Jump to content
Sign in to follow this  
Viktor

Ghidusii Homemade

Recommended Posts

Eu am vazut la Leroy Merlin un pistol de sablat cu rezervor jos. Rezervorul este in tabla/aluminiu iar pistolul parea destul de masiv cat sa faca fata la asa utilizare. Ce fel de duze avea/are, habar nu am. Stiu doar ca pretul era de ~100 lei.

 

Din ce m-am uitat eu pe net, cel mai fin nisip de cuart ar fi 0,1-0,3 mm si costa cam 1 leu/kg

Share this post


Link to post

Par a fi ceva mai rare astea cu rezervor deasupra, ori cautarile mele nu au prea dat randament. Din alea cu rezervor jos sint cit lumea din cite am observat. Acum, care o fi al mai valabil ce sa lucre la o presiune joasa ... ramine cu semnul intrebarii.

 

Asta e trancanu' de l-am luat in prima faza si din cite retin era trecut ca lucra la o presiune undeva la 6 bari, ce-i o mare porcarie, nici la 10 bari nu da randament cum trebue, comparativ cu ieftineala de o folosesc in prezent. In fisa unuia similar scrie ca intre 3 si 10 bari ce mi greu sa cred ca sub 8 bari ar face si treaba.

 

http://muhelynet.hu/Homokszoro-pisztoly-komplett-tomlos-GAV

 

Nisipul de il am acum are granule pina in 1.2 mm, cel putin astfel scrie in fisa.

Share this post


Link to post

Pentru ~100 de lei merita "sa ai" asa ceva. O sa-mi iau si eu in viitor, clar.

Intrebarea e: merge curatat si interiorul etrierului unde sta pistonul? Nu se 'nasoleste'? Asa am vazut in poza ta, Victor.

Merci!

Share this post


Link to post

Pai 100 lei e pistolul... mai ai nevoie de compresor capabil, filtre, furtune, un spatiu unde sa dai cu nisip...

In functie de materialul folosit, sablarea e mai abraziva sau nu. Un nisip f fin nu va afecta metalul etrierilor.

Share this post


Link to post

Se nasoleste in ce fel, Vrazvanc ? Ca se duce luciul ala ? Nu vad a fi o problema, se poate da un slaif fin dar nu cred ca e cazul avind in vedere ca pistonul fuge pe O-ring si nu pe peretele etrierului si se echilibreaza (de stiu eu bine) de jur imprejur datorita presiunii. La cite pedale primeste de-a lungul anilor s-ar descoperi niste uzuri accentuate in peretele etrierului, numa' bun de aruncat. Poate fi protejata sectiunea aia introducind pistonul vechi fara de O-ring (am procedat si astfel) apoi curatat sau tai pistonasul de la guler (pe care calca garnitura anti-praf) apoi il introduci in piston, ori o bucata de burete ceva ... Pistonasele etrierilor astia is intr-o stare dezastroasa (rugina si toate cele) si am evitat a ii hirjoni de peretii etrierilor.

 

Asta-i mult numitul nisip special, gradul 3 (stiam eu ca-l am pe undeva) ce eu nu-l pot folosi, nu prea vrea cu balastru asta , o fi prea greu sau ... nu stiu, da' il luasem pe atunci de proba, defapt 3 categorii incepind cu cel fin (nu retin ce granule erau.

 

post-20861-0-32063900-1491386826_thumb.jpg

 

post-20861-0-75514100-1491386840_thumb.jpg

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Da, Geo, imi dau seama ca mai trebuie si compresor + accesorii. Ma gandeam ca un asa ansamblu per total e mult mai scump.

Exact la luciul ala ma refeream, Victor. Bune idei :)

Spor la 'manufacturat'!

Share this post


Link to post

E misto sa ai scule din astea de sablat acasa dar eu ptr duba am gasit un atelier de sablat si vopsit electrostatic care imi fac 5 jante la 350 de lei. Ceea ce mi se pare echitabil.

 

Si decat sa bag 1000 de lei in scule ptr sablat acasa, prefer sa am enspe perii si enspe discuri de slefuit pana la metal. Apoi dau cu feruginol din plin si aia e :)

Share this post


Link to post

O instalatie noua de-agata ii foarte scumpa. Dar de e sa faci tu nu-s costuri iesite din comun. Din start un compresor de 50 litri, filtru decantor neaparat altfel iti baga umiditate (urmare a condensului in compresor) in pistol si de nu-i nisipul uscat n-o sa mearga, faci rost de-o butelie de aer de Raba ( a mea ii de IFA parca, de pe la baieti din service) iar celelalte nu-s decit maruntisuri si deloc scumpe.


