Jump to content
Sign in to follow this  
ches

Spark-Ul Albastrui

Recommended Posts

Update:

 

Problema cu trasul dreapta s-a rezolvat demult, am uitat sa scriu si aici, masina merge bine de atunci.

Am mai facut vreo 2500km de cand am postat in mai.

 

I-am facut RCA, de data asta pe "legea noua", a fost 280 lei pe 1 an :rock: .

Iar in weekend-ul trecut i-am pus incalzire in scaune, atasez cateva poze din timpul actiunii, precum si schema folosita.

 

post-4287-0-28620800-1510583510_thumb.jpg

post-4287-0-88968300-1510583603_thumb.jpg

post-4287-0-13423300-1510583610_thumb.jpg

post-4287-0-42279300-1510583616_thumb.jpg

post-4287-0-78861900-1510583621_thumb.jpg

Edited by ches

Share this post


Link to post

Update:

 

Problema cu trasul dreapta s-a rezolvat demult, am uitat sa scriu si aici, masina merge bine de atunci.

Am mai facut vreo 2500km ...

 

 

Si rezolvarea a fost?!

Share this post


Link to post

Marti m-am hotarat si imi fac singur revizia la ~46500km si 1 an/5700km de fosta revizie. Am gasit unde sa duc uleiul uzat (unele benzinarii Mol il primesc), plus ca aveam chef sa ma murdaresc pe maini, asa ca am trecut la treaba. In aprox o ora totul era schimbat - ulei si fitru ulei, fitru aer, filtru polen. Cel mai greu mi-a fost sa dau filtru de ulei jos, cheia pe care o am eu este pt filtre mai groase, cum era cel de Matiz. In poza se vede ca am trecut pe Liqui Moli 🙂 si cat de rau poate arata un filtru de polen dupa numai 1 an si 5700km.

20180508_171537_005_01.thumb.jpg.2d961126e684afac24a33c131b89f5b9.jpg

20180508_171717_007_01.thumb.jpg.5170e896bf7090b0ea84997f08e05452.jpg

In rest masina merge bine, i-am dat o spalare si un Sonax Polimer Netshield + o curatare sumara de frunze si praf grosier la motor dupa revizie. Din pacate e parcata sub un nuc si in perioada asta a anului curge o chestie lipicioasa din el, deci la o zi dupa spalare era toata murdara 😞

Urmeaza sa ii pun suportii de biciclete deasupra si sa trecem l a un nou sezon de biciclit, de data asta cu fi-miu la pedale 🙂 .

Share this post


Link to post

Ieri am aflat cu uimire (am apasat butonul trip pan am ajuns la odometru) ca am trecut de 50000km, mai exact are 51700 km si  vreo 4300km de la revizie. Voi pune poza cand ajung la o suma rotunda gen 50505 km 😛. Sper sa fiu pe faza.

Masina merge bine, nu am avut nici un incident cu ea, cu exceptia catorva lovituri de usi datorate unor vecini binevoitori. In rest benzina si atat.

In primavara vreau sa ma ocup putin de ea, se cere o decontaminare a vopselei si o polishare cu ceva neagresiv, cat sa ii redau luciul (am un polish Sonax 3 in 1 pe care nu cred ca l-am folosit pana acum). Si interiorul se vede ca a fost neglijat fata de Epica si sunt mici pete care trebuie curatate, deci o sa pun la treaba si aspiratorul umed-uscat.

Micile urme de usi vreau sa le fac cu un kit PDR pe care l-am cumparat de pe ebay, o sa vad ce imi iese. M-am tot uitat la tutoriale, e vremea sa pun in practica teoria invatata 😛 .

 

Share this post


Link to post

Hai cu kit-ul PDR, ca avem masini.. :))

 

Share this post


Link to post

Stai sa vedem cum iese a mea si dupa aia vedem cati vor mai dori 🤣🤣

Share this post


Link to post

Ieri am rezolvat o problema neasteptata - scurgeri pe langa capacul culbutorilor. Cu ocazia asta, am schimbat si bujiile, pentru ca oricum umblam acolo.

