Jump to content
Sign in to follow this  
gowriel

Daewoo Tico 1997/masina Mea!

Recommended Posts

Salutare tuturor forumistilor! Intr-un final m-am hotarat la insistentele unui coleg forumist(tunning4life) sa fac un topic numai cu si despre masina mea ,un Daewoo Tico din 1997 care ma impresioneaza mereu prin ce poate! Are vreo 300000 km,19 ani vechime si e cam ruginita pe dedesubt dar motorul si cutia de viteze functioneaza uimitor de bine chiar si dupa atata timp si km! Pana si fostul proprietar(ma rog,baiatul lui ca proprietarul are niste probleme medicale de ceva timp...),este uimit cum functioneaza masina! Posibil sa fie de vina si bujiile cu "3 craci" dar de vreo 2 zile tot merg la cangas buzau si de fiecare data am scos un consum de 4,2-4.4 litri pe distanta de 138 km,ramnicu-sarat - cangas buzau(atatia sunt dus intors pe kilometraj...), mers cu 90-100 km/h... Azi,dupa ce s-a incalzit motorul si inainte sa ies din oras am trecut si clapeta de "vara/iarna" la filtrul de aer pe "summer" sa intre aer mai rece in motor! Rezultatul,e ca trage ca nebuna si pe la 90/100km/h...

O am de aproximativ 3-4 luni si ma declar placut impresionat de un produs coreean vechi de 19 ani,fugarit si forjat de vreo 3 persoane pana acum si care tot mai functioneaza brici!

o sa mai completez topicul dar deocamdata imi e cam somn si va atasez doar poze de azi cand ma intorceam de la Buzau!

 

post-45039-0-77520600-1460141252_thumb.jpg

post-45039-0-14135000-1460141261_thumb.jpg

post-45039-0-70441400-1460141270_thumb.jpg

post-45039-0-85294700-1460141399_thumb.jpg

Edited by gowriel

Share this post


Link to post

Tico-ul meu "s-a accidentat" azi la chiuloasa... urmeaza o perioada de "recuperare" si ingrijiri prelungite :dacucapul:

oricum trebuiau schimbate,cureaua la distributie,pompa de apa,intinzatorul de curea si vreo doua simeringuri la axa cu came si vibrochen...

de-abia ce-am facut vreo 700 km cu el de cand i-am montat/cumparat cablu de vitezometru(cine mai stie cati km am facut inainte cand nu aveam cablu DELOC... si-am mers vreo 3 luni cu el asa...).

 

revin cu detalii dupa ce REZOLV problema(daca reusesc...). deocamdata am devenit pieton...

post-45039-0-20921900-1460391548_thumb.jpg

post-45039-0-66718900-1460391554_thumb.jpg

post-45039-0-65052000-1460391563_thumb.jpg

post-45039-0-88433200-1460391570_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:thumbl:

Ce nu inteleg eu si ma dispera, ce este cu sticker-ul ala de pe capota? Adica fara suparare intreb, l-ai pus tu sau asa ai luat masina? :)

Si mergi pe "banda ta" cum s-ar spune, ca la 100 km/h e perfect. Eu cu Matizul merg cu maxim 85 km/h pe o banda; ce daca ma depasesc toti :) )

Ma bucura atatea exemple de masini ieftine care o duc destul de bine multi ani, cu intretinere derizorie.

Bafta cu masina, sa-ti iasa ce iti propui fara alte surprize neplacute!

Share this post


Link to post

nu este sticker,este Ernesto Che Guevara VOPSIT PE CAPOTA!Eu l-am facut,intai am vopsit capota la spray alb si apoi am facut un tipar cu Che Guevara si l-am vopsit pe capota! N-a durat nici o zi!

De-ar fi "banda" problema :-) , nu sunt prea "disciplinat" in trafic,deh... vechi obicei de acum 11 ani de cand ma dadeam cu motorul! nu cu 100 km/h ,ca ma lua somnul... intre 150 minim si 260 km/h ca mai mult n-aveam tupeul :mrgreen: . amicii mergeau si cu 300 km/h sau mai mult... oricum nu ajungeam mai tarziu unde trebuia sa ajungem! maxim 5 minute diferenta! :mrgreen:

Pai multumesc! O sa iasa ce trebuie ca n-are TICO-ul incotro! mai muncesc un pic,mai arunc vreo 1000-2000 lei pe el si iese cum trebuie! Chestie de timp as zice eu! Cu toate ca ma afecteaza la moral,s-o vad mereu stricata si cu piesele p-afara...

 

unde mai pui ca au inceput sa se adune piesele de schimb prin casa...

sper sa nu mai cumpar inca o plasa de "chestii" prea curand... :shock:

post-45039-0-97420200-1460467726_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Fain!

Imi pare rau ca nu esti sigur pe talentul tau de pictor cu sablon, a trebuit sa ne spui cine e personajul expus pe capota. Cred ca toata lumea recunoaste figura, deci ti-a iesit bine!

Nu e prea mare diferenta de la motor la Tico? Pentru un indisciplinat in trafic e greu sa fii natural cu putin peste doua doze de cola capacitate cilindrica.

 

Spor la treaba! Pune piesele pe masina, nu in debara!

Share this post


Link to post

masina o sa ajunga la REMAT cat de curand!(1450 euro in minus la achizitia unui logan nou). mai pun 3000 euro ca avans la un LOGAN 1.2 16v nou fara optiuni! ma intereseaza sa am masina functionala nu vopsea metalizata,AC si jenti nush de care aliaj!

dar se poate inchide topicul,chiar va rog s-o faceti! n-am ce sa mai prezint!

:-?

Share this post


Link to post

O sa regreti Tico... mai ales ca treci pe Dacia.

Share this post


Link to post

auzi geo, condu tu masina de 19 aproape 20 ani pentru care nu mai gasesti chiuloase NOI ,sau piese bune in general! surubareste tu la ea! nu vad care-i problema cu DACIA! am multi cunoscuti cu logan si nu se vaita prea mult! ba cu GPL ,e chiar interesanta masina! chiar e unu' la o firma aici in ramnic din 2008 1.5 dci "papuc"/pick-up! daca asculta de "altii" si nu baga motorina de la lukoil era buna injectia diesel si acum! cum e la multi taximetristi!

si in caz de nu ai observat,cam toate taxiurile sunt logan! ceva BUN de capul lor sigur e,ca altfel zaceau la reprezentanta DACIA in curte! nu pe strazi ,functionale!

ah, uitam: ai veni tu sa scoti toata rugina de pe sub tico? eu nu mai am chef de "de-astea"! si sa nu-mi zici ca logan o sa rugineasca mai repede CA N-O CRED!

 

Share this post


Link to post

Eu n-as fi atat de sigur, cu Tico-ul asta omul a avut destule probleme. Poate si din cauza ca cel de la care l-a cumparat nu a avut prea multa grija de el. Loganul chel este chel, dar e masina noua si nu trebuie sa bage bani in el. O masina veche cere ceva bani pentru a a o aduce la o stare in care sa nu mai bagi bani in ea.

 

@ gowriel: Mult succes cu noua achizitie!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...