Jump to content
Sign in to follow this  
Viktor

Ghidusii Homemade

Recommended Posts

Is chiar foarte practice astea pe spatar, Geo. Asta de-am croit-o eu acum ii cheala ca si aspect de moment, da "imbracata' o sa dea ceva mai bine. Si la drum lung, ii bratara de aur in a tine de covrig cu dreapta si schimba treptele fara a ridica mina de pe cotiera, pe un reglaj valabil. Cind cadeam pe iesiri externe de mii de km, imi era printre primele griji a-mi regla cotiera.

Share this post


Link to post

Acu inteleg postu' lu' Geo.

Adevarul e ca aia de espero e cam joasa (pentru mine cel putin).

Si la dezmembrari cer astia pe ele de zici ca sunt poleite cu haur :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Cu scaunele de cielo, stateam perfect cu cotul pe ea. Cu noile adaptari la Sparco, scaunul meu e putin mai inalt decat trebuie si, intr-adevar, e cam joasa acum cotiera.

Mai e varianta 2 de cotiera Espero, aia cu capac inalt si putin mai scurt. Sau inaltarea capacului, se poate face, eu asta am de gand la a mea.

Share this post


Link to post

Game over !

 

 

Am redus latimea minerului (din lemn dur) la jumatate si scurtat cu un ~6 cm, o noua slefuiala, i-am tras burete, am belit de "piele' spataru' unei trasuri antice ce-i trasa la gard (tot din aia provine si ansamblul metalic cu functie de reglaj al spatarului) in procurarea materialului pentru husa dupa care, am scos frumos mult indragita masina de cusut si am luat postura croitorului vestit. Apoi montajul si ... bingo !

 

post-20861-0-55355200-1488454823_thumb.jpg

 

post-20861-0-44756000-1488454861_thumb.jpg

 

post-20861-0-05269300-1488454893_thumb.jpg

 

post-20861-0-26497200-1488454928_thumb.jpg

 

 

Share this post


Link to post

Asta ma gandeam si eu, ca e mult prea subtire... cat de frumoasa sau urata e... detalii :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Miine reluam lucrarea ! :mrgreen:

 

Nu am asa materiale, Ionele. Doar nu vrei sa spui ca aia ii homemade ... M-am orientat eu dupa ceva mai fin dar degeaba. Si de-i schimb modelul (ca tot mi-am intrat in mina) tot din ceva lemn trebue sa o confectionez. Ce-i drept, face toti banii si ma dau cu drag pe ea dupa satisfactia unei zile de munca ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Nimeni nu observa ca Viktor a insirat un cearceaf alb sa nu murdareasca masina?

 

Va mai recomand o sursa de inspiratie: scaunele de la monovolume/dube cu cotiere pe ambele parti :mrgreen:

Share this post


Link to post

I-am tras ceareafu' sa nu ma murdaresc. :mrgreen:

 

Cearcefu' ala (precum alte doua similare) Mike, is destinate expres interventiilor interioare indiferent despre ce caleasca-i vorba. Ii comod la curatat (unde mai pun ca intru si incaltat :mrgreen: ) in plus nu minjesc toate alea p-acolo, in special mocheta ce nu-i chiar usor de curatat.

 

Altfel, multumita circotasilor (ce au perfecta dreptate si multumim pe aceasta cale, ii olecuta cam ingusta razamatoarea) am reintins cearceafu' si ii tragem de zor cu modificarea.

 

 


Gata, altceva nu-i mai fac.

 

Are 4.5cm latime (poate fi latita dar nu cred sa fie cazul c-apoi ma abat peste frina de mina, fix ceea ce nu vreau), din nou burete, o noua husa si cam atit. Dam un smotru (din nou) si la revedere!

 

post-20861-0-26245300-1488541543_thumb.jpg

 

post-20861-0-72724400-1488541564_thumb.jpg

 

post-20861-0-04556300-1488541598_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am udat-o deja , Ionele. Ba chiar am oparit-o ca sa pot scoate protectia aia galbena de pe bara metalica sa o pot suda de ansamlul metalic, fu chinu' de pe lume sa o pot scoate in ideea de a nu o deteriora cu sudura. Smecheria aia fu un antifurt din asta pentru volan in care mi-am bagat flexu' sa-mi implinesc visu', ca tot statea aruncata de ani de zile pe aici. Usoara, chiar foarte usoara, subtirica in carne da' suficient de zdravana bag seama.

Tot o mai migaiesc nitel. daca tot mi-am tras doua (zile) absente la job cu prostiile mele, drept bonus ii mai acord vreo juma' de ora in a-i schimba buretele din husa ce sta cam haios. L-am taiat la latimea barei (4.5cm) ce nu prea e ok, macar cu 1cm sa-l fi lasat mai lat sa se aseze ceva mai bine, da' se rezolva cit de curind.

 

Altfel ... ii super! Deja isi tin rind la poarta (clienteala) sa intre in posesia unei cotiere adevarate ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu-i rau. Ionele.

