Jump to content

tunning4life

Un Espero 1.8

Recommended Posts

Fa-o bre stock sa mearga si dupa modificarile :P

Hai cu ea joi sa vedem minunea.

La mine mai dureaza tui mama ei de vreme, nu o scot pe vajul asta.

Edited by Dj_Dark

Si, am rupt axa cu came. Intre camele de la pistonul 1. In camp, viscol, o placere. Sunat platforma, venit, dus masina la niste cunoștințe. Am gasit axa noua, o pun noua si aia e. N-a fost sa fie. Bineinteles ca nu are deschiderile celei de 18e, dar vreau sa mai si merg cu masina, nu doar sa stea trasa pe dreapta pana gasesc alta si eventual rup alta

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Edited by Mihai.Ionita

Posibil sa fie stramba chiulasa si sa forteze in ea. Cielo 8v avea problema asta, o fi mostenit-o.

Ar trebui verificate si supapele, pistonul 1 fiind primul dinspre distributie exista o posibilitate mica sa fi lovit pistoanele in supape. Eu zic sa faci test de compresie cand pui noua axa.

Multi le-au rupt pe 2.0, nu-s primu. O sa fac, dar nu atinge supapa in piston nici asa

. Freaca ceva pe la distributie, din ce in ce mai incet. Probabil o sa se toceasca de tot si n-o sa mai faca galagie. Am folosit tachetii si culbutorii axei de 18e si asta se aude.

Poate de aceia ofta la distributie

Nu. Freca cureaua in capacul distribuției, cu laterala sa zic asa

Pe mine m-ar interesa daca cele doua axe au inaltimea camelor identica. S-o rupt axa, ok, insa carui fapt se s-o datorat incidentul ?

0.3mm mai inalt lobul camei. Dar nu se lipeau spirele arcului, mai era destul spatiu. Stramba nu era portaxa... Nu am idee

Ca si la cielo, posibil ungere insuficienta.

Eu as verifica si presiunea de ulei.

Ori tachet blocat ?

Poate tachet blocat, presiune de ulei avea destula, dadea mult ulei prin gaurile de ungere de pe came. Iau in calcul si asta cand desfac, o sa ii verific

Edited by Mihai.Ionita

Dati tachetii afara, curatati, gresati, remontati, noua axa, o presiune de ulei dupa cum spune Dj'u (pe masurate) si bice. Chestia cu distributia nu-i deloc sanatoasa de nu fu remediata, cunosc caz in care o busit distributia in doar citeva zile datorita faptului ca freca cureaua in cava (cu siguranta in una din protectii).

Am resuscitat pacientul astazi. I-am pus axa de pe c18le-ul vechi. Am desfacut prezoanele chiulasei fara sa dezlipesc garnitura, n-am mai dat chiulasa jos. A mers fara probleme, urmeaza sa vad daca e ceva cu garnitura, sper sa nu, ca m-am plictisit sa tot desfac prezoanele alea, le si schimb data urmatoare.

image.thumb.png.3054047ce6ccc76b2dba465417a1cbc6.png

Axa de 18E s-a rupt pentru ca era slaba acolo, axa de c18le (motorul de fabrica al masinii) e intarita in zona unde s-a rupt cea veche. Am inteles ca cineva ar putea sa o repare, sudeze, intareasca, urmeaza sa vad. Am tot cautat alta de 18E si n-am mai gasit nimic. Tachetii erau toti buni, 2 s-au dezamorsat intr-o luna, in rest erau intregi. I-am pus pe toti noi de data asta. Vreo 2 au fost mai vagabonti, s-au amorsat doar dupa ce am tinut motorul turat vreo 2 minute. Am gasit axa stock noua, dar nu mi-a placut cum era turnata si am pus-o tot pe-asta veche, care arata bine.

Acel milimetru si jumatate lipsa din chiulasa se vede pe distributie, mai "la punct" de-atat nu se poate pune.

image.thumb.png.e93067e00d5bc039e483bf8fe0a89b0e.png

De mers merge ok, fluieratul de care aminteam mai sus n-a disparut, n-am mai pus capacul distributiei, dar se vede unde freca cureaua in el. Ori atinge pompa de apa in tabla din spatele distributiei (as fi dat-o si pe-aia jos, dar fulia de la arbore e stransa cu pistol pneumatic, si n-am mai reusit sa o desfac), ori @Dj_Dark a avut dreptate si pompa de ulei canta.

Mai departe tre sa-i aduc avansul undeva sa-i placa, sa curat sistemul de racire ca-i plin de ulei combinat cu antigel, sa mai inchid gap-ul bujiilor... Astea se fac saptamanile urmatoare. Back to square one, sa vedem unde gasim o axa mai grasa.

Te astept joi, intre timp sa o resuscitez si pe a mea, detalii in topicul meu 🙂

Am slabit azi cureaua de distributie, era intinsa "cu ura". A mai disparut din fluieratul pe care-l facea, sta o idee mai frumos la ralanti si parca a mai gasit niste cuplu pe undeva. Urmeaza garnitura la teava care leaga ventilatia carterului inferior de cel superior. Pierde ceva ulei pe-acolo, si am gasit-o pe origine