Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Bmw 528I Se Touring.

Recommended Posts

Eu zic ca cine a "reparat" modulul ala ABS nu l-a reparat bine. Defapt cred ca i-a marit perioada de toleranta la ...lipsa semnal.

Sa explic, orice "hall sensor" (ABS, pozitie axe prin motor, in principiu orice senzor magnetic) prinde erori, drept urmare calculatorul are o toleranta la un anumit numar de impulsuri lipsa. Aia cred ca au marit toleranta, posibil doar pe senzorul asta ( nu stiu exact cum functioneaza modulul ala de ABS si posibil sa debitez ineptii) si acum la viteze mici (nr mic de impulsuri per perioada de timp) vede diferenta mare intre roti si "crede" ca una s-a blocat, cel mai probabil aia cu probleme.

Eu nu inteleg 2 chestii:

1) De ce ai dat modulul de ABS original la "reparat" daca si cu celalalt modul aveai aceeasi problema... Nu era clar ca nu la el este problema? Stii vorba aia cu ce nu e stricat nu repara?

2) Desi ti-am recomandat acum ceva timp sa schimbi cablajul, nu ai facut-o vad nici pana acum, in schimb cheltui banii aiurea pe senzori, rulmenti si module ABS. Ia-o si tu logic, ai schimbat toti senzorii + modulul si tot ai problema, ce mai ramane? :)

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cablajul e bun,pt ca daca scot vreun sensor dim mufa,oricare,se aprind martorii.

Iar cu modulul original nu mi functionau permanent vitezometrul si consumul instant,cand da,cand nu.Acum insa merg.

Share this post


Link to post

Bun nu inseamna continuitate si atat.

Roata se misca acolo, cablul la fel, poate atinge intermitent, poate nu mai e ecranat, nu mai are ecranul legat la masa etc..

Anyway, tu stii, tu esti langa masina, dar ai inlocuit toti senzorii si modulul central...ce a mai ramas?

 

Share this post


Link to post

Tadaa...CABLAJUL :D

 

 

Share this post


Link to post
Bine v am regasit.

Am rezolvat o in sfarsit.Concret,a avut urmatoarele probleme,2 sensori abs,rulmentul dreapta fata nu dadea semnal deloc-inlocuit cu altul nou,rulmentul stanga spate dadea semnal intrerupt,la inlocuire am descoperit si de ce,era ciobit inelul magnetic,nu inteleg cum si de ce; plus modulul abs care avea contacte imperfecte si un scurt din cate am inteles,drept urmare a fost si acesta reparat.

Initial cumparasem altu modul cu acceasi serie cu cel al masinii,insa cu toate ca avea aceeasi cod nu s a pupat cu calculatorul masinii.Dupa montaj a functionat vreo 30 secunde,dupa care s au aprins martorii.Dupa toate astea am mai sapat pe net si am aflat ca foarte rar nimeresti sa inlocuiesti un modul abs sh si sa ti functioneze,indiferent ca are acelas cod.

La inlocuirea rulmentului spate a trebuit taiata flansa si planetara,nu am reusit sa le demontam,intepenite grav.Au folosit baietii si autogen si nimic.Drept urmare inlocuite si planetara si flansa,noi ambele,iar apoi montat si noul rulment.

Dupa ce am inlocuit toate cauciucurile noi,am refacut si unghiurile de fuga,nici o roata nu rula in parametrii.

Acum toate bune,masina ruleaza perfect,nici un martor aprins.

Am trecut si inspectia,un fel de RAR,iar zilele viitoare astept noile numere.De asemenea am facut si o noua polita de asigurare.

De acum ne apucam de stilizat,faruri si stopuri facelift,sonorizare,navigatie cu android,jante si ce o mai fii.



Din pacate iar nu reusesc sa postez poze,cu toate ca le am micsorat pana la 200 kb.Poate ma ajuta,din nou,Dom Petrica.

Numai bine....


Share this post


Link to post

Bataie mare de cap, initial credeam ca ai schimbat la Cielo, dupa aia am vazut ca sunt pe topicul cu BMW-ul :)

Edited by ches

Share this post


Link to post

Dap,adevarat mare bataie de cap.

Azi i am montat noile numere si tot azi

am inchiriat un garaj,sade bine barca...

In rest toate bune...doamne' ajuta.

