Jump to content
Sign in to follow this  
Rafi

Skoda Superb Il 1.8 Tsi

Recommended Posts

Intre timp dupa multe cautari, m-am pricopsit cu 4,803 :lol: metri de masina, pe care o ador, :>

 

1.8 Tsi 118KW 2010 nu cred ca are rost sa detaliez aici, distributie schimbata cu tot cu intinzatorul cu probleme, ambreaj nou cu tot cu volanta, aa si era sa uit si baterie noua, si discuri fata.

 

ODO ~121000 km.

 

Probleme are ca orice masina de vechimea asta, mai exact cere un rulment pe dreapta fata, cere un set de capete de bara, bineinteles si o geometrie, sigle noi(sunt exfoliate) si fata si spate si vreo 4 amortizoare(probabil m-am obisnuit cu Nubira dar in fine, asta mi-se pare salon de relaxare cu toate ca sunt destul de ferme amortizoarele), in rest dragoste si atentie si benzina daca te mananca talpa :> sau daca zaci in marea parcare numita Bucuresti.

 

Sunt extrem de incantat de ea sper sa nu fiu dezamagit, are suficiente optionale pentru nevoile mele, este EXTREM de mare trebuie sa recunosc ca este ceva mai solicitanta la parcari dar nu ma deranjaza avand in vedere ca mi-am facut-o cu mana mea :wink: sincer daca aveti sub 1.8M inaltime nu are rost sa va luati o astfel de masina, efectiv nu ajungi pe bancheta sa iei ceva, numai spun de copil, care daca il vrei langa tine trebuie sa tragi o frana zdarvana sa il lipesti de parbriz sau scaune dupa care poti pune mana pe el pentru ca altfel este mult prea mare spatiul din spate.

 

De fugit nu are rost sa detaliez oricum nu ma asteptam ca o masina de 1480kg sa fie asa sprintena, este cam periculoasa pentru permisul de conducere, deocamdata am menajat-o din cauza rulmentului care huruie daca depasesc 80 90 km dar abia astept sa fac primul drum lung, pot sa spun doar ca extraurban cat am mers in jurul B. ai pe ce sa te bazezi, restul e cancan mereu va exista o masina mai puternica pe sosea, dar atat timp cat mie imi satisface "nevoile" eu sunt multumit, este exact tipul de masina pe care mi-am dorit-o mai exact un SLEEPER (car) care poate fi usor facuta mai agresiva.

 

Pana acum nu am facut decat sa o curat,sa ii citesc manualul de utilizare si cat atat, astept sa termin cu actele, si sa se mai opreasca ploaia sa incep sa culeg piesele necesare si sa o duc in service.

 

rog un admin sa "repare" titlul Ii II

 

post-18971-0-09825200-1476129010_thumb.jpg

post-18971-0-13859400-1476129015_thumb.jpg

post-18971-0-02763600-1476129019_thumb.jpg

post-18971-0-56398400-1476129023_thumb.jpg

post-18971-0-06555500-1476129026_thumb.jpg

post-18971-0-29112900-1476129028_thumb.jpg

post-18971-0-44577500-1476129030_thumb.jpg

post-18971-0-40921300-1476129034_thumb.jpg

post-18971-0-62530000-1476129041_thumb.jpg

post-18971-0-75148200-1476129044_thumb.jpg

Edited by Rafi
  • Like 3

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos

In legatura cu spatiul interior,tu vii de pe Nubira si este normal sa ti se para imens,insa daca ai fi avut o Leganza alta ar fi fost prima impresie

Bafta

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Uelcam e to za clab :D

 

Mie mi-au schimbat emblemele gratis la o revizie, "actiune calitate" din partea uzinei. Nu erau inca exfoliate (masina a stat in garaj) insa stiau de problema.

In schimb intinzatorul cu probleme a fost contra-cost (la 45kkm), insa ulterior am facut scandal au dat inapoi 50% din costul reparatiei. Au fost cam jegosi la capitolul asta, stiau de problema insa recall n-au facut.

Capetele de bara au rezistat pana la 80kkm, schimbate intr-o vacanta in Romania pentru pretul unui plin de benzina...

 

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Multumesc frumos,

 

@florinellll era cat pe ce sa ma pricopsesc tot cu o Honda la fel ca a ta(apropo sa o stapanesti sanatos) , dar ceva planete nu s-au aliniat :) )) in fine.

@mr presupun ca ti-au schimbat embleme gratis mai mult pentru faptul ca era si in garantie masina, o sa imi incerc si eu norocul, poate poate chiar mi-a recomandat un prieten tot cu o Skoda sa caut ce recaluri a avut modelul meu si sa ii trag de maneca pe astia de la Skoda :) .

