Jump to content
Sign in to follow this  
Viktor

Ghidusii Homemade

Recommended Posts

😄 Mi s-a mai zis ca am talentul asta. Eu nu il consider "cobe" doar vad chestii pe care altii nu le vad 😛 

Sa-l consideram defect profesional 🙂

Share this post


Link to post

Amu, concentreaza-te nitel si zi-mi de pot obtine un aviz sa ma dau cu el montat pe ulita. Voluntariat in folosul comunitatii, desigur, daca tot ne deplasam din punctul A in B si C macar sa facem carare pe unde trecem. 😉 Facem rost si de un ni-no-ni-no . Ori mergem pe un model de ultima generatie.

Share this post


Link to post

Merge doar la rele talentul 😛 

Share this post


Link to post

Inchiriez ghidusie deszapezire .

Dotari :

- directie > coarne tip harley davidson

- caucioace extra dure all-season

- lama metalica cu reglaj in 3 pozitii (stinga - dreapta)

- propulsor ardere interna (zero noxe)

- 2x2 individulal (si-un patruped putere)

- consum minim (doua chifle si-o buca' de slana)

- racire aerodinamica

- timp de lucru > nelimitat

-  si partea frumossa > fara restrictie de videza

Dotari extra :

- minere cauciuc pe coarne

- suport termos cafea

 

 

 

 

 

IMG_20190202_164126.jpg

IMG_20190202_162940.jpg

IMG_20190202_163927.jpg

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post

Pe cand un film cu masinaria in actiune?

Share this post


Link to post

Daca ai sti cit de mult astept sa ninga iar ... Mi-s cu ochii pe astia de la meteo ca pe butelie. Macar o juma de santima acolo sa-mi fac damblaua chit ca-i in toiu noptii si nu inchid un ochi asteptind cu esapamentu' incins, da' ... tot ii fac un test macar. Trebuie sa-i dau si o mina de vopsea, asta dupa ce ma asigur ca nu necesita vreo modificare.

Share this post


Link to post

Din ciclu "de nu faci foc nu iese fum". Da' dupa cum noi facem foc, avem de furca si cu cenusa. Avind prostul obicei de a curata periodic si intregime caile fumigene (si nu doar) a incalzirii, extrasul cenusei mi-a dat mereu batai de cap, asadar i-am venut de hac ! Am pus osu la treaba si am confectionat un colector - decantor intermediar intre aspirator si coana cenusa. Dupa un prim test, ma declar super multumit de eficienta ghidusiei, 99% din impuritati ramin in decantor iar ramasita de 1% sub forma de praf usor se aseaza in colectorul aspiratorului. Da', lasam pozele sa vorbeasca ...

 

IMG_20190419_194604.jpg

IMG_20190420_084957.jpg

IMG_20190420_092308.jpg

IMG_20190420_115231.jpg

IMG_20190420_115243.jpg

IMG_20190420_133444.jpg

IMG_20190420_185021.jpg

IMG_20190420_185711.jpg

IMG_20190420_185718.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Se pare ca ma ocoleste norocul la menghine, pina in prezent am rupt 3 bucati. Iar dupa cum la mesterit fara de menghina bati pasul pe loc, mi-am pus in gind sa caut un SH si ieftin de se poate . Slabe sanse a ma lipi de vreo una, si ieftina si buna asa ca, m-am pus pe treaba si am confectionat una (din fiare vechi) zdravana de vreo 15 kile si su mult mai mare decit cea anterioara.

Material :

- profil "U" 80x45mm

- surub 355x20 mm

- material plat si brut 10 mm

Si in final : lungime totala 355 mm, latime 100 mm respectiv 210mm (la baza) , cu inaltime 170 mm  si deschidere totala pe 180 mm.

