il completez la 5-7 zile si e ok :) Nu ma deranjeaza. Banuiesc ca papa asa de la mersul pe GPL regim 90% oras in ultimele 2-3 luni.

Share this post


Link to post

Daca ai de completat saptamanal.. mda, ar merge unul mai gros sa incerci inainte de segmentare.

Dar cat iti consuma la mia de km? Esti sigur ca aia sunt kilometri reali?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu stiu cam cat imi ia la 1000km si nici nu stiu cum sa masor... Dar oricum, motorul merge bine, nu mi se pare sa aiba probleme. Km are aproape 150.000, maasina e din noiembrie 2000. Ma gandesc ca fiind 2.0L benzina, consum destul de mare, nu s-a plimbat fostul proprietar ca si cum ar fi polo TDI cu ea, consuma destul de mult. Instalatia GPL i-am montat-o eu. Masina se prezinta bine per total. Banuiesc ca sunt reali km, nu pot fi sigur, totusi.

Edited by Bimm3r

Share this post


Link to post
... eu il completez la 5-7 zile si e ok :) Nu ma deranjeaza. Banuiesc ca papa asa de la mersul pe GPL regim 90% oras in ultimele 2-3 luni.

 

:o Din ce spui tu, e enorm :o asta daca nu faci 1000km/saptamina.

 

Cit despre consumul la 1000km ce mare filosofie. Pui ulei pina la semnul de maxim, mergi frumusel cu ea fix 1000km si , in aceleasi conditii (motor rece, pozitie masina, etc), completezi iarasi pina la maxim. In felul asta vezi exact cit ai completat, respectiv cit ti-a papat.

 

Oricum, daca se vede lipsa de ulei la 5-7 zile ... nu prea e de bine :(

 

LE : tu bagi mai des ulei decit bag eu benzina :D

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea!! Am un cielo din 2006 cu vreo 7500 de km la bord, iar ca ulei folosesc Castrol Magnatec 5w40 de care sunt foarte multumit, si dupa spusele multora ar fi cam cel mai bun ulei existent pe piata la ora actuala!!

Chiar si pe tablita de la capota este indicat acest tip de ulei !!

Edited by Alex23

Share this post


Link to post

7500KM! Super! E noua masinuta! S-o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Fac cam 100km / zi. Sa inteleg ca trebuie sa segmentez motorul ? Mi-a facut ovi_jer compresia la el si a iesit bine. Eu ce sa mai inteleg?

Share this post


Link to post

Daca ovi_jer ti-a masurat compresia si ti-a zis ca e OK, atunci poti sa nu te gindesti la segmentare. Totusi pierderi de ulei poti sa ai pe la simeringurile de supape. Tot nu ne-ai spus cit ulei completezi (aproximativ/saptamina). Inmultim cu 2,ceva si vedem citi iti papa la 1000km ;)

Share this post


Link to post

Despre consumul de ulei se discuta in alt subiect.

Share this post


Link to post

Ma pregatesc si eu de primul schimb de ulei de cand am eu masina. Cand am luat-o, cei de la service au zis sa pun Daewoo 10w30. Probabil ca asta are si acum. Voi ce-mi recomandati?? Daca il schimb trebuie si spalare??

Share this post


Link to post

Cateva pagini in urma, Ovi_jer recomanda pentru motoare noi un ulei 5W-30, o marca buna, Castrol, OMV, Mobil, etc..., nu cred ca este necesara o spalare a motorului la asa putini Km. parcursi.

Share this post


Link to post

Ce inseamna motor nou pe Leganza ? Oricum ar fi, 10w-30 mi se pare putin ciudat ... Eu as merge pe 5w-40

Share this post


Link to post
Ce inseamna motor nou pe Leganza ? Oricum ar fi, 10w-30 mi se pare putin ciudat ... Eu as merge pe 5w-40

 

cu sau fara spalare???

Share this post


Link to post

Spalare = motor flush? Daca da, si pana acum nu stii ce ai avut in motor, sau ai avut un ulei prost, e bine/recomandat sa pui un motor flush.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...