Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Drepturile Politistului De La Ordine Publica.

Recommended Posts

In urma amenzii pentru lipsa vizei de flotant incasate acum cateva luni m-am hotarat sa cut putina legislatie in domeniu ca sa vad daca respectivul tablagiu (cam prea frumos titlul) a avut sau nu dreptate.

Prezint urmatoarea situatie: ma aflu cazat intr-o camera de camin studentesc fara viza de flotant. Vine nea Garcea la usa insotit de un reprezentant al administratiei si ma someaza sa deschid usa. Pana la urma o sparge si intra; il intreb de mandat. El imi raspunde ca are dreptul sa intre in prezenta administratiei sau a unui reprezentant al studentilor.

In regulamentul meu scrie clar ca eu trebuie sa dau voie la reprezentantii universitatii (paznici, profesori etc) sa intre in camera. Nimic de zis. Dar daca respectivii intra impreuna cu politia acestia au dreptul sa intre si ei si eventual sa legitimeze. Adica eu pot sa spun: lu dom' paznic ii arat buletinul, tie (politistul) nu. Cine are dreptate aici?

Eu stiam ca atunci cand stai oriunde, proprietar sau cu chirie politia, daca n-are mandat trebuie sa-ti ceara voie ca sa intre in locuinta ta. Prin conditia de mai sus din contract se cam eschiveaza din lege. cum e de procedat aici.

am cautat pe google o groaza, dar n-am stiut probabil unde trebuie sa caut sau ce sa caut exact si cum. Am gasit eu ceva legi, dar nu m-au ajutat cu nimic. Poate imi spuneti si mie exact cum sa fac aici.

Pe mine sfaturile astea m-ar salva de 750k lei amenda, asa ca vorbesc foarte serios.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

mersi viper, le-am luat. am sa vad eu ce si cum si daca pot sa rad sau nu.

Share this post


Link to post

Hmm...

Concret in cazul tau nu prea mai e relevant ca au intrat sau nu abuziv. Ei ti-au dat amenda pentru ca nu ai viza, deci nu esti cu actele in regula, deci ai comis o contraventie, deci...

Ce poti face tu (si aici sigur ca iti trebuie avocat), dar eu nu prea ti-as recomanda (sunt curios ce zice avocatul) este sa ii dai in judecata pentru violarea drepturilor tale (stiu eu ce ar putea sa gaseasca avocatul, intimitate, alte prostii) si ceva vicii de procedura (au dat buzna peste tine... fara mandat?!).

Din pacate, eu cred ca ai gresit din start. Nu neaparat "in principiu", ci "in fapta". De regula sunt foarte mici sansele de a iesi "invingator" cand te pui cu "legea" si mai esti si prins in "off-side" cu ceva.

Nu este o parere "avizata" (nu sunt avocat), ci doar una "empirica" (sunt si eu om cu ceva experienta pe lumea asta).

Share this post


Link to post

mda dar de ce daca as fi stat cu chirie la apartament nu aveau voie sa intre iar aici profitand de o conditie pusa de proprietar (adica universitatea) au voie? cu ce sunt eu inferior unui chirias normal? si pana la urma el are dreptul sa ma legitimeze daca eu nu-i dau voie sa intre? chiar daca el intra prin intermediul proprietarului care are dreptul.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Caminele au regim special, iar fiecare camin poate sa aiba regulamente,reguli diferite, in cazul unui camin studentesc 95% ar trebuii sa fie la fel...atata timp cit politaiul a fost insotit de cineva imputernicit de propietar cu anumite atributii printre care si verificarea camerelor,controale etc (gen paznic,administrator)...tu nu ai ce sa faci,iar in cazul tau ca nu aveai viza de flotant, nu ai ce sa faci decit sa platesti amenda..."Adica eu pot sa spun: lu dom' paznic ii arat buletinul, tie (politistul) nu. Cine are dreptate aici?"

 

Nu ai cum sa spui asta, pt ca polita are voie sa iti ceara sa te identifici in orice situatie,loc...dar nu are voie sa iti retina buletinul, doar in cazul in care esti arestat...

 

Cit despre violarea drepturilor :D pot sa invoce o groaza de motive prin care sa justifice actiunea lor, eX: aveau o informatie de la o alta persona ca, in acea camera se afla cineva care incalca regulamentul caminului etc..deci pot sa vina si cu martori :) nu e greu...

 

Nu sunt nici eu avocat, concret, de amenda nu ai cum sa scapi daca ai semnat procesul verbal fara a scrie la mentiunii ceva cu care sa ataci procesul vb.

 

Cit despre violarea drepturilor, nu cred ca are rost sa te implici doar pt 750 mii :)

Share this post


Link to post

Imi pare rau de intamplarea cu amenda, dar de curiozitate te intreb cu ce i-ai suparat de a venit Politia la usa?Sau era un control de rutina?

Oricum nu merita sa te enervezi si nici sa mergi mai departe, ar fi vorba de alti bani pierduti(avocat, drumuri, taxe etc.)Bafta! :drinkers:

Share this post


Link to post

nici eu nu sunt avocat dar ce are sula cu subprefectura. faptul ca ei nu aveau dreptul sa intre nu te face pe tine exonerabil de viza de flotant. De ex. sa presupunem ca ii dai in judecata si castigi. Amenda pt ca nu ai viza de flotant oricum trebuie sa o platesti pentru ca este o alta cauza.