Apropo, Mike.

 

De iti cade in mina niste etrieri precum astia atasati anterior (si nu-s cum se face da' parca am lipici la ragalii din astea ruginite si intepenite) te lasi de sportul periilor. :mrgreen: Am tot cumparat si eu in trecut seturi se seturi de perii (si acum am, pentru lucrari usoare doar) si am frecat de mi s-au lungit urechile dara gata ca prea am risipit stropi pretiosi de sudoare si caiete studentesti de pomenlice ... Ce-i drept, nici eu nu-i trag cu bijuteritul la ordinea zilei, cu lunile nu pun mina pe pistolul de sablat (asta in cazul in care nu care nu fac rost de-o toarta noua ce sa-mi dea si citeva ceva de facut) altfel ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tu ai dreptate in felul tau dar eu am alte principii dupa care ma ghidez in astfel de situatii :)

Share this post


Link to post

Parerile sint impartite, Mike. Unora li se merita investitia, altora mai putin ... tine de multi factori cred eu, ca de e sa mergi (si) pe profit spre axemplu iti scoti investitia si nu din sablatul in sine (ce nici asta n-ar fi rau) ci in general de iuteala si precizia lucrarilor ca parca nu-i tot una de stai trei zile calare pe-o trasura sau o dai gata intr-o singura zi sau o jumate (sa zicem) unde poti striga relaxat "urmatoarea", valabil alor indragostiti de fieratanii . :mrgreen: Plus ca mai apare si confortul ce ti-l asiguri si nu cazi lat de dat la rindea pe tabla si alte similare. :) ) Acum, pentru un set (chiar doua) de jante si-o mina de kit din cind in cind probabil sa nu merite insa, de inclini catre mai mult si tii a mai face si-un ban gramada (nu e cazul meu, mai mult pentru mine imi trebuie si din cind in cind favoruri ce si asa imi convine) face toti banii o instalatie gen. Probabil si unde-mi place sa am lucrul meu si sa nu stau cu rugaminti dupa fundul altora "da' sableaza-mi te rog, baga si-un aft de sudura" s.a.m.d De mai locuiesti si intr-o zona unde sablatu-i o raritate (sau nici macar n-au auzit de-asa ceva) boier te-ai facut, sa vezi cu apar lucrarile insotite de cofrage de oua, gaini, rate, bulane de porc ... deh, se achita si omu dupa posibilitati ... :) )

Share this post


Link to post

Victore, daca erai mai aproape, ma aveai de client... gaini si oua n-am, ca-s orasean, dar o sticla, doua de vin se gaseau :D Poate cu sablare sa scap si eu de rugina de pe troaca.

Share this post


Link to post

Alea doau sticle doar asa de incalzire banui, Geo ca eu unu ... beau si apa la flori. Da' nu mai comentez c-o sa te lasi bagubas si iti ei caroserie noua de e sa tragi linie la cite navete tre sa cari pina termin lucrarea ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Pana acum n-am avut nevoie de sablare, am ceva emotii cand ma apuc de burta de la duba. Dar acolo am emotii ptr ca am si de demontat si de curatat diverse fire si conducte care atarna si nu mai folosesc la nimic.

 

Pana acum, ce table/fiare am avut de curatat au primit urmatorul tratament:

 

- curatat cu peria de sarma pe bormasina

- curatat cu disc de slefuit pe flex (eventual 2 granulozitati)

- 1-2 straturi de feruginol sau mai nou am gasit la Dedeman un decapant foarte puternic, ceva unguresc

- curatat cu jet de apa

- curatat cu peria de sarma pe bormasina

- degresat

- grund/vopsea

 

Pana acum am lucrat la niste accesorii si cu vopsea la spray. Rugina nu a recidivat. Urmeaza de weekendul asta sau cand o sa-mi permita vremea sa trec la vopsit cu solutii profi, bicomponente.

