Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

Nu consuma dar are ceva dacă ii schimb uleiul si bag de Ford ? Menţionez ca Ford-ul e pe motorina.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Cel mai corect si bine este sa folosesti o grupa de ulei recomandata in manualul de utilizare a automobilului. In general, aditivarea uleiurilor pentru motoare Diesel (CF) este diferita de cea destinata uleiurilor pemtru MAS (SF), deci nu se pot folosi oricum. Info: exista (mai rar) si uleiuri de motor ambivalente. Repet, pledez pentru ceea ce am scris la inceput si nu recomand experimente nedocumentate.

Share this post


Link to post

uleiurile din ziua de azi rezista si la diesel si la benzinare. dexos 2 care inglobeaza toate normele precedente gm este exact asa, pt ambele tipuri de motoare, un ulei modern si "curat".

 

de obicei uleiurile pt ford au HTHS cam mic, sa fie cat mai economice. recomandabil e un ulei cu o norma care sa asigure un HTHS de 3,5 sau mai mare, deci pe scurt daca vedem norma dexos(dexos 2), norma vw(porsche), sau ACEA A3/B4 si mai nou C3 e ok.

Edited by m.b
  • Like 1

Share this post


Link to post

NORMA MB 229.5 tehnologic este peste dexos 1 si 2 si peste A3/B4

Cel mai de buget/performanta

MB 229.5 este TOTAL QUARTZ 9000 5W40 se gaseste la CARR .. F U

 

info aici exclusiv pt cine e interesat de amanunte....

 

http://www.lubritecinc.com/PDF/MB_Spec_EO_Service_Oils_2012.1.pdf

 

https://www.lubrizol.com/apps/relperftool/pc.html

 

http://www.aftonchemical.com/Lists/Brochure/Attachments/40/Specification_Handbook.pdf

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut baieti dacă merg cu uleiul pe minim mult e vreo problema ? Pana acum am vreo 2000 de km.

Ptr cine ii consuma motorul ulei, VALVOLINE 5W50VR1 nu zemuri subtiri la cald in pelicula pt un motor uzat

vr1 este un ulei cu HTHS 4,6 si e full sintetic deci rezistent la ardere SINGURUL ce are aprobare Koenigsegg e suficient pt orice benzinar . Nu-i pune posirci de dat pe balamale sub 40 ron litrul...

Share this post


Link to post

A folosit cineva Havoline Ultra 5w-40? Am gasit in Metro la 120 lei 4 l si mi s-a parut un pret mai mult decat ok.

Valvoline MaxLife 5w40, SWD Rheinol Primus HDC 5w40, Fuchs Titan Supersyn 5w40, Shell Hellix Ultra 5w40 GTL, Yacco VX1000 5w40, Ravenol VST 5w40 ,Ravenol HCS 5w40,Vapsoil 5w40, Total Quart 9000 5w40, sunt doar cateva exemple de uleiuri full saps A3B4 pe care le poti folosi daca motorul nu consuma ulei.

Sau poti alege un Petro Canada Europe 5w40

Share this post


Link to post

Esti vreo clona de citezi posturi de acum cativa ani?

Share this post


Link to post

Nu sunt clona nimanui ! Am vrut doar sa recomand niste uleiuri ok 5w40 omului de rand. Atata tot. Si nu 10w40 care acuma iarna se face mai vascos in baia de ulei cand e cel mai frig afara

Sarbatori fericite si La Multi Ani !

Share this post


Link to post

Pana acum am folosit Daewoo 5w30 si a fost OK ! acum trebuie sa fac schimbul si nu stiu daca mai gasesc sau daca nu e cumva contrafacut, poate stiti ...se mai gaseste pe undeva?

Share this post


Link to post

In August am luat un bidon de Castrol Edge Titanium FST (5W40, dexos2) curios fiind atat datorita "noii tehnologii" cat si pretului atractiv (totusi, nu cu mult sub Mobil 3000). Dupa 6000km am inceput sa fiu nemultumit de cum se aude motorul, la 7000 deja ma grabesc sa il schimb. Regimul de mers a fost combinat, as estima 50% urban cu 50% extraurban. Nu-l recomand, nu-l mai folosesc !

Share this post


Link to post

Castrol a scazut mult in ultimii ani, probabil din cauza productiei in "UE". Sau, ai dat peste unul contrafacut... banuiesc ca ai vazut articolul cu fabricuta de la rusi.

De ce nu incerci Motul?

Share this post


Link to post

Castrol cu Titanium este o gaselnita de marketing si atat. Continut foarte mic de Titaniu.

 

Castrol original, doar nemtesc. In rest turcismele si ce se vinde pe la noi contrafacut nu se merita

 

O singura varianta nemteasca s-ar merita si anume Castrol Edge Titanium FST 0w40, repet din Germania si nu altceva.