Share this post


Link to post

=))

Auzi, dar...parca inlocuisei toti senzorii si parca reparasei si calculatorul odata.

Problemele astea se manifestau dupa sau ai facut un rezumat la toata perioada?

 

 

Share this post


Link to post

Este un rezumat.Si dap,aceasta trepidatie mi a aparut dupa ce abs ul functiona,numai ca intra de capu'lui,avand acest semnal turbulent si zapacea computeru' abs.

Acum totul perfect,maine o incalt cu jante 66 style M pe 17 cu gume noi 245/45/17.Abea astept.

Edited by Costi VLN

Share this post


Link to post

Intotdeuna mi-am dorit jantele alea :D

Share this post


Link to post

Stiu,stai linistit ca sant ale tale,deja luasem hotararea.

Vedem cum vom face....

Share this post


Link to post

Am reusit sa amenajez cat se cat garajul,am luat si cv scule,mai avem de lucru insa.

Am tras o curatare int-ext-motor ca deh am fost liber si singur acasa ce sa faci.Stai in garaj.

O sa posteze Petrica niste poze,evident eu n am reusit.

Merci domnu' anticipat.

Edited by Costi VLN

Share this post


Link to post

Si pozele :D

post-38483-0-22782100-1485368654_thumb.jpg

post-38483-0-94928400-1485368658_thumb.jpg

post-38483-0-33497500-1485368663_thumb.jpg

post-38483-0-43988700-1485368667_thumb.jpg

post-38483-0-41317900-1485368672_thumb.jpg

post-38483-0-53708000-1485368676_thumb.jpg

post-38483-0-74964300-1485368680_thumb.jpg

post-38483-0-81746900-1485368685_thumb.jpg

post-38483-0-89909000-1485368689_thumb.jpg

post-38483-0-78924800-1485368694_thumb.jpg

post-38483-0-59326100-1485368702_thumb.jpg

post-38483-0-97170800-1485368716_thumb.jpg

post-38483-0-05571600-1485368730_thumb.jpg

post-38483-0-86144700-1485368735_thumb.jpg

post-38483-0-17517600-1485368743_thumb.jpg

post-38483-0-90528200-1485368748_thumb.jpg

post-38483-0-06672600-1485368755_thumb.jpg

post-38483-0-64685700-1485368764_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bravo! Ai loc si de pat in garajel! :tongue: De exemplu, in Germanica tre' sa fii suplu sa iesi din masina in garaj. In rest, sa folosesti cat mai putin sculele!

A, n-am vazut pe raft vreo doza de degripant de min 4,9 % vol!

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Bine v am regasit.

Ma chinui sa postez poze si nu reusesc deloc.Le am micsorat pana la 500 kb si degeaba.D aia nici n am mai postat.

 

Un mic cuprins,am reconditionat jantele pe 17.Chituite,vopsite si lacuite.Am ales o nuanta de gri,putin mai inchisa decat originalul.

De asemenea le am incaltat cu anvelope noi,fata 235/45/17 si spatele 255/40/17.

 

Am demontat cd ul original si l am inlocuit cu o navigatie dedicata de la Xtrons

 

http://android-caraudio.com/en/home/1767-xtrons-bmw-e39-e53-android-51-quad-cores-mirroring-obd.html

 

Odata cu navigatia am lust microfon extern pt un sunet mai ok,camera mers i apoi si pt ca tot duporta am luat si un cititor date obd2 bluetouth.

Camera mai e de montat, n am apucat inca.

Mi a sosit si catdul cu aplicatia Igo8,pt navigatie i sa nu mi merge.Am i stalat o,setat limba,etc,iar apoi ma da afara.Nu inteleg de ce.

 

Acum urmeaza farurile,angel eyes,lupe noi,reglaje noi,xenon 55w 5000 k.sper saptamana viitoare.

 

Asa cum ziceam,regret ca nu va lot arata si poze din timpul lucrarilor.

 

Va tin la curent.Numai bine.

Share this post


Link to post

Sa o navighezi sanatos😃, sa mi spui si mie cum se comporta in timp ma bate gandu sa dau si eu cmd de asa ceva pentru a mea tot de la firma asta.. mi se par seriosi..bafta

Share this post


Link to post

E ok, ai tot ce ti trebuie.

Ca si sunet e mai bine decat originalul insa tot nu s multumit.Drept urmare am sa montez amplificator,boxe si sub.