Share this post


Link to post

Avind in vedere ca mi-s la zi cu ambele metode de curatare, diferentiez cu mare usurinta valabilitatea sablatului. La rugina artificiala merg perii (fie la mina, flex sau bormasina) si diverse licori de combatere a ruginei pe cind unde-i stratul cema mai gros periile il scoate ceva mai greu sau deloc, ii da luciu doar caz in care se cere abraziv ce la rindul lui haleste si din material in special in cazurile in care materialul ii perforat. In plus, is multiple locuri greu accesibile (vincluri si nu doar) unde nu incapi cu un flex sau bormasina. Chiar si in cazul etrierilor, iti creste barba pina ce scoti curat cele doua caneluri mai ales cel al garniturii anti-praf ce de regula in unele cazuri (chiar dese) rugineste intr-un hal fara de hal. La o trasura intretinuta nu prea apare fenomenul, iar dupa cum astea-s cazuri rare ...

Una peste alta, ii o diferenta uriasa intre cele doua moduri de curatare.

Share this post


Link to post

Tare ! Si nu-i oricum, la drept, ci in rampa si in marsarier (ce nu stiu citora le reuseste manevra). Ii merge bibilica, buna manevra cu schimbarea unghiului sa incapa in spatiul respectiv.

Share this post


Link to post

Ghidusia de bord (inspirata din postarile de aici) imi cam dara de lucru. Unghiuri si unghiurele, hopuri si hopurele ... uricios bord de copiat. In fine. Lucrarea in proportie de 98% incheiata si husa montata provizoriu de-un prim test sa vad rezultatul ce nu il gasesc deloc ok momentan in ce priveste reflectarea. Husa reflecta in parbriz, ii prea lucioasa si cred ca (cel putin sper) cu o vopsea mat sau guma aersol (la spray) sa impiedic reflectorizarea. Orificiile decupate dezaburitoarelor vor primi acele plastice destinate (alte 7 buc montate in husa) si cam atit cred.

 

post-20861-0-37377100-1494757879_thumb.jpg

 

post-20861-0-58544100-1494757898_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ii belea cu husa asta. Am vopsit-o mat si tot luceste, fir-ar ea ...

Share this post


Link to post

Vopseaua mata nu e mata :) )) Si eu mi-am vopsit bordul la duba si am luat vopsea la spray negru mat. Nu e nici pe departe mata. Nu e nici super lucioasa :lol:

Share this post


Link to post

Si eu care credeam ca am rezolvat-o. Urma sa-i decupez citeva suvite in zona difusoarelor (chestie ce am omis a o face, in poze am observat ca ceva nu-i in regula) si sa montez plasticele. Am dat-o de gard cu vopseaua, doar am mai folosit acelasi produs in trecut da' parca nu lucea asa rau. Mi-s in pana de idei in a o matui intens.

Share this post


Link to post

Lipita peste husa zici, Ionele?

 

Ma gindeam sa o slefui vopseaua data. Macar de proba sa-mi incerc norocul pe-o bucata de material. Ori un alt soi de vopsea ce e mat cu adevarat. Am investit prea multe ore in a o confectiona si sa nu ma pot folosi de ea. Trebuie sa-i gasesc anti-reflectorizantu' ca altfel nu tine vraja.

Share this post


Link to post

Vopseluri auto, vopsea mata si/sau lac mat. Ti-o face si la spray, daca e nevoie

Share this post


Link to post

Bine zici, Geo. Nu m-o taiat pe chelie de-un spray incarcat da' mat! Incerc totusi o matuire cu smilgher fin sa ii iau luciul. Pe un alt material in prima faza iar de nu iese bine, trecem la alta vopsea. Si de primeste o alta vopsea, tot trebuie slefuita nitel pentu a asigura o priza buna.

Share this post


Link to post

Mai rezolvaram o ghidusie. Clapeta aer cald/rece ce-o sa fie montata intre tub si carcasa filtrului de aer (pe racordul de guma) si actionat automat de termostat (ce il am) ce urmeaza a fi montat in capacul filtrului de aer, cu pirghie intermediara intre clapeta si termostat.

 

- material : tabla 1.5mm

- dimensiune : 80x80x80mm

- cele trei racorduri 60x40mm (ce au trebuit confectionate ca nu am gasit asa teava)

- diametru clapeta 70mm

 

post-20861-0-05437600-1502630045_thumb.jpg

post-20861-0-70476700-1502630079_thumb.jpg

post-20861-0-66027400-1502630100_thumb.jpg

post-20861-0-16510600-1502630118_thumb.jpg

post-20861-0-09287400-1502630135_thumb.jpg

post-20861-0-37587600-1502630155_thumb.jpg

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...