Are Baza PAO Sta foarte bine la uzuri in testele UOA si VOA.

PP de -60 grade :) " alt="biggrin.gif">)

Lipsa aditivi solizi

Valori reale ulei
@V.40 grade 77.96
@V.100 grade 12.88
TBN 8.65
PP -60 grade
FP 224 grade

P 1082 ppm
Zn 1302
Mg 513
Ca 2026
Ti 50 ppm.


Un UOA de 2015 la 5076 mile
Al 4ppm
Fe 25ppm
Cu 1ppm

Iar ca vascozitati

@40 grade 68.4 @100 grade 12.52

TBN 5.6

 

Se gasesc pe oilclub.ru si bobistheoilguy.com

Varianta nemteasca cu lot care sa fie peste 2015 decembrie. Au o noua formula de baza mult mai buna.

http://uleideulei.ro/castrol-edge-titanium-fst-0w40-a3b4-germania-litru-p-971.html

Tot din gama 0w40, pentru ca este greu de gasit acel castrol nemtesc sau mai bine zis de adus de pe la nemti, poti merge pe Mobil1 New Life 0w40 (Are 60% PAO)care este peste orice alt 0w40 pe care il poti gasi la noi in comert.

 

Ptr 5w40, Ravenol VST 5w40 ,varianta 2015, e ok daca motorul nu consuma ulei

 

post-44316-0-81322500-1452960275_thumb.png

post-44316-0-97265000-1452960312_thumb.jpg

post-44316-0-00343900-1452960733_thumb.jpg

post-44316-0-52116600-1452960748_thumb.jpg

Edited by paneuroil

Share this post


Link to post

Poti sa renunti la reclama si la fontul asta obositor?

Share this post


Link to post

...

De ce nu incerci Motul?

Am raspuns chiar in cadrul postului :) . Sunt curios si incerc pe pielea proprie, defect profesional ...

 

Ptr 5w40, Ravenol VST 5w40 ,varianta 2015, e ok daca motorul nu consuma ulei

Am deja niste preferinte de uleiuri cu calitati dovedite in timp. Motorul e cvasi-nou, consum de ulei zero, o sa ma uit si la Ravenol asta si poate il incerc, multumesc de recomandare.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Fuchs Titan Pro Race 5w-40 (fostul Silkolene), baza PAO si esteri, facut in UK, absolut ok, am trecut de 2 ani pe el dupa Motul X-cess 5w-40, care vaporiza cam mult. Nu am ce-i reprosa; motorul are 133k km. Consumul de ulei variaza, in functie de talpa, dar e undeva pe la 500-600 ml la schimb de 10-11k km.Fiind pe gaz, nu ma intereseaza consumul, astfel incat, unde pot, merg in plaja de 3000-4000. Din cauza raportului scurt la a 5-a, la euro 3 aceeasi viteza pe care o aveam cu GLE e atinsa acum undeva cu 400 ture mai mult, e un motor "chinuit" aiurea suplimentar.

Share this post


Link to post

Stie cineva cati litri de ulei intra intr-un cielo 95?? Parca intrau mai putin de 4 litri..

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Conform manualului:

post-4414-0-38264300-1454789423_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salutare tuturor! Vin cu o rugaminte membrilor forumului... am o Nubira2 din 2003 si de ceva vreme a inceput sa cam pape ulei. I-am schimbat uleiul si de la 5W40 Mobil am trecut la 10W40 Mobil, dar vad ca si pe acesta il can papa. De la schimb la schimb (10.000km) am ajuns sa completez cam 4 litri. Sincer sa fiu nu prea ma incanta o segmentare si as vrea daca se poate sa ma luminati in legatura cu Valvoline 5W50! As vrea sa-l incerc pentru ca din spusele unora ar mai scadea consumul si l-l manca ceva mai greu.

Va multumesc anticipat si sper ca voi gasi un raspuns corect la nedumerirea mea.

Share this post


Link to post

Vrajeala. Spatiul dintre segmenti si cilindrii nu il "umple" nici un ulei.

De ce nu te "incanta" segmentarea? Orice ai face, tot acolo ajungi, nu exista uleiuri sau aditivi minune care sa compenseze uzura motorului.

Share this post


Link to post

Nu prea am incredere in asa zisii mecanici din ziua de azi...

Share this post


Link to post

Ii faci un test de compresie si apoi decizi ce si cum. Posibil a fi simeringurile de supapa. Cati km are masina? Ai GPL pe ea? Uleiul 5W50 e cam gros la cald.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu prea am incredere in asa zisii mecanici din ziua de azi...

 

SCHIMBA-I motorul,pana gasesti mecanic bun sa-ti repare motorul asta! nu-i mai mult de 300 euro la mana a-doua un motor acceptabil tehnic!

macar atat sunt in stare sa faca si cei mai incompetenti mecanici,CRED EU...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...