 

PS: de ce nu ti-ai facut viza aia daca asa e legea? Sau tu vrei sa fii un "outlaw" dar fara sa "sharuiesti" riscurile?

Share this post


Link to post

@Alx: daca pentru a obtine amarata aia de viza de flotant era vorba sa ma duc la cea mai apropiata sectie de politie, sa platesc un amarat de timbru fiscal de 10k lei si sa stau maxim un sfert de ora la ei ma duceam fara discutii. Dar asa, cand la ghiseul de vize e coada ca la pasapoarte, tre sa te scoli cu noaptea-n cap si sa iei bilet de ordine iar apoi sa stai o zi doua pe acolo, si pentru ce asta?

Ca oricum nu-mi tine de cald si nu ma ajuta pe nicaieri. PENTRU CE E ASA DE IMPORTANTA VIZA DE FLOTANT ? :shock: Cu ce daunez eu societatii daca n-o am. Si pentru ce e o amenda asa mare ? Imi spune si mie cineva?

@NYPD: politia venise impreuna cu administratia pentru un control de rutina. pe mine asta ma seaca; daca stateam cu chirie pe undeva n-avea voie politia sa intre la mine in barlog, asa ii ajuta universitatea. Sa nu le dai la cap pentru asta?

 

 

 

Inca ceva: am pus un prieten student la drept sa se uite putin pe contractul de cazare. Si a constatat urmatorul aliniat:

Administratia se obliga sa asigure viza de flotant pe toata durata cazarii. Cu chestia asta pot sa ma eschivez foarte bine. Teoretic pot sa-i arat lu' garcea ca nu era obligatia mea sa-mi pun viza, ci a administratiei. Ori aceasta obligatie consta in a se duce ei sa-mi puna viza aia, nu sa-mi tranteasca-n brate un formular si gata. Asa ca sa le dea la administratie amenda ca nu mi-au pus mie viza, pentru ca nu eu, ci ei erau obligati (mai degraba se obligau) sa-mi puna viza. Ori eu stiu ca atunci cand te asigura cineva inseamna ca iti preia riscurile, nu?

Cand se fac cazarile, in octombrie, normal studentii lasa buletinele la administratie, si apoi le ridica vizate dupa o saptamana, adica ei nu stau la nici o coada. Eu unul nu m-am cazat in octombrie (deh, lipsa de locuri) cu toata lumea, ci am stat blat, si m-am cazat in ianuarie pe numele meu. Atunci administratora mi-a dat un formular cu care sa ma duc la politie si sa-mi fac viza aia nenorocita. Ca cica ei nu se duc acolo doar pentru o viza.

 

P.S. Cand mi-au dat amenda prima data eu nu eram cazat legal, si de asta nu prea am avut ce face.

 

Poate spuneti voi ca nu se merita sa ma tarai pentru banii astia, dar pentru mine nu-i chiar din drum, inseamna ceva. Si, aplicata la situatia de fata, mi se pare un abuz. In caz ca mai primesc amenda sunt dispus sa ma judec cu universitatea daca e nevoie pentru ca nu e de tolerat asa ceva.

P.S. acel prieten al meu incasase o amenda asta vara de 300k lei pentru ca intrase cu scartz intr-o intersectie si cica nu franase, "aproape intrand in derapaj" el nu s-a lasat, si a facut contestatie la PV, intrucat nu era obligat sa franeze decat daca prevedea un pericol, iar el nu prevazuse niciunul. a castigat pana la urma si n-a mai dat nici un ban.

Share this post


Link to post

Pai prietenul ca prietenul, avea (dupa parerea mea) ce sa conteste, dar la tine treaba e clara. Din cate tin eu minte, in toate contractele pe care le-am semnat cat am stat in camin, scria clar ca esti obligat sa deschizi administratorului sau unei persoane autorizate de administratia caminului, si ca respectivul poate intra in camera ta indiferent daca tu esti acolo sau nu. Dupa cum zicea lumea mai sus, politia poate sa te legitimeze oriunde, iar daca ai semnat PV-ul, atunci esti mancat. Oricum, nu ai nici o sansa sa castigi ceva daca invoci faptul ca au intrat in camera ta "abuziv". Cauta prin ce a scis nenea militianu si poate gasesti vreo eroare de vreun fel, de care sa te poti lega. Oricum, cred ca ar fi mai bine sa te duci sa iti pui nenorocita aia de viza, pt ca nu stiu cum e la voi, dar la noi daca te prindea o data, sigur venea si a doua oara > :)

Share this post


Link to post

Laurentiu, incearca sa te concentrezi. Tu ai luat amenda pentru lipsa vizei de flotant. Asta e un fapt incontestabil.

S-ar putea ca daca-i prinzi cu vreo chestie sa poti "negocia" cu ei, dar mi-e tare teama ca o sa iasa si mai rau.

Iti inteleg furia si frustrarea (de bani?!), dar incearca sa evaluezi calm riscurile si vezi daca merita.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...