Share this post


Link to post

Nu, emblemele au fost schimbate la revizia de 4 ani. Garanția a fost sinistra, cat a unui scuter chinezesc, și mai mica decât a fostului hyundai sau al citronelului luate sh...

Reviziile la mine sunt la doi ani. Eu pe cea obligatorie o fac la ei, tocmai ca sa pot beneficia de o eventuala "acțiune calitate" din asta plus ca dau asistenta rutiera gratuita în caz de probleme dacă o faci la ei. Și intre cele obligatorii mai fac una de capul meu în anii impari.

Share this post


Link to post

Cat a costat bijuteria?

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

8000 de iepuroi

Share this post


Link to post

Io zic ca e bine. Daca ar veni unu' la mine si mi-ar zice "ia, ba, 12.000 euroi d-aici si da-mi mie masina ta" l-as trimite la plimbare. Probabil ca ai dat peste unul strans cu usa.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

poate am avut noroc ce pot sa spun, nu cred ca are rost sa mai detaliam :) , intre timp mi-am facut o "LISTUTA" pentru revizie

 

Intinzator curea accesorii SWAG - 191 lei
Curea accesorii cu caneluri DAYCO - 37 lei
Bieleta directie DELPHI stg/dr - 56 lei/buc
Cap de bara DELPHI stg - 39 lei
Cap de bara DELPHI dr - 39 lei
Bieleta antiruliu DELPHI stg/dr - 42 lei/buc
Bujii BOSCH - 31 lei/ bucata, aici nu sunt convins daca trebuiesc iridium sau nu, din ce am citit vine cu bujii iridium.
Set rulment roata RUVILLE fata stg/dr - 306 lei/buc
Filtru ulei MANN-FILTER - 42 lei
Filtru aer habitaclu MANN-FILTER (carbune activ) - 35 lei

Fitru motor MAN 40 lei

Ulei Liqui Moly 4100 top tec

 

nu prea stiu ce sa zic despre DELPHI....la Nubira nu prea mi-au placut piesele de la ei, cei drept nu prea am cumparat Delphi foarte mult, dar tin minte ca nu am fost foarte multumit.

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

Cauta de la Lemforder. Putin mai scumpe, dar sunt de calitate.

Share this post


Link to post

Aia vroiam sa zic si eu, nu mai merge ca la daewoo :) Capul de bara de 40 de lei fix atat te va tine din pacate.

Sa o stapanesti sanatos.

Share this post


Link to post

Avand in vedere cum a fost , si este intretinuta Nubira, clar nu o sa fac rabat de la calitate, lista de acolo este raspuns la cerere de oferta, pe un site de specialitate.

Share this post


Link to post

M-am lecuit de Ruville, QWP, MAPCO si alte jafuri. La rulmenti, SKF si stai linistit cativa ani...La fel si cu pompele, Hepu pana cum nu m-au dezamagit, la fel precum Lemforder pe directie sau suporti. De pompele de benzina, nu mai zic, am cautat pana am gasit echivalenta pe BOSCH de Zafira adaptabila in 2 timpi pt Cielo sau Nubira. Precedentele au mers: 1 an Mapco si 1 zi una coreana no-name (cu 20-40 litri benzina in rezervor in medie).

Share this post


Link to post

Aia vroiam sa zic si eu, nu mai merge ca la daewoo :) Capul de bara de 40 de lei fix atat te va tine din pacate.

 

 

:o fftopic: : Zau DJ-ule ! Parca la Daewoo mergeau piesele ieftine si "bune".

 

Share this post


Link to post

Rafi, sa o stapanesti sanatos! Eu sunt fan Skoda, dar modele vechi :) Iar daca vrei o Skoda, Superb iti iei. Bravo!

Share this post


Link to post
Set rulment roata SKF VKBA 3643 SKODA SUPERB (3T4)


Intinzator curea curea distributie SWAG 30 93 6203 SKODA SUPERB (3T4)


Curea transmisie cu caneluri GATES 6PK1113 SKODA SUPERB (3T4)


Bieleta directie LEMFORDER 25329 02 SKODA SUPERB (3T4)


Cap de bara SWAG 30 93 7593 SKODA SUPERB (3T4)


Cap de bara SWAG 30 93 7594 SKODA SUPERB (3T4)


Filtru ulei MAHLE ORIGINAL OC 456 SKODA SUPERB (3T4)


Filtru aer MANN-FILTER C 35 154 SKODA SUPERB (3T4)


Filtru combustibil MANN-FILTER WK 69 SKODA SUPERB (3T4)


Filtru aer habitaclu MANN-FILTER CUK 2939 SKODA SUPERB (3T4)


--------------------//-----------------------------------------------//-------------------------


mai raman bujiile, habar nu am ce sa cumpar, ramane sa ma duc zilele astea pe la Skoda sa intreb, la fel si uleiul, ma gandeam la un Liqui Moly 5W40 TopTec4100 am vazut ca are indicele VW502, 505, iar fisa tehnica pare destul de buna dpdv al temp si filmului protector...nu stiu, sunt usor derutat, spre sa ma "lumineze" cei de la Skoda.