Costuri:

- garnitura Korea, aparent originala sau copiata dupa matritele celei originale, are aceleasi serie si semne pe ea: 35 lei

- 4 bujii Beru XU22TT: 64 lei

Am scris totul intr-un tutorial:

 

 

Edited by ches

Share this post


Link to post

Salutare, 

La aproape 6300km si 1 an si 2 luni de la ultima revizie (May 2018) am reusit sa fac revizia la Spark. Pentru ca nu prea am umblat cu el in ultimile 2 luni si nu am avut timp (treburi cu casa + concediu), am tot amanat revizia.

Am inlocuit uleiul si toate filtrele mai putin cel de aer pe care l-am verificat si era perfect curat, se vede si in poze (Chevrolet  spune ca se inlocuieste la 45000km/3ani, eu l-am schimbat intodeauna la 2 ani si aprox 12000km). Inainte sa imi dati in cap, precizez ca in bidonul de Petrom 20W40 era 1 litru de Liqui Moly nou ramas de la revizia de anul trecut (cand am luat bidon de 5 litri) 😄 . Deci totul a fost schimbat ca la carte.

Se poate observa cat de murdar e uleiul vechi, masina a circulat 90% prin oras si in general pe drumuri scurte. Liqui Moly asta pare ca are aditivi detergenti mai buni fata de amaratul de Gm care in conditii asemanatoare de mers nu se inegrea aproape deloc.

Acum vreo luna i-am schimbat si discurile si placutele pe fata, tot pe locul de parcare, discurile vechi erau destul de duse. Am mers pe discuri Bosch si placute Nipparts parca, cele vechi tot Nipparts au fost si am fost f multumit, franeaza bine si nu fac prea mult praf.

2067820955_20190724_185526(Large).thumb.jpg.a17c77644a3c71282c8b6d28d9344295.jpg737067829_20190724_181352(Large).thumb.jpg.86b5efcfc3995e6bd049a9e9894eda1a.jpg1801174533_20190724_181220(Large).thumb.jpg.896c9bf4e05c46629acef8e079649b7b.jpg1848104553_20190724_184807(Large).thumb.jpg.4e611e2e19b7650b244e3f5e352d165f.jpg

20190724_181240 (Large).jpg

Share this post


Link to post

O curata mai bine uleiul asta ori se arde mai usor. 

Share this post


Link to post

Sa zicem ca am mai multa incredere in Liqui Moly. Motorul arata f curat si fara urme de uzura pe axul cu came in primavara cand i-am schimbat ganitura de la culbutori, deci de lubrifiat, lubrifiaza. Voi aveam mai multa grija ca la anul sa nu depasesc termenul de 1 an cu schimbul. Desi ma indoiesc ca cei 300km facuti din mai pana acum au dus la inegrirea uleiului.\

Poate inegrirea e din cauza ca a mai ramas putin ulei GM in motor la schimbul trecut si nu s-au impacat aditivii din Liqui Moly cu aia din GM? Sincer ma cam indoiesc...

Share this post


Link to post

Se complica foarte mult discutia.

Ce preferam ,ulei negru in motor sau ulei curat.

Uleiul care arata ca pacura este nociv 

 

Share this post


Link to post

Nimic complicat si pe o logica foarte simpla. Intr-un motor curat (dupa cum s-a confirmat) primul factor ce duce la inegrirea ileiului e arderea prematura a acestuia. Dupa vreo 3-4 schimburi cu noul ulei, se poate trage linie cu diagnostic concret. 

Personal, prefer ca la schimbul de ulei sa constat ca a ramas cit mai curat.

