Jump to content
Sign in to follow this  
florinellll

Aparat De Spalat Cu Presiune

Recommended Posts

M-am gandit sa initiez acest topic in ideea sa aflam pareri si sugestii despre acest tip de accesorii auto.

Stiu, este iarna, dar ca omu' gospodar imi fac iarna car si vara ...concediul :mrgreen:

Intentionez sa achizitionez o asemenea "scula"deoarece m-am saturat sa astept la coada ,cred ca am ramas cu sechele de pe vremea impuscatului :spumelagura:

Preturile variaza de la foarte ieftin la nejustificat de scump ,2000lei mi se pare mult pentru ceva de "uz caznic"

Am inteles ca sunt unele(cele foarte ieftine) au piston de plastic durata de functionare fiind destul de scurta

Va invit sa veniti cu pareri ,informatii si tot ce ne-ar ajuta sa facem o algere corecta in acest sens

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Sunt OK si cele cu pompa de plastic, eu am de cativa ani un Kaercher K2.03, acum vad ca a fost inlocuit de K2 compact :https://www.kaercher.com/ie/home-garden/pressure-washers/k2-compact-16731220.html

Partea proasta este presiunea de lucru si debitul aparatelor pe care le gasesti la un pret decent. Eu personal am renuntat sa-l mai folosesc pe al meu in favoarea celui de la Lukoil, timpul pierdut la coada este compensat de presiunea mai mare si de faptul ca nu trebuie sa ma duc la curte la bunica-miu, sa intind furtunul si cablul de alimentare etc etc. Ma costa 10 lei la Epica si 7 lei Sparkul. Cand mi-or baga astia apa curenta la tara, unde ma duc mai des, poate voi repune in functiune aparatul.

Share this post


Link to post

Eu am un Black & Decker luat din Selgros acum multi ani (minim 5). Cu pompa si cilindru din metal. Cost de achizitie la vremea respectiva vreo 350 lei. Am mai dat pe o duza tip jet inca 80. Face 110 bari si are un asa zis buton de reglaj. De vreo 2 ani nu l-am mai folosit dar de anul asta cred ca ma pun din nou pe treaba. (Desi momentan e unul din planurile din categoria "anul asta" )

 

Dezavantaje: Nu gasesti accesorii sau daca le gasesti sunt scumpe in draci

 

Avantaje: Nu s-a stricat pana acum si la un moment dat il foloseam saptamanal. Nu numai la masini, spalam si covoarele din casa :mrgreen:

 

Cei de la Kaercher au o sumedenie de accesorii si produse care sa te ajute in activitatea asta, unele mai scumpe, altele mai omenesti la pret.

 

Cel mai important mi se pare ca locul unde se spala masina sa fie unul umbrit deoarece vara se usuca foarte repede samponul si muncesti mult la clatire.

Share this post


Link to post

Da,cam pesimisti colegii care si-au exprimat parerea

Deja m-am dezumflat,in legatura cu necesitatea si utilitatea "sculei"

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...