Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Trecere Masina De Pe Pfa Pe Pf

Recommended Posts

Salutare,

 

Vreau sa-mi trec Santa fe-ul de pe PFA pe PF, si sa inchid sandramaua. Ideea e ca in 2011, cand am cumparat masina, n-am platiti nicio taxa de mediu, poluare, auto, etc. etc.

 

De unde aflu daca acum am ceva de platit?

 

Multam

Share this post


Link to post

Da, taxa de mediu se plateste la transcrierea dreptului de proprietate. In toamna am facut fuziunea la doua firme si am facut fuziunea dupa masinile care aveau taxa de mediu platita :D Iar ptr masina la care s-a schimbat proprietarul am facut absolut toti pasii ca la o masina cumparata SH. Am obtinut inclusiv adeverinta la ANAF ptr taxa de mediu. ANAF Constanta = cozi, aglomeratie, lipsa locurilor de parcare si tot asa.

 

Varianta de transcriere a masinii la limita legii ar fi sa o facturezi pe PF, sa o inregistrezi la SPIT pe PF dar sa nu mai schimbi talonul (si RCA-ul). Din 2020 poti s-o dai la rabla :mrgreen:

 

PS: de ce nu ai platit taxa in 2011???

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pentru ca nu m-a pus nimeni sa platesc :D

 

 

Cam cat trebuie sa platesc pentru elefant?

Share this post


Link to post

Vai de sufletul meu :D Parca imi place PFA-ul, cred ca il mai tin :D

Share this post


Link to post

Cam asa s-a intamplat si in cazul nostru anul trecut, cand am vazut ca taxa de mediu la un SUV e 8000 si ceva de euroi, am zis las-o asa ca e bine :roll:

 

Ptr un X Trail 2,2 dCI fabricatie dec. 2006, luat in leasing, inmatriculat fara taxa ca au facut ei o portita prin 2007-2008 ptr masinile in leasing, ar fi trebuit platit un pucoi de bani. Toate astea ptr ca masina este Euro 2, lucru acceptat tot de guvernanti pana la urma [-X

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...