Share this post


Link to post

Conteaza sa fie uleios si sa unga... lasati culoarea in pace, aia e de la detergenti. Oricat ar fi de curat si bun un motor, tot se mai inchide la culoare uleiul.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Vinerea trecuta am schimbat ambele bielete antiruliu pentru ca cea din dreapta era praf troncanea la fiecare denivelare. La verificare se balanganea fara nici o jena si cand am incercat sa o scot s-a desfacut in doua bucati, vezi poza. Bieletele vechi erau cele originale, facute de CTR (masina are acum aproximativ 57500km/ 9 ani).

Am mers pe Ruville, sper ca am facut o alegere buna, tija si capul bieletei par mai solide, cel putin sunt mai groase. Costul a fost de numai 66 lei pentru ambele bielete, deci pomana cum s-ar zice 🙂 .

Manopera a fost gratis, de fapt m-a costat cam 1.5 ore toata operatiunea, nu prea e loc din cauza basculei in partea dinspre motor. Dar nu a fost nevoie sa desfac nimic altceva in afara de roata si bieleta.

643657720_20200605_153420(Large).thumb.jpg.c9de8bd7562d3371098e3da6aa11f49f.jpg

932578809_20200605_153406(Large).thumb.jpg.6bc1f967c0365bf6b3b6f880e93b319e.jpg

492886962_20200605_153354(Large).thumb.jpg.8a699ee889929e456655e508f62e7c2a.jpg

Cu ocazia comenzii am cumparat si filterele pentru revizia viitoare: filtru aer, polen si ulei. Uleiul il am deja cumparat, tot Mobil Super 3000 XE, ca si pt Captiva. Apropo de ulei, cel din motor, Liqui Moly Special Tec LL este inca curat, desi au trecut aprox 4600 km de la revizie si ~10 luni. Deci aparent cu doi ani in urma, cand am scos uleiul murdar, acelasi Liqui Moly, ori am condus masina mai agresiv, ori mai mult prin oras si/sau iarna, ori cele 2 luni de intarziere chiar conteaza. Cu siguranta nu voi mai intarzia cu schimbul de ulei indiferent ca am facut 5000km sau 10000km.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Update la 57347km, la aprox 12 luni si 5200km de la revizia de anul trecut i-am facut Sparkului revizia in regie proprie. Deja m-am specializat, de data asta a durat putin peste o ora 😄 , cea mai mare provocare fiind sa desfac filtrul de ulei, e spatiu putin pe sus. Data viitoare incerc sa il slabesc de sub masina, pare ca e loc mai mult.

736255120_20200809_114444(Large).thumb.jpg.872e3c6bede25db85107dbada8e21e46.jpg

- Am cumparat filtru de aer Nipparts pt ca si asa fac putini km si producatorul recomanda schimbul la 45000km/3 ani (in manualul mai nou e la 60000km/4 ani, dar asta chiar e mult), eu merg pe 2 ani/ 10000km ceea ce mi se pare absolut rezonabil.

Capture2.JPG.2525f41623d7ad9cccf78c94f7c7d98f.JPG

- La ulei am mers pe pachetul Mobil Super 3000 XE (am cumparat in total 4 bucati, 2 la 129 lei parca si 2 la 89 lei pt ca la Auchan faceau lichidari de stocuri). Cu Captiva am facut peste 5000km cu uleiul pus in aprilie si masina merge bine, motorul nu e zgomotos la rece cum facea cu uleiul GM.

- Filtrul de ulei a fost tot Mann ca anul trecut, l-am ales pt ca era cel mai ieftin filtru de la un producator cunoscut.

- Am schimbat si garnitura de la busonul baii de ulei, cea veche plangea putin, nu facea pata jos, dar se vedea "transpiratia" pe baia de ulei. Am cumparat cu aprox 50 lei un set complet de garnituri de cupru de pe ebay, s-au dovedit f utile.

- Filtru de polen l-am schimbat in primvara ca de obicei ca sa elimin bacteriile stranse de la umezeala din aer. Am curatat cu solutie pulverizata direct pe evaporatorul de la AC, insa din pacate se simte un miros neplacut cand opresc AC-ul. Trebuie sa iau un spray cu spuma sa dau pe toate conductele.

