Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Bmw 528I Se Touring.

Recommended Posts

Le am polishat o da Ches,doar ma pricep.

Cu mare drag Vlad,cea mai rece a ta e.

Share this post


Link to post

Mamaaa...cred ca a plans in interior pentru scaun 🙂

Share this post


Link to post

Din pacate,daca nu reusesc sa postez poze s a mai rărit activitatea p aci.

Însă se lucreaza la masina,in tot acest timp am facut următoarele:

-Inlocuit uleiul motor plus filtru,pompa de apa,termostatul,curele si role,bujiile,filtrul de benzina,antigelul,garnitura capac.

-Anvelope noi Toyo,toate 4,fata 235/40/19 si spate 265/35/19.Foarte stabilă însă însetată rau,mi a crescut cu 2%consumul si mai.mult de 230 n a vrut pe autostrada.M a rupt la portofel astea.Sper sa le tin 5 ani macar.

-Retrofit volan multifuncțional,practic am inlocuit coloana volan manuala cu una electrica,cu memorii, construit instalație cu mufe originale,în mufa scaunului sofer am bagat pinii lipsa,aveam soclul gol.

-Retrofit Scaune fata electrice,cu susținere lombar,acele pernute ce se umfla cu aer de către polițe,cu 3 memorii.Aici a fost chinul dracu.Practic am achiziționat o pereche de scaune fata electrice,textile,insa fara incalzire,cu tot cu mufele din podea,un panou de siguranta din care am luat socluri sigurante si am.montat în cel al masinii,construit instalația.Chin a fost la înlocuirea tapiteriei,practic am montat pielea mea crem pe scheletul celor electrice.E jale,Însă le am rezolvat intr o săptămână.

Aici am achiziționat si o baghetă bord cu comenzile scaune electrice,un set universal din carbon de încălzire scaune,care le am montat sub pielea scaunelor.Aici nu am reusit sa le fac functionale,practic totul e legat corect, functionale,se aprind butoanele la apăsare,treptele nivel încălzire merg,însă nu se incalzesc.Cred ca difera rezistenta lor;Drept urmare am montat niste switch uri scaune încălzire universale pe ornamentele scaunelor,sant functionale cu acestea.Nu prea sant multumit ca functioneaza si fara contact,trebuie sa fiu atent sa nu le uit aprinse.

Memoriile le am reusit,functioneaza impreuna scaun-volan,însă mai am de legat si oglinzile,sa functioneze si reglajul lor automat pe.memorii,am inteles ca mai trebuia tras un fir kBus,însă n am gasit nimic concret.Mai sapam pe forumuri.

-Volan m cu comenzi.

-Buza fata Alpina,vor urma si jantele Alpina in viitor.

-Mi-am mai montat un subwoofer original,însă e slab rau nu emite toate frecvențele joase;posibil sa l inlocuiesc cat de curând.

- Daca tot am gasit proiectorul dreapta fisurat,n am idee de ce,eu nu l am lovit,le am inlocuit cu unele clare si becuri Osram.

-Stopuri led Celis cu lcm 3B si modat.Aici n a mai funcționat reglajul farurilor manual,din bord.Am inteles ca singurul care ar suporta e lcm 4.O sa mai scotocesc si aici.

-Faruri automate,cu bloc lumini,senzor lumini si ploaie + prisma.Din pacate am.incercat cu 2 lcm.uri codare corecta si n am reusit sa l activez.Cica pe nfl -uri nu se merge.Si aici mai sapam.

-M-am.mai achiziționat un alternator Bosch nou,de 120 Amperi,masina având 90. O sa l inlocuiesc cu prima.ocazie cand mai umblu prin zona aia.

-Montat cotiera piele cu telefon,care nu i functional,nici nu i vad rostul sincer,nu mi bat capul,doar l am legat pe pozitii;motivul inlocuirii cotiera e de piele,originala era dintr un plactic- cauciucat.

Și cred ca.mai sunt si.mi scapa acum.

 

Multumesc pe aceasta cale lui Felix,l am cam stresat nitel.

-Ca si planuri de viitor urmează să montez france fata mai mari,de la discuri de 298mm cat au acum la 324mm.Tot vroiam sa montez discuri noi,fac un efort si inlocuiesc si etrierii.

-Alt subwoofer.Aici mai cercetez,poate inlocuiesc doar difuzorul actualului,sau am văzut ceva incinte dedicate,dar s cam scumpe.Mai vedem.

-Se inlocuiesc bucsile de pe tija amortizoarelor fata,le am deja achiziționate.

-Se rezolv cu cele de.mai sus ce nu le am dat de cap însă.

Asa cum ziceam,ma oftic ca nu pot posta poze..nu ma lasa deloc.In rest spor la treaba tuturor.

 

 

 

Edited by Costi VLN
  • Like 3

Share this post


Link to post
37 minutes ago, Costi VLN said:

Asa cum ziceam,ma oftic ca nu pot posta poze..nu ma lasa deloc.In rest spor la treaba tuturor.

Pai, cand pui poze pana la limita admisa ... asa se intampla 🙂 am mai marit limita, vezi acum. 

Share this post


Link to post

Ia jucarii si bomboane la copil, nu mai baga banii in fierul asta!😋😄

Spor!

Share this post


Link to post

Bine vam regasit.

Intre timp am mai facut cate ceva si anume.

-Instalatie xenon originala Bmw 2ds cu becuri Osram 35w 5000k noi.

-inlocuit toate bratele fata,am mers pe Meyle HD.

-Inlocuit bucsile de pe tija amortizoarelor fata.

-inlocuit alternatorul original de 90ah cu unul nou de 120ah+baterie Varta noua de 95 ah.

-Inlocuit etrierii originali fata de 298mm cu unele de 324mm de pe un 530d.Placute si discuri am mers pe Trw.

-ulei motor Motul si filtru ulei Mann.

-Montat alt subwoofer ,incinta dedicata touring cu difuzor 10"Jbl cu 2 bobine,acum sant in sfarsit multumit de sunet.

 

Va urma

 

 

Edited by Costi VLN
  • Like 2

Share this post


Link to post

Pictures or it didn;t happen 😛 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca vrei ti le trimit sa mi le postezi tu.Eu nu reusesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...