Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Cine Zice Că Daewoo E Mort ?

Recommended Posts

Astea macar nu-s niste desene de pininfarina cu motoare vechi de opel :D

Share this post


Link to post

Nu stiu daca nenea astia de la Daewoo spala bani dar cu siguranta au lucrari pana in 2025, lejer!

 

Daca imi aduc maine aminte, o sa postez o poza dintr-o hala de la Daewoo Mangalia :)

 

 

Share this post


Link to post

Eu am făcut practica în anul 4 acolo. Și juma din colegii mei au lucrat sau lucrează acolo. Au venit și ne-au recrutat de când eram studenți, au dat și burse din alea de tip iobag - iei bursa în studenție - lucrezi la ei minim 3 ani. Ținând cont ca asta se întâmplă secolul trecut, pe vremea lui Constantinescu, eră ceva destul de exotic.

Șantierele navale merg cam în toată România. Nu știu de cel din Constanța ce s-a ales, restul din ce știu eu merg bine.

Apropo, oare ala militar din Mangalia mai exista? Acolo activa marele maestru al navelor pe perna de aer românești...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Intamplarea face ca am discutat cu cineva intre timp pe tema Daewoo Mangalia si cica in ian. 2017 expira contractul cu Daewoo si se intentioneaza unui alt proprietar si ca datoriile (la stat si nu numai) au fost induse tocmai ca sa pregateasca terenul. Statul roman are 49% din actiuni in timp ce Daewoo Koreea detine 51%.

 

Nu stiu ce se va intampla cu contractele ce se afla in derulare. Doar ca anul 2017 va fi foarte interesant.

 

Mai exista la Mangalia si santierul/portul militar, nu cred ca mai exista insa ceva pe perna de aer. Probabil s-a taiat in scoici :mrgreen:

 

La santierul naval din portul Cta se repara platformele petroliere (GSP sa traiasca) si probabil ocazional si partial ceva vapoare.

 

 

post-64-0-27972100-1466595118_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Unul din prototipurile pe perna de aer era abandonat in curtea cooperativei unde cu onoare am activat in tinerete (Icepronav Galati, acum se cheama Ice marine design sau cam asa ceva, parte a unui grup mai mare). Am inteles ca fusese o serie de 5 sau 6 construite. Se voiau un concurent la "sagetile" de constructie sovietica de pe dunare insa nu cred ca au fost exploatate comercial niciodata.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Daca pe vremea lu matale era deja abandonata ideea, azi ce sa mai cautam? :roll:

Share this post


Link to post

Pai eu credeam ca vin millenials astia si Elon Musk si transforma toate ideile abandonate al generatiei anterioare in proiecte inovante si uber sexy, ca hypeloop, vtol, etc. Si alea fusesera abandonate acu' 50 ani insa uite ce inovante sunt acum :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...