1552337606_20200810_094738(Large).thumb.jpg.fe49bb0ab1269aaa4d9f176d08fe968c.jpg

Alte mici probleme observate proba de drum:

- un tremur al volanului la peste 120km/h, dau vina pe gropile luate cu rotile de iarna. Am decis ca anul asta sa nu mai schimb rotile de iarna cu cele de vara, dat fiind ca am circulat mult mai putin din cauza Covidului si pt 1000-2000km max facute din primavara pana in toamna am zis ca nu merita. Am vazut ca am uitat sa scriu aici, 2 din vechile cauciucuri de iarna Debica (aveau 10 ani, dar profil de minim 6mm) au fost trase pe dreapta si i-am luat 2 Sumitomo pt fata.

- Esapamentul a ruginit destul de tare in zona de sub motor si racordul flexibil e pe duca, nu rasufla, insa colierul care tine sarmele racordului s-a desprins, deci nu mai are mult.

- O piatra luata in parbriz in primavara s-a lasat cu un "ochi de bou", trebuie sa vad cum o rezolv ca sa nu plece in iarna...

Cam atat despre Spark, masina se tine foarte bine pt varsta ei, are mici probleme cosmetice, marea majoritate fiind cauzate de loviturile cu usa ale vecinilor de parcare.

 

Edited by ches

Share this post


Link to post

Dupa aproape 10 ani de cand a intrat in circulatie, Sparkul a implinit 60000km. Deci media de 6000km/an a fost respectata si de mine si de primul proprietar 🙂 .

375421051_Spark-60000km(Large).thumb.jpg.942b1542a8f45129a782533de64d6acf.jpg

Ca update-uri

1. Ploua in portbagaj si apa se scurgea sub bancheta si pe mocheta de la picioarele locului din stanga spate. Investigatia a durat multa vreme, initial am dat vina pe un geam uitat un pic deschis, apoi pe furtunul de la spalatorul lunetei samd. Dupa proba cu apa am vazut ca de fapt infiltratia se produce printre panoul spate si tabla din spatele stopului unde era o mica fisura, de sub 1mm. Am gasit si dovada unui mic "accident", bara a amprentat coltul panoului spate, deci probabil de la asta i s-a tras si cu infiltratia - in timp masticul (pus la marea zgarcenie) si-a pierdut elasticitatea si a crapat, lasand cale libera pt apa inauntru. Am rezolvat infiltratia aplicand mastic nou, apoi tapiteria de pe bancheta spate a fost spalata la masina si montata la loc. Nu am putut sa nu apreciez inginerii care au proiectat husele, toate au fermoar sau arici si sunt usor de scos si de pus la loc. 

2. Am rezolvat ochiul de bou cu un kit de reparat pabrize din supermarket. A trecut cu bine iarna, plomba e la locul ei.

3. Stropitorul spate nu mai mergea, din fericire s-a rezolvat cu un ac mai gros, problema era de la duza infundata (e folosit putin).

4. Esapamentul inca tine, deci toate bune 🙂 

Edited by ches
  • Like 4

Share this post


Link to post

Super! Sa va poarte inca pe atat fara probleme!

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Salutare, vineri a venit randul Sparkului la revizie, la aproximativ 5500km si 12 luni + 3 zile de la revizia anterioara. Masina a ajuns la 63000 km si venerabila varsta de 10 ani impliniti 🙂. Revizia am facut-o impreuna cu fi-miu (el a schimbat filtrul de polen) la tara si nu am avut nevoie decat de 2 dale de beton pe care se urc rotile din fata, o cheie de 17, o cheie de filtru de ulei cu banda metalica si aproximativ 30 minute. 

