Jump to content
Sign in to follow this  
starsteel

Aburire Exagerata, Umezeala In Masina

Recommended Posts

Azi am realizat si eu ca aburirea exagerata constatata toamna trecuta se datoreaza umezelii din habitaclu....datele problemei sunt, iarna sau dupa ploaie in perioada rece, geam aburit in zona soferului, iarna trecuta am avut 2 episoade de umezeala la afisaj calculator de bord ceea ce a dus la disparitia afisajului, rezolvat prin uscare datorita mediului uscat din vara, acum inca nu a facut probleme; zilele trecute incarcat vasul de spalare parbriz cu solutie pe baza de alcool, miros pregnanat de alcool in habitaclu, dupa aerisire revine la fel de puternic probabil datorita folosirii solutiei de spalat, concluzia care ar putea fi, e vorba de evacuari infundate, an de an curat frunzele de zor din zona grilei fata, zona stergatoarelor, insa probabil aceste evacuari sunt infundate si inainte sa le gasesc si sa le curat intreb, unde sa le caut? :) Asta pare cea mai plauzibila problema daca aveti alte recomandari in cunostinta de cauza le astept cu nerabdare si multumesc anticipat pt. bunavointa si intelegere!

 

update:

Sper ca am rezolvat problema, dupa aproape 10 ani in locul scurgerilor aveam 2 gradinite de pamant, probabil gazonul/florile conform sezonului erau ofilite! :) Folosit o cheie de 14, dat jos bratele stergatoarelor, dat jos masca de plastic compusa din 2 parti, ramat in pamant si evacuat, curatat cu o surubelnita mica cele 2 gauri din extremitati, turnat 5 litri de apa pt. curatare si cam asta a fost! Zilele urmatoare va spun daca totul e ok....ramane problema un capat de plastic care a cedat si urmeaza sa-l lipsesc, era clar ca plasticul dupa atatea cicluri soare/inghet e mai casant, oricum si momentan lipsa e rezonabil, vizibil doar pt. cine stie!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Topic dublat, se inchide.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...