Jump to content

Recommended Posts

14 hours ago, cris06 said:

Dupa diverse uleiuri utilizate in cei 12 ani pe Cielo, dupa problemele expuse in topicurile dedicate legate de consumul de ulei, am trecut de curand pe Motul Synergie 6100+ 10W-40. Vreau sa spun ca la relanti s-au micsorat trepidatiile si motorul e foarte silentios. Vedem cum ne incadram si cu consumul de ulei. Oricum, recomandarea mea e una: utilizati! E altceva! 

De troasca mea n-o crapat cu 10w40 in 10 ani, nici al tau no sa aibe absolut nimic precum nici uzura accentuata nu v-a fi sesizata ori depuneri.

La Cielo 96 (206500km) folosesc Motul 8100 Xcess 5W40. E bun. Numai ca pana acum 2 ani era Made in France, iar acum e Made in Italy.

Ai sesizat diferanta de calitate intre ele ? Spre ex intre doua uleiuri de branduri diferite dar ambele 10w40 cu unul tacana iar cu celalalt nu. Interesant.

Interesant? De ce? Calitatea unui ulei este definită exclusiv de vâscozitatea cinematică?

Habar n-am. Cert e ca la mine Castrol'u tacane, pe cind Mobil'u nu. Din cite am inteles al dintii mai face si spune. O avea vreo legatura provenienta celor doua ... pas, da' eu unu sigur n-o mai rog cu Castrol. Sa nu mai zic ca nu se justifica diferenta de pret.