Am mers pe uleiul cumparat acum 2 ani, la oferta (89 lei/ 5 litri), Mobil Super 3000 5W30, filtru de ulei Mahle OC996 si filtru de polen Hertz+Buss J1340913. Am luat si filtru de aer NIPPARTS N1320914, dar cel de pe masina era atat de curat incat am judecat ca e mai bine sa il schimb la anul. Cele 2 filtre montate au fost 43 lei, deci costul total al reviziei a fost 132 lei. Cu precizarea ca filtrul de polen e mai slab calitativ (nu e cu carbon activ si mi se pare mai subtire), deci cel mai probabil il voi schimba primavara viitoare si ca mi-a ramas 1 litru de ulei sigilat pentru anul viitor.

Cu 2 saptamani inainte, pe 30 iulie i-am facut si ITP-ul la o statie la care nu am mai fost pana acum, l-a trecut cu brio, inclusiv la partea de emisii. Ma asteptam sa fie probleme din cauza racordului flexibil care dupa cum scriam mai sus are niste sarme desprise, dar se pare ca inca tine.

Daca stiti vreo metoda prin care sa pot prinde sarmele racordului la loc va rog sa nu o tineti doar pentru voi 😄 . Am niste banda d-aia de pus pe esapament. O fi buna de pus peste sarmele alea sau o stric degeaba? 

525447705_Revizie_2020_08_16_63000km(Large).thumb.jpg.0c8f0cba4948587fd45b1ec96a84ca7e.jpg

Share this post


Link to post

Asta e un ulei bun, chiar foarte bun ! Eu 10w40 folosesc de ani de zile si il recomand ori de cite ori cade in discutie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Multumesc pt ca mi-ai impartasit parerea, si eu pe Spark sunt foarte multumit de el. La Captiva (diesel) l-am schimbat dupa 10000km/ 6 luni si era mult mai subtire fata de cel nou (tot Mobil Super 3000 5W40). Posibil sa fii fost asa din cauza regenerarilor, insa o sa il evit pe Captiva, voi ramane cu Mobilul doar la Spark.

Ca update-uri la jurnalul de bord nu prea am mare lucru, masina a mers bine si am inceput sa o folosesc mai des si pt drumurile la tara, in special cand nu am bagaje de carat ca sa uzez masinile mai uniform 🙂 . Duminica trecuta a fost frumos afara asa ca am facut un "get together" cu un coleg de munca si am facut revizia la masina lui (o Skoda Octavia 2 cu motor 1.6 TDI) si am schimbat la Spark lichidul de frana cu ATE SL DOT 4. Am avut ceva emotii cu aerisitoarele de pe spate unde era ceva rugina, insa WD40 si o cheie tubulara au facut minuni 🙂 . Desi lichidul vechi avea 5 ani, a iesit curatel, doar o usoara tenta maroniu-galbuie in comparatie cu cel nou. Acum m-am uitat pe prima pagina din jurnalul de bord si vad ca si antigelul trebuie schimbat (are tot 5 ani). Cand prind o zi frumoasa la tara o sa il schimb si pe asta.

Cu ocazia asta am schimbat si rotile de vara cu cele de iarna. Batranele Debica Frigo 2 de pe spate au 10 ani, dar inca arata bine (nu au crapaturi si nici nu sunt piatra) si iarna trecuta nu am avut probleme, deci mai merg si sezonul asta.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Am pus si eu ulei dintr-asta la Matiz, dar 5W 40. A fost bun, dar esapamentul negru. Nu stiu daca realmente din cauza uleiului.

Acum am trecut la Ravenol, absolut toate fluidele, inclusiv antigel si lichid de frana. In cutie, la Matiz, tot Ravenol am. Extrem de bune, am esapamentul curat ca niciodata, probabil si in combinatie cu benzina de la Mol (cea normala). Si sunt si draguti, la fiecare comanda trimit cate un produs-doua de-al lor. M-au umplut de spray-uri pentru insecte, servetele umede, lichid de parbriz concentrat, pixuri.

Nu vreau sa sune a reclama, dar sunt multumit de produsele lor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Update la jurnalul de bord: In weekend, la aprox 65000km si 6 ani de la ultimul schimb i-am schimbat si antigelul. Am luat antigel tip G12 facut de Romtec gata preparat pt -35C (asta am gasit in magazin) si dupa 2 clatiri cu apa distilata au intrat aprox 4 litri din capacitatea masinii de 4.7 litri.