Share this post


Link to post

La mine in carte e dat 5W30, 504-507 00. Adica tot ca un fel de 502, insa longlife...

Share this post


Link to post

Ulei motor 5W40 Top Tec 4100 4L Liqui Moly
Producator Liqui Moly
Top Tec 4100 este un ulei modern, compatibil cu motorizarile diesel si benzina, cu sa fara DPF.

Deci un ulei universal bun la toate :scarpin:

Share this post


Link to post

 

:o fftopic: : Zau DJ-ule ! Parca la Daewoo mergeau piesele ieftine si "bune".

 

 

:o fftopic: Pai la daewoo sunt preturile la jumate domnu' :) Daca acolo la x lei luai top brand, aici la x lei iei medium in cel mai bun caz.

Share this post


Link to post

 

:o fftopic: Pai la daewoo sunt preturile la jumate domnu' :) Daca acolo la x lei luai top brand, aici la x lei iei medium in cel mai bun caz.

:o fftopic: Nu confirm ! M-am uitat fix peste reperele din lista de mai sus si, in cazul meu, as iesi mai scump. Oricum, nu as merge pe Delphi decat daca diferenta fata de altii ar fi mare (adica pret de 2-3 ori mai mic). Superb e o masina mare si grea, pe partea de articulatii si directie as pune ceva care sa ma tina mai mult de 25.000 km in conditiile in care va fi rulata pe drumurile patriei.

 

Share this post


Link to post

nu are rost sa va mai certati, eu am cumparat deja urmatoarea lista :

 

Set rulment roata SKF VKBA 3643 SKODA SUPERB (3T4)
Intinzator curea curea distributie SWAG 30 93 6203 SKODA SUPERB (3T4)
Curea transmisie cu caneluri GATES 6PK1113 SKODA SUPERB (3T4)
Bieleta directie LEMFORDER 25329 02 SKODA SUPERB (3T4)
Cap de bara SWAG 30 93 7593 SKODA SUPERB (3T4)
Cap de bara SWAG 30 93 7594 SKODA SUPERB (3T4)
Filtru ulei MAHLE ORIGINAL OC 456 SKODA SUPERB (3T4)
Filtru aer MANN-FILTER C 35 154 SKODA SUPERB (3T4)
Filtru combustibil MANN-FILTER WK 69 SKODA SUPERB (3T4)
Filtru aer habitaclu MANN-FILTER CUK 2939 SKODA SUPERB (3T4)
+ Ulei motor Castrol Edge professional titanum FST, am fost la Skoda si am furat pareri :D , si la fel si cu bujiile NKG PFR7S8EG laser platinum,
revin cu pareri si poze de la montaj :D

Salex, apropo de greutate, sincer o spun nu ca este masina mea sau etc... dar nu mi-se pare grea masina adica, am un amic cu I30 are ~1400KG adica...scuza-ma, lunga este clar la fel si lata dar ca si greutate nu mi-se pare asa iesita din tipar,fata de standardele de acum.

Share this post


Link to post

Hyundai i30?

Poate i40

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

nu I30, da si eu si el am fost foarte surprinsi

Share this post


Link to post

post-18971-0-71087100-1477243553_thumb.jpg bujii de ~121000km, ps cei de la Skoda sunt vite, habar nu au cu ce vine dotata masina, sau nu vor sa spuna..

post-18971-0-66428600-1477243616_thumb.jpg "un" consum record pentru cat am mers cu ea de cand am luat-o, in trafic de ora 18 00 19 00 sub 11 nu scade nici sa o bati, daca ma pun in miscare cat de cat si reusesc sa fac cativa km scade simtitior ajunge la 10,2 10,3 dar statul pe loc nu ii place, daca stau sa ma gandesc este logic :mrgreen: au caii timp sa manance :lollol: cand stai pe loc :lol:

In alta ordine de ideii "revizia" a decurs ok, rulmentul pe dreapta era destul de sifonat, surubul planetarei nu a iesit decat dupa ce am rupt 2 tubulare de impact, am intalnit un design foarte tampit la intinzatorul curelei, anume ca sa il scoti trebuie sa lasi putin motorul intr-o parte, altfel loveste in lonjeron, in rest la o inspectie mai amanuntita se prezinta bine pe dedesupt, la fel si in compartimentul motor.

 

post-18971-0-22729000-1477243419_thumb.jpg

post-18971-0-61233800-1477243608_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce dimensiune ai la anvelope?

Eu m-am gandit sa ii pun o "ciobanie" de 235 ---------- :wink:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...