 

 

 

IMG_20190511_073417.jpg

IMG_20190517_191044.jpg

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Pai daca strangi cu teava ce sa-ti fac 😛 

Sigur e mai rezistenta decat aia rupta?  Ca mie nu-mi pare 😄 

Share this post


Link to post

Ii cu mult mai mare decit cealalta si suficient de solida zic eu incit sa nu ceara teava, altfel mai primeste ceva material si intariri, o incarc de nu se vede. Avantajul e ca poate fi consolidata pecind cea din fonta, nu. Alea mari adevarate is destul de scumpe si s-ar merita pina la urma in cazul in care as sta calare pe ea cel putin la doua zile, dar asa ... cind ma apuca damblaua de-o mestereala sa-mi pot face treaba. Oricum, n-o vind, asa ca nu incercati cu care da mai mult ... 😉

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si-un upgrade la anti-canicula.

12V home AC. O incarcare si vreo ~5 ore baga racoare.

 

ac 2 editat.jpg

Share this post


Link to post

daca solutia o incarci de la fridigerul care e tot in casa mare lucru nu rezolvi 🙂 Ar ajuta poate sa ai un frigider undeva afara... 

Share this post


Link to post

Aia in flacoane ii apa chioara congelata. Care ar fi avantajul daca frigiderul/congelatorul ar fi afara ?

Share this post


Link to post

Frigiderul produce căldură ca să răcească sticlele 🙂

Share this post


Link to post

Pai le raceste noaptea cand e mai racoare si ziua foloseste ghidusia 😛 

Share this post


Link to post

Cele doua nu se intinlesc, is total separat. Pe canicula asta de ~ 28- 30° sau cit or fi fost ieri, inregistram 21 cu ghidusia in sarcina. Cu sau fara, ii o diferenta de ~5° fara sa exagerez. Imi place c-o tine lunga, dupa vreo 5 ore de functionare inca se inregistrau 13° in botul aerisitoarelor.

Cam asa ceva, Dj'u. Avem la schimb. Hai ca-mi trag o toala c-o sa crap de frig, nu alta ... 😀

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Chiar ma gandeam ca nu am mai vazut o ghidusie de mult timp 😛

Share this post


Link to post

Mda. Mai nou ma gindeam in a confectiona o farfurie zburatoare ca ceva haluminiu s-ar gasi p-aici, da' nu-mi bat capu ca-i prea simplu. 😜 Si nici sa-i fac pe ufosi invidiosi n-as vrea.

Edited by Viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si pe la mine s-au batut recorduri de temperatura, ieri erau spre 40 grade...

Cea mai eficienta ghidusie de "racit" s-a dovedit niste folie din aia din polistiren cu aluminiu (care se pune in spatele caloriferelor) lipita pe exteriorul geamurilor expuse la soare.  Parasolar exterior improvizat.  Plus noaptea cand temperatura scade sub 26 (aka spre dupa 12 noaptea) deschis totul si facut curent, iar de pe la 8 jumate cand deja s-a incalzit afara inchis tot "ermetic". 

Share this post


Link to post

La temperaturile alea ma lasam lipsit de haluminiu si-o taiam in Siberia. 🙂

Share this post


Link to post

Am reusit ca in casa sa nu sar de 29 grade... respirabil cat de cat. Noroc ca nu a tinut mult. ca altfel treptat temperaturile inauntru ar fi urcat si mai mult.

Share this post


Link to post

Cica vine si la noi de miercuri/joi

Share this post


Link to post

Is multiple metode anti-canicula fara de AC performant si insuportabil in cazul multora. 

Metoda similara o practic de ani de zile si da randament nu doar reclama. Absoarbe caldura intr-un mod spectaculos, in special pe seara cind e ceva mai racoare afara si improspatezi interiorul. Un motor de 12V si-un adapter din 220 ai rezolvat-o pe bani marunti.

 

no ac.jpg

Share this post


Link to post

Sagetile alea cu "cool air in" nu prea au sens cand afara sunt 40 grade iar in casa sunt sa zicem 27. Chestia aia ar trebui sa functioneze eventual doar noaptea cand temperatura de afara devine mai scazuta decat aia din casa.

La mine e suficient sa deschid mai multe geamuri pe parti opuse si se ventileaza "natural". 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...