Share this post


Link to post

am inteles :drinkers: , sincer subwoofer numai vreau... este o pierdere de spatiu...chiar si daca ai loc, dar boxele amplficate si usile facute cu "cap" clar se merita calitatea sunetului este net superioara daca vrei SQ si nu bubuiala

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunetul standard pe e39 e de kkt,excludem varianta top de la Hatman Kardon.Degeaba e Alpine ca incintele difuzoarelor sant foarte mici iar basul aproape inexistent.

Nici mie nu mi.mai arde de tras fire,statii,sub;insa vreau sunet in masina.Ma cunosti doar.

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nici harmann nu e cine stie ce.

Nu stiu cum e la E39 dar la E46 e praf sunetul de fabrica. Am cochetat si eu cu o navigatie de genul anul trecut insa mi-a fost frica de calitatea sunetului si am zis sa nu risc doar pentru ca arata bine in bord.

Eu am mers pe un alpine destul de scump la culoare cu bordul cu adaptor 1DIN care nu arata asa rau.

In materie de boxe am schimbat tot in masina, avantajul cel putin la mine e ca are o cutie de rezonanta destul de bine facuta pe spate si un sistem pe 2 cai se comporta decent acolo.

La fel si la usi am schimbat originalele cu niste flat-uri sa incapa si se aud decent.

Insa la un moment dat am vrut mai mult, drept urmare am folosit statia veche din espero si mi-am luat un sub partat in portbagaj, statia e pusa in 3 canale, 2 pe spate si 2 in punte pe sub. Se aude decent acum, din pacate nu prea e ventilata si intra in protectie daca exagerez.

Iti arat cand vii poate iti faci si tu ceva similar :)

Share this post


Link to post

am inteles :drinkers: , sincer subwoofer numai vreau... este o pierdere de spatiu...chiar si daca ai loc, dar boxele amplficate si usile facute cu "cap" clar se merita calitatea sunetului este net superioara daca vrei SQ si nu bubuiala

Im sfarsit, cineva care apreciaza :) ) te astept la mine la teste

Share this post


Link to post

a nu se intelege gresit, se poate obtine SQ si cu subwoofer dar depinde cat de maniac esti :D am lucrat o vreme in domeniu, va recomand sa va uitati ca exemplu (de furat :mrgreen: ), cum se acordeaza un sistem de la Audison... eu am ramas socat ce diferenta este dupa...si cum se pot auzi 6 difuzoare bine instalate in masina, bine inteles cu toate gadgeturile aferente :D ...

Costi sa vi cu poze dupa instalare.. nu stiu de ce nu iti merge tie sa pui poze trebuie doar facut resize la 1024x768 si se incarca usor..

Share this post


Link to post

Nu merge neam sa urc poze,le am micsorat pana la 50kb si degeaba.O sa l rog pe Pedros,inca odata ca l am zapacit saracu,sa mi mai posteze si mie.

Rafi ideea e ca nici eu nu mai vreau porc in portbagaj,insa vreau sunet in schimb.Drept urmare am cumparat deja un siatem de la jbl ce include 2 difuzoare de 13 cm montate n usile fata,doua difuzoare 17 cm montate in plafon spate,2 twetere montate un bord,toate astea in locasurile originale si mai am de montat,sper maine inca o pereche se tweetere pe stalpii spate.Toate de la GBL,inclusiv filtre si cabluri si rca uri.

Am mai comandat si un subwoofeer patrat,ca vb aia spatiu am.

Mircea stiu cum se aude la tine,insa niciodata nu vei avea basul unui sub.Nici daca ti le regleaza Tiesto.

Dj la e39 e kkt sistemul de fabrica.Daca si la e46 e la fel si cred ca e,e clar.Trebuie schimbat tot.Cat deapre navigatie merita,te sfatuiesc sa ti iei.

Am terminat azi de montat camera marcharriere,totul ok.Maine ma apuc de tras fire.O sa fie cosmar,e 39 e o tank,n ai loc sa tragi un fir,foarte inghesuit,capsulat,insonorizat si o groaza de cleme si eu am de tras 3 cabluri duble de rca din bord pana n spate.Si asa am rupt vreo 3,cleme.

Sper sa fie singurele.

Edited by Costi VLN

Share this post


Link to post

Felicitari, in general ,dar mai ales legat de pasiunea pentru masini :aplauze:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...