Ca procedura am urmat exact ceea ce scrie in manualul de service, o scriu si aici pt ceilalti si pt mine 🙂 .

1. Am demontat tubulatura de la admisia de aer de deasupra radiatorului ca sa am mai mult loc. Am scos furtunul de jos de la radiator cu motorul rece si am lasat sa se scutga antigelul intr-un lighean.

2. Am pus furtunul la loc, fara a prinde clema si am completat cu apa distilata in vasul de expasiune pana a ajuns la max.

3. Am portnit motorul si am dat o tura cu masina pana s-a deschis termostatul (am verificat ca furtunul de retur in radiator e cald)

4. Am oprit motorul si am golit instalatia din nou, de data asta cu termostatul inca deschis. Am fost foarte atent ca sa nu ma oparesc - am folosit o tija cu care am scos cu grija furtunul de la radiator. NU recomand sa faceti asta, eu am facut-o ca sa nu clatesc cu prea multa apa distilata instalatia. Riscul de oparire este mare!!!

5. Am repetat pasii 2-4 si deja la a doua clatire apa a iesit perfect curata.

6. Am pus furtunul la loc si am facut plinul cu antigel. Dupa ce s-a racit motorul am pus si clema la loc si am remontat admisia de aer.

7. Am dat o tura cu masina si am completat cu antigel pana la mijloc intre indicatorii min si max.

 

 

Share this post


Link to post

Buna ziua. As dori sa achizitionez Chevrolet spark 1.0L- 2012, 2013. Am citit articolele de mai sus. Mi-ati putea spune care este consumul de benzina facut de dvs.? Si daca se merita sa o achizitionez. Majoritatea au 120000 -190000km. Care ar fi problemele ei in general (daca a-ti avut). As opta intre Suzuki splash 1.0l, Suzuki alto, Opel agila B 1.0l. Astept pareri. Multumesc.

Edited by cristache nicu

Share this post


Link to post

Buna ziua! Noi il avem de ceva timp si suntem foarte multumiti de el, in afara de ce am schimbat la achizitie - amortizoarele fata (cele spate fusesera schimbate deja), din vina masinii am schimbat bieletele antiruliu si atat. De-a lunul timpului am schimbat consumabilele, inclusiv discuri frana si placute si in plus un amortizor pt ca a lovit sotia masina intr-o bordura. Pot spune ca este o masina super fiabila si de incredere. Va recomand sa cautati o masina cu echiparea de top (LT) si motorul de 1.2 litri ca sa nu fie masina de distributie (de firma). Masina are distributie pe lant, deci este sensibila la schimburile de ulei - se uzeaza prematur patinele de la lant in cazul in care uleiul nu este schimbat la timp (anual sau 15000km). Schimbul la distrubutia pe lant este mai dificil si mult mai scump ca la o masina cu distributie pe curea. In rest verificati masina ca pe oricare alta - antigelul sa fie curat, lichidul de frana, aruncati un ochi in motor pe la busonul de umplere ulei ca sa nu fie depuneri.

Consumul in afara este intre 5.5 si 7.2, depinde cat de tare mergi, la mers usor, cu 90km/h masina scoate 5.5 fara probleme. In Bucuresti ia 8-10, depinde de trafic si de anotimp. Motorul de 1.0 (69cp) poate este mai economic, dar cu siguranta nu este mai sprinten ca cel de 1.2 (82 cp).

Masinile in echipare LT au AC automat, jante aliaj, bara fata si spate sport, eleron mai mare.

Dintre toate masinile enumerate de tine, as merge pe Spark sau Opel, la Suzuki-urile enumerate de tine interiorul arata foarte spartan, materiale si insonorizare mai proaste. Dar indiferent ce iti iei, ai mare grija sa nu fie masini calarite pentru ca altfel vei baga o carca de bani in reparatii. 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...