 

Amu, nu ca-s fi io "omu cu frina de mina" ( asta-i Lucian M , de nu ma inseala memoria) da' parca nu mi-ar cade prea bine sa o stiu acoperita.

 

Altfel, boierime nene nu alta, cu "razamatoarea", parchezi si tot mai stai oleaca in trasura de dragu' razamatoarei ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Luaram o bobina de ata mai serioasa in ideea de a scoate cusaturile mansonului (schimbator viteze) in relief, ceva mai pronuntat, si doua truse de ace groase ce din pacate nu au putut fi imperecheate cu ata, acele avind urechile prea mici, suficint pentru a introduce ata in cauza insa insuficient pentru a putea fi condusa cu usurinta motiv caruia am zis pas si ne-am incercat norocul cu ata normala.

 

In aprox. o ora l-am dat gata.

 

post-20861-0-77403700-1491125611_thumb.jpg

 

post-20861-0-73395600-1491125629_thumb.jpg

 

post-20861-0-47278600-1491125651_thumb.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

Faina caciula. Ce silicon zici ca se foloseste la imbinarile caroseriei?

Share this post


Link to post

F.BS-ul (-50°C si + 200°C) face toti banii, Ionele. Eu unu la orice din asta folosesc, ii chiar foarte bun, cel putin din punctul meu de vedere. Cu siguranta sint si produse expres pentru (rare si-o caruta de bani de-aiurea) insa, cit timp asta-i indicat (si) domeniului auto si cu rezultate de nota unspe, il mentin in top comparativ cu multe altele.

  • Like 1

Share this post


Link to post

O ghidusie ceva mai veche ce se regaseste sub denumirea de inamicu' rujinei si altor impuritati.

 

post-20861-0-73870200-1491303974_thumb.jpg

 

Merge de minune la reconditionat etrieri.

 

post-20861-0-68020000-1491304084_thumb.jpg

 

post-20861-0-20266400-1491304116_thumb.jpg

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Treaba buna cu sablarea, asta chiar ca scoate toata rugina din fier.

Share this post


Link to post

Ii o zona incomoda si suficient de sensibila de curatat fara a deteriora pe-acolo mai ales in cazul unui etrier de vreo trei'j de ani si intr-o stare gen. De-a lungul timpului am incercat tot felul de acareturi si solutii de curatat mai mult sau mai putin ortodoxe ce te lucra de-apuci cimpii pina il scoti la adevar, asta pina sa-mi fete mintea (cu ani in urma) de a-i da cu sablatu'. Cred ca mai mult dureaza pregatirea terenului cu racordurile si incarcarea buteliei ca de curatat ... in vreo 10 min. ii luna (dupa cum se vede). Chiar ca face toti banii "ghidusia".

Share this post


Link to post

Gasesti pistol cu rezervor special ptr sablat in magazinele de bricolaj, pret bun ;)

Share this post


Link to post

Din alea mistoace vrei sa zici, Mike?

 

Am si o scumpete cu care nu pot face nimic, pe cit de scump pe atit de prost e. Cred ca ala numa cu vreo 30 bari da randament altfel, ii sade bine de minune in vitrina. Nici nu mai retin cind l-am luat, cu multi ani in urma si vreo 9.000 ft de retin bine ce imi incitara ochii ca luceste misto si-o sa mearga de mama focului . Deh, ti-ai gasit ... in cazul de fata s-o adeverit ca o ragalie de pistol de sablat de doar 2.500 ft ii superior scumpetei sclipitoare. Nici macar nisip special de sablat nu folosesc, ci normal (la sac) si da-i sa mearga. O parte il recuperez, strecor si refolosesc ...

Share this post


Link to post

Pai depinde de presiune si nisip cand alegi pistolul, mai ales de presiune. Tu nu faci mare presiune cu scula ta, deci iti trebuie ceva hvlp... vezi ca si la lidl mai bagau din astea, erau ieftine si ok calitativ.

Share this post


Link to post

Am bijuterit compresoarele si le-am setat pe 10 bari, Geo. Merge si mai mult da' mi ca ma plezneste vreo bucata de butelie . Intr-adevar, cu cit ii presiunea mai mare cu atit merge mai bine, se si simte asta.

 

Nenea Mike mi-a dat o idee cu rezervor deasupra, un mic upgrade cu o curbura metalica racordata trancanului actual si game over.

 

Tine foarte mult si de ce duze folosesti. Nu toate-s ceramica (precum asta) si set pe diverse diametre interioare.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Cine se trezeste de dimineata ... n-are somn! :mrgreen:

 

Din pacate nu tine vrajeala modificarii cu rezervor deasupra, n-am pus ideea in practica ci am studiat-o doar si da cu minus, cu pistolul in standby nisipul o sa curca in permanenta ce nu e ok. Banui ca alea originale cu rezervor deasupra sint prevazute si cu un sistem de blocare a nisipului cit timp ii in repaos. Da' ma rog, raminem la actualul cu rezervor separat (suspendat in cires :mrgreen: ) si "caneaua".

 

Cred ca-mi ajunge cu muncile pe astazi ...

 

post-20861-0-28